*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2310 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:25:22 μμ »
Αν, λέω αν, θέλουν να αλλάξουν όλο το σύστημα μεταθέσεων, τότε πρέπει να βγει κάτι καινούριο, και αυτό άσχετα με το ΠΔ των υποχρεωτικών.
Ένας νέος τρόπος μεταθέσεων, που εάν δεν υπολογίζει μόρια, τότε τι; προσόντα; Σαν να λέμε θα πηγαίνεις με το βιογραφικό σου να ζητήσεις δουλειά σε σχολείο με κενή θέση στην ειδικότητά σου; Κάτι σαν πλειστηριασμός δηλαδή;

Τους είδες να πάσχουν από πρωτοτυπία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:21 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2311 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:47:11 μμ »
Δεν έχω αμφιβολίες περί πρωτοτυπίας δικής τους αλλά περί εξαπάτησής μας είμαι βεβαία.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2312 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:48:01 μμ »
Δεν έχω αμφιβολίες περί πρωτοτυπίας δικής τους αλλά περί εξαπάτησής μας είμαι βεβαία.

Γι αυτό σε λατρεύω....  ;D

ΥΓ. Δεν πιστεύω να είσαι θεούσα γιατί θα σου στείλω παγανιστές...  ;)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2313 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:55:08 μμ »
 Guestteacher ;D ;D ;D
Οι εκφράσεις λατρείας με συγκινούν πάντα! Ευχαριστώ!
Θεούσα όχι, κοσμοπολίτισσα ναι (με την έννοια=πολίτης του κόσμου) εάν αυτό σε καλύπτει.
Γιάυτό όπου γης πατρίς (μια που είμαστε και στο νήμα των μεταθέσεων...έχουμε ζήσει τα νησιά και τώρα λέμε μπας και πιάσουμε στεριά, άλλη πόλη, άλλη χώρα, άλλη ήπειρο  :D)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:21 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2314 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:56:27 μμ »
κοιτα να δεις που θα πέσει η κυβερνηση δε θα χει υπογραψει ο μπιπ την εγκυκλιο και θα μεινουμε εδω που μαστε...

Τελικα δικαιωνονται οσοι μιλουσαν για φασιστοειδη που στελεχωνουν την ηγετικη ομαδα και το επιτελειο της κυβερνησης. Τι να πρωτοθιξει κανεις, το πεζοδρομιακο υφος, το εκφυλισμενο ηθος, την κραυγαλεα καταλυση των συνταγματικων επιταγων, την πρωτοφανη εκπτωση των δημοκρατικων ηθων, τον αφορητο λαϊκισμο... Και οι εκπαιδευτικοι προσδοκουν τηρηση της νομιμοτητας και εκδοση συννομων εγκυκλιων και αλλα τινα απο την ιδιου φυραματος πολιτικη ηγεσια του Παιδειας, που ενω παραβιαζει εξακολουθητικα τη νομοθεσια, εκβιαζει και απειλει θρασυτατα τους εκπαιδευτικους με κυρωσεις για τη μη εφαρμογη μιας εξαιρετικα αμφιλεγομενης διαδικασιας (ΑΕΕ).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2315 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:57:10 μμ »
Αν, λέω αν, θέλουν να αλλάξουν όλο το σύστημα μεταθέσεων, τότε πρέπει να βγει κάτι καινούριο, και αυτό άσχετα με το ΠΔ των υποχρεωτικών.
Ένας νέος τρόπος μεταθέσεων, που εάν δεν υπολογίζει μόρια, τότε τι; προσόντα; Σαν να λέμε θα πηγαίνεις με το βιογραφικό σου να ζητήσεις δουλειά σε σχολείο με κενή θέση στην ειδικότητά σου; Κάτι σαν πλειστηριασμός δηλαδή;
ΣΤΑ ειδικα σχολεια (πειραματικα, μουσικα, διαπολιτισμοκα) δεν μετρανε τα μορια που εχεις για να παρεις μεταθεση, αλλα τα επιπλεον προσοντα (μεταπτυχιακα, διδακτορικα, επιμορφωσεις, ξενες γλωσσες) και η προϋπηρεσια. Δεν ειναι κακο να γινονται ετσι και οι μεταθεσεις στα γενικα σχολεια, γιατι η μοριοδοτηση και αδικη ειναι (υπαρχουν περιοχες απομονωμενες με λιγοτερα μορια απο αλλες πειοχες πιο κοντα σε πολεις με περισσοτερα μορια) και αδικιες κρυβουν πολλες φορες (αδεια εγκυμοσυνης, ανατροφης ή παλιοτερα αποσπασεις σε γραφεια στον τοπο μου παιρνοντας ομως τα μορια της δυσπροσιτης περιοχης στην οποια ανηκα) ή θα μπορουσε να ισχυσει ενα μεικτο συστημα, οπου να μετρανε και τα μορια, να συνυπολογιζονται ομως και να μοριοδοτουνται και τα επιπλεον προσοντα, οπως εγινε με τις μεταταξεις το καλοκαιρι.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2316 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:01:19 μμ »
Τελικα δικαιωνονται οσοι μιλουσαν για φασιστοειδη που στελεχωνουν την ηγετικη ομαδα και το επιτελειο της κυβερνησης. Τι να πρωτοθιξει κανεις, το πεζοδρομιακο υφος, το εκφυλισμενο ηθος, την κραυγαλεα καταλυση των συνταγματικων επιταγων, την πρωτοφανη εκπτωση των δημοκρατικων ηθων, τον αφορητο λαϊκισμο... Και οι εκπαιδευτικοι προσδοκουν τηρηση της νομιμοτητας και εκδοση συννομων εγκυκλιων και αλλα τινα απο την ιδιου φυραματος πολιτικη ηγεσια του Παιδειας, που ενω παραβιαζει εξακολουθητικα τη νομοθεσια, εκβιαζει και απειλει θρασυτατα τους εκπαιδευτικους με κυρωσεις για τη μη εφαρμογη μιας εξαιρετικα αμφιλεγομενης διαδικασιας (ΑΕΕ).

Προσυπογράφω!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2317 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:02:50 μμ »
ΣΤΑ ειδικα σχολεια (πειραματικα, μουσικα, διαπολιτισμοκα) δεν μετρανε τα μορια που εχεις για να παρεις μεταθεση, αλλα τα επιπλεον προσοντα (μεταπτυχιακα, διδακτορικα, επιμορφωσεις, ξενες γλωσσες) και η προϋπηρεσια. Δεν ειναι κακο να γινονται ετσι και οι μεταθεσεις στα γενικα σχολεια, γιατι η μοριοδοτηση και αδικη ειναι (υπαρχουν περιοχες απομονωμενες με λιγοτερα μορια απο αλλες πειοχες πιο κοντα σε πολεις με περισσοτερα μορια) και αδικιες κρυβουν πολλες φορες (αδεια εγκυμοσυνης, ανατροφης ή παλιοτερα αποσπασεις σε γραφεια στον τοπο μου παιρνοντας ομως τα μορια της δυσπροσιτης περιοχης στην οποια ανηκα) ή θα μπορουσε να ισχυσει ενα μεικτο συστημα, οπου να μετρανε και τα μορια, να συνυπολογιζονται ομως και να μοριοδοτουνται και τα επιπλεον προσοντα, οπως εγινε με τις μεταταξεις το καλοκαιρι.
Τώρα μ' έφτιαξες!
Ουδέν σχόλιο!
(αν αρχίσουμε τα σχόλια οι σελίδες θα φτάσουν στο 300 από 166)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2318 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:05:08 μμ »
Τώρα μ' έφτιαξες!
Ουδέν σχόλιο!
(αν αρχίσουμε τα σχόλια οι σελίδες θα φτάσουν στο 300 από 166)
δεν εχω προβλημα, φιλε

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2319 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:06:25 μμ »
Τελικα δικαιωνονται οσοι μιλουσαν για φασιστοειδη που στελεχωνουν την ηγετικη ομαδα και το επιτελειο της κυβερνησης. Τι να πρωτοθιξει κανεις, το πεζοδρομιακο υφος, το εκφυλισμενο ηθος, την κραυγαλεα καταλυση των συνταγματικων επιταγων, την πρωτοφανη εκπτωση των δημοκρατικων ηθων, τον αφορητο λαϊκισμο... Και οι εκπαιδευτικοι προσδοκουν τηρηση της νομιμοτητας και εκδοση συννομων εγκυκλιων και αλλα τινα απο την ιδιου φυραματος πολιτικη ηγεσια του Παιδειας, που ενω παραβιαζει εξακολουθητικα τη νομοθεσια, εκβιαζει και απειλει θρασυτατα τους εκπαιδευτικους με κυρωσεις για τη μη εφαρμογη μιας εξαιρετικα αμφιλεγομενης διαδικασιας (ΑΕΕ).

Και εγώ συμφωνώ αλλά αυτό λίγο μου χτυπάει άσχημα...και εγώ όταν ακούω Αρβανιτόπουλος μιλάω σαν νταλικιέρης...λες να καταντήσω σαν και αυτούς;;;  :D

ΥΓ. Οταν π.χ. εγώ έλεγα τον τραμπούκο και φασίστα ότι είναι αλήτης πιστεύετε ότι δεν μιλούσα στην γλώσσα τους; Αφού φαίνεται από μίλια μακριά με τι τρόφιμους καταγώγιων έχω να κάνω...Εμείς οι άνθρωποι της νύχτας (το ονειρο μου είναι οριστική τοποθέτηση σε εσπερινό) ξέρουμε μέσα από την γραβάτα και το κουστούμι ποιος έιναι λέρα και ποιος έιναι κιμπάρης...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2014, 11:13:02 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος realistis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2320 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:22:15 μμ »
Και μέσα σε όλα, νέες (σημερινές) διαρροές του υπουργείου κάνουν λόγο για κατάργηση συγκεκριμένης τεχνικής ειδικότητας το καλοκαίρι. Καταλαβαίνω πως με αυτά τα θέματα δεν παίζουν αλλά θεωρώ ότι πρέπει ειδήσεις σαν κι αυτή να κοινοποιούνται.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2321 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:29:01 μμ »
@victoryhope

Εγώ πάντως, camarade, σε ζηλεύω που είσαι σε νησί, 'τώρα που ανθίζουν τα κλαριά και βγάζει η γης χορτάρι'. Και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, για να μην παρεξηγηθώ. Η άνοιξη και το καλοκαίρι στο νησί είναι μαγεία. Πάντως, σου εύχομαι να πας εκεί που θες, Θεού θέλοντος και Κώτσου επιτρέποντος.

@guestteacher

Δηλαδή, τι θες να πεις co-conspirator; Δεν είναι κιμπάρης ο υπουργός μας; Έχεις ξαναπετύχει εσύ ηγέτη της Παιδείας να απορρυθμίζει, ουπς, sorry, να μεταρρυθμίζει εννοούσα, με τέτοια συχνότητα και τόσο πάθος;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2322 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:31:51 μμ »
@victoryhope

Εγώ πάντως, camarade, σε ζηλεύω που είσαι σε νησί, 'τώρα που ανθίζουν τα κλαριά και βγάζει η γης χορτάρι'. Και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, για να μην παρεξηγηθώ. Η άνοιξη και το καλοκαίρι στο νησί είναι μαγεία. Πάντως, σου εύχομαι να πας εκεί που θες, Θεού θέλοντος και Κώτσου επιτρέποντος.

Δεν διαφωνώ αλλά υπάρχουν νησιά και νησιά.
Άλλο η άνοιξη στην Κρήτη κι άλλο ....δεν θα το πω, δεν θα το πω...
:)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2323 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:32:06 μμ »
ΥΓ. Οταν π.χ. εγώ έλεγα τον τραμπούκο και φασίστα ότι είναι αλήτης πιστεύετε ότι δεν μιλούσα στην γλώσσα τους; Αφού φαίνεται από μίλια μακριά με τι τρόφιμους καταγώγιων έχω να κάνω...Εμείς οι άνθρωποι της νύχτας (το ονειρο μου είναι οριστική τοποθέτηση σε εσπερινό) ξέρουμε μέσα από την γραβάτα και το κουστούμι ποιος έιναι λέρα και ποιος έιναι κιμπάρης...

 ;D ;D ;D
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159945
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.