*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540661 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1148 στις: Μάρτιος 01, 2014, 06:04:46 μμ »
Η δική μου λογική λέει ότι μπορούν να καταμετρηθούν οι φετινές συνταξιοδοτήσεις ως κενά τον Ιούνιο, αφού θα είναι γνωστά από 30 Απριλίου. Αλλά μ'αυτούς που μπλέξαμε κανείς δεν ξέρει...

Βέβαια οι συνταξιοδοτήσεις αφορούν συγκεκριμένους κλάδους, κυρίως ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ70. Με τους άλλους τους κλάδους τι γίνεται;

@ Marinadim Μακάρι τα πράγματα να μην είναι τόσο δυσοίωνα αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη. Εγώ προσωπικά κάθε χρόνο, όντας στη διάθεση, καλύπτω κενό αποσπασμένων. Μια άλλη πηγή λειτουργικών κενών είναι οι άδειες (αναρρωτικές επαπειλούμενης κύησης, ανατροφής κτλ.) αλλά ο αριθμός τους δεν είναι τόσο μεγάλος σε σχέση με τα λειτουργικά κενά που αφήνουν πίσω οι αποσπάσεις. Αφήστε που τις αναρρωτικές επαπειλούμενης κύησης τις έχει βάλει στο μάτι η υφυπουργάρα...
Τον Ιούνιο τυπικά και ουσιαστικά είμαι υπεράριθμη αφού δεν υπάρχουν οργανικές να μου δώσουν. Λές να μου πουν "Δεν πειράζει, θα βρεις κενό το Σεπτέμβριο όπως βρίσκεις κάθε χρόνο;" Το αποκλείω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:13 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1149 στις: Μάρτιος 01, 2014, 06:14:20 μμ »
Να το θέσουμε αλλιώς... Να σε μεταθέσουν για πού; Για Δωδεκάνησα; Μα, και στα Δωδεκάνησα υπάρχουν καθηγητές με οργανικές. Με τον υπολογισμό στον οποίον αναφερόμαστε, κι εκεί πλεονάζοντες προκύπτουν. Στην πράξη λείπουν καθηγητές επειδή πολλοί παίρνουν αποσπάσεις και φεύγουν. Δεν ξέρω τι θα γίνει, απλά προσπαθώ να παραμένω ψύχραιμη. Κι εγώ στη διάθεση είμαι, οπότε δε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1150 στις: Μάρτιος 01, 2014, 06:17:13 μμ »
Προσέξατε ότι στο προεδρικό διάταγμα ΔΕΝ αναφέρετε το
τι γίνεται στην περίπτωση ΜΗ εύρεσης πανελλαδικά (λέμε τώρα) ωρών
για κάποιον εκπαιδευτικό?

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1151 στις: Μάρτιος 01, 2014, 06:23:09 μμ »
Δεν θέλω καν να σκεφτώ τι θα συμβεί σε περίπτωση μη εύρεσης ωρών πανελλαδικά.. Όλων μας ο νους σίγουρα κάπου πάει πάντως.. Αν πάντως κόψουν εντελώς τις αποσπάσεις σε φορείς (έκαναν αρκετές μετατάξεις στη διοίκηση άλλωστε) και μειωθούν δραστικά και οι αναρρωτικές επαπειλούμενης κύησης, τα λειτουργικά κενά του Σεπτεμβρίου θα μειωθούν επίσης δραστικά. Για να μη μιλήσω για συγχωνεύσεις σχολείων.

Κι εγώ προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να μην καταστροφολογώ, αλλά θεωρώ καλύτερο να προετοιμάζομαι για το χειρότερο σενάριο. Όπως είπα, μ'αυτούς που μπλέξαμε, όλα να τα περιμένεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2014, 06:29:29 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:13 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1152 στις: Μάρτιος 01, 2014, 06:31:49 μμ »
Να το θέσουμε αλλιώς... Να σε μεταθέσουν για πού; Για Δωδεκάνησα; Μα, και στα Δωδεκάνησα υπάρχουν καθηγητές με οργανικές. Με τον υπολογισμό στον οποίον αναφερόμαστε, κι εκεί πλεονάζοντες προκύπτουν. Στην πράξη λείπουν καθηγητές επειδή πολλοί παίρνουν αποσπάσεις και φεύγουν. Δεν ξέρω τι θα γίνει, απλά προσπαθώ να παραμένω ψύχραιμη. Κι εγώ στη διάθεση είμαι, οπότε δε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Σωστό αυτό που λες .   Με αυτή τη λογική οι ''διαθέσιμες'' θέσεις στις οποίες θα μπορούσε να μετατεθεί υποχρεωτικά κάποιος είναι ελάχιστες ή μηδενικές.

Αλλά ακόμα και γι αυτές τις ελάχιστες αν μιλήσουμε , δεν μπορούν να στείλουν κάποιον με υποχρεωτική μετάθεση σε μια από αυτές και μετά να πάρει κάποιος άλλος απόσπαση στην αρχική του θέση . 

  Όσοι είμαστε στη διάθεση καλύπτουμε διαφόρων ειδών κενά όπως :
1) ρετάλια ωρών 7 από εδώ και 9 από εκεί σε διάφορα σχολεία
2) ώρες διευθυντών υποδιευθυντών
3) συνταξιοδοτήσεις
4) έκτακτα κενά
Τις πρώτες 3 κατηγορίες ( που είναι και οι περισσότερες ώρες ) θα τις ξέρουν στις 15 Ιουνίου .
Όπως θα ξέρουν και τα κενά για οριστικές τοποθετήσεις από τις περσινές συνταξιοδοτήσεις .
Άρα αν κάνουν τη σούμα ξέρουν τον ελάχιστο αριθμό κάθε κλάδου που έχουν ανάγκη.
Βάση αυτού του αριθμού θα γίνουν ( λογικά ) όλα .   
Δεν μπορεί να σουτάρουν ένα σωρό κόσμο με υποχρεωτική μετάθεση και μετά να καλύψουν τα κενά με αποσπάσεις. Και δεν λέω πως δεν θα κάνουν κάτι τέτοιο γιατί έχουν ευαισθησίες. Λέω πως θα προσέξουν γιατί θα πέσουν δικαστικές προσφυγές βροχή . Τους έχω για ηλίθιους , αλλά μέχρι ενός σημείου . 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2014, 06:33:54 μμ από knkn »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1153 στις: Μάρτιος 01, 2014, 07:21:15 μμ »
Λοιπόν ας ξεκινήσουμε με ένα αστειάκι και πάμε στα σοβαρά....

εθελοντικές μεταθέσεις πριν τις εκλογές και υποχρεωτικές μετά.... ;)

Πάμε στα σοβαρά...Damien γιατί να μην πούμε κάτι ξεκάθαro...όταν κάτι είναι μπερδεμένο ποιος ευνοείται; Π.χ. όταν υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν τα οργανικά κενά, τα οργανικά κενά μπορούν να δημιουργηθούν για μικροπολιτικές σκοπιμότητες;

Κάποιοςπαραπάνω είπε κάτι πολύ μα πάρα πολύ σημαντικό....αυτοί που ρισκάρουν να μείνουν περισσευούμενοι πανελληνίως; Μήπως είναι οι χαμένοι της υπόθεσης και φάνε καμιά υποχρεωτική μετάθεση ή ακόμα και μετάταξη ή μήπως είναι οι πονηροί και ξεφορτωθούν κάποιους πανικόβλητους. Μήπως η συγκεκριμένη πληροφορία και η καταλληλη διαχείριση της εξυπηρετούν πάλι κάποιους μικροπολιτικούς σχεδιασμούς;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1154 στις: Μάρτιος 01, 2014, 07:31:59 μμ »
ας ξεκινήσουμε με ένα αστειάκι ....
εθελοντικές μεταθέσεις πριν τις εκλογές και υποχρεωτικές μετά.... ;)

Άκου ένα ακόμα αστειάκι....
Υποχρεωτικές μεταθέσεις από τα νησιά προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη πριν τις εκλογές και μηδενικές εθελοντικές μεταθέσεις μετά τις εκλογές ...   ;)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1155 στις: Μάρτιος 01, 2014, 07:36:29 μμ »
Αν και δεν το αποκλείω και αυτό δεν τους βγαίνουν οι ημερομηνίες...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1156 στις: Μάρτιος 01, 2014, 07:44:51 μμ »
Ρε παιδιά επιτρέψτε μου να εκφράσω κάτι εκτός μεταθέσεων αλλά με τρώει το ρημάδι και παίρνω αφορμή περί χειρότερου Υπουργού που είπε ο Damien. Συγκρίνω δύο πολιτικούς άκρως αντίθετους σε προφίλ...τον Άδωνι και τον δικό μας....(έχω τον λόγο μου μιας και όταν ανέλαβε το Υπουργείο ο Αδωνις όλοι έλεγαν πως αποφύγαμε στο Παιδείας τα χειρότερα- επίσης σημειώστε πως δεν συμπαθώ κανένα αλλά αναφέρομαι σε στρατηγικές).

1) Ο δικός μας θυσίασε 2000 εργαζόμενους για να σώσει θεωρητικά 160.000 (αλλάζοντας άρδην το εργασιακό τους περιβάλλον των σωσμένων). Αυτούς τους 2000 εργαζόμενους τους έβγαλε σε διαθεσιμότητα για διάστημα μερικών έως 8 μήνες, θα απολύσει κατά τα φαινόμενα έναν σημαντικό αριθμό και κάποιους άλλους από ΠΕ θα τους βαπτίσει ΔΕ....

2) Ο άλλος έβγαλε σχεδόν πενταπλάσιους, για ένα μήνα και δεν απέλυσε κανένα που δεν ήθελε...μάλιστα πήρε και 200 από το Παιδείας βαπτίζοντας τους ΔΕ ώστε να μην χαλάσουν τα ήδη υπάρχοντα προισταμενιλίκια στα Νοσοκομεία...

Αυτά περί διαπραγμάτευσης και διακοσμητικών προσωπικοτήτων...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1157 στις: Μάρτιος 01, 2014, 10:12:47 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 01:02:03 πμ από schmeichel3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1158 στις: Μάρτιος 01, 2014, 10:24:20 μμ »
Αν και ξεφεύγουε από το θέμα θεωρώ ότι το πολιτικό σύστημα σε αυτήν την φάση δεν θα προχωρήσει σε ενοποίηση αβθμιας και ββθμιας. Οι λόγοι είναι πολλοί και ο κυριότερος δεν θέλει να ανοίξει όλα τα μέτωπα ταυτόχρονα, άσε που ο διαχωρισμός ευννοεί και τις μετατάξεις που εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες. Πάντως και διορθώστε με αν κάνω λάθος δεν νομίζω να υπάρχει προηγούμενο σε άλλη χώρα του ΟΟΣΑ (το νέο ευαγγέλιο μας το διαβάζουμε το βράδυ μετά την Βίβλο....) όπου δεν διαχωρίζεται η elementary με την secondary....που λένε και στην ϊδιαιτερη" πατρίδα των τελευταίων πρωθυπουργών...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1159 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:22:30 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 01:01:36 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος elenir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1160 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:29:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Τα νέα είναι δραματικά.Εγώ(ΠΕ02) πριν δυο χρόνια πήρα μετάθεση στην πόλη μου ,στο σπίτι μου.Λόγω της αύξησης του ωραρίου δεν πήρα οργανική,έχω 7 χρόνια στην εκπαίδευση ,είμαι στη διάθεση, με ελλιπές ωράριο.Τα συνδικαλιστικά μας όργανα μας ''έδωσαν''κανονικά,ο αριθμός 12 διασφαλίζει όλους τους παλιούς και ''καίει''πάλι εμάς τους νεώτερους και με πολύ κόπο ελθόντες στην εκπαίδευση....Για μένα η λύση είναι μία:ΔΙΚΑΣΤΙΚΈΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ.Μην περιμένετε η ΕΛΜΕ να κάνει τίποτε.Αν την ενδιέφερε θα είχε κάνει κάτι.Τα γνωρίζαμε όλα αυτά από το Νοέμβρη.Η ΕΛΜΕ καρτερικά περίμενε το ΦΕΚ.....Ολοι όσοι θιγόμαστε πρέπει να βρούμε τρόπο συντονισμού , να επικοινωνήσουμε με δικηγόρους και να δούμε τι μπορεί να γίνει.Η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ είναι η μόν οδός.   

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1161 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:39:57 μμ »
Δυστυχώς οι υποχρεωτικές μεταθέσεις είναι και το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ συστατικό της συνταγής
"Πως να μην έχετε κενά στα σχολεία και να απολύσετε τους τελευταίους καθηγητές της Πανελλαδικής λίστας"
δεν μπορούν να απολυθούν οι τελευταίοι της πανελλαδικής λίστας σύμφωνα με τον 4127/13 απαιτείται νομοθετική ρύθμιση.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.