*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544655 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3136 στις: Μάιος 04, 2014, 08:37:45 μμ »
Νομίζω ότι τα μουσικά και τα καλλιτεχνικά υπάγονται ήδη από τη συστασή τους σε ειδικό καθεστώς ώστε να προηγουνται οι συναδελφοι που έχουν ήδη ενασχόληση με το συγκεκριμένο αντικειμενο.
Πάντως πριν μερικά χρόνια φίλη  με διδακτορικό και εντοπιότητα έχασε τη θέση από συνάδελφο με πτυχία πιάνου από ωδείο (όχι το ανώτατο επίπεδο) και όταν το συζήτησα με μαθηματικό που έχει χρόνια οργανική σε μουσικό μου ανέφερε ακριβώς την ιδιαιτεροτητα του καθεστώτος. Μήπως να έβρισκες το νόμο να είσαι σίγουρη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:59 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3137 στις: Μάιος 04, 2014, 09:08:57 μμ »
Επιτέλους και κάτι σωστό και δίκαιο...μέσα στον ορυμαγδό αθλιοτήτων...

http://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/674170/ohi-tou-up-paideias-stin-proteraiotita-triteknon-se-metatheseis-kai-apospaseis/

Επιτέλους κάποιοι να ζήσουν τα παιδιά τους και όχι να ζούνε απ αυτά...!!! ;) ;) ;)

Καλό βράδυ σ όλες και όλους...

Είμαι ένας ευνοημένος τρίτεκνος, τόσο ευνοημένος που από τα επτά χρόνια που είμαι στη δημόσια εκπαίδευση, τα έξι είμαι μακριά από το σπίτι μου ( 2 χρ. Κω, 1 χρ. Κοζάνη, 3 Φωκίδα). Πέρσι μόνο ήμουν με απόσπαση σε σχολείο της πόλης μου κάνοντας χρήση της μοριοδότησης. Αφού κάποιοι δε θέλουν να γίνονται αποσπάσεις κατά
 προτεραιότητα, τότε να μη γίνεται καμία τέτοια απόσπαση (σύζ. ενστόλων, δικαστικών κλπ.) και ούτε φυσικά οι λεγόμενες "βυσματικές" (φορείς κλπ.) που στην ουσία ακυρώνουν τη μοριοδότηση. Αυτό θα ήταν απόλυτα δίκαιο. Δε σας φταίνε οι τρίτεκνοι, άλλα είναι που φταίνε!

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3138 στις: Μάιος 04, 2014, 09:54:09 μμ »
ΔΕΝ είμαι τρίτεκνος αλλά θέλω να πω το εξής:

Δεν υπάρχει πιο χαμηλά δεν υπάρχει πιο απάνθρωπο και άνανδρο και ποταπό και αναξιοπρεπές ένστικτο από το να χαίρεσαι με τη δυστυχία του άλλου

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3139 στις: Μάιος 04, 2014, 09:57:19 μμ »
Νομίζω ότι τα μουσικά και τα καλλιτεχνικά υπάγονται ήδη από τη συστασή τους σε ειδικό καθεστώς ώστε να προηγουνται οι συναδελφοι που έχουν ήδη ενασχόληση με το συγκεκριμένο αντικειμενο.
Πάντως πριν μερικά χρόνια φίλη  με διδακτορικό και εντοπιότητα έχασε τη θέση από συνάδελφο με πτυχία πιάνου από ωδείο (όχι το ανώτατο επίπεδο) και όταν το συζήτησα με μαθηματικό που έχει χρόνια οργανική σε μουσικό μου ανέφερε ακριβώς την ιδιαιτεροτητα του καθεστώτος. Μήπως να έβρισκες το νόμο να είσαι σίγουρη;

Γιατί για να διδάξω πχ μαθηματικά σε μουσικό σχολείο πρέπει να παίζω πιάνο; Το μάθημα δεν γίνεται μετά μουσικής  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:59 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3140 στις: Μάιος 04, 2014, 10:37:24 μμ »
Μην τα λες σε μενα, συμφωνουμε... Εδω στον αξιολογικο πινακα για τα προτυπα, ατομα με διδακτορικα βρεθηκαν εκτος δεκαδας και ατομα με ενα μεταπτυχιακο και κανα-δυο αμφιβολα σεμιναρια ήταν στην πενταδα...

Αποσυνδεδεμένος O.O.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3141 στις: Μάιος 04, 2014, 10:58:49 μμ »
Είμαι ένας ευνοημένος τρίτεκνος, τόσο ευνοημένος που από τα επτά χρόνια που είμαι στη δημόσια εκπαίδευση, τα έξι είμαι μακριά από το σπίτι μου ( 2 χρ. Κω, 1 χρ. Κοζάνη, 3 Φωκίδα). Πέρσι μόνο ήμουν με απόσπαση σε σχολείο της πόλης μου κάνοντας χρήση της μοριοδότησης. Αφού κάποιοι δε θέλουν να γίνονται αποσπάσεις κατά
 προτεραιότητα, τότε να μη γίνεται καμία τέτοια απόσπαση (σύζ. ενστόλων, δικαστικών κλπ.) και ούτε φυσικά οι λεγόμενες "βυσματικές" (φορείς κλπ.) που στην ουσία ακυρώνουν τη μοριοδότηση. Αυτό θα ήταν απόλυτα δίκαιο. Δε σας φταίνε οι τρίτεκνοι, άλλα είναι που φταίνε!


Μια από τα ίδια, φίλε μου. Έχουμε οργώσει όλη την Ελλάδα και βλέπουμε και τις ειρωνείες. Το τραγικό, μάλιστα, είναι ότι αυτές εκτοξεύονται και από εκπαιδευτικούς, ανθρώπους δηλαδή που λόγω και της επαγγελματικής τους ιδιότητας αγαπούν τα παιδιά και ενδιαφέρονται γι'αυτά. Δεν επιζητώ την ελεημοσύνη κανενός, αλλά και δεν ανέχομαι να προηγούνται από μια μητέρα με τρία (ή και με δύο παιδιά) σύζυγοι αστυνομικών ή αιρετοί στην τοπική αυτοδιοίκηση στο όνομα δήθεν της ασφάλειας και της δημοκρατίας αντίστοιχα (εξαιρώ τους στρατιωτικούς, κι αυτούς όχι σε κάθε περίπτωση)

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3142 στις: Μάιος 05, 2014, 12:52:49 πμ »

Μια από τα ίδια, φίλε μου. Έχουμε οργώσει όλη την Ελλάδα και βλέπουμε και τις ειρωνείες. Το τραγικό, μάλιστα, είναι ότι αυτές εκτοξεύονται και από εκπαιδευτικούς, ανθρώπους δηλαδή που λόγω και της επαγγελματικής τους ιδιότητας αγαπούν τα παιδιά και ενδιαφέρονται γι'αυτά. Δεν επιζητώ την ελεημοσύνη κανενός, αλλά και δεν ανέχομαι να προηγούνται από μια μητέρα με τρία (ή και με δύο παιδιά) σύζυγοι αστυνομικών ή αιρετοί στην τοπική αυτοδιοίκηση στο όνομα δήθεν της ασφάλειας και της δημοκρατίας αντίστοιχα (εξαιρώ τους στρατιωτικούς, κι αυτούς όχι σε κάθε περίπτωση)
συγνωμη, αλλα μία απο τα ιδια και για τους εκπ/κους με αναπηρία 67%, που δεν το "επέλεξαν" άλλωστε!
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3143 στις: Μάιος 05, 2014, 07:25:52 πμ »
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά το θέμα με τις τριτεκνίες, πολυτεκνίες, συζυγίες κ.α. το έχουμε σχολιάσει όσο δεν πάει όλα αυτά τα χρόνια.
Κάποιοι έχουν την άποψη τους. Σωστή ή λάθος είναι η άποψη τους.
Το θέμα είναι με το να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια εδώ μέσα στο φόρουμ θα αλλάξουμε τίποτα?
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα "χαλαστούμε" άλλη μια φορά. Όποιος νομίζει ότι θίγεται μπορεί να πάει μόνος του ή με παρέα στο Υπουργείο να αλλάξει - αν μπορεί - την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος O.O.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3144 στις: Μάιος 05, 2014, 03:26:21 μμ »
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά το θέμα με τις τριτεκνίες, πολυτεκνίες, συζυγίες κ.α. το έχουμε σχολιάσει όσο δεν πάει όλα αυτά τα χρόνια.
Κάποιοι έχουν την άποψη τους. Σωστή ή λάθος είναι η άποψη τους.
Το θέμα είναι με το να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια εδώ μέσα στο φόρουμ θα αλλάξουμε τίποτα?
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα "χαλαστούμε" άλλη μια φορά. Όποιος νομίζει ότι θίγεται μπορεί να πάει μόνος του ή με παρέα στο Υπουργείο να αλλάξει - αν μπορεί - την κατάσταση.


To σχόλιό μου ήρθεν κατόπιν σχολιασμού συναδέλφου που μας παρουσιάσε -ούτε λίγο ούτε πολύ -ως χαρμόσυνη είδηση την απόρριψη του αιτήματος των τριτέκνων. Όσο για την τελευταία σου φράση (Όποιος νομίζει ότι θίγεται μπορεί να πάει μόνος του ή με παρέα στο Υπουργείο να αλλάξει - αν μπορεί - την κατάσταση), μ' αυτή τη λογική δεν πρέπει να συζητάμε τίποτε. Κι εσύ, αν θίγεσαι από την καθυστέρηση των μεταθέσεων ή απ' οτιδήποτε άλλο, δε χρειάζεσαι να το σχολιάζεις στο φόρουμ. Πάρε την "παρέα σου" (sic) και πήγαινε να διαμρτυρηθείς στο Υπουργείο...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3145 στις: Μάιος 05, 2014, 04:38:05 μμ »

To σχόλιό μου ήρθεν κατόπιν σχολιασμού συναδέλφου που μας παρουσιάσε -ούτε λίγο ούτε πολύ -ως χαρμόσυνη είδηση την απόρριψη του αιτήματος των τριτέκνων. Όσο για την τελευταία σου φράση (Όποιος νομίζει ότι θίγεται μπορεί να πάει μόνος του ή με παρέα στο Υπουργείο να αλλάξει - αν μπορεί - την κατάσταση), μ' αυτή τη λογική δεν πρέπει να συζητάμε τίποτε. Κι εσύ, αν θίγεσαι από την καθυστέρηση των μεταθέσεων ή απ' οτιδήποτε άλλο, δε χρειάζεσαι να το σχολιάζεις στο φόρουμ. Πάρε την "παρέα σου" (sic) και πήγαινε να διαμρτυρηθείς στο Υπουργείο...

Μάλιστα κάτι άλλο επί του θέματος?
Δεν νομίζω να απασχολεί το φορουμ το τι θα κάνω εγώ πάντως.
Ο καθένας μας έχει τα δικά του ζόρια.
Για την ιστορία κάποιοι θίγονται και κάποιοι όχι απο ΚΑΘΕ απόφαση του Υπουργείου.
Το θέμα λοιπόν είναι η απόφαση του Υπουργείο και όχι τι λέει ο καθένας.
Άποψη μου πάντα, να μην την πω στο φόρουμ?

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3146 στις: Μάιος 05, 2014, 08:18:04 μμ »
   Καλησπερα συναδελφοι, οι θεσεις που προκυπτουν απο τις παραιτησεις δεν πρεπει να δοθουν στις μεταθεσεις? Ποιος γνωριζει το θεμα?

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3147 στις: Μάιος 05, 2014, 09:43:35 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:30:28 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3148 στις: Μάιος 06, 2014, 02:35:34 μμ »
Ποιες μεταθεσεις προηγουνται πρωτα; Στα μουσικα σχολεια, στα διαπολιτισμικα, στα μειονοτικα, στα ειδικα ή απο περιοχή σε περιοχή;

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3149 στις: Μάιος 06, 2014, 06:11:37 μμ »
Οκ ναι το είδα καλύτερα γίνεται ανάκληση μέχρι 16/5, οπότε ακολούθησε την διαδικασία να επικοινωνήσεις πρωτα με την Διέυθυνση σου (μιας και απαιτείται από ότι βλέπω και βεβαίωση από τον Προιστάμενο εκεί οπότε λογικά δεν έχει φύγει η αίτηση καν από την Δ/νση σου).

@Ευχαριστώ tiel όντως δεν θυμόμουν καλά. Η αλήθεια είναι ότι και ανάκληση μετάθεσης γίνεται αλλά από το Υπουργείο σε περίπτωση που διαπιστωθεί παρατυπία ή λάθος.

Τελικά η ανάκληση γίνεται στη διεύθυνση που κατατέθηκέ η αίτηση μετάθεσης!! Ευχαριστώ!!!

Πάντως κάτι άσχετο (μια κ το 'φέρε η κουβέντα για μουσικά): για μία θέση όπου τη διεκδικούν δύο άτομα ένας με πτυχίο πολυτεχνείου vs πτυχίο τει αλλά με προηγούμενη εμπειρία σε μουσικά σχολεία, ποιος κερδίζει;; (φαντάζομαι το πολυτεχνείο...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.