*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1554 στις: Μάρτιος 08, 2014, 10:59:43 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:56:41 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:33 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1555 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:02:36 πμ »
melenie, άψογος!! Αλλά δυστυχώς, αντί να οργανώνουμε καμιά δυναμική κινητοποίηση αρκούμαστε στο να προτείνουμε "ποιος θα φαγωθεί", στο όνομα πάντα μιας καλύτερης αξιοποίησής μας και με γνώμονα πάντα το δημοσιονομικό όφελος.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1556 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:05:23 πμ »
το οτι μας εκαναν να....πλεοναζουμε, α) αυξανοντας τον αριθμο των μαθητων ανα τμημα, κατευθυνση, μαθημα επιλογης και ειδικοτητα (ΕΠΑΛ), β) αυξάνοντας το ωράριο μας 2 ωρες (ηδη εχουν αρχισει να βγαινουν νεα δημοσιευματα οτι εξεταζεται νεα αυξηση ωραριου κατα 1 ωρα - αληθεια ή ψεματα θα δειξει) και γ) κλεινοντας εκατονταδες σχολικες μοναδες δεν βλεπω να το θιγει κανενας. Μια ακριτη αποδοχη των ψηθισθεντων και της εφαρμοζομενης πολιτικης χωρις δειγμα αποθεματων αντιστασης απο τη μια πλευρα και απο την αλλη πλευρα ο γνωστος "συναδελφικος αυτοματισμος" μιας ειδικοτητας εναντιον της αλλης, των "νεων" εναντιων των "παλιων", των σε "διαθεση" εναντιον των εχοντων "οργανικη" κτλ κτλ
Τελικα βρισκουν και τα κανουν....το πειραμα με το βρασιμο του βατραχου πετυχαινει εξαιρετικα (ή αλλιως το πειραμα με το σαλαμι οπως το εθεσε ο Αδωνις στην τροικα!!)
Η εφαρμοζομενη πολιτικη ειναι να δραστικη μειωση του εκπαιδευτικου προσωπικου με καθε τροπο (διαθεσιμοτητες, απολυσεις, αξιολογησεις κτλ),ενταση της ταξικοτητας της εκπαιδευσης, διαρροη μαθητων σε δομες εκπαιδευσης και οχι σχολικη μορφωση, κατηγοριοποιηση των σχολικων μοναδων, κλεισιμο πολλων εξ αυτων και λειτουργια τους ως αυτοτελων επιχειρηματικων μοναδων και ενα εκπαιδευτικο φοβισμενο (απο την αξιολογηση επιδοξων επιθεωρητων), μισθολογικα εξαθλιωμενο να αναπαραγει την ημιμαθεια και να προωθει την μαθητεια....
Οποιος δεν τα βλεπει, κατα την αποψη μου, εχει τρομερες αυταπατες και λυπαμαι που βλεπω αρκετους να μην τα συζητανε, να μην τα σκεφτονται αλλα να τους νοιαζει αν μοριοδοτειται το x σεμιναριο που πληρωσαν απο την τσεπη τους για να φτιαξουν σωστο portofolio ή να στρεφεται ο ενας εναντιον του αλλου αναλογα σε ποια ομαδα ανηκει και ολοι μαζι να δαιμονοποιουμε την ΟΛΜΕ, την ΔΟΕ και γενικα τον συνδικαλισμο και τους αιρετους εκπροσωπους (τσουβαλιασμα κοινως) και οχι την εκπαιδευτικη πολιτικη που εφαρμοζεται απο την "νομιμως εκλεγμενη κυβερνηση μας"         

@melenios.

Ενας θεσμός που πράττει άριστα γιατί να φοβάται την κριτική;
Ο θεσμός αυτός έχει κάνει την αυτοκριτική του; Συγκινεί με τις ενέργειες του την πλειοψηφία; ....δεν θέλω να γίνω αναλυτικός (όταν συνάδελφοι μου κινδυνεύουν με απόλυση) αλλά σκέψου τους δύο τελευταίους που αναφέρεις την στάση που είχαν στις απεργίες πριν τις Πανελλήνιες καθώς και την συμπόρευση με την μαμά συνδικαλιστική οργάνωση...
Την στάση που κράτησαν στην επιστράτευση και φυσικά την στάση που κράτησαν όταν λέγανε πως απολύεται κόσμος από τις εφημερίδες και αυτοί καλοκαιριάτικα ρέμβαζαν...
Επίσης γιατί πρέπει να κάνω πάντα απεργία την μέρα που το Νομοσχέδιο είναι προς ψήφιση;

ΥΓ. Θα μου πεις όλοι έτσι είναι; Οχι αλλά όταν έχω δει συνδικαλιστές να με υποστηρίζουνόταν είναι συνάδελφοι και μετά να με θάβουν ως Υπουργοί ή Βουλευτές, εγώ δεν θα έπρεπε να ακούω συνδικαλισμό και να είμαι επιφυλακτικός; 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 11:10:06 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1557 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:15:55 πμ »
guestteacher,
ουδείς είναι υπεράνω κριτικής -είτε άνθρωπος είτε θεσμός.
Ας κρίνουμε όμως και τη στάση του κλάδου όταν η ΟΛΜΕ τελικώς προκήρυξε την απεργία διαρκείας (το Σεπτέμβρη) και η πλειοψηφία του κλάδου σκεφτόταν τα 50ευρα. Και ξαφνικά, όλους τους έθιξε το ότι η ΟΛΜΕ ανακάλεσε την απεργία στις πανελλαδικές, γιατί φυσικά όλοι αυτοί ήταν πρόθυμοι να απεργήσουν σε καθεστώς επιστράτευσης..!
Δεν είναι άμοιρα ευθυνών τα σωματεία μας. Αλλά πόσοι από μας ακολουθούμε και συμπαραστεκόμαστε όταν η ΟΛΜΕ κινητοποιείται με τους "διαθέσιμους" και πέφτει ξύλο από τα ΜΑΤ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:33 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1558 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:23:09 πμ »
guestteacher,
ουδείς είναι υπεράνω κριτικής -είτε άνθρωπος είτε θεσμός.
Ας κρίνουμε όμως και τη στάση του κλάδου όταν η ΟΛΜΕ τελικώς προκήρυξε την απεργία διαρκείας (το Σεπτέμβρη) και η πλειοψηφία του κλάδου σκεφτόταν τα 50ευρα. Και ξαφνικά, όλους τους έθιξε το ότι η ΟΛΜΕ ανακάλεσε την απεργία στις πανελλαδικές, γιατί φυσικά όλοι αυτοί ήταν πρόθυμοι να απεργήσουν σε καθεστώς επιστράτευσης..!
Δεν είναι άμοιρα ευθυνών τα σωματεία μας. Αλλά πόσοι από μας ακολουθούμε και συμπαραστεκόμαστε όταν η ΟΛΜΕ κινητοποιείται με τους "διαθέσιμους" και πέφτει ξύλο από τα ΜΑΤ;

Δεν λέω ότι ο κλάδος δεν έχει και συμφεροντολόγους και επαναστάτες του καναπέ...αλλά ερωτώ (χωρίς να θέλω να μέμψω το συνδικαλιστικό κίνημα) ποια η στάση των συνδικαλιστικών οργανώσεων (των μελών τους)τις καλές εποχές;
Γιατί στον συνδικαλισμό να υπάρχουν κόμματα;

Οσο για το 50 εύρω δεν το έχουμε όλοι συναδέλφισσα...δεν νομίζω ότι αυτήν την στιγμή είναι πολλοί οι "ανετοι οικονομικα" στην εκπαίδευση όταν είμαστε από τους λίγους κλάδους στο Δημόσιο που η πλειοψηφία είναι κάτω των 1000 ευρώ, μακριά από τα σπίτια τους (με νοίκι δηλαδή) και αρκετοί πληρώνουν καθημερινά οδοιπορικά από την τσέπη τους. Ισως αυτό να εξηγεί την αρχική υψηλή συμμετοχή του Σεπτέμβρη που όσο πέρναγαν οι μέρες έφθινε (δυστυχώς). Θα μου πεις και άμα σε απολύσουν θα σου λείψει το 50άρικο. Επειδή ακριβώς ξέρω ότι και θα με απολύσουν και θα μου λείψει το πενηντάρικο προσπαθώ να μαζεύω ότι μπορώ για να ζησω αξιοπρεπώς μέχρι να βρω κάτι άλλο ...με κρίνετε γι αυτό; ωραία κρίνετε με...

Θα μου πεις που το ξέρεις ότι θα σε απολύσουν...πολύ απλά και όλοι οι προηγούμενοι το έπαιζαν καλύτεροι χωρίς προτάσεις όμως αλλά μόνο αντίδραση και όχι...και τελικά φαίνεται πως κάθε πέρσι και καλύτερα...(πάλι δυστυχώς)...

Αρα λοιπόν ίσως να μην πρέπει να αλλάξουμε εμείς αλλά το συνδικαλιστικό κίνημα (και μάλιστα εις βάθος). Πρώτα δείχνεις λοιπόν ότι αλλάζεις εσύ (αν δεν συγκινείς) και μετά έχεις την αίτηση (και όχι απαίτηση που μερικοί προβάλλουν) να αλλάξουν και οι άλλοι και να συμπορευτούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 11:27:02 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1559 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:26:14 πμ »
Αγαπητε guestteacher
ουτε εμενα με εκφραζει απολυτα η ΟΛΜΕ , ακομα με την ανατροπη που εγινε στην ηγεσια της, και θεωρω οτι ειναι αναντιστοιχη της επιθεσης που δεχομαστε ως κλαδος ομως.
Κριτικη λοιπον μπορουμε να κανουμε και μαλιστα αφθονη....
Ωστοσο, οσον αφορα την απεργια στην επιστρατευση και για να μην τους τσουβαλιαζουμε ολους μαζι, υπηρξαν πολλα συνδικαλιστικα στελεχη τοσο απο το ΠΑΜΕ - ΕΣΑΚ ΔΕΕ οσο και από τις ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ (δυναμεις της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας και οχι του ΣΥΡΙΖΑ), που απηργησαν σε καθεστως επιστρατευσης και εβαλαν το κεφαλι τους δυναμει στην γκιλοτινα....για να τους τσουβαλιαζουν οι περισσοτεροι μαζι με τους υπολοιπους και μαλιστα πολλοι εξ αυτων τον Σεπτεμβρη οταν "μετρηθηκαν" δεν μπηκαν καν στον αγωνα ή τον πουλησαν γρηγορα - γρηγορα , διοτι δεν εβγαιναν.....     

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1560 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:26:50 πμ »

Γιατί στον συνδικαλισμό να υπάρχουν κόμματα;



ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εξ ορισμού αυτό σημαίνει πως το ζητημα έχει πουληθεί από πριν....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1561 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:31:05 πμ »
Αγαπητε guestteacher
ουτε εμενα με εκφραζει απολυτα η ΟΛΜΕ , ακομα με την ανατροπη που εγινε στην ηγεσια της, και θεωρω οτι ειναι αναντιστοιχη της επιθεσης που δεχομαστε ως κλαδος ομως.
Κριτικη λοιπον μπορουμε να κανουμε και μαλιστα αφθονη....
Ωστοσο, οσον αφορα την απεργια στην επιστρατευση και για να μην τους τσουβαλιαζουμε ολους μαζι, υπηρξαν πολλα συνδικαλιστικα στελεχη τοσο απο το ΠΑΜΕ - ΕΣΑΚ ΔΕΕ οσο και από τις ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ (δυναμεις της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας και οχι του ΣΥΡΙΖΑ), που απηργησαν σε καθεστως επιστρατευσης και εβαλαν το κεφαλι τους δυναμει στην γκιλοτινα....για να τους τσουβαλιαζουν οι περισσοτεροι μαζι με τους υπολοιπους και μαλιστα πολλοι εξ αυτων τον Σεπτεμβρη οταν "μετρηθηκαν" δεν μπηκαν καν στον αγωνα ή τον πουλησαν γρηγορα - γρηγορα , διοτι δεν εβγαιναν.....   

Δέξου το παραπάνω μήνυμα(αν θες) ως ένα λόγο καλοπροαίρετης (ίσως με σκληρά λόγια) πικρίας απέναντι προς στους εκπροσώπους του συνδικαλιστικού κινήματος...ότι μπαίνω στον κόπο κάνω κριτική στον συνδικαλισμό συνάδελφε είναι γιατί έχω απαιτήσεις από τον συνδικαλισμό και τους εκπροσώπους του...προσωπικά λοιπόν λέω αλλάξτε (όχι εσύ προσωπικά) για να αλλάξουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 11:38:13 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1562 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:36:46 πμ »
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εξ ορισμού αυτό σημαίνει πως το ζητημα έχει πουληθεί από πριν....

Γιατι οτιδηποτε και αν κανεις στη ζωη , η καθημερινη πρακτικη σου, ο τροπος που σκεφτεσαι, συμπεριφερεσαι και δρας ειναι ΠΡΑΞΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!! 
Δεν βλεπουν ολοι τον κοσμο απο την ιδια οπτικη, εχουν διαφορετικες αξιες, τροπους αντιμετωπισης και διαφορετικες προτασεις στα θεματα παιδειας και διαφορετικη αξιοπιστια στο πως μπορουν να προασπισουν αποτελεσματικα η δυναμικα τα συμφεροντα του κλαδου...
σε ολα αυτα βαλτε την ΔΑΚΕ και την ΠΑΣΠ και το ΠΑΜΕ και την εξωκοινοβουλευτικη αριστερα και αν δεν βλεπετε διαφορες στα θεματα που αναφερω παραπανω....τοτε δεν απλα υπαρχει τετοιο χασμα αντιληψεων που πραγματικα δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε...... 
Οι λεγομενοι "ακομματιστοι" στον συνδικαλισμο η στις δημοτικες εκλογες.....δεν εχουν συγκεκριμενες αρχες, προτασεις κτλ με τις οποιες πολιτευονται και διεκδικουν τη ψηφο σας;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1563 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:45:59 πμ »
Γιατι οτιδηποτε και αν κανεις στη ζωη , η καθημερινη πρακτικη σου, ο τροπος που σκεφτεσαι, συμπεριφερεσαι και δρας ειναι ΠΡΑΞΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!! 
Δεν βλεπουν ολοι τον κοσμο απο την ιδια οπτικη, εχουν διαφορετικες αξιες, τροπους αντιμετωπισης και διαφορετικες προτασεις στα θεματα παιδειας και διαφορετικη αξιοπιστια στο πως μπορουν να προασπισουν αποτελεσματικα η δυναμικα τα συμφεροντα του κλαδου...
σε ολα αυτα βαλτε την ΔΑΚΕ και την ΠΑΣΠ και το ΠΑΜΕ και την εξωκοινοβουλευτικη αριστερα και αν δεν βλεπετε διαφορες στα θεματα που αναφερω παραπανω....τοτε δεν απλα υπαρχει τετοιο χασμα αντιληψεων που πραγματικα δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε...... 
Οι λεγομενοι "ακομματιστοι" στον συνδικαλισμο η στις δημοτικες εκλογες.....δεν εχουν συγκεκριμενες αρχες, προτασεις κτλ με τις οποιες πολιτευονται και διεκδικουν τη ψηφο σας;

Συνάδελφε και εντελώς πάλι καλοπροαίρετα συγχέεις τις κοινωνικές δραστηριότητες με την πολιτική ή οποία συνήθως είναι ο τρόπος άσκησης εξουσίας και αποτελεί ένα μέρος του κοινωνικού γίγνεσθαι.
Ακόμα χειρότερα συγχέεις την Πολιτική με τα Κόμματα....δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου κάποιος ακομματίκ είναι και απολιτίκ;
Επίσης σε μια Δημοκρατία αποτελεί επιλογή κάποιου να μην ανήκει σε κάποιο κόμμα και πρωταρχικό μέληματης Δημοκρατίας είναι να σέβεται τις πολιτικές πεποιθήσεις του οποιοδήποτε έστω και αν αποτελεί μειοψηφία...Καλά κάνεις λοιπόν και ανήκεις κάπου, δικαιώμα μου είναι να ανήκω όπου θέλω ή ακόμα και πουθενά...

ΥΓ. Δεν μπορείς λοιπόν από την μια να μας αφορίζεις και από την άλλη να ζητάς συμπόρευση. Η' δέχεσαι τις διαφορές μας και ζητάς συμμετοχή ή άσε μας στην ησυχία μας.
ΥΓ2. Και επειδή γραφω μέσα στις μεταθέσεις και οι συνάδελφοι δεν έχουν την όρεξη μου Σαββατιάτικα να διαβάζουν τις θεωρίες μου που είναι άσχετες με το θέμα, εγώ το κλείνω κάπου εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 11:50:03 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1564 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:51:18 πμ »
Δεν λέω ότι ο κλάδος δεν έχει και συμφεροντολόγους και επαναστάτες του καναπέ...αλλά ερωτώ (χωρίς να θέλω να μέμψω το συνδικαλιστικό κίνημα) ποια η στάση των συνδικαλιστικών οργανώσεων (των μελών τους)τις καλές εποχές;
Γιατί στον συνδικαλισμό να υπάρχουν κόμματα;

Οσο για το 50 εύρω δεν το έχουμε όλοι συναδέλφισσα...δεν νομίζω ότι αυτήν την στιγμή είναι πολλοί οι "ανετοι οικονομικα" στην εκπαίδευση όταν είμαστε από τους λίγους κλάδους στο Δημόσιο που η πλειοψηφία είναι κάτω των 1000 ευρώ, μακριά από τα σπίτια τους (με νοίκι δηλαδή) και αρκετοί πληρώνουν καθημερινά οδοιπορικά από την τσέπη τους. Ισως αυτό να εξηγεί την αρχική υψηλή συμμετοχή του Σεπτέμβρη που όσο πέρναγαν οι μέρες έφθινε (δυστυχώς). Θα μου πεις και άμα σε απολύσουν θα σου λείψει το 50άρικο. Επειδή ακριβώς ξέρω ότι και θα με απολύσουν και θα μου λείψει το πενηντάρικο προσπαθώ να μαζεύω ότι μπορώ για να ζησω αξιοπρεπώς μέχρι να βρω κάτι άλλο ...με κρίνετε γι αυτό; ωραία κρίνετε με...

Θα μου πεις που το ξέρεις ότι θα σε απολύσουν...πολύ απλά και όλοι οι προηγούμενοι το έπαιζαν καλύτεροι χωρίς προτάσεις όμως αλλά μόνο αντίδραση και όχι...και τελικά φαίνεται πως κάθε πέρσι και καλύτερα...(πάλι δυστυχώς)...

Αρα λοιπόν ίσως να μην πρέπει να αλλάξουμε εμείς αλλά το συνδικαλιστικό κίνημα (και μάλιστα εις βάθος). Πρώτα δείχνεις λοιπόν ότι αλλάζεις εσύ (αν δεν συγκινείς) και μετά έχεις την αίτηση (και όχι απαίτηση που μερικοί προβάλλουν) να αλλάξουν και οι άλλοι και να συμπορευτούν.

Κανενας Κοτσιφακης και κανενας Μπρατης (προσωπα στα οποια δεν εχω καμια ιδιαιτερη εκτιμηση, για να μην νομιζεις....) και κανενα 7μελες συμβουλιο ΕΛΜΕ ή 11μελες της ΟΛΜΕ , δεν προκειται να σταματησει την αντιλαϊκη πολιτικη, οσο δεν βρισκεσαι (και) εσυ στο προσκηνιο....
Δεν καταλαβαινεις οταν συζητειται η υποθεση της διαθεσιμοτητας απολυσης 2000 συναδελφων μας στο ΣτΕ και οι ανω κυριοι που απεργουν και χανουν το μεροκαματο τους δεν βλεπουν παρα να εχουν συγκεντρωθει 500 καθηγητες απο ολοκληρο το λεκανοπεδιο και να ψεκαζονται με χημικα και ξυλοκοπουνται απο τα ΜΑΤ, δεν μπορουν να κανει τιποτα, ειδικα οταν πολλοι σκεφτονται οτι "σε δυσκολους καιρους δεν πρεπει να δινουμε τα 50αρικα της απεργιας ετσι ευκολα, το αντιθετο σε τετοιους καιρους πρεπει να τα μαζευουμε". Με τη λογικη αυτη μονο χειροτερα μπορει να πανε τα πραγματα.....Κανενας που απεργει δεν το κανει επειδη του περισσευουν τα χρηματα ......ημουν σε σχολειο που μονο εγω απεργουσα απο ολο το συλλογο την πρωτη χρονια του μνημονιου και ακουγα το γνωστο ρητο.....δεν βγαινω για να κανω απεργια...τελικα με το ενιαιο μισθολογιο που ολοι εχασαν 300 ευρω και δυο μισθους = δωρα και μεγαλυτερη φοροληστεια εξακολουθουν και τα βγαζουν περα , φυσικα με περισσοτερη γκρινια αλλα καθολου δραση....Στις απεργιες του Σεπτεμβρη οταν βρεθηκα με το πολυ μεγαλο πληθος των καθηγητων ενα συνθημα ακουγα : "Αργησαμε.....Τον αγωνα αυτο και με τη συμμετοχη αυτη επρεπε να τον κανουμε πολυ νωριτερα για να μην φθασουμε σε αυτη την κατασταση"       

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1565 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:54:08 πμ »
πιστοποιητικα φρονηματων δεν ζητησα απο κανενα για να τον αφορησω αν δεν συμφωνει μαζι μου
Εγω το μονο που ειπα ειναι οτι μου τη δινουν οι επαναστατες του πληκτρολογιου, το τσουβαλιασμα ολων και οτι χωρις τον καθενα μας στο προσκηνιο μην περιμενετε καμια προκοπη και κανενα Κοτσυφακη και ΟΛΜΕ να μας σωσει....βαζω τελεια και εγω γιατι νομιζω οτι το θεμα αν και off topic εξαντληθηκε

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1566 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:02:32 μμ »
Να υποθέσω (μιας και ανέφερα για άλλου τύπου σχολεία) ότι το παρακάτω δημοσίευμα αναφέρεται μόνο σε ιδιωτικά μεταλυκειακά ιδρύματα....

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/777891/thesmiko-plaisio-idrusis-idiotikon-nautikon-sxolon

Η' πάλι να μην υποθέσω τίποτα;  ;)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1567 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:06:53 μμ »
Γιατι οτιδηποτε και αν κανεις στη ζωη , η καθημερινη πρακτικη σου, ο τροπος που σκεφτεσαι, συμπεριφερεσαι και δρας ειναι ΠΡΑΞΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!! 


ακριβώς Μελένιε !! Πράξη ΠΟΛΙΤΙΚΗ !! ΌΧΙ ΠΡΑΞΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ !! Δεν είναι το ίδιο και δεν μπορεί να είναι το ίδιο...

Και στην τελική θες να μου πεις τι ; ότι δεν μπορούν μορφωμένοι -υποτίθεται - άνθρωποι να συμφωνήσουν στο πώς πρέπει να είναι η Δημοσια Παιδεία; δηλαδή ο αριστερός θέλει υποδομές και ο δεξιός δεν θέλει;

Μην το βλέπουμε στενόμυαλα , τύπου ο δεξιός δέχεται το ιδιωτικό σχολέιο και ο αριστερός όχι. Μιλάμε για το Δημόσιο σχολείο - για ένα δημόσιο αγαθό. Δεν διαφοροποιείται πολύ το ζήτημα εδώ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.