*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540679 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1862 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:01:09 μμ »
το ξέρω ...αλλά να μη παίζουμε με τις λέξεις (εσύ μίλησες για μετάταξη κι εγώ απάντησα στο συγκεκριμένο).

Ανέφερα μετατάξεις γιατί τις ανέφερε ο Μελένιος στο μήνυμα που παρέθεσες και απάντησες (άρα δεν παίζω με τις λέξεις).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απλά αναφέρω ότι αν σε μια διαδικασία που ζητάει 4500 μετατάξεις κάνουν αίτηση 5500 άνθρωποι (τυχαία τα νούμερα) νομιμοποιούν την διαδικασία;
Επίσης αν στις επόμενες αιτήσεις για μεταθέσεις και αποσπάσεις δικαιωθούν αυτοί που αρχικά αδικήθηκαν συνεχίζουν να διαμαρτύρονται;
Και αλήθεια παρακολουθώ το φόρουμ σχεδόν 7 χρόνια και συμμετέχω σχεδόν ένα χρόνο δεν είδα ποτέ κάποιον όταν ευνοηθεί να βγει και να πει δημόσια ευνοήθηκα παράνομα ή νόμιμα αλλά το όλο σκηνικό είναι παράνομο και θα πρέπει να αλλάξει. Λοιπόν ας μην κατηγορούμε και τσακωνόμαστε με άλλους όταν κάτι δεν μας πάει όπως θέλουμε (ή τουλάχιστον αν το κάνουμε να είμαστε σε όλα μας εντάξει...).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:21 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1863 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:04:47 μμ »
Να εξηγήσουμε ίσως ότι οι συνταξιοδοτήσεις είναι μαζικές γιατί και οι προσλήψεις στις ειδικότητες αυτές ήταν πάντα μεγαλύτερες σε αριθμό καθώς είναι μαθήματα με μεγαλύτερο ωράριο και κάλυψη σε γυμν.λύκειο. Όχι ότι οι ειδικότητες που "πλεονάζουν" δεν παίρνουν ποτέ σύνταξη.
Θυμάμαι τέλη δεκαετίας 80 και αρχές 90 διορίζονταν 60-70 γαλλικών το πολύ ενώ μαθ/φυσ/φιλ. κατά πολύ μεγαλύτερο αριθμό.
Θέσεις ευθύνης καλύπτουν όλοι εάν έχουν τα προσόντα απλά στις πολύπαθες ειδικότητες είναι μικρότερο το νούμερο.
Κάτσε να γυρίσει τα γαλ/γερμ. στο τρίωρο που ήταν έως το 2005 να δούμε τότε ποιος θα πλεονάζει. Κάτσε να μπουν επίσης και στα λύκεια (γιατί πρακτικά δεν υφίσταται τώρα β' ξένη γλώσσα σε λύκειο) και να δούμε τι θα γίνει.
Απλώς δεν θα συμβεί αυτό ποτέ και οι λόγοι είναι γνωστοί (κι αν δεν είναι μπορείτε να τους φανταστείτε εύκολα).
Επομένως εφόσον η λογική είναι "συμμάζεμα", "οικονομία", στρίμωγμα γενικότερα και ίσως και απολύσεις γιατί έτσι "πρέπει", όλα τα σενάρια είναι πιθανά και η πράξη έως τώρα το επιβεβαιώνει.

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες (μην ξεχνάς όμως ότι η Ιστορία γράφεται με γεγονότα και όχι με αν και άμα) αλλά μην ξεχνάς ότι ο κύβος ερρίφθη και με την μαζική συμμετοχή στις διαδικασίες μετάταξης. Και αν θυμάμαι καλά οι αιτήσεις ήταν εθελοντικές.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1864 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:06:55 μμ »
Λοιπόν ας μην κατηγορούμε και τσακωνόμαστε με άλλους όταν κάτι δεν μας πάει όπως θέλουμε (ή τουλάχιστον αν το κάνουμε να είμαστε σε όλα μας εντάξει...).
τι εννοείς?ποιος κατηγορεί και ποιος τσακώνεται?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1865 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:07:35 μμ »
Σωστά όλα αυτά αλλά εγώ νομίζω πως είμαστε εντός θέματος διότι το πόσες μεταθέσεις και με ποιο τρόπο θα γίνουν είναι σε ευθεία συνάρτηση με το αν θα ενοποιηθούν η Α/βάθμια και η Β/βάθμια τυπικά ή και ουσιαστικά.Σίγουρα λεφτά για τις αθρόες προσλήψεις δασκάλων των παρελθόντων ετών δεν υπάρχουν πια. Τα ολοήμερα θα τα κρατούν μόνο οι ειδικότητες -εξ΄ου και οι μαζικές μετατάξεις- και σιγά-σιγά βεβαίως και θα δούμε φιλολόγους και μαθηματικούς στην Ε και την ΣΤ δημοτικού (προσωπικη εκτίμηση)

Κι εγώ πιστεύω ότι ουσιαστικά είναι σε μεγάλο ποσοστό η τάση ενοποίησης. Τυπικά ίσως δεν έχει γίνει ή δεν γίνει για διάφορους άλλους λόγους. Ωστόσο οι μόνες ειδικότητες που δεν υφίστανται στην α/θμια είναι λιγότερες από αυτές που υφίστανται (δεν μιλάω για τεχνικές ειδικότητες ή άλλες των ΕΠΑΛ)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:21 »

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1866 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:08:47 μμ »
Κάνεις λάθος: στους ΠΕ11, ναι δίνονταν ευκολότερα αποσπάσεις γιατί υπήρχαν περισσότερα κενά (: σε κανένα ολοήμερο δεν υπήρχε γυμναστής με οργανική, και οι ώρες αυτές συμπληρώνονταν από τους αποσπασμένους). Μεταθέσεις όμως δεν δίνονταν (για να μην σου πω το αντίστροφο), καθώς θα πρέπει να σου θυμίσω ότι για Θεσσαλονίκη είχα να δώσει μετάθεση αρκετά χρόνια στην Αθμια, ενώ έδινε στη Βθμια (λόγω συνταξιοδοτήσεων). Προσωπικό παράδειγμα: με 16 χρόνια υπηρεσία δεν πλησίασα το Νομό μου!!!!

Αυτό που νομίζω πως εννοεί ο συνάδελφος PE11-2000 είναι ότι αυτοί οι διαχωρισμοί Α/βάθμιας και Β/θμιας μας φάγανε...
Για πολλά χρόνια η Α/βάθμια ήταν παράδεισος όλοι έπαιρναν μετάθεση ευκολότερα απ΄οτι στην Β/θμια ,απόσπαση με ελάχιστα μόρια όπου ήθελαν και αμέσως και δεν τους ενδιέφερε το σπίτι του γείτονα. Τώρα που τους έσκασαν οι μεταταγμένοι φωνάζουν. Μα δεν είναι φυσικό κι επόμενο όταν υπάρχει αυτός ο παρτακισμός να βρίσκουν οι κυβερνώντες πρόσφορο έδαφος να κάνουν τα δικά τους; Και τώρα το ίδιο θα γίνει.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1867 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:12:48 μμ »
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΚΕΝΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ 2013 (προ αύξησης ωραρίου):
ΠΕ01 714 πλεονάσματα
ΠΕ02 997 πλεονάσματα
ΠΕ03 302 πλεονάσματα

Πηγή το αρχείο που διέρρευσε πέρσι.
Απ ότι θυμάμαι και οι Φυσικοί έχουν πλεονάσματα, οι Χημικοί-Βιολόγοι-Γεωλόγοι είχαν ελλείμματα, που θα αποτελέσουν παρελθόν μιας και ο κλάδος πλέον αντιμετωπίζεται ενιαία. Οπότε όλοι οι πε04 πλεονάσματα.

Σωστά αλλά γνωρίζεις και ο ίδιος πως βγήκαν αυτά τα πλεονάσματα. επίσης καλό είναι να το βλέπουμε και σε αντιπαραβολή με τα πλεονάσματα των άλλων ειδικοτήτων καθώς και τις συνταξιοδοτήσεις του καλοκαιριού και κυρίως αυτών που έπονται στην ερχόμενη τουλάχιστον διετία.

@silkcut

To ότι δεν το κάνεις εσύ δεν σημαίνει πως δεν γίνεται.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2014, 09:15:03 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1868 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:15:13 μμ »
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες (μην ξεχνάς όμως ότι η Ιστορία γράφεται με γεγονότα και όχι με αν και άμα) αλλά μην ξεχνάς ότι ο κύβος ερρίφθη και με την μαζική συμμετοχή στις διαδικασίες μετάταξης. Και αν θυμάμαι καλά οι αιτήσεις ήταν εθελοντικές

Guestteacher, φυσικά και ξέρω πώς γράφεται η Ιστορία, συμφωνώ μαζί σου. Το σχόλιο το έγραψα για να γνωρίζουμε και το πώς φτάσαμε εδώ αλλά και να να μαθαίνουν όσοι δεν γνωρίζουν το γιατί κάποιοι "πλεονάζουν" και να μην τους αντιμετωπίζουν "υποτιμητικά" κατά κάποιο τρόπο γιατί κανείς δεν ξέρει πότε μπορεί να βρεθεί κι ο ίδιος ο κλάδος του "πλεονάζον προσωπικό" κατ' ευφημισμό.

Για τις μετατάξεις συμφωνώ, ξέρω το πώς έγινε πάρα πολύ καλά, δεν συμμετείχα και έχω πει το λόγο σε άλλο μήνυμα.
Και σε πολλά άλλα συμφωνώ που έχεις πει για την μη αυτοκριτική του κλάδου κλπ.
Πάντως οσμίζομαι ότι και τώρα θα λειτουργήσει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης και φυσικά καθένας θα κοιτάζει τι τον συμφέρει καλύτερα. Δυστυχώς ούτε συννενόηση είχαμε, έχουμε, θα έχουμε. Εγώ το έχω αποδεχθεί  :P
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1869 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:21:20 μμ »
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες (μην ξεχνάς όμως ότι η Ιστορία γράφεται με γεγονότα και όχι με αν και άμα) αλλά μην ξεχνάς ότι ο κύβος ερρίφθη και με την μαζική συμμετοχή στις διαδικασίες μετάταξης. Και αν θυμάμαι καλά οι αιτήσεις ήταν εθελοντικές

Guestteacher, φυσικά και ξέρω πώς γράφεται η Ιστορία, συμφωνώ μαζί σου. Το σχόλιο το έγραψα για να γνωρίζουμε και το πώς φτάσαμε εδώ αλλά και να να μαθαίνουν όσοι δεν γνωρίζουν το γιατί κάποιοι "πλεονάζουν" και να μην τους αντιμετωπίζουν "υποτιμητικά" κατά κάποιο τρόπο γιατί κανείς δεν ξέρει πότε μπορεί να βρεθεί κι ο ίδιος ο κλάδος του "πλεονάζον προσωπικό" κατ' ευφημισμό.

Για τις μετατάξεις συμφωνώ, ξέρω το πώς έγινε πάρα πολύ καλά, δεν συμμετείχα και έχω πει το λόγο σε άλλο μήνυμα.
Και σε πολλά άλλα συμφωνώ που έχεις πει για την μη αυτοκριτική του κλάδου κλπ.
Πάντως οσμίζομαι ότι και τώρα θα λειτουργήσει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης και φυσικά καθένας θα κοιτάζει τι τον συμφέρει καλύτερα. Δυστυχώς ούτε συννενόηση είχαμε, έχουμε, θα έχουμε. Εγώ το έχω αποδεχθεί  :P

Λατρεύω να συνομιλώ με ανθρώπους που καταλαβαίνουν ότι απαντώ σε αυτούς και αναφέρομαι αλλού....να σε βοηθήσω χωρίς την πλειοψηφία στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και στην κατάρτιση των αναλυτικών προγραμμάτων τύχη δεν έχεις. Με λίγα λόγια ή κατηγορείς συνέχεια και κάνεις μια τρύπα στο νερό ή αλλάζεις αν μπορείς τους συσχετισμούς...και ο νοών νοείτω.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1870 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:32:53 μμ »
Για να αλλάξεις συσχετισμούς δεν γίνεται να είσαι προσκολλημένος σε "μικρά" προσωπικά οφέλη και με τη λογική: "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ......τελίτσες ;)
Έτσι άλλαζαν πάντα οι συσχετισμοί στο ελλάντα γι'αυτό και οι έχοντες άλλη νοοτροπία μετανάστευαν. Τώρα δυστυχώς μεταναστεύουν όλοι όσοι μπορούν...εκεί να δεις αλλαγή συσχετισμών  ;D
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1871 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:38:38 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:13:17 πμ από schmeichel3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1872 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:50:00 μμ »
Για να αλλάξεις συσχετισμούς δεν γίνεται να είσαι προσκολλημένος σε "μικρά" προσωπικά οφέλη και με τη λογική: "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ......τελίτσες ;)
Έτσι άλλαζαν πάντα οι συσχετισμοί στο ελλάντα γι'αυτό και οι έχοντες άλλη νοοτροπία μετανάστευαν. Τώρα δυστυχώς μεταναστεύουν όλοι όσοι μπορούν...εκεί να δεις αλλαγή συσχετισμών  ;D

H πρωτοβαθμια και η δευτεροβάθμια παιδεία στην Ελλάδα καθορίζονται από τους "σοφούς" των ιδρυμάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν παρεισφρύσει σε όλες τις φάσεις της κοινωνικής ζωής (κυρίως κόμματα και υψηλόβαθμες θεσούλες)...φυσικά κάποιοι το κατάλαβαν αυτό και τις χρυσές εποχές έφτιαχναν ιδιωτικά ιδρύματα και υποστήριζαν (και υποστηρίζουν) την δια βίου μάθηση ώστε να αποκτήσει ο εργαζόμενος (με το αζημίωτο βέβαια) δεξιότητες που ζητιούνται μετά την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης...και μια που είπα υποχρεωτική εκπαίδευση ας προσέχουμε όλοι μας και ας μην μιλάμε για ενοποιήσεις αβθμιας και ββθμιας γιατί οι συνέπειες μπορεί να είναι οδυνηρές για όλους τους κλάδους μιας και έχει αποδειχτεί ότι σε περίοδο κρίσης οι ευχές και τα θέλω μας εξελίσσονται σε αυτοκατάρες....(καλά ε....από Πυθία έγινα Κασσάνδρα...βρε πως το έχω στην μεταμφίεση....φτου μου φτου μου...πνίγηκα).

@Σμάιχελ (δεν κατάλαβα καλά το μήνυμα σου το τελευταίο αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να σου πω τι εννοώ).

Μην συγχέουμαι αποσπάσεις και αναπληρωτές με σχεδιασμούς μετατάξεων και μεταθέσεων...

Αποσπάσεις δίνονται και για εξυπηρετήσεις, αναπληρωτές παίρνονται και για εξυπηρετήσεις (όπως και για εγκυμοσύνες, ατυχήματα, ανευ αποδοχών, έκτακτες ανάγκες).
Επίσης είναι λάθος να συγκρίνουμαι στοιχεία περισνού Μάρτη (πλεονάσματα) με φέτος. Προηγήθηκαν συνταξιοδοτήσεις και αλλαγές προγραμμάτων, οι οποίες μάλιστα αλλαγές προγραμμάτων θα συνεχιστούν και στα επόμενα 1-2 χρόνια. Προσωπική εκτίμηση είναι ότι οι ειδικότητες που μετατάχθηκαν δεν ευνοούνται από τις αλλαγές προγραμμάτων όπως και από τις συνταξιοδοτήσεις των επόμενων δύο χρόνων (το γιατί όσο δεν αλλάζει κάτι δεν με απασχολεί πλέον ειλικρινά, απλά στέκομαι στα γεγονότα).

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2014, 09:52:17 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1873 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:58:16 μμ »
οι ειδικότητες που μετατάχθηκαν δεν ευνοούνται από τις αλλαγές προγραμμάτων όπως και από τις συνταξιοδοτήσεις των επόμενων δύο χρόνων

Αυτό δεν το κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1874 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:03:34 μμ »
οι ειδικότητες που μετατάχθηκαν δεν ευνοούνται από τις αλλαγές προγραμμάτων όπως και από τις συνταξιοδοτήσεις των επόμενων δύο χρόνων

Αυτό δεν το κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής!

Εννοώ το Λύκειο ή αλλιώς εκεί που γίνεται το μεγάλο παιχνίδι χρόνια τώρα και εξηγεί το γιατί και το πως.
Επειδή πρέπει να κλείσω (λόγω υποχρεάωσεων)...όταν υπηρετείς ένα σύστημα που παράγει χρόνια παπαγάλους με ελάχιστη κρίση (με εξαιρέσεις φυσικά) και αντιδράς όταν το μάθημα σου φεύγει από το Λύκειο και κυρίως τις Πανελλήνιες τότε αδελφέ μου είσαι άξιος της μοίρας σου...
Αντέδρασε όταν γενικά το σύστημα δεν προάγει την εργασία σου και τον επαγγελματισμό σου και όχι όταν σε ένα σάπιο σύστημα κάπου σε ρίχνουν ισχυρότερα συμφέροντα από τα δικά σου (λες και ποτέ κάποιος που είχε την εξουσία δέχτηκε να την κατανήμει και σε άλλαους)...

ΥΓ. Είπα πολλά εκτός θέματος που μην ξεχνάμε είναι Μεταθέσεις 2014 (ή 2015 ή 2016 ή .... καλά να είμαστε)... Bye ομορφιές μου... τα λέμε....

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1875 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:42:02 μμ »
Εννοώ το Λύκειο ή αλλιώς εκεί που γίνεται το μεγάλο παιχνίδι χρόνια τώρα και εξηγεί το γιατί και το πως.
.........................................
Θα παραδεχτώ αυτόν που θα σταματήσει αυτό το παιχνίδι!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159948
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.