*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540661 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3822 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:24:16 μμ »
Δεν λέω ότι οι άλλες προσλήψεις ήταν για καινοτόμες δράσεις αλλά έτσι τις είχαν βαφτίσει αυτοί αφήνοντας απέξω κατά βάση τους αναπληρωτές β/θμιας που τους προσέλαβαν με ΕΣΠΑ το Δεκέμβρη και σε περιορισμένο αριθμό,αφού είχαν κάνει όλες τις αλχημείες για να μην τους προσλάβουν και να κλείσουν τα κενά....(αύξηση ωραρίου,κ.λ.π.)Μακάρι να δώσει ελπίδα στο λαό και μείωση της ανεργίας,αλλά τον κρατικό τι τον θέλει για προσλήψεις αναπληρωτών αν δεν είναι να κάνει τα ίδια με πέρσι και να προσλάβει για μείωση της ανεργίας?Μακάρι να γίνει όπως το λες....

Κρατικός = 100% συμμετοχή Δημοσίου
ΕΣΠΑ = 15% (μαζί με το ότι το ΕΣΠΑ στις απογραφές των Δ.Υ. δεν φαίνεται με τον ίδιο τρόπο - με ότι και να σημαίνει αυτό).

Αρα για 1 κρατικού έχω περίπου 7 ΕΣΠΑ (not bad.... ) που ουσιαστικά κάνουν την ίδια δουλειά.

ΥΓ. Να θυμίσω ότι αρχικά το ΕΣΠΑ δεν ήταν καθόλου για Δβθμια ούτε καν για Δασκάλους και Νηπιαγωγούς (δεν εννοώ τις ειδικές δράσεις)... άρα παπάς είμαι και όπως θέλω τα βαπτίζω... ειδκά όταν οι βαπτίσεις διαχρονικά εισφέρουν σε ψήφους... Ave Luerdi.... (εμ ξέρω γιατί δεν σε λέω Λοβέρδο τόσο καιρό δεν θα πήγαινε με το Ave ....   ;)  ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3823 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:29:02 μμ »
Κρατικός = 100% συμμετοχή Δημοσίου
ΕΣΠΑ = 15% (μαζί με το ότι το ΕΣΠΑ στις απογραφές των Δ.Υ. δεν φαίνεται με τον ίδιο τρόπο - με ότι και να σημαίνει αυτό).

Αρα για 1 κρατικού έχω περίπου 7 ΕΣΠΑ (not bad.... ) που ουσιαστικά κάνουν την ίδια δουλειά.

ΥΓ. Να θυμίσω ότι αρχικά το ΕΣΠΑ δεν ήταν καθόλου για Δβθμια ούτε καν για Δασκάλους και Νηπιαγωγούς (δεν εννοώ τις ειδικές δράσεις)... άρα παπάς είμαι και όπως θέλω τα βαπτίζω... ειδκά όταν οι βαπτίσεις διαχρονικά εισφέρουν σε ψήφους... Ave Luerdi.... (εμ ξέρω γιατί δεν σε λέω Λοβέρδο τόσο καιρό δεν θα πήγαινε με το Ave ....   ;)  ).
Λες ο παπάς να επεκτείνει τις βαφτίσεις σε όλους της β/θμιας φέτος?Ποια η γνώμη σου?θα διευρύνει το ΕΣΠΑ παντού για να αλιεύσει ψήφους από όλες τις κατηγορίες εκπαιδευτικών?Πάντως αυτό το Luerdi μου αρέσει πολύ...Από την πρώτη στιγμή που τον αποκάλεσες έτσι...του ταιριάζει.Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3824 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:43:10 μμ »
Μόνο του σπανού οι τρίχες δε γίνονται, έλεγε η γιαγιά μου. Αν εισαχθεί ένα απειροελάχιστο στοιχείο στην... εξίσωση, αυτό που μέχρι τώρα δεν ήταν καινοτόμο, μπορεί να γίνει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3825 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:43:49 μμ »
Και μεταθέσεις θα κάνει και αναπληρωτές θα πάρει μέσω ΕΣΠΑ . Τα χρήματα που έπεσαν φέτος στην εκπαίδευση ειναι παρα πολλα . Το ίδιο και οι συντάξεις . Αύξηση ωραρίου για φέτος ,προσοχή για φέτος λέω ,δεν θα κάνουν . Οπότε αναπληρωτές θα πάρει  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3826 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:55:30 μμ »
Μακάρι...Όλα αυτό δείχνουν.Επίσης έρχονται και εκλογές...Ο Λοβέρδος μπορεί να βρει λύσεις,φαίνεται έξυπνος,διπλωματικός και επικοινωνιακός...συμφωνώ μαζί σας και πιστεύω ότι η αύξηση των κενών,οι μεταθέσεις,οι αποσπάσεις,η ανακοίνωση ότι δε θα γίνουν άλλες μεταρρυθμίσεις...οι εκλογές και όλα τα σχετικά θα κάνουν πιο επιτακτική την ανάγκη προσλήψεων από το ΕΣΠΑ δεδομένου ότι ο κρατικός δε θα φτάσει ούτε για προσλήψεις ενός κλάδου αναπληρωτών εκπ/κων.Για να δούμε τι θα βγάλει η νέα σχολική χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3827 στις: Ιούνιος 17, 2014, 05:24:21 μμ »
λετε δηλαδη να δωσουν μεταθεσεις φετος???? καλα θα ηταν! αν και στην ειδικοτητα μου ΠΕ06 λιγο δυσκολο

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3828 στις: Ιούνιος 17, 2014, 05:34:43 μμ »
Ή θα δώσουν ή δε θα δώσουν.Θα εξαρτηθεί από την πολιτική βούληση όπως είπαμε.Άλλωστε και σε ποια ειδικότητα είναι εύκολο να δώσουν και στους πε 06 είναι δύσκολο?

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3829 στις: Ιούνιος 17, 2014, 06:55:36 μμ »
Μακάρι...Όλα αυτό δείχνουν.Επίσης έρχονται και εκλογές...Ο Λοβέρδος μπορεί να βρει λύσεις,φαίνεται έξυπνος,διπλωματικός και επικοινωνιακός...συμφωνώ μαζί σας και πιστεύω ότι η αύξηση των κενών,οι μεταθέσεις,οι αποσπάσεις,η ανακοίνωση ότι δε θα γίνουν άλλες μεταρρυθμίσεις...οι εκλογές και όλα τα σχετικά θα κάνουν πιο επιτακτική την ανάγκη προσλήψεων από το ΕΣΠΑ δεδομένου ότι ο κρατικός δε θα φτάσει ούτε για προσλήψεις ενός κλάδου αναπληρωτών εκπ/κων.Για να δούμε τι θα βγάλει η νέα σχολική χρονιά...

"Οι άνθρωποι δεν πεθαίνουνε κιόλας! Ζούνε πολλά χρόνια μετά τη συνταξιοδότησή τους..."

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3830 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:00:07 μμ »
"Οι άνθρωποι δεν πεθαίνουνε κιόλας! Ζούνε πολλά χρόνια μετά τη συνταξιοδότησή τους..."
Αυτά τα έλεγε προ ελιάς...έχει να κάνει!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3831 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:01:09 μμ »
παντως, στο σχολείο που είμαι οι 2 αναπληρωτές που ήρθαν (1 φιλόλογος + 1 μαθηματικός) πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ, ό,τι κι αν μπορεί να σημαίνει αυτό...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3832 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:18:59 μμ »
Λες ο παπάς να επεκτείνει τις βαφτίσεις σε όλους της β/θμιας φέτος?Ποια η γνώμη σου?θα διευρύνει το ΕΣΠΑ παντού για να αλιεύσει ψήφους από όλες τις κατηγορίες εκπαιδευτικών?Πάντως αυτό το Luerdi μου αρέσει πολύ...Από την πρώτη στιγμή που τον αποκάλεσες έτσι...του ταιριάζει.Μπράβο.

Νομίζω ότι ήρθε η κατάλληλη ώρα να σου απαντήσω και σε αυτό.
Ο Luerdi δεν μας αγάπησε ενώ ο άλλος μας μισούσε.
Όλοι απλά συμμετέχουν στο παιχνίδι που ονομάζεται Πολιτική.
Και ο ένας και ο άλλος θα κινηθούν όσο και για όσο χρόνο τους επέτρεψαν και θα τους επιτρέψουν
Δεν παίρνουν μόνοι τους αποφάσεις

ΥΓ1. Αν ο Luerdi συνεχίσει να είναι σε όλα μα σε όλα κόντρα σύντομα θα πάρει την άγουσα... και φυσικά το ξέρει πολύ καλά. Φωνάζει λοιπόν, φουσκώνει νούμερα για να μπορεί να βρεθεί σε καλύτερη αφετηρία διεκδίκησης. Ως εκεί. Αν τα δει σκούρα ή αδιέξοδο θα κάνει μια ηρωική έξοδο...
ΥΓ2. Το θέμα είναι ο κλάδος μας τι θέλει και τι επιδιώκει; Να συνεχίσουμε να το παίζουμε κασσάνδρες ή να γίνουμε διεκδητικοί? Μου προκαλεί θλίψη κάποιος να λέει νούμερα υπέρ μας και εμείς να μην του δίνουμε στοιχεία υπέρ.... τελικά τι πραγματικά θέλουμε? πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κίνητρα μπορεί να υπάρχουν (όσο μικροκομματικά και να το δω) να θέλεις ο κλάδος σου να μην σηκώσει κεφάλι... (και δεν αναφέρομαι σε κάποια άτομα του φόρουμ που τουλάχιστον ότι λένε παρέχουν στοιχεία... αλλά για μια γενικότερη τάση του να αντιδράμε στα άσχημα αλλά να αντιδράμε και στα θετικά??? ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 07:23:11 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3833 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:26:11 μμ »
Νομίζω ότι ήρθε η κατάλληλη ώρα να σου απαντήσω και σε αυτό.
Ο Luerdi δεν μας αγάπησε ενώ ο άλλος μας μισούσε.
Όλοι απλά συμμετέχουν στο παιχνίδι που ονομάζεται Πολιτική.
Και ο ένας και ο άλλος θα κινηθούν όσο και για όσο χρόνο τους επέτρεψαν και θα τους επιτρέψουν
Δεν παίρνουν μόνοι τους αποφάσεις

ΥΓ1. Αν ο Luerdi συνεχίσει να είναι σε όλα μα σε όλα κόντρα σύντομα θα πάρει την άγουσα... και φυσικά το ξέρει πολύ καλά. Φωνάζει λοιπόν, φουσκώνει νούμερα για να μπορεί να βρεθεί σε καλύτερη αφετηρία διεκδίκησης. Ως εκεί. Αν τα δει σκούρα ή αδιέξοδο θα κάνει μια ηρωική έξοδο...
ΥΓ2. Το θέμα είναι ο κλάδος μας τι θέλει και τι επιδιώκει; Να συνεχίσουμε να το παίζουμε κασσάνδρες ή να γίνουμε διεκδητικοί? Μου προκαλεί θλίψη κάποιος να λέει νούμερα υπέρ μας και εμείς να μην του δίνουμε στοιχεία υπέρ.... τελικά τι πραγματικά θέλουμε? πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κίνητρα μπορεί να υπάρχουν (όσο μικροκομματικά και να το δω) να θέλεις ο κλάδος σου να μην σηκώσει κεφάλι... (και δεν αναφέρομαι σε κάποια άτομα του φόρουμ που τουλάχιστον ότι λένε παρέχουν στοιχεία... αλλά για μια γενικότερη τάση του να αντιδράμε στα άσχημα αλλά να αντιδράμε και στα θετικά??? ).
Ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας την άποψή σου.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3834 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:26:33 μμ »
Νομίζω ότι ήρθε η κατάλληλη ώρα να σου απαντήσω και σε αυτό.
Ο Luerdi δεν μας αγάπησε ενώ ο άλλος μας μισούσε.
Όλοι απλά συμμετέχουν στο παιχνίδι που ονομάζεται Πολιτική.
Και ο ένας και ο άλλος θα κινηθούν όσο και για όσο χρόνο τους επέτρεψαν και θα τους επιτρέψουν
Δεν παίρνουν μόνοι τους αποφάσεις

ΥΓ1. Αν ο Luerdi συνεχίσει να είναι σε όλα μα σε όλα κόντρα σύντομα θα πάρει την άγουσα... και φυσικά το ξέρει πολύ καλά. Φωνάζει λοιπόν, φουσκώνει νούμερα για να μπορεί να βρεθεί σε καλύτερη αφετηρία διεκδίκησης. Ως εκεί. Αν τα δει σκούρα ή αδιέξοδο θα κάνει μια ηρωική έξοδο...
ΥΓ2. Το θέμα είναι ο κλάδος μας τι θέλει και τι επιδιώκει; Να συνεχίσουμε να το παίζουμε κασσάνδρες ή να γίνουμε διεκδητικοί? Μου προκαλεί θλίψη κάποιος να λέει νούμερα υπέρ μας και εμείς να μην του δίνουμε στοιχεία υπέρ.... τελικά τι πραγματικά θέλουμε? πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κίνητρα μπορεί να υπάρχουν (όσο μικροκομματικά και να τω δω) να θέλεις ο κλάδος σου να μην σηκώσει κεφάλι... (και δεν αναφέρομαι σε κάποια άτομα του φόρουμ που τουλάχιστον ότι λένε παρέχουν στοιχεία... ).

Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Αυτό που πρέπει να διεκδικηθεί από τους μονίμους που είναι "μόνιμα εξόριστοι" τα τελευταία χρόνια που δεν γίνονται μεταθέσεις-μετακινήσεις είναι επιτέλους ο απεγκλωβισμός τους ο οποίος δεν έχει κανένα απολύτως κόστος οικονομικό. Ας ελπίσουμε πώς θα το "σφυρίξει" κάποιος επιτέλους και θα το εξηγήσει διεξοδικά!!
Όχι άλλο μαστίγωμα!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3835 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:51:00 μμ »
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Αυτό που πρέπει να διεκδικηθεί από τους μονίμους που είναι "μόνιμα εξόριστοι" τα τελευταία χρόνια που δεν γίνονται μεταθέσεις-μετακινήσεις είναι επιτέλους ο απεγκλωβισμός τους ο οποίος δεν έχει κανένα απολύτως κόστος οικονομικό. Ας ελπίσουμε πώς θα το "σφυρίξει" κάποιος επιτέλους και θα το εξηγήσει διεξοδικά!!
Όχι άλλο μαστίγωμα!

σου έχω απαντήσει εδώ... http://www.pde.gr/index.php?topic=30476.msg788726#msg788726

YΓ. Μεγαλώνω και φυραίνω, δεν χρειάζεται να μου το θυμίζεις ρωτώντας με δύο φορές το ίδιο...  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.