*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540672 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1162 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:44:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Τα νέα είναι δραματικά.Εγώ(ΠΕ02) πριν δυο χρόνια πήρα μετάθεση στην πόλη μου ,στο σπίτι μου.Λόγω της αύξησης του ωραρίου δεν πήρα οργανική,έχω 7 χρόνια στην εκπαίδευση ,είμαι στη διάθεση, με ελλιπές ωράριο.Τα συνδικαλιστικά μας όργανα μας ''έδωσαν''κανονικά,ο αριθμός 12 διασφαλίζει όλους τους παλιούς και ''καίει''πάλι εμάς τους νεώτερους και με πολύ κόπο ελθόντες στην εκπαίδευση....Για μένα η λύση είναι μία:ΔΙΚΑΣΤΙΚΈΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ.Μην περιμένετε η ΕΛΜΕ να κάνει τίποτε.Αν την ενδιέφερε θα είχε κάνει κάτι.Τα γνωρίζαμε όλα αυτά από το Νοέμβρη.Η ΕΛΜΕ καρτερικά περίμενε το ΦΕΚ.....Ολοι όσοι θιγόμαστε πρέπει να βρούμε τρόπο συντονισμού , να επικοινωνήσουμε με δικηγόρους και να δούμε τι μπορεί να γίνει.Η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ είναι η μόν οδός.
όχι μόνο περίμεναν καρτερικά το φεκ αλλά και προπαγανδίζουν στα σχολεία εδώ και καιρό ότι βάλλονται οι "παλιοί" (20+) με αφορμή το ζήτημα της αυτοαξιολόγησης/αξιολόγησης (με το επιχείρημα ότι κοστίζουν περισσότερο) για την οποία επίσης αποφεύγουν την ουσιαστική συζήτηση προσδοκώντας μόνο σε συλλογή (με οποιονδήποτε τρόπο) υπογραφών από συναδέλφους και χρησιμοποιώντας εκβιαστικές μεθόδους , ανάλογες με αυτές που χρησιμοποιεί και η διοίκηση για να επιβάλλει την αεε.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:46 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1163 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:50:54 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 01:01:30 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1164 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:56:24 μμ »
όχι φυσικά και δεν νόμιζα ότι εννοείς πανελλαδική λίστα κατά σειρά έτους διορισμού, με την αποτίμηση ουσιαστικών προσόντων εννοώ και εγώ, εσύ από που βγάζεις το βέβαιο συμπέρασμα ότι οι εκάστοτε τελευταίοι μιας πανελλαδικής λίστας υποχρεωτικών μεταθέσεων που δεν χωράνε κάπου απολύονται?????????????
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1165 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:22:16 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 01:01:23 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:46 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1166 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:28:07 πμ »
Ρε παιδιά επιτρέψτε μου να εκφράσω κάτι εκτός μεταθέσεων αλλά με τρώει το ρημάδι και παίρνω αφορμή περί χειρότερου Υπουργού που είπε ο Damien. Συγκρίνω δύο πολιτικούς άκρως αντίθετους σε προφίλ...τον Άδωνι και τον δικό μας....(έχω τον λόγο μου μιας και όταν ανέλαβε το Υπουργείο ο Αδωνις όλοι έλεγαν πως αποφύγαμε στο Παιδείας τα χειρότερα- επίσης σημειώστε πως δεν συμπαθώ κανένα αλλά αναφέρομαι σε στρατηγικές).

1) Ο δικός μας θυσίασε 2000 εργαζόμενους για να σώσει θεωρητικά 160.000 (αλλάζοντας άρδην το εργασιακό τους περιβάλλον των σωσμένων). Αυτούς τους 2000 εργαζόμενους τους έβγαλε σε διαθεσιμότητα για διάστημα μερικών έως 8 μήνες, θα απολύσει κατά τα φαινόμενα έναν σημαντικό αριθμό και κάποιους άλλους από ΠΕ θα τους βαπτίσει ΔΕ....

2) Ο άλλος έβγαλε σχεδόν πενταπλάσιους, για ένα μήνα και δεν απέλυσε κανένα που δεν ήθελε...μάλιστα πήρε και 200 από το Παιδείας βαπτίζοντας τους ΔΕ ώστε να μην χαλάσουν τα ήδη υπάρχοντα προισταμενιλίκια στα Νοσοκομεία...

Αυτά περί διαπραγμάτευσης και διακοσμητικών προσωπικοτήτων...

"συνάδελφε" εμείς οι 10.000 απολυμένοι αναπληρωτές προφανώς είμαστε ανύπαρκτοι ΚΑΙ για σένα....

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1167 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:38:21 πμ »
Διαπιστωτική πράξη πανελλαδικώς πλεοναζόντων (αριθμητικά)? Θα μας έκανε κάτι τέτοιο?
Και μετά η λίστα. Η οποία θα προσβληθεί από 200  πλευρές σίγουρα ως προς τα κριτήριά της
άλλο ο αριθμητικός υπολογισμός και άλλο ο ονομαστικός χαρακτηρισμός πλεοναζόντων,
ο πρώτος μπορεί σαφώς να προκύψει από μια πανελλαδική λίστα υποχρεωτικών μεταθέσεων
ο δεύτερος όμως (ποιος θα απολυθεί) απαιτεί σαφέστατα άλλες διαδικασίες πιο χρονοβόρες στις οποίες εμπλέκονται όλοι του ίδιου κλάδου/ειδικότητας ασχέτως υπηρεσιακής κατάστασης (12ετία, ολικά υπεράριθμος,υπεράριθμος,διαθεσίτης),
αυτά είναι τα δεδομένα μέχρι σήμερα και για να αλλάξουν αυτά τα δεδομένα (έγραψα ότι) απαιτείται νομοθετική ρύθμιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 12:39:59 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1168 στις: Μάρτιος 02, 2014, 08:18:24 πμ »
Ναι , το είχαμε συζητήσει και το καλοκαίρι αυτό ( κάντε ένα κλικ στην υπογραφή μου όσοι θέλετε επεξηγήσεις ).

Μέσω των υποχρεωτικών μεταθέσεων θα μειώσουν λίγο ακόμα τον αριθμό των αναπληρωτών.
Αν είχε ένα κενό το χ πυσδε μπορεί να το κάλυπτε με αναπληρωτή.
Τώρα ίσως καλυφθεί από πλεόνασμα του γειτονικού ψ πυσδε .
Δεν λέω ότι θα καλύψουν όλα τα κενά έτσι. Αλλά ένα μέρος των κενών ναι .

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1169 στις: Μάρτιος 02, 2014, 09:59:52 πμ »
Και φυσικά να μην αγνοούμε το γεγονός πως το εν λόγω ΠΔ έκανε την επίσημη πρώτη του την ίδια χρονική περίοδο με το δημοσίευμα πως οι μαθητές στους Φούρνους Ικαρίας χάνουν τις Πανελλαδικές εξαιτίας της έλλειψης καθηγητών... Γιατί ως γνωστόν αρκετοί από τους αναπληρωτές δεν πάνε καν να αναλάβουν υπηρεσία όταν διορίζονται σε τέτοιες περιοχές... Εμ και εδώ που τα λέμε... "δίχως κέρδη, κέρατα?"

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1170 στις: Μάρτιος 02, 2014, 10:18:16 πμ »
πήρε αναπληρωτες;
για την ικαρια μιλαω κι εγω. γιατι στη σαμο με το ζορι κατι λιγες ωρες απο οτι ειδα. πώς να πας με μειωμενο ωραριο στην ικαρια ή στη σαμο ή δεν ξερω που αλλου αν δεν εισαι απο εκει. και τους πηραν ΤΩΡΑ μαρτιος-απριλιος-μαιος!!
Παντως αυτο το θεμα των υποχρεωτικων μεταθεσεων, με βαση την εμεπειρια των υποχρεωτικων μεταταξεων σαν ενα τεραστιο και επιλεκτικο ρουσφετι μου κανει.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1171 στις: Μάρτιος 02, 2014, 10:28:41 πμ »
"συνάδελφε" εμείς οι 10.000 απολυμένοι αναπληρωτές προφανώς είμαστε ανύπαρκτοι ΚΑΙ για σένα....

Αντιγόνη,

μιλάω για εργαζόμενους που ήταν τακτικοί υπάλληλοι Δημοσίου.
Νομίζω το έχω πει και παλιότερα.
Το θέμα με τους αναπληρωτές δεν είναι ότι απολύονται (αυτό γινόταν πάντα τέλος Ιούνη). Το θέμα είναι ότι δεν ξανα-προσλαμβάνονται οι ίδιοι.
Αν λοιπόν θέλεις να μιλήσουμε επι του πρακτικού κομματιού του θέματος κάθε αναπληρωτής (και κατα επέκταση εργαζόμενος οπουδήποτε), όπως ήμουν και εγώ κάποτε, κάνοντας μια σύμβαση εξαρτημένης εργασίας ορισμένου χρόνου, εις γνώση του αποδέχεται ότι κάποτε αυτή μπορεί να λήξει χωρίς δυνατότητα ανανέωσης.
Αρα λοιπόν εγώ συμπεριέλαβα όλους όσους είχαν μια σχέση εργασίας και διακόπηκε βίαια.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 10:40:11 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1172 στις: Μάρτιος 02, 2014, 10:46:26 πμ »
πήρε αναπληρωτες;
για την ικαρια μιλαω κι εγω. γιατι στη σαμο με το ζορι κατι λιγες ωρες απο οτι ειδα. πώς να πας με μειωμενο ωραριο στην ικαρια ή στη σαμο ή δεν ξερω που αλλου αν δεν εισαι απο εκει. και τους πηραν ΤΩΡΑ μαρτιος-απριλιος-μαιος!!
Παντως αυτο το θεμα των υποχρεωτικων μεταθεσεων, με βαση την εμεπειρια των υποχρεωτικων μεταταξεων σαν ενα τεραστιο και επιλεκτικο ρουσφετι μου κανει.

Να αγιάσει το στόμα σου!
επιτέλους και ένας που το είδε έτσι. Ουσιαστικά βάζει το υπουργείο στο τιμόνι της επιλογής ποιός θα πάει που... Ο συγκεκριμένος υπουργός έχει βρει την συνταγή: Όταν θέλω να κάνω τον καίσαρα, ονομάζω μια διαδικασία υποχρεωτική και καταργώ όλες τις άλλες! Μπράβο.

Δηλαδή: Τι γίνεται με τα μεγάλα αστικά κέντρα;
-Οι περισσότεροι θέλουν να πάνε Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
-Ναι αλλά εκεί δεν υπάρχουν θέσεις οπότε τι συζητάμε;
-Μα συζητάμε για την περίπτωση παραιτήσεων, απολύσεων, συνταξιοδοτήσεων κλπ... μμμ...
-Κάτσε τώρα, αν συνταξιοδοτηθεί κάποιος στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα, η κενή του θέση πρέπει να καλυφθεί με το σύστημα των μεταθέσεων και μάλλον θα πάρει την θέση εκείνος ο μαύρος ο εκπαιδευτικός που υπηρετεί στην ικαρία ή δε ξέρω γω σε ποιό κατσάβραχο και φυσικά ... δεν είναι δικό μας παιδί!
-Τα δικά μας παιδιά που θέλουν λίγο καλύτερη τοποθέτηση που είναι;
-Μα γύρω γύρω από τα αστικά κέντρα και ούτε μόρια παίρνουν αλλά είναι και υπεράριθμοι ή στην διάθεση!...
-Να η λύση: "Για να φύγεις από το ΠΥΣΔΕ σου πρέπει να πλεονάζεις." Τέλος οι εθελοντικές μεταθέσεις. Κάνω πλέον μόνο υποχρεωτικές και γίνονται μόνο για τους υπεράριθμους!
-Συνεπώς παιδιά, όσοι είμαστε στο κατσάβραχο και νοικιάζουμε, αλλάζει η στρατηγική. Πρέπει να αγοράσουμε κανένα σπίτι, γιατί από κει θα πάρουμε σύνταξη. Και μιας και δεν παίζει με 900€ να αγοράσεις σπίτι, πούλα αυτό που έχεις στον τόπο συμφερόντων σου και πάρε ένα εκεί που υπηρετείς. Φέρε και την οικογένεια, γιατί θα κάνεις μαύρα μάτια να τους δεις.

Τώρα ξέρω τι θα μου πείτε: "γιατί τέλος οι εθελοντικές συνάδελφε; Που το είδες αυτό;". Το συμπεραίνω λοιπόν. Ας πούμε ότι κάνει εθελοντικές. Που θα μετακινηθεί κάποιος; Από κατσάβραχο σε κατσάβραχο; και να πρέπει να υπηρετήσει και έναν χρόνο στην νέα του οργανική; Φυσικά και όχι. Προς το κέντρο ζητούν όλοι. Εκεί που δεν υπάρχουν κενά. Τα λίγα που θα δημιουργούνται θα καλύπτονται από τις υποχρεωτικές. Οπότε; Ποιόν θα στείλω πρώτα στην κενή θέση; τον πλεονάζοντα ή τον εθελοντή (με τα περισσότερα μόρια;). Μα αμα στείλω τον εθελοντή, θα μου μείνει ο πλεονάζοντας και μια κενή θέση στην άκρη της Ελλάδας... Χωρίς πλεονάζοντες στους όμορους νομούς... Αν στείλω όμως τον πλεονάζοντα, πλέον όλα μου τα κενά είναι καλυμένα και θα έχω έναν λιγότερο στην διάθεση απ' ότι πριν... Tetris! Ταίριαξαν τα κυβάκια.

Μάλιστα έτσι νοιώθω ότι μας αντιμετωπίζουν. Σαν κυβάκια. Όχι σαν ανθρώπους-λειτουργούς, που προσπαθούν να προσφέρουν σε έναν δύσκολο κλάδο σε μια δύσκολη περίοδο χωρίς να τους παρέχουν σαν ανταμοιβή ούτε τα προς το ζειν.

Φυσικά θέλω να τονίσω ότι τα περισσότερα από τα επάνω είναι εικασίες. Είναι η προσωπική μου γνώμη για το πως βλέπω ότι θα πάνε τα πράγματα. Μην ξεχνάμε ότι ο συγκεκριμένος υπουργός έχει ιστορικό στο να καταργεί "εθελοντικές" διαδικασίες για να κάνει μια αντίστοιχη "υποχρεωτική" στην θέση τους. Φυσικά πιστεύω ότι θα βγει και εγκύκλιος εθελοντικών μεταθέσεων κάποια στιγμή αλλά δεν θα μετακινηθεί σχεδόν κανένας εκτός από καποιες εξαιρέσεις. Υπήρχαν περιπτώσεις συναδέλφων που ζήτησαν να πάνε από "μακριά", "μακρύτερα" για να πάρουν περισσότερα μόρια. Εχ, δεν μπορεί 160.000 είμαστε. Κάποιος θα θελήσει να το κάνει και αυτό. Θα σας πρότεινα να μην μπείτε στον κόπο. Με τις "υποχρεωτικές" διαδικασίες του υπουργείου τα μόρια έχουν χάσει σχεδόν όλη την αξία τους και πλέον αυτό που μετρά είναι το "δόντι"! Στα δυσπρόσιτα θέλω να δω ποιός θα πάει... ή πως θα φύγουν αυτοί που είναι εκεί...

Γι αυτό συμφωνώ με τον συνάδελφο: επιλεκτικό ρουσφέτι είναι αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 10:50:38 πμ από escozul »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1173 στις: Μάρτιος 02, 2014, 10:56:46 πμ »
@escozul

Συμφωνώ απόλυτα.Οι εθελοντικές θα γίνουν με ελάχιστες μετακινήσεις απλά για να καταγραφούν τα "νεα" μόρια, οικογενειακές καταστάσεις και εντοπιότητες (σύμφωνα με τα ΠΔ που ισχύουν από παλιά αλλά και σαν γκάλοπ να δούμε πόσοι θέλουν να πάνε που και κυρίως από που προέρχονται). Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα κενά και τα πλεονάσματα αλλάζουν ανάλογα με το πότε τρέχει η κάθε διαδικασιά αλλά και πως τρέχει η κάθε διαδικασία. Εννοείται ότι είναι προσωπική εκτίμηση όλα αυτά.

Ομως για να δούμε και την μεγάλη εικόνα, οι υποχρεωτικές μεταθέσεις είναι και ένα ωραίο εργαλείο για το μέλλον ειδικά άμα κάποια στιγμή περάσουν οι οργανικές στα σχολεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 10:59:22 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1174 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:02:07 πμ »
"συνάδελφε" εμείς οι 10.000 απολυμένοι αναπληρωτές προφανώς είμαστε ανύπαρκτοι ΚΑΙ για σένα....
Aγαπητή μου Αντιγόνη, μη νομίζεις ότι εμείς οι μόνιμοι έχουμε δέσει το γάιδαρό μας και όλα είναι τέλεια. Μπορεί και εμάς η απόλυση να μάς χτυπήσει την πόρτα.
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1175 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:03:09 πμ »
Και όμως, όταν εγώ ήμουν στους Φούρνους το 2001, υπήρχαν ακόμα και ωρομίσθιοι. Τότε βέβαια ήταν άλλες εποχές. Όλοι προσπαθούσαν να μαζεύουν προϋπηρεσία, ακόμα και σε βάρος της ίδιας τους της τσέπης, θεωρώντας ότι θα τους χρησίμευε στο μέλλον. Περιττό δε να πω ότι τα σχολεία ήταν σχεδόν πλήρως επανδρωμένα, δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο. Υπήρχε, όχι από την αρχή βέβαια, ακόμα και οικονομολόγος για το πανελληνίως εξεταζόμενο μάθημα Α.Ο.Θ. Ερχόταν ένας δόλιος από την Ικαρία με το καράβι, καθόταν δυο μέρες, έμενε μες στο σχολείο τη νύχτα, για να μην πληρώνει ξενοδοχείο, και την επόμενη πάλι πίσω στο νησί των... Ξηρών.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159939
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.