*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540739 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5180 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:08:57 μμ »
Mπορείς να φύγεις! Μπορείς να κάνεις αίτηση για εσωτερική απόσπαση. Γίνεται μέσω Η/Υ στο site της διεύθυνσης κάθε Αύγουστο (πέρυσι έγιναν 18/08,νομίζω). Και μάλιστα οι εσωτερικές αποσπάσεις είναι καλύτερες απο βελτίωση θέσης, γιατί στη βελτίωση πρέπει να υπηρετήσεις ένα χρόνο την οργανική σου, για να μπορείς να ζητήσεις μετάθεση. Εγώ κάθε χρόνο κάνω για εσωτερική απόσπαση. Δηλώνεις ό,τι κενά θέλεις και αν δεν ανοίξουν, δδεν πας!
Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι; Επειδή κι εγώ δήλωσα κάθε ξηρά που μπορούσα από Πελ/νησο ως Έβρο, είχες δηλώσει και Αιτωλοακαρνανία; Αυτή άνοιγε κάθε χρόνο. Α' Δωδεκανήσου είχες δηλώσει;

Όχι δεν είχα δηλώσει απ αυτά καθόλου. Το σκέφτομαι αυτό που λες για άλλο νησί της δ δωδσου αλλά στα τυφλά να κάνω αίτηση χώρις να ξέρω κενά μου φαίνεται περίεργο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5181 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:24:26 μμ »
ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ

Αντί να αγωνίζονται ΟΛΟΙ οι συνδικαλιστες για περισσότερες μεταθέσεις κάνουν μόνο τον τηλεφωνητή ... και όσοι πάνε σε θέση συμβούλου ξεχνούν τις ρίζες τους

ΚΡΙΜΑ  ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ

Μια απόφαση κάποιων αλλάζει την ζωή 8700 ανθρώπων - οικογενειών ...
+++++ τουλαχιστον να ντρεπονται οι συνδικαλιστες μας!!!
Αληθεια στην πρωτοβαθμια γιατι σεβαστηκαν τις εκτιμησεις των ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5182 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:39:41 μμ »
O MΠΡΑΤΗΣ ΤΑ ΧΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ !!!

Όταν το 2011 εκλέχτηκα για πρώτη φορά στο ΚΥΣΠΕ προσπάθησα να κάνω πράξη αυτά για τα οποία είχα δεσμευθεί στους συναδέλφους εκπκούς της ΠΕ. Διαφάνεια-ισονομία-αντικειμενικότητα-αξιοκρατία, στις αποφάσεις του Συμβουλίου.Κάναμε πράξη τη μοριοδότηση των αποσπάσεων από το 2011,κι αν εξαιρέσουμε την περσινή χρονιά τα δυο πρώτα χρόνια λειτούργησε πάρα πολύ καλά.Ελπίζω φέτος να επιστρέψουμε στην κανονικότητα και να μην ζήσουμε τα περσινά παρατράγουδα.Ταυτόχρονα απαιτήσαμε να δίνονται στους αιρετούς σε ηλεκτρονική μορφή τα αποτελέσματα των μεταθέσεων και των αποσπάσεων,τα οποία τα δημοσιεύουμε αμέσως μετά τη λήξη του Συμβουλίου και πριν ακόμη υπογραφούν από τον υπουργό.Αυτό γιατί μεσολαβεί συνήθως διάστημα μερικών ημερών από τη συνεδρίαση του Συμβουλίου μέχρι την υπογραφή από τον υπουργό και σ αυτό το διάστημα διάφοροι πολιτικάντηδες ( γραφείο υπουργού,γραφεία βουλευτών,συνδικαλιστές κλπ) πουλούσαν εκδούλευση στους συναδέλφους,ενημερώνοντάς τους τηλεφωνικά για τα αποτελέσματα.Παρά το γεγονός ότι οι εποχές έχουν αλλάξει,δυστυχώς, ορισμένοι εξακολουθούν να εφαρμόζουν την ίδια τακτική,πιστεύοντας ότι οι συνάδελφοι τρώνε "κουτόχορτο".
Προσωπικά,πάντως,είμαι πολύ περήφανος που στο ΚΥΣΠΕ καταφέραμε και κατακτήσαμε( χρειάστηκαν,βέβαια, ομηρικές μάχες γι αυτό) την απόλυτη διαφάνεια,σεβόμενοι πλήρως την αξιοπρέπεια των συναδέλφων.Η άμεση ενημέρωση των συναδέλφων στον ίδιο χρόνο είναι δικαίωμα όλων κι όχι των λίγων που έχουν "τον τρόπο".Αυτή είναι βασική υποχρέωση όλων των αιρετών.
Οκ!Μετα κ απ αυτο,ειμαι σιγουρη!Δεν ντρεπονται!!!!Απλα μαλλον δεν τους νοιαζει!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5183 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:46:20 μμ »
΄΄Αυτό γιατί μεσολαβεί συνήθως διάστημα μερικών ημερών από τη συνεδρίαση του Συμβουλίου μέχρι την υπογραφή από τον υπουργό και σ αυτό το διάστημα διάφοροι πολιτικάντηδες ( γραφείο υπουργού,γραφεία βουλευτών,συνδικαλιστές κλπ) πουλούσαν εκδούλευση στους συναδέλφους,ενημερώνοντάς τους τηλεφωνικά για τα αποτελέσματα.Παρά το γεγονός ότι οι εποχές έχουν αλλάξει,δυστυχώς, ορισμένοι εξακολουθούν να εφαρμόζουν την ίδια τακτική,πιστεύοντας ότι οι συνάδελφοι τρώνε "κουτόχορτο".΄΄

Να και η επίσημη απάντηση γιατί καθυστερούν τα αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5184 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:09:44 μμ »
Ναι..μια χαρα τα λεει ο Μπρατης,μονο που και αυτος τωρα πολιτικο παιχνιδακι κανει.Διοτι αυτο εδω..
Παράθεση
.Η άμεση ενημέρωση των συναδέλφων στον ίδιο χρόνο είναι δικαίωμα όλων κι όχι των λίγων που έχουν "τον τρόπο".
,ειναι απαραδεχτο.Ποιον τροπο κυριε μπρατη;Επεσε εδω το τηλεφωνο,και καποιοι κατορθωσαμε να πιασουμε γραμμη.Ποιον τροπο λοιπον;
Παιχνιδακια απο την μια μερια,παιχνιδακια και απο την αλλη..και πραγματικα τους εχω σιχαθει ολους.Για αυτο ας προσεχουμε τι ψηφιζουμε και να τα θυμομαστε αυτα οταν ψηφιζουμε.Ειτε αιρετους,ειτε στις εθνικες εκλογες. ;)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5185 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:20:16 μμ »
 Μαύρο τους αξίζει! Αυτό μόνο!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5186 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:25:03 μμ »
Ναι..μια χαρα τα λεει ο Μπρατης,μονο που και αυτος τωρα πολιτικο παιχνιδακι κανει.Διοτι αυτο εδω..,ειναι απαραδεχτο.Ποιον τροπο κυριε μπρατη;Επεσε εδω το τηλεφωνο,και καποιοι κατορθωσαμε να πιασουμε γραμμη.Ποιον τροπο λοιπον;
Παιχνιδακια απο την μια μερια,παιχνιδακια και απο την αλλη..και πραγματικα τους εχω σιχαθει ολους.Για αυτο ας προσεχουμε τι ψηφιζουμε και να τα θυμομαστε αυτα οταν ψηφιζουμε.Ειτε αιρετους,ειτε στις εθνικες εκλογες. ;)

Τώρα που έπιασες τη γραμμή καλά αρχίζεις το κυρηγμα ηθικής στους άλλους...

Αποσυνδεδεμένος darkspear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5187 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:28:23 μμ »
Θέλω να φύγω από τη β αθηνας για κυκλαδες ρεε και δε μπορω... 60 μαθηματικοι θελανε β αθηνας και 2 μόνο (εγω ο ενας) για δ κυκλαδων απ΄ολη την Ελλαδα. Φυγανε με συνταξη 5-6 και υπαρχουν τουλαχιστο 10 λειτουργικα κενα για δ κυκλαδων.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν πηρα τη μεταθεση?

Μπορω να κανω ενσταση?

Θελω να φυγω απο τη κολαση της Αθηνας ρεεεεεεεε

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5188 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:41:16 μμ »
Η μόνη μας ελπίδα πια ειναι να ενδιαφερθει ο ιδιος ο υπουργός.
Με 8000 αιτησεις και 700 μεταθεσεις ουτε 10% δηλαδή, εχει καθε λόγο ο ίδιος να ζητησει βελτιωση της κατάστασης.
Προσωπικά δεν εχω καμια προσβαση, το μονο που βρήκα ειναι η σελίδα του στο fb, αν και δεν γνωρίζω κατα πόσο αυτος ασχολείται με την σελίδα του.

κ υπουργέ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΔΩΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5189 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:42:54 μμ »
Όλοι έχουν ευθύνες γι αυτήν την κατάσταση...και η εκάστοτε πολιτική ηγεσία και εμείς που απλά πανηγυρίζαμε κάθε χρονιά που δίνονταν πολλές μεταθέσεις σε ανύπαρκτα κενά, επειδή έτυχε εκείνη την περίοδο να υπάρχει μεγάλο βύσμα σε μια περιοχή και...τραβιόταν η βάση στον...πάτο...τότε που είμασταν όλοι εμείς που φωνάζουμε τώρα...βλέπετε ότι βάζω πρώτο πληθυντικό, δεν εξαιρώ τον εαυτό μου......ελάχιστοι διαμαρτύρονταν...ακόμη και φέτος, αν διαβάσετε σε πολλά fora εκπαιδευτικά και μη....το θέμα είναι ότι ασχέτως υπαρκτών κενών, ελπίζαμε και θέλαμε  μεταθέσεις λόγω επικειμένων εκλογών!!!!! Δεν είναι όλοι έτσι, για να μην φανώ αφοριστικός...αλλά έτσι έχουμε μάθει να κάνουμε...Τώρα όσον αφορά τα θέματα κενών που ανακύπτουν στις σελίδες αυτές και το αν αλλάξει κάτι με την υπουργική υπογραφή...να ξέρουμε το εξής...η σύνθεση του ΚΥΣΔΕ είναι τέτοια ώστε να ελέγχεται απόλυτα από την εκάστοτε ηγεσία...αποτελείται από πέντε μέλη...εκ των οποίων τρείς είναι τοποθετημένοι από τον υπουργό...συνήθως διευθυντές εκπαίδευσης φίλα προσκείμενοι στην εκάστοτε πολιτική ηγεσία και δύο αιρετοί...οι γνωστοί που ξέρετε...επομένως, η ηγεσία ελέγχει το συμβούλιο μόνο και μόνο με την ύπαρξη των δοτών μελών του...το αν ψηφίσουν και οι δύο αιρετοί ή ένας από αυτούς ή κανένας τους τις αποφάσεις δεν έχει τόση σημασία, αφού πάντοτε υπάρχει το...σίγουρο 3 ναι...οι μεταθέσεις τώρα...τρέξανε διάφοροι αλγόριθμοι.....επελέγη, για μη γνωστούς ακόμη σε εμάς λόγους, ο συγκεκριμένος αλγόριθμος που έδωσε τα κενά αυτά...το ΚΥΣΔΕ απλά και μόνο επικύρωσε αυτήν την επιλογή...ο αλγόριθμος, προσοχή!!! όχι οι μεταθέσεις, ήταν γνωστός από το μεσημέρι ή έστω απόγευμα χθες...τίποτα δεν γίνεται χωρίς το οκ του...τρίτου ορόφου...δηλαδή της πολιτικής ηγεσίας....αυτά για να μην ταλαιπωρείστε με σκέψεις του είδους... γιατί εδώ έδωσε κενά και εκεί πλεονάσματα...εδώ 5 βιολόγοι και εκεί 7 μαθηματικοί, εκεί έχει υπεράριθμους και εδώ δεν έχει, γιατί στο ηράκλειο έχει βιολόγους ή δεν έχει κλπ κλπ....εννοείται ότι αυτή είναι η πεπατημένη πολλά χρόνια τώρα...φέτος δεν έγινε κάτι καινούριο....

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5190 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:43:50 μμ »
Θέλω να φύγω από τη β αθηνας για κυκλαδες ρεε και δε μπορω... 60 μαθηματικοι θελανε β αθηνας και 2 μόνο (εγω ο ενας) για δ κυκλαδων απ΄ολη την Ελλαδα. Φυγανε με συνταξη 5-6 και υπαρχουν τουλαχιστο 10 λειτουργικα κενα για δ κυκλαδων.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν πηρα τη μεταθεση?

Μπορω να κανω ενσταση?

Θελω να φυγω απο τη κολαση της Αθηνας ρεεεεεεεε
Απίστευτο... να θες να πας Δ΄Κυκλάδων και να μην μπορείς... Μόνο αυτό δήλωσες από επαρχία;

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5191 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:48:36 μμ »
εγω  περυσι δηλωσα να παω δ' δωδεκανησου και δεν πηρα μεταθεση
και ας μην ειχε κανενα υπεραριθμο η στη διαθεση πυσδε στην ειδικοτητα μου
και εμειναν μετα τις μεταθεσεις δυο οργανικα κενα ακαλυπτα
η ενσταση που εκανα απορριφθηκε ομοφωνα
η απανταση: εδωσε το πυσδε δωδεκανησου 12 πλεονασματα
αυτο λεγεται ιδρυματισμος .....

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5192 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:48:53 μμ »
Όχι δεν είχα δηλώσει απ αυτά καθόλου. Το σκέφτομαι αυτό που λες για άλλο νησί της δ δωδσου αλλά στα τυφλά να κάνω αίτηση χώρις να ξέρω κενά μου φαίνεται περίεργο...

Σίγουρα στις εσωτερικές αποσπάσεις δε μας δίνουν κενά, γιατί μπορεί ο καθένας από εμάς να δηλώσει ότι θέλει και να γινούν και αμοιβαίες, κατά κάποιο τρόπο μετακινήσεις. Δηλωσε μόνο τις επιλογές που θες πολύ και άφησέ το στην τύχη του. Από Σεπτέμβρη όλα τα Δωδεκάνησα θα έχουν κενά!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5193 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:59:40 μμ »
Δηλαδή εγώ που έπιασα εχθές το τηλέφωνο που έδωσαν κάποιοι εδώ σ αυτό το  forum και έμαθα ότι δεν παίρνω μετάθεση,   χωρίς να γνωριζω με ποιον μιλάω, πάει να πει ότι έχω τον "τρόπο" μου;;; Εντάξει μην τρελένεστε κιόλας...
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.