*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540666 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3024 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:31:40 μμ »
Σε βλεπω, σε καμαρώνω και ομολογώ σε ζηλεύω λίγο διότι θέλω και γω να είμαι επιφυλακτική αλλά ρε γμτ, άμα κρατάς συνέχεια πισινή δε βγάζει κανείς άκρη και παιδεύονται όλοι τελικά...

απλά οφείλουμε να τονίζουμε πάντα " αυτά ισχύουν ως σημερα, με βάση αυτά που ξέρουμε ως σήμερα... Τώρα τι ξημερώνει αύριο.... " ;D ;D

Μα θα πάει στην δικαιοσύνη όποιος αδικηθεί...σωστά?

http://www.inewsgr.com/25/athoos-o-fysikos-pou-lamvane-5000-evro-gia-plasta-apolytiria.htm

ΥΓ. Το παραπάνω το αφιερώνω σε όποιον αδικήθηκε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:14 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3025 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:36:13 μμ »
@bitch σε αυτό που είπες προηγουμένα ... μήπως αναφέρεται σε κάποιον που και μετά την 1/9 παραμένει σε διάθεση και όχι σε κάποιον που μέσα στο καλοκαίρι  παίρνει οργανική?

Στο λέω γιατί παρακάτω η περίπτωση που αναφερομουν προέκυψε να έχει πάρει οργανική στις 15/7.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 09:39:02 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3026 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:42:20 μμ »
α ρε αθάνατη Ελλάδα!!!!

@bitch σε αυτό που είπες προηγουμένα ... μήπως αναφέρεται σε κάποιον που και μετά την 1/9 παραμένει σε διάθεση και όχι σε κάποιον που μέσα στο καλοκαίρι  παίρνει οργανική?

Στο λέω γιατί η περίπτωση που αναφερομουν πήρε οργανική στις 15/7.

μιλάμε πάντα για κάποιον που ήταν και παρέμεινε στην διάθεση !!

αν κάποιος πήρε οργανική ενώ ήταν στην διάθεση ΠΥΣΔΕ τα μόρια λαμβάνονται απο την ημερομηνία απόφασης ή τοποθέτησης - εφόσον δεν υπάρχει πράξη ανάληψης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3027 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:44:44 μμ »
α ρε αθάνατη Ελλάδα!!!!

μιλάμε πάντα για κάποιον που ήταν και παρέμεινε στην διάθεση !!

αν κάποιος πήρε οργανική ενώ ήταν στην διάθεση ΠΥΣΔΕ τα μόρια λαμβάνονται απο την ημερομηνία απόφασης ή τοποθέτησης - εφόσον δεν υπάρχει πράξη ανάληψης.

Καλή τύχη στα γραφεία να έχετε σας είπα?
Γι αυτό και έιχα πει...τα βάζεις στο μηχάνημα σωστά και το αφήνεις να παίξει μπάλα μόνο του...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:14 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3028 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:46:00 μμ »
δεν είμαι σε γραφείο φέτος καρντιά μου!!  ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3029 στις: Απρίλιος 27, 2014, 10:18:43 μμ »
 ::) ειναι στας Ευρωπας! ;D
για να αρχισω αυριο με την συλλογη χαρτιων εχω περασει απο 4 σχολεια μεχρι να με καταλξουν καπου.....αντε κ κουνηθηκαμε σημερα στο ταξιδι!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3030 στις: Απρίλιος 27, 2014, 10:21:17 μμ »
::) ειναι στας Ευρωπας! ;D
για να αρχισω αυριο με την συλλογη χαρτιων εχω περασει απο 4 σχολεια μεχρι να με καταλξουν καπου.....αντε κ κουνηθηκαμε σημερα στο ταξιδι!
(κι εμείς κουνηθήκαμε...μήπως ήμασταν στο ίδιο αεροπλάνο;;;;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3031 στις: Απρίλιος 27, 2014, 10:30:47 μμ »
βετερανοι του αερα της θαλασσας και των βουνων, με το μαχαιρι στο στομα....αεραααααα.....
λιγο μας τρελλαινουν αλλα θα μας βγει σε καλο....θα το δειτε κ δεν θα το πιστευουν.....

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3032 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:53:29 πμ »
ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ και μάλιστα πολύ δραματικά !!! Αναφέρεται λοιπόν στην εγκύκλιο το εξής :

6.3. Σχετικά με τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τους καλοκαιρινούς μήνες που δικαιούνται οι
εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, σας αναφέρουμε τα εξής:
1. Εκπαιδευτικός που υπηρετεί στο ΠΥΣΔΕ οργανικής του με προσωρινή τοποθέτηση, λαμβάνει
αναδρομικά για τους καλοκαιρινούς μήνες (1/7 – 31/8) τα μόρια της επόμενης τοποθέτησης
. Ειδικά για το
τρέχον σχολικό έτος που δεν είναι γνωστή η επόμενη τοποθέτησή του, λαμβάνει τα μόρια της τρέχουσας
προσωρινής τοποθέτησης.
2. Τα ίδια με το (1) ισχύουν και για τους εκπαιδευτικούς που έχουν διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ, ξεκινώντας από 22/6 που επιστρέφουν στην προσωρινή τους τοποθέτηση.
3. Εκπαιδευτικός που έχει αποσπαστεί από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, για τους καλοκαιρινούς
μήνες μετά τη λήξη της απόσπασής του λαμβάνει τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης.
Σας επισημαίνουμε ότι κάθε εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, πρέπει να
έχει προσωρινή τοποθέτηση, ακόμα κι αν αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ή διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ.


Το ακόμα ωραιότερο ειναι πως αυτό ισχύει απο το καλοκαίρι του 2011 επειδή η συγκεκριμένη εγκύκλιος έχει πεδίο εφαρμογής από το σχ. έτος 2010-11 και μετά ( και άρα απο το καλοκαίρι του 2011 για το συγκεκριμενο σημείο)... Άρα πρέπει να αλλάξουν και οι προηγούμενες μοριοδοτήσεις! Τι ωραία !!

εννοείται πως αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ / ΗΤΑΝ στην διάθεση ΠΥΣΔΕ και όχι για όσους πήραν μετάθεση ή βελτίωση!!

Και εις άλλα με υγεια!!  :)
bitch για να καταλάβω γιατί μάλλον καίω μαζούτ ;D εγώ που πέρυσι πήρα μετάθεση ξέρω ότι μέχρι 30/6/13 θα δηλώσω την προηγούμενη θέση μου και τα αντίστοιχα μόρια της, μέχρις εδώ καλά νομίζω. Από 1/7/13 έως 31/8/13 θα δηλώσω την προσωρινή τοποθέτηση που πήρα έστω και καθυστερημένα στις 3/9/13 λαμβάνοντας για του μήνες αυτούς τα μόρια της προσωρινής μου τοποθέτηση, και από 1/9/13 έως 31/8/14 θα δηλώσω και θα λάβω πάλι τα μόρια της προσωρινής μου τοποθέτησης, σωστά;
Τώρα ας υποθέσουμε ότι ο συνάδελφος που πήρε οργανική 15/7 και μέχρι τις 14/7 ήταν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ αλλά είχε προσωρινή τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο φαντάζομαι δεν θα πρέπει μέχρι 14/7/13 να πάρει τουλάχιστον τα μόρια της προσωρινής του τοποθέτησης;
Αλλά έχω και μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας στη σελίδα που αναφέρεται στο νομικό πλαίσιο των ΜΣΔ το εξής:
"1. Στις διατάξεις της παρ. 8 του άρθρου 16 του Π.Δ. 50/1996 σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού των μονάδων συνθηκών διαβίωσης ορίζεται ότι:  Οι μονάδες μετάθεσης για το κριτήριο αυτό υπολογίζονται με βάση το χρόνο πραγματικής υπηρεσίας σε κάθε σχολική μονάδα και την κατηγορία στην οποία ανήκει η σχολική μονάδα (περ. γ).  Ο χρόνος υπηρεσίας εκφράζεται σε έτη και μήνες. Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών λογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση παραλείπεται (περ. δ, εδ. α’).   Όταν ο εκπαιδευτικός υπηρετεί διαδοχικά σε σχολεία της ίδιας κατηγορίας, ο χρόνος λογίζεται ενιαίος (περ. ια)"
Και ρωτώ τώρα εγώ, αυτός ο χριστιανός που πήρε οργανική στις 15/7/13 μέχρι τις 31/7/13 δεν έχει "διανύσει" 15-16 μέρες στην οργανική του άρα αυτές οι 15-16 δεν θα υπολογιστούν ως μήνας; Αν ναι ποιο το νόημα να μην θεωρηθεί ότι από 1/7/13 έως 31/8/13 λαμβάνει τα μόρια της οργανικής του, αφού οι 14 μέρες στην ουσία παραλείπονται; ή όχι; Α πα πα τι έπαθα πρωί πρωί νομίζω τα έχω μπλέξει  :o
Πάω σχολείο Καλημέρα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3033 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:50:42 πμ »
@mat

Με επιφύλαξη πάντα (η bitch εννοείται πως είναι ο τομέας της).

α) όποιος είναι σε διάθεση εκεί που θα τοποθετηθεί προσωρινά για το νέο σχολικό έτος θα διορθώσει και τα μόρια για το προηγούμενο σχολικό έτος από 1/7 έως 31/8
β) Γενικά  αν κάποιος δεν συμπληρώνει πάνω 15 μέρες πάνω από κάθε συμπληρωμένο ή μη μήνα προσωρινή τοποθέτηση ή απόσπαση ή διάθεση ή οργανική δεν παίρνει και τον αντίστοιχο μήνα. (εκτός από την περίπτωση να είναι από ότι βλέπω σχολεία της ίδιας κατηγορίας)

ΥΓ. Κουλό αλλά έτσι μάλλον ισχύει. Όταν βλέπεις πολλές εξαιρέσεις καταλαβαίνεις ότι αφορούν ισχυρές "πιέσεις" στο παρελθόν. Όποιος έχει κάνει σε γραφείο καταλαβαίνει τι εννοώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 10:01:13 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3034 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:01:55 πμ »
@mat

Με επιφύλαξη πάντα (η bitch εννοείται πως είναι ο τομέας της).

α) όποιος είναι σε διάθεση εκεί που θα τοποθετηθεί προσωρινά για το νέο σχολικό έτος θα διορθώσει και τα μόρια για το προηγούμενο σχολικό έτος από 1/7 έως 31/8
β) Γενικά  αν κάποιος δεν συμπληρώνει πάνω 15 μέρες πάνω από κάθε συμπληρωμένο ή μη μήνα προσωρινή τοποθέτηση ή απόσπαση ή διάθεση ή οργανική δεν παίρνει και τον αντίστοιχο μήνα. (εκτός από την περίπτωση να είναι από ότι βλέπω σχολεία της ίδιας κατηγορίας)

ΥΓ. Κουλό αλλά έτσι μάλλον ισχύει

Σωστο ειναι.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3035 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:05:16 πμ »
Και ρωτώ τώρα εγώ, αυτός ο χριστιανός που πήρε οργανική στις 15/7/13 μέχρι τις 31/7/13 δεν έχει "διανύσει" 15-16 μέρες στην οργανική του άρα αυτές οι 15-16 δεν θα υπολογιστούν ως μήνας; Αν ναι ποιο το νόημα να μην θεωρηθεί ότι από 1/7/13 έως 31/8/13 λαμβάνει τα μόρια της οργανικής του, αφού οι 14 μέρες στην ουσία παραλείπονται; ή όχι; Α πα πα τι έπαθα πρωί πρωί νομίζω τα έχω μπλέξει  :o
Πάω σχολείο Καλημέρα.

Ως πληρης μηνας θα υπολογιστει με την αναλογη μοριοδοτηση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3036 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:04:26 μμ »
Πάντως ακόμα δεν ξέρουν !!!!
Θα ρωτήσουν στο ΥΠΕΠΘ μου είπαν

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3037 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:16:26 μμ »
bitch για να καταλάβω γιατί μάλλον καίω μαζούτ ;D εγώ που πέρυσι πήρα μετάθεση ξέρω ότι μέχρι 30/6/13 θα δηλώσω την προηγούμενη θέση μου και τα αντίστοιχα μόρια της, μέχρις εδώ καλά νομίζω. Από 1/7/13 έως 31/8/13 θα δηλώσω την προσωρινή τοποθέτηση που πήρα έστω και καθυστερημένα στις 3/9/13 λαμβάνοντας για του μήνες αυτούς τα μόρια της προσωρινής μου τοποθέτηση, και από 1/9/13 έως 31/8/14 θα δηλώσω και θα λάβω πάλι τα μόρια της προσωρινής μου τοποθέτησης, σωστά;
Τώρα ας υποθέσουμε ότι ο συνάδελφος που πήρε οργανική 15/7 και μέχρι τις 14/7 ήταν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ αλλά είχε προσωρινή τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο φαντάζομαι δεν θα πρέπει μέχρι 14/7/13 να πάρει τουλάχιστον τα μόρια της προσωρινής του τοποθέτησης;
Αλλά έχω και μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας στη σελίδα που αναφέρεται στο νομικό πλαίσιο των ΜΣΔ το εξής:
"1. Στις διατάξεις της παρ. 8 του άρθρου 16 του Π.Δ. 50/1996 σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού των μονάδων συνθηκών διαβίωσης ορίζεται ότι:  Οι μονάδες μετάθεσης για το κριτήριο αυτό υπολογίζονται με βάση το χρόνο πραγματικής υπηρεσίας σε κάθε σχολική μονάδα και την κατηγορία στην οποία ανήκει η σχολική μονάδα (περ. γ).  Ο χρόνος υπηρεσίας εκφράζεται σε έτη και μήνες. Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών λογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση παραλείπεται (περ. δ, εδ. α’).   Όταν ο εκπαιδευτικός υπηρετεί διαδοχικά σε σχολεία της ίδιας κατηγορίας, ο χρόνος λογίζεται ενιαίος (περ. ια)"
Και ρωτώ τώρα εγώ, αυτός ο χριστιανός που πήρε οργανική στις 15/7/13 μέχρι τις 31/7/13 δεν έχει "διανύσει" 15-16 μέρες στην οργανική του άρα αυτές οι 15-16 δεν θα υπολογιστούν ως μήνας; Αν ναι ποιο το νόημα να μην θεωρηθεί ότι από 1/7/13 έως 31/8/13 λαμβάνει τα μόρια της οργανικής του, αφού οι 14 μέρες στην ουσία παραλείπονται; ή όχι; Α πα πα τι έπαθα πρωί πρωί νομίζω τα έχω μπλέξει  :o
Πάω σχολείο Καλημέρα.

το πρώτο το κατάλαβες πολύ σωστά.
Πάμε τωρα στο δεύτερο που είναι μεγάλο μπάχαλο...

η εγκύκλιος αναφέρει το εξής :

Μόρια της προσωρινής τους τοποθέτησης λαμβάνουν νεοδιοριζόμενοι, μετατιθέμενοι και
μετατασσόμενοι εκπαιδευτικοί.
Για το χρόνο που παρέμειναν στη διάθεση των υπηρεσιακών συμβουλίων
για οποιοδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα, θα ληφθούν υπόψη αναδρομικά
οι μονάδες συνθηκών διαβίωσης του σχολείου στο οποίο θα τοποθετηθούν μέχρι τη λήξη του σχολικού
έτους.

 
δεν αναφέρει πουθενά όσους ήταν και παρέμειναν στην διάθεση για όσο διάστημα παρέμειναν "στον αέρα " ώσπου να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ και να πάρουν οργανική .... Η λογική λέει να πάρουν κι αυτοί αναδρομικά τα μόρια της μεταγενέστερης οργανικής τοποθέτησης αλλά  στα γραφεία έχουμε έναν χρυσό κανόνα : αν δεν το δεις γραμμένο - δεν ισχύει !!

επίσης, στην εγκύκλιο αναφέρεται και το εξής :

6.1. Αφετηρία υπολογισμού των Μ.Σ.Δ.
α) Για μετατιθέμενους: Οι εκπαιδευτικοί που μετατέθηκαν λαμβάνουν τις Μ.Σ.Δ. της νέας
οργανικής θέσης από την επόμενη μέρα της λήξης του διδακτικού έτους ανεξάρτητα από την ημερομηνία
συνεδρίασης του ΠΥΣΔΕ και την ανάληψη υπηρεσίας αυτών στις νέες τους θέσεις.

β) Για νεοδιόριστους: Ως αφετηρία υπολογισμού των Μονάδων Συνθηκών Διαβίωσης των
νεοδιόριστων εκπαιδευτικών που αναλαμβάνουν υπηρεσία πριν την έναρξη του σχολικού έτους
λαμβάνεται η 1
η
 Σεπτεμβρίου του έτους διορισμού, δεδομένου ότι το σχολικό έτος αρχίζει την
ημερομηνία αυτή. Σε κάθε άλλη περίπτωση ο χρόνος υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης στη
Διεύθυνση.
γ) Για μεταταχθέντες: Από 1 Σεπτεμβρίου του έτους μετάταξης, εφόσον η μετάταξη
πραγματοποιηθεί πριν την έναρξη του σχολικού έτους. Σε περίπτωση όμως που η μετάταξη
πραγματοποιηθεί μεσούσης της σχολικής χρονιάς, ως αφετηρία υπολογισμού των Μ.Σ.Δ. θα θεωρείται η
πράξη ανάληψης στη Διεύθυνση.

όπου και πάλι δεν γίνεται λόγος για όσους απο διάθεση πήραν οργανική και υπάρχει κενό διάστημα ενδιάμεσα...

Στο μόνο που ίσως μπορεί να "πατήσει" κάποιος για να πάρει μόρια οργανικής αναδρομικά ειναι η υποχρέωση των ΠΥΣΔΕ να έχουν πραγματοποιήσει τις υπηρεσιακές μεταβολές της οργανικής θέσης ως τέλος ιουνίου σύμφωνα με το ΠΔ50...    :)
διαφορετικά θα πάρει μόρια οργανικής από την ημερομηνία της απόφασης ή της τοποθέτησης.
Καλό θα ήταν να γίνει ερώτημα επ αυτού.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 05:48:21 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 602

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.