*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540703 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:34:32 μμ »
Μου φαίνεται παρατραβηγμένο να γίνουν χωρίς μορια, το πιο λογικό είναι να κάνουν μεταθέσεις μόνο από πλεονασματικές σε ελλειματικές περιοχές. Κι εμείς που ξεμείναμε στα Δωδ/σα που είναι πάντα ελλειματική να μείνουμε για πάντα εδώ...
Οι παραμεθώριες περιοχές πότε θα γίνουν πλεονασματικές για να μπορούμε εμείς να φύγουμε;  Αυτά είναι αστεία πράγματα ... Χρησιμοποίησαν αυτή την καραμέλα  στις αποσπάσεις, θα το κάνουν και στις μεταθέσεις;

Και παρατραβηγμένα και αστεία αλλά ήδη έχουμε το κακό προηγούμενο και όλα είναι πιθανά απ`αυτούς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:23 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #673 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:59:27 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 12:46:58 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #674 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:03:32 μμ »
"....ενώ ταυτόχρονα θα υπάρξει μαχαίρι στις μεταθέσεις"....

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γινόταν τα προηγούμενα χρόνια στις περισσότερες ειδικότητες (κυρίως της Αθμιας);;;;Γιατί εγώ 15 χρόνια δεν μπόρεσα να έρθω σπίτι μου (συγνώμη 16...έχω χάσει και το μέτρημα).

Ενώ οι "μεταθέσεις" μέσω των μετατάξεων έγιναν ωραιότατα!!!!!Αυτές ήταν αντικειμενικότατες!!!!!Μπράβο μας!!!!
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ κουράστηκα....και εγώ και τα παιδιά μου....

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:22:41 μμ »
Βοηθήστε με αν δεν καταλαβαίνω....
Αν δηλαδή υπάρχουν οργανικά κενά σε μια διεύθυνση, γιατί οι διορισμοί να είναι προϋπόθεση, ώστε να πάρω εγώ μετάθεση απο το νησί;
Υπάρχει κενό; Το διεκδικώ.. Έτσι νομίζω ότι ειναι το λογικό, ανεξάρτητα απο το αν γίνουν ή οχι  διορισμοί.
Το κενό υπάρχει..απλά θα μετακινηθεί απο το κέντρο στο νησί ...
Υπάρχουν πολλοί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ στις "ελκυστικές" περιοχές. Επίσης θεωρώ οτι είναι κεντρική πολιτική επιλογή να μην μένουν κενά στην παραμεθόριο, ενώ στην ενδοχώρα να τα καλύπτουν από αναπληρωτές και ωρομίσθιους.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:23 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:26:33 μμ »
Υπάρχουν πολλοί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ στις "ελκυστικές" περιοχές. Επίσης θεωρώ οτι είναι κεντρική πολιτική επιλογή να μην μένουν κενά στην παραμεθόριο, ενώ στην ενδοχώρα να τα καλύπτουν από αναπληρωτές και ωρομίσθιους.
Ρε παιδιά έλεος! Ας πάει ο αναπληρωτής στα Δωδεκάνησα και στις Κυκλάδες. Κι αν δεν αποδεχθεί ο πρώτος στον πίνακα θα αποδεχθεί ο 300στός! Γιατί δηλαδή κάποιοι να είναι εγκλωβισμένοι 10 και 15 χρόνια;; Αυτό αδυνατώ να το καταλάβω. Έχει λογική να είναι εγκλωβισμένος ο μόνιμος στο Καστελλόριζο και ο αναπληρωτής να πηγαίνει Αθήνα;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:30:44 μμ »
"....ενώ ταυτόχρονα θα υπάρξει μαχαίρι στις μεταθέσεις"....

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γινόταν τα προηγούμενα χρόνια στις περισσότερες ειδικότητες (κυρίως της Αθμιας);;;;Γιατί εγώ 15 χρόνια δεν μπόρεσα να έρθω σπίτι μου (συγνώμη 16...έχω χάσει και το μέτρημα).

Ενώ οι "μεταθέσεις" μέσω των μετατάξεων έγιναν ωραιότατα!!!!!Αυτές ήταν αντικειμενικότατες!!!!!Μπράβο μας!!!!
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ κουράστηκα....και εγώ και τα παιδιά μου....

 Τα τελευταια 5 χρονια γινοταν πολλες και πρεπει να μειωθουν.Μηπως ξερουν τι γινοταν?

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:31:56 μμ »
Εν κατακλείδι θεωρώ ότι όταν κάνεις τρόπον τινά το "αγροτικό" σου 10 και 12 χρόνια στις εσχατιές, στις άγονες γραμμές και στα κορφοβούνια πρέπει να μετατίθεσαι. Δεν είναι "συμπεριφορά" να είμαστε εγκλωβισμένοι και τιμωρημένοι στο να μην μετακινηθούμε ποτέ. Ας μην κάνει ποτέ διορισμούς αν δεν θέλει, όχι όμως να παίρνει το 25χρονο στην Αθήνα αναπληρωτή και ο 45άρης να υπηρετεί μέσα σε κακουχίες και δυσκολίες για χρόνια χωρίς δικαίωμα μετακίνησης. Είναι ανήθικο αυτό και απλά έχουμε εξαπατηθεί απίστευτα....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #679 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:39:02 μμ »
Υπάρχουν πολλοί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ στις "ελκυστικές" περιοχές. Επίσης θεωρώ οτι είναι κεντρική πολιτική επιλογή να μην μένουν κενά στην παραμεθόριο, ενώ στην ενδοχώρα να τα καλύπτουν από αναπληρωτές και ωρομίσθιους.
Σε κάποιες ειδικότητες υπάρχουν στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ όντως, αλλά υπάρχουν και αρκετά κενά πλέον. Και ας μην ξεχνάμε ότι οι οποιες συνταξιοδοτήσεις που θα γίνουν απο τα κέντρα γίνονται, κάτι που θα γίνει και φέτος.
Θα συμφωνήσω και με τον/την συνάδελφο, ότι οι αναπληρωτες μπορούν μια χρόνια να βρεθούν σε ένα νησί. Εδώ έχω κλείσει 10 συναπτά ...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #680 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:48:18 μμ »
Σε κάποιες ειδικότητες υπάρχουν στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ όντως, αλλά υπάρχουν και αρκετά κενά πλέον. Και ας μην ξεχνάμε ότι οι οποιες συνταξιοδοτήσεις που θα γίνουν απο τα κέντρα γίνονται, κάτι που θα γίνει και φέτος.
Θα συμφωνήσω και με τον/την συνάδελφο, ότι οι αναπληρωτες μπορούν μια χρόνια να βρεθούν σε ένα νησί. Εδώ έχω κλείσει 10 συναπτά ...
Παρομοίως! Και όλοι μας έχουμε συλλέξει τριψήφιο αριθμό μορίων, κάτι που απ΄ότι φαίνεται δεν έχει κανένα νόημα πλέον...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #681 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:07:06 πμ »
Ρε παιδιά έλεος! Ας πάει ο αναπληρωτής στα Δωδεκάνησα και στις Κυκλάδες. Κι αν δεν αποδεχθεί ο πρώτος στον πίνακα θα αποδεχθεί ο 300στός! Γιατί δηλαδή κάποιοι να είναι εγκλωβισμένοι 10 και 15 χρόνια;; Αυτό αδυνατώ να το καταλάβω. Έχει λογική να είναι εγκλωβισμένος ο μόνιμος στο Καστελλόριζο και ο αναπληρωτής να πηγαίνει Αθήνα;
Πολύ σωστή η τοποθέτηση,αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να βρεθεί άτομο που να σκέπτεται στο Υπουργείο, πράγμα που δεν υπάρχει πουθενά σε αυτό το κράτος-οπερέτα.
Επίσης σε  όλα τα υπουργεία, η Διοίκηση ασκείται κεντρικά -κάτι σαν υπουργος-φύλαρχοςδηλαδή - και κανείς δεν εισηγείται ούτε εναντιώνεται σε τίποτα για πολλούς και διάφορους λόγους.
 Το στελέχη του Υπουργείου στην καλύτερη περίπτωση, άντε να μπούν στον κόπο να σου πουν τι προβλέπει  ο νόμος !! Οταν ΄ομως σχεδιάζεται ο νόμος .."μουγκα στη στρουγκα"/

Αυτη είναι η ελλάδα πάντως συνάδελφοι, αυτοί είμαστε οι ελληνες και δεν αλλαζει τιποτα για οσο διαστημα η οργη , η εκπληξη και η αγανακτηση του πολιτη προερχεται απο το κρατος και οχι απο τον ιδιο, ο οποιος επετρεψε στον καθε "υπαλληλο" του να του μιλα και να..ξυνεται!
Επειδη το κρατος ειμαστε εμεις λοιπον, πρεπει να σταματησουμε να .."πεφτουμε απο τα συννεφα" καθε φορα με αυτο το πραγματι τεταρτοκοσμικο κρατος και να  αναρωτηθουμε ποσα πραγματα εμεις οι ιδιοι απο σημερα ισαμε το αυριανο πρωινο θα εχουμε κανει, που ο οποιοσδηποτε αλλος δεν θα μπορουσε με τιποτα να πει "..ρε το γυφτο.."
Καλα κρασια θα μου πειτε, αυτα τα γνωριζουμε και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη.
Χαιρω πολυ θα σας απαντησω αλλα πρεπει να γινει μια αρχη, αν θελουμε αυτο που θα κληρονομησουν τα παιδια μας να μην ειναι  η λεξη "ελεος" εκτος και αν η επιθυμια μας ειναι να συνεχιζουν οι επιγενομενοι να  μενουν "αφωνοι" και  με το "στομα ανοιχτο" απο τη γελοιοτητα του κρατους- οπερετα εις τον αιωνα τον απαντα.

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #682 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 10:07:40 πμ »
Μετά από 50 ολόκληρες σελίδες ατέρμονων συζητήσεων, διαφωνιών, ερωτήσεων-απαντήσεων, φημολογιών, τρομολαγνικών σεναρίων και ελάχιστων αισιόδοξων προοπτικών, κοντά στα μέσα Φλεβάρη,

μήπως ήρθε η ώρα να μιλήσουμε ουσιαστικά επιτέλους για το τι πρέπει και τι μπορούμε να κάνουμε;

Περί τις 15.000-20.000 συνάδεφλοι είμαστε στα κάγκελα κυριολεκτικά περιμένοντας το αυτονόητο. Δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο πληροφόρησης, μια αναλαμπή, κάτι τέλοσπάντων ... απλά μια αναμονή που τσακίζει. Περιμένοντας τι, το άγνωστο; Ό,τι βρέξει ας κατεβάσει και ό,τι ήθελε και όποτε ήθελε προκύψει;

 Και ρωτάω δεν πρέπει να βγει αυτό στα κανάλια; Δεν πρέπει να γίνουν απεργίες; Δεν πρεπει να πάει το πράμα δικαστικά; Δεν πρέπει να κατεβούμε αμεσότατα στο Υ.ΠΑΙ.Θ. και να το κλείσουμε εδώ και τώρα το μαγαζί, μέχρι να υπάρξει μια απάντηση;

Απορώ με την υπομονή και τα όρια αντοχής όλων μας εδώ μέσα...
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #683 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 10:21:38 πμ »
Μήπως γνωρίσει κάποιος στις πόσες ώρες δίνεται οργανικό το κενό: Στις 11 ή 12 ώρες:

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #684 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 10:26:25 πμ »
Μήπως γνωρίσει κάποιος στις πόσες ώρες δίνεται οργανικό το κενό: Στις 11 ή 12 ώρες:

Mετα την αυξηση του ωραριου, στις 12 ωρες.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #685 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 11:24:20 πμ »
Πολύ σωστή η τοποθέτηση,αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να βρεθεί άτομο που να σκέπτεται στο Υπουργείο, πράγμα που δεν υπάρχει πουθενά σε αυτό το κράτος-οπερέτα.
Επίσης σε  όλα τα υπουργεία, η Διοίκηση ασκείται κεντρικά -κάτι σαν υπουργος-φύλαρχοςδηλαδή - και κανείς δεν εισηγείται ούτε εναντιώνεται σε τίποτα για πολλούς και διάφορους λόγους.
 Το στελέχη του Υπουργείου στην καλύτερη περίπτωση, άντε να μπούν στον κόπο να σου πουν τι προβλέπει  ο νόμος !! Οταν ΄ομως σχεδιάζεται ο νόμος .."μουγκα στη στρουγκα"/

Αυτη είναι η ελλάδα πάντως συνάδελφοι, αυτοί είμαστε οι ελληνες και δεν αλλαζει τιποτα για οσο διαστημα η οργη , η εκπληξη και η αγανακτηση του πολιτη προερχεται απο το κρατος και οχι απο τον ιδιο, ο οποιος επετρεψε στον καθε "υπαλληλο" του να του μιλα και να..ξυνεται!

.
Επειδη το κρατος ειμαστε εμεις λοιπον, πρεπει να σταματησουμε να .."πεφτουμε απο τα συννεφα" καθε φορα με αυτο το πραγματι τεταρτοκοσμικο κρατος και να  αναρωτηθουμε ποσα πραγματα εμεις οι ιδιοι απο σημερα ισαμε το αυριανο πρωινο θα εχουμε κανει, που ο οποιοσδηποτε αλλος δεν θα μπορουσε με τιποτα να πει "..ρε το γυφτο.."
Καλα κρασια θα μου πειτε, αυτα τα γνωριζουμε και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη.
Χαιρω πολυ θα σας απαντησω αλλα πρεπει να γινει μια αρχη, αν θελουμε αυτο που θα κληρονομησουν τα παιδια μας να μην ειναι  η λεξη "ελεος" εκτος και αν η επιθυμια μας ειναι να συνεχιζουν οι επιγενομενοι να  μενουν "αφωνοι" και  με το "στομα ανοιχτο" απο τη γελοιοτητα του κρατους- οπερετα εις τον αιωνα τον απαντα.



Εχεις δικιο συμφωνω αλλα η νοοτροπια μας φοβαμαι οτι δεν αλλαζει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2014, 11:50:56 πμ από THE19 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159952
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 662
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.