*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #868 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 02:12:48 μμ »
μπορεις να ζησεις και μονιμα στο νησι. Πρεπει ολοι οπωσδηποτε να ζουμε στην Αθηνα; Ας το δουμε θετικα το πραγμα. Αν προκειται για ενα νησι που εχει ολα τα αναγκαια, γιατι να μη γινει τοπος μονιμης κατοικιας μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:49 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #869 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 02:15:31 μμ »
Βάζεις στοίχημα, πως αν δεν βγει τον Μάρτη θα βγει τον Απρίλη. Ή τον Μάη, ή τον Ιούνη.
Συγγνώμη συνάδελφε αλλά, πραγματικά, έχεις κουράσει.
αν θελεις, μη διαβαζεις τις πληροφοριες μου

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #870 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 02:19:22 μμ »
οσο δινουμε σημασια σε άτοπες και ανυποστατες αποψεις καποιων, τοσο περισσοτερο τους δινουμε ανατροφοδοτηση
τοτε μη  μπαινεις καθολου σε αυτο το φορουμ, γιατι οσα γραφονται εδω ειναι αποψεις, λογικες εικασιες και εμμεσες πληροφοριες. ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι σιγουρος εκατο τοις εκατο τι προκειται να γινει παρα μονο ο ιδιος ο Υπουργος με καποιους δικους του ανθρωπους και συμβουλους

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #871 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 02:21:45 μμ »
Συνάδελφε, τα λες με σιγουριά αυτά; Μη λέτε πράγματα, για τα οποία δεν είστε απόλυτα σίγουροι. Εδώ και το Υπουργείο δεν ξέρει την τύφλα του. Μη παίζετε με τα νεύρα των ανθρώπων, διότι οι αντοχές του καθενός έχουν φτάσει στα τάρταρα, μια με τις μετατάξεις, μια με τις αποσπάσεις και τώρα με τις μεταθέσεις. Έλεος!!!!
εγω δεν ειπα ποτε οτι μιλαω με σιγουρια οπως μερικοι εδω μεσα που ταχα τους ειπαν καποιοι διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:49 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #872 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 03:01:29 μμ »
Συνάδελφε PANMETS εσύ που είσαι και που θες να πας αληθεια?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #873 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 03:18:40 μμ »

Ο καθένας μπορεί φυσικά να μπαίνει σε οποιοδήποτε ανοιχτό φόρουμ.
Ο καθένας θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτεί την κριτική για όσα κατά καιρούς γράφει και αν μπορεί να τα υποστηρίξει.
Ο καθένας μπορεί ακόμα να κρίνει αν μια πληροφορία έχει δόση σοβαρότητας ανάλογα από πού προέρχεται.
Εγώ προσωπικά δε δίνω καμιά σημασία σε προβλέψεις, συστάσεις, συμβουλές γιατί μπορώ να διακρίνω αν προέρχονται από κάποιους που γράφουν γιατί πρέπει κάτι να γράψουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #874 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 03:35:21 μμ »
Αν ειχε καθαρο μυαλο αυτος ο συμβουλος του υπουργειου θα επρεπε να παρει τους παλιους απο τα νησια με παιδια ,με υποχρωσεις πολλες ,να στειλει αναπληρωτες στη θεση τους γιατι δεν ειναι το ιδιο ενας 25 χρ.με καποιον που ειναι 35-40χρ. Καθως επισης το προβλημα με τα νησια δεν προκειται ποτε να λυθει αν δεν βρεθουν ντοπιοι καθηγητες κακα τα ψεματα.Μονο αυτη η λυση υπαρχει.
Noμίζω οτι τόση ψυχική φθορά δεν υποφέρεται,για αυτό χαλαρώστε
όσο για τον εγκλωβισμό των συναδέλφων στην παραμεθόριο ένα έχω να πω
είναι καιρός να αλλάξει αυτή η πολιτική
τόσο χρονια ΌΛΟΙ ξεκινούσαν απο την παραμεθόριο και κατέληγαν κοντά στον τόπο κατοικίας τους.
Ας ειμαστε ρεαλιστές,αυτό γιατί σταμάτησε;;;ΕΜΕΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΓΚΩΒΙΣΜΕΝΟΙ και οι υπολοιποι απλώς προλαβαν να φύγουν και διεδικούν κενές θέσεις κοντά στην περιοχή τους ως διαθεσίτες.Πραγματικά άδικο.Κενά οργανικά δεν δημιουργούνται στην παραμεθόριο,αλλά κυρίως στις πολεις.Οι διορισμοί πάλι γίνονται στην παραμεθόριο που οι συνταξιοδοτήσεις ειναι ελαχιστες.Νομίζω οτι βρέθηκαν τα θύματα και όλα βαίνουν καλώς....
Αυτό πάλι που για να μη θιγει μια ομάδα θυματοποιείται μια άλλη πιο αδύναμη πότε θα σταματήσει;;Επιτέλους,δεν είναι το ίδιο η μάνα, ο πατέρας εκπαιδευτικός με όσους δεν έχουν οικογένεια,αν και αυτούς τους καταλαβαίνω.
Η τετραχρονη κόρη μου λεει χαρακτηριστικά, στο νησί όταν ήμασταν δεν είχαμε πατέρα.......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 03:38:02 μμ από Dorea »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #875 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 03:35:58 μμ »
Συνάδελφε PANMETS εσύ που είσαι και που θες να πας αληθεια?
οπου με βγαλει.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #876 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 03:57:20 μμ »
Dorea,

καταλαβαίνω την αγωνία του γονιού εκπαιδευτικού όμως η ιδιότητα του γονέα από μόνη της δεν ορίζει και το αξιομετάθετο του καθενος. Αν δηλαδή είχες ως Πολιτεία το δίλημμα να επιλέξεις να μεταθέσεις μια μαμά με το παιδί της που βρίσκονται στην Τήλο και αντίστοιχα μία ανύπανδρη καθηγήτρια που επίσης βρίσκεται στην Τήλο και η οποία δεν έχει αδελφια ούτε μητέρα αλλά έχει πατέρα σε τελευταίο στάδιο καρκίνου, σε ποιον θα έδινες μετάθεση;

αν έπρεπε να αποφασίσεις ποιος έχει μεγαλύτερη ανάγκη μετάθεσης, ο καθηγητής που υπηρετεί στην Ηρακλειά και έχει αφήσει πίσω του παιδιά και γυναίκα στην ηπειρωτική ενδοχώρα ή η καθηγήτρια που έχει χωρίσει, είναι με το παιδί της στην Ηρακλειά, δεν έχει άλλους πόρους να ζήσει και δεν έχει γιατρό να πάει το παιδί της όταν αυτό αρρωστήσει, ποον θα επέλεγες;

Θέλω να πω πως ο καθένας έχει  μια ιστορια πίσω του, είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Έτσι, με τον ίδιο τρόπο που η εκπαιδευτική κοινότητα στράφηκε εναντίον των πολυτέκνων - σωστά κατ' εμέ - επειδή διορίζοταν ή μετατίθεντο με μοναδικό κριτήριο την πολυτεκνία , με τον ίδιο τρόπο δεν μπορεί τώρα να ζητά μετάθεση με μοναδικό κριτήριο την οικογενειακή κατάσταση.

ο PANMETS (νομίζω άλλαξε το όνομά του σε ΜΕΤΑΞΥ )  έχει δίκαιο ως προς το σημειο του "δεν ειναι ανάγκη να ζήσουν όλοι στην Αθήνα". Όταν πχ ο σύζυγος ειναι άνεργος δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να μην μπορεί ο άνεργος να μετακομίσει στον τόπο εργασίας του εργαζομενου αλλά να πρέπει να συντηρούνται δύο σπίτια με έναν μισθό και μετά να φταίει το ...ανάλγητο υπουργείο!! 

Συμφωνώ ότι το υπουργείο ευθύνεται για πάρα πολλά αλλά μερικές φορές ο τρόπος που ο εκπαιδευτικός πιστεύει ότι το σύμπαν υποχρεούται να γυρίζει γύρω του είναι επίσης εξοργιστικός. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:06:37 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #877 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 04:08:38 μμ »
Dorea,

καταλαβαίνω την αγωνία του γονιού εκπαιδευτικού όμως η ιδιότητα του γονέα από μόνη της δεν ορίζει και το αξιομετάθετο του καθενος. Αν δηλαδή είχες ως Πολιτεία το δίλημμα να επιλέξεις να μεταθέσεις μια μαμά με το παιδί της που βρίσκονται στην Τήλο και αντίστοιχα μία ανύπανδρη καθηγήτρια που επίσης βρίσκεται στην Τήλο και η οποία δεν έχει αδελφια ούτε μητέρα αλλά έχει πατέρα σε τελευταίο στάδιο καρκίνου, σε ποιον θα έδινες μετάθεση;

αν έπρεπε να αποφασίσεις ποιος έχει μεγαλύτερη ανάγκη μετάθεσης, ο καθηγητής που υπηρετεί στην Ηρακλειά και έχει αφήσει πίσω του παιδιά και γυναίκα στην ηπειρωτική ενδοχώρα ή η καθηγήτρια που έχει χωρίσει, είναι με το παιδί της στην Ηρακλειά, δεν έχει άλλους πόρους να ζήσει και δεν έχει γιατρό να πάει το παιδί της όταν αυτό αρρωστήσει, ποον θα επέλεγες;

Θέλω να πω πως ο καθένας έχει  μια ιστορια πίσω του, είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Έτσι, με τον ίδιο τρόπο που η εκπαιδευτική κοινότητα στράφηκε εναντίον των πολυτέκνων - σωστά κατ' εμέ - επειδή διορίζοταν ή μετατίθεντο με μοναδικό κριτήριο την πολυτεκνία , με τον ίδιο τρόπο δεν μπορεί τώρα να ζητά μετάθεση με μοναδικό κριτήριο την οικογενειακή κατάσταση.

ο PANMETS έχει δίκαιο ως προς το σημειο του "δεν ειναι ανάγκη να ζήσουν όλοι στην Αθήνα". Όταν πχ ο σύζυγος ειναι άνεργος δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να μην μπορεί ο άνεργος να μετακομίσει στον τόπο εργασίας του εργαζομενου αλλά να πρέπει να συντηρούνται δύο σπίτια με έναν μισθό και μετά να φταίει το ...ανάλγητο υπουργείο!! 

Συμφωνώ ότι το υπουργείο ευθύνεται για πάρα πολλά αλλά μερικές φορές ο τρόπος που ο εκπαιδευτικός πιστεύει ότι το σύμπαν υποχρεούται να γυρίζει γύρω του είναι επίσης εξοργιστικός. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση...
Συμφωνώ! Και να προσθέσω ότι αυτοί που δεν έχουν σύζυγο και παιδιά δεν θα αποκτήσουν ποτέ αν τους αφήσεις 15 χρόνια στην παραμεθόριο!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #878 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 04:41:59 μμ »
Νομίζω πως ήδη αυτοί οι οποίοι έχουν συζύγους και παιδιά έχουν και αυξημένες μοριοδοτήσεις... Αλλά γενικά αυτό το οποίο έχω εισπράξει απ' το σύνολο των συναδέλφων μου έως τώρα δεν είναι απλώς το ότι αυτοί που είναι παντρεμένοι με παιδιά θέλουν απλώς μετάθεση στον τόπο συμφερόντων τους. Είναι πως όλοι θέλουν μετάθεση στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους και έπειτα έναν Υπουργό να τους χτίσει το σχολείο της οργανικής, δύο τρία οικοδομικά τετράγωνα από κει που μένουν...

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #879 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:02:26 μμ »
Νομίζω πως ήδη αυτοί οι οποίοι έχουν συζύγους και παιδιά έχουν και αυξημένες μοριοδοτήσεις... Αλλά γενικά αυτό το οποίο έχω εισπράξει απ' το σύνολο των συναδέλφων μου έως τώρα δεν είναι απλώς το ότι αυτοί που είναι παντρεμένοι με παιδιά θέλουν απλώς μετάθεση στον τόπο συμφερόντων τους. Είναι πως όλοι θέλουν μετάθεση στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους και έπειτα έναν Υπουργό να τους χτίσει το σχολείο της οργανικής, δύο τρία οικοδομικά τετράγωνα από κει που μένουν...
Συνάδελφε alexandr75math, δεν είναι τα πράγματα όπως σου τα έχει μεταφέρει "το σύνολο των συναδέλφων σου". Οι περισσότεροι οικογενειάρχες που γνωρίζω, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, επιθυμούν να πάνε κάποια στιγμή, έστω και μετά από αρκετά χρόνια, αλλά να πάνε, στον τόπο συμφερόντων τους. Εμένα, για να καταλάβεις, ποσώς μ'ενδιαφέρει εάν θα κάνω 1 ώρα κάθε μέρα να πάω και να έρθω σε 1,2 ή και 5 σχολεία (που συνήθως στέλνουν τη δική μου ειδικότητα), αρκεί να πάρω μετάθεση μετά από 16 χρόνια στην περιοχή μου, στην περιφέρειά μου τουλάχιστον. Ας μη γενικεύουμε. Λάθος συζήτηση ανοίγουμε...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #880 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:07:23 μμ »
Συνάδελφε alexandr75math, δεν είναι τα πράγματα όπως σου τα έχει μεταφέρει "το σύνολο των συναδέλφων σου". Οι περισσότεροι οικογενειάρχες που γνωρίζω, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, επιθυμούν να πάνε κάποια στιγμή, έστω και μετά από αρκετά χρόνια, αλλά να πάνε, στον τόπο συμφερόντων τους. Εμένα, για να καταλάβεις, ποσώς μ'ενδιαφέρει εάν θα κάνω 1 ώρα κάθε μέρα να πάω και να έρθω σε 1,2 ή και 5 σχολεία (που συνήθως στέλνουν τη δική μου ειδικότητα), αρκεί να πάρω μετάθεση μετά από 16 χρόνια στην περιοχή μου, στην περιφέρειά μου τουλάχιστον. Ας μη γενικεύουμε. Λάθος συζήτηση ανοίγουμε...
εκτος απο τα μορια γαμου, τεκνων, συνυπηρετησης που  παιρνουν οι παντρεμενοι, ξεραμε ολοι οταν διοριστηκαμε οτι πηγαιναμε με την θεληση μας και κανεις δεν μας εγγυάτο οτι μετα απο καποια χρονια θα φευγαμε. Υποθεταμε οτι ετσι θα γινει με βαση τα ισχυοντα δεδομενα. Κανενας νομος δεν επιτασσει κατι τετοιο. Κι αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος να γυρισουμε πισω, γιατι να μην ερθει και ο/συζυγος εκει που ειμαστε μονιμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:09:17 μμ από ΜΕΤΑΞΥ »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #881 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:39:43 μμ »
Παιδιά, ο καθένας μας από την πλευρά του έχει σοβαρούς λόγους (είτε είναι παντρεμένος με ή χωρίς παιδιά, είτε είναι άγαμος), να θέλει να επιστρέψει στον τόπο συμφερόντων του και δεν εννοώ δύο τετράγωνα από το σπίτι του. Αυτό θα ήταν άλλωστε αχαριστία. Σίγουρα οι παντρεμένοι έχουν πολλούς λόγους να θέλουν να πάνε στο σπίτι τους...απόλυτα κατανοητό. Όμως ας μην υποβαθμίζουμε και τους λόγους που ένας άγαμος συνάδελφος θέλει να είναι πιο κοντά στο σπίτι του. Σκεφτείτε κάποιον που διορίστηκε στα 40 του και δεν έχει κάνει οικογένεια. Πώς να κάνει οικογένεια όταν τον στέλνουν από δω κι από κει; Μήπως και αυτός δεν έχει προβλήματα και υποχρεώσεις; Δεν φύτρωσε...μπορεί να έχει άρρωστους γονείς και χιλιαδυό άλλα προβλήματα που ενδεχομένως δεν θα μπορεί να τα λύσει, γιατί λόγω μοριοδότησης θα υστερεί πάντα απέναντι στους άλλους συναδέλφους του που έχουν μόρια γάμου, τέκνων, συνυπηρέτησης κτλ. Και επιπλέον θα πρέπει λόγω του ότι είναι μόνος του, όλο το βαρύ φορτίο των προβλημάτων του να το "σηκώνει" μόνος του και να ακούει και από τους συναδέλφους του την κλισέ φράση "έλα μωρέ, τι ανάγκη έχεις εσύ, ούτε παιδιά ούτε σκυλιά έχεις"....
Συνάδελφοι που είστε παντρεμένοι/παντρεμένες...μη σπεύσετε να με φάτε...καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία και επιθυμία σας να βρεθείτε μετά από τόσα χρόνια στα σπίτια σας και σας το εύχομαι ολόψυχα...αλλά ας βλέπουμε και λίγο πιο πέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:47:52 μμ από Fofaki »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159945
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.