*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #420 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 09:02:07 μμ »
Εν αναμονή... της εγκυκλίου των μεταθέσεων: Άγνοια ή ένοχη σιωπή;

 Για δεύτερη συνεχή χρονιά το υπουργείο καθυστερεί την έκδοση της εγκυκλίου των μεταθέσεων. Ηλίου φαεινότερον πως η ηγεσία του υπουργείου, από πέρυσι, κάτι "μαγειρεύει", σχετικά με τη διαδικασία των μεταθέσεων. Απορώ και εξίσταμαι όμως, πώς τα συνδικαλιστικά μας όργανα σε κεντρικό επίπεδο δεν γνωρίζουν τίποτα σχετικά με αυτό;

Πρόκειται για "ένοχη σιωπή" ή άγνοια;
Το πρώτο, αν ισχύει, είναι επίμεμπτο, επικίνδυνο και έως εγκληματικό για τον κλάδο. Το δεύτερο το βρίσκω πιθανό, αλλά απαράδεκτο με δεδομένη τη δυνατότητα διείσδυσης, των εν λόγω οργάνων, στα κέντρα των αποφάσεων και των εξελίξεων.
Προσωπικά και επειδή η ζωή μού έμαθε να είμαι καχύποπτος και να μην εμπιστεύομαι κανέναν, οι τυπικές γραπτές διαμαρτυρίες στον υπουργό, όχι μόνο δεν με πείθουν, αλλά με ενοχλούν και με προβληματίζουν. Δεν δέχομαι ως πραγματικότητα ότι με τον Παληγιάννη, τον Μπράτη, τον Κόκκινο και τ΄άλλα τα παιδιά, ο κλάδος να μην γνωρίζει σχετικά και να είναι ανενημέρωτος!

Σας προείπα είμαι καχύποπτος...
Λεωνίδας Ι. Οικονομίδης

Πηγή: http://leconomidis.blogspot.gr/2014/01/blog-post_5869.html

Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:37 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #421 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 09:24:43 μμ »
 Με το τόσο τρέξιμο που έχουν για να εξετάσουν το θέμα της "λευκής εβδομάδας", σιγά μην κάτσουνε να ασχοληθούν με εγκυκλίους μεταθέσεων, σοβαρά τώρα;  8)
  

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #422 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 09:42:31 μμ »
αν δε γινουν οι διορισμοι δεν προκειται να βγει εγκύκλιος μεταθέσεων.εγω αυτό πιστευω και μακαρι να μη βγω αληθινη....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #423 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 09:57:05 μμ »
η διάρκεια ισχύος των πιστοποιητικών ειναι εξάμηνη.

η εγκύκλιος μεταθέσεων είναι έτοιμη απο τον Νοέμβριο και αναμένει υπογραφή. Αναμένεται όμως πρώτα αλλαγή στην ειδική αγωγή και αυτό συμπαρασύρει και τις γενικές μεταθέσεις. ( ή τουλάχιστον αυτο διαρρέεται απο τους εκ των έσω....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:37 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #424 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:13:24 μμ »
Εμ λέω κι εγώ... Εξάμηνη ήξερα τόσα χρόνια τώρα θα άλλαζε? Μέχρι τον Απρίλη θα χει βγει μην αγχωνόμαστε άδικα δε μας λήγουν τα πιστοποιητικά... :P
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #425 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 11:41:27 μμ »
Ο Μπράτης λέει ότι αναμένονται αλλαγές στην εγκύκλιο, αλλά δεν ξέρουν ποιες! αχ, τι μας περιμένει πάλι!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #426 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 04:37:20 μμ »
Ο Μπράτης λέει ότι αναμένονται αλλαγές στην εγκύκλιο, αλλά δεν ξέρουν ποιες! αχ, τι μας περιμένει πάλι!!!

Για γέλια και για κλάματα είμαστε, λέω εγώ... Έχουμε αρχίσει και ξεφεύγουμε επικίνδυνα!

Συνάδελφος του σχολείου μου σήμερα μας είπε το εξής καλό κουλό: "Φημολογείται, λέει, ότι στο εξής οι μεταθέσεις θα γίνονται με βάση τα πτυχία και το βιογραφικό κάθε εκπαιδευτικού"! Το άκουσε, λέει, από έναν συνάδελφο άλλου σχολείου. Καλό; Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά εμένα μου ήρθε να βάλω τα γέλια μόλις το άκουσα! Και τα έβαλα!  ;D
Πάντως, πέρα από την πλάκα και για να σοβαρευτούμε λίγο, νομίζω ότι αυτή η αναμονή πλέον αρχίζει και μας τη δίνει τελείως στα νεύρα, σε σημείο που πλέον δεν ξέρουμε τι λέμε! Έχουμε αρχίσει και ξεφεύγουμε σε ανησυχητικό βαθμό...

Ψυχραιμία και καλή φώτιση παιδιά. Σε εμάς και κυρίως σε αυτούς...
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #427 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 05:32:53 μμ »
Για γέλια και για κλάματα είμαστε, λέω εγώ... Έχουμε αρχίσει και ξεφεύγουμε επικίνδυνα!

Συνάδελφος του σχολείου μου σήμερα μας είπε το εξής καλό κουλό: "Φημολογείται, λέει, ότι στο εξής οι μεταθέσεις θα γίνονται με βάση τα πτυχία και το βιογραφικό κάθε εκπαιδευτικού"! Το άκουσε, λέει, από έναν συνάδελφο άλλου σχολείου. Καλό; Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά εμένα μου ήρθε να βάλω τα γέλια μόλις το άκουσα! Και τα έβαλα!  ;D
Πάντως, πέρα από την πλάκα και για να σοβαρευτούμε λίγο, νομίζω ότι αυτή η αναμονή πλέον αρχίζει και μας τη δίνει τελείως στα νεύρα, σε σημείο που πλέον δεν ξέρουμε τι λέμε! Έχουμε αρχίσει και ξεφεύγουμε σε ανησυχητικό βαθμό...

Ψυχραιμία και καλή φώτιση παιδιά. Σε εμάς και κυρίως σε αυτούς...
Εγώ πάντως δεν έβαλα τα γέλια και θεωρώ ότι πλέον θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα τα ενδεχόμενα. Επίσης, αυτό που έχω ακούσει τελευταία από πολλές διαφορετικές πηγές είναι ότι οι οργανικές θέσεις στα σχολεία θα καταλαμβάνονται με κριτήριο όχι τα χρόνια υπηρεσίας και την παλαιότητα, αλλά με βάση τα προσόντα, την αξιολόγηση και το βιογραφικό.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #428 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 06:08:59 μμ »
Το νομικο πλαισιο των μεταθεσεων δε μπορει να τροποποιηθει απο την εγκυκλιο των μεταθεσεων. Θα πρεπει το υπουργειο να προβει σε σχετικη νομοθετικη ρυθμιση (νομος, ΠΔ) προκειμενου να αναθεωρηθουν τα ισχυοντα επι των μεταθεσεων και κατοπιν να εκδοθει η εγκυκλιος.

(Βεβαια, το υπουργειο Παιδειας εχει προϊστορια στη γελοιοτητα του νομικου αναχρονισμου με τις αληστου μνημης παρανομες εγκυκλιους της ανεκδιηγητης Διαμαντοπουλου, η οποια λειανε το εδαφος για τις νομικες ακροβασιες και τα καραγκιοζιλικια της τρεχουσας πολιτικης ηγεσιας).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2014, 06:13:12 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #429 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 07:37:11 μμ »
Καλά, θα μας ζητάνε να έχουμε και το Νόμπελ! Δεν μας παρατάνε λέω εγώ! Μας δουλεύουν ψιλό γαζί! Δηλαδή η νεοδιόριστη με μεταπτυχιακό θα διώχνει από την οργανική της την παλιά φιλόλογο π.χ.; Καλά εντάξει, ό,τι να' ναι...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #430 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 09:13:57 μμ »
Η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται στην ενοποίηση όλων των συστημάτων (survey, e-data και Ο.Π.Σ.Υ.Δ.) σε ένα σύστημα, το myschool.
Φαίνεται ότι από εκεί θα υπολογίζονται τα πάντα (οργανικά κενά, λειτουργικά κενά, μεταθέσεις κ.λ.π.).

Σαφώς και χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση για την αλλαγή στις ημερομηνίες των αιτήσεων.

Κάποιο σενάριο λέει ότι θα γίνουν μετά τον Απρίλιο οπότε και θα έχουν υποβάλει αίτηση παραίτησης (τελευταίο δεκαήμερο Απριλίου) όσοι επιθυμούν να παραιτηθούν στις 30-06-2014. Έτσι θα είναι γνωστά τα οργανικά κένα για τη νέα χρονιά και θα μπορούν να δηλωθούν από όλους.

Και τέλος υπάρχει και το σενάριο απευθείας μεταθέσεων σε σχολεία.

Υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #431 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 09:25:20 μμ »
Ποση ακομα υπομονη????

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #432 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:34:44 μμ »
Συνάδελφοι,σήμερα οι τρίτεκνοι με επιστολή στον υπουργό ζήτησαν να προηγούνται,να έχουν προτεραιότητα στις μεταθέσεις έναντι άλλων εκπαιδευτικών που έχουν 1,2 ή καθόλου παιδιά.Σε λίγο θα ζητήσουν να κάθονται σπίτι κοντά στα παιδιά  και να διδάσκουν νοερά τους μαθητές...Οι άλλοι που διδάσκουν στις κορυφές και βραχονησίδες της χώρας 3,4,5,6 χρόνια δεν έχουν ψυχή να πάνε στον τόπο που επιθυμού;;;Δε φτάνει που προσλαμβάνονται με  ελάχιστα μόρια και χωρίς ΑΣΕΠ ή μόνο με τη βάση και ζητούν διαρκώς κάτι...
 


Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #433 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:45:08 μμ »
Συναναγνώστες μου μην ξεχνάτε έχουμε εκλογές. Δεν θέλουν να γίνει τίποτα μέχρι τις εκλογές. Πιο πιθανό σενάριο μου φαίνεται το παραπάνω για Απρίλιο, ώστε να σου πουν κάνε αίτηση - ψήφισε με την ελπίδα και το μέσον και εγώ θα βγάλω τα αποτελέσματα μετά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.