*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540656 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5796 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:07:30 μμ »
Όσο για τη θέση του υπουργού μια ματιά στα παρελθόν δείχνει πως όποιος κάθεται σε αυτή την καρέκλα καίγεται πολιτικά. Οι εκπαιδευτικοί είναι μια τεράστια δύναμη που διαμορφώνει το μέλλον. Όποιος δεν τους στηρίζει πάει χαμένος. Είναι πολύ νέος και έξυπνος για να θέλει να αυτοκτονήσει. Ο αριθμός των μεταθέσεων θα μας δείξει τι απ' όλα θέλει. Εύχομαι να είναι πάρα πολλές (και όχι το γελοίο νούμερο που έχει ακουστεί) γιατί αυτές είναι οι πραγματικές ανάγκες στα σχολεία. Τα υπόλοιπα είναι για να τα μασάνε οι αφελείς και οι ευκολόπιστοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5797 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:08:52 μμ »
Νομίζω ως κλάδος είμαστε μακριά νυχτωμένοι.Θέλουν να κρατήσουν μόνο πέντε έξι βασικές ειδικότητες που θα κάνουν όλα τα μαθήματα. Εξ αποστάσεως εκπαίδευση όπου είναι δυνατόν, και άλλα πολλά που τώρα καθώς τα διαβάζετε σας φαίνονται επιστημονική φαντασία. Εμένα πάλι μου φαίνεται μελλοντική ελληνική πραγματικότητα.

Αυτό πώς προκύπτει;

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5798 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:12:36 μμ »
Τα οργανικά κενά τα ξέρουν και θα έπρεπε να ανακοινώνονται απ' όλες τις διδε και μόνο τότε να γίνονται   οι αιτήσεις για τις μεταθέσεις. Όχι το μπάχαλο που γίνεται τώρα για να μας δουλευουν και να πουλάνε εκδούλευση οι κάθε λογείς αιρετοί.

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5799 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:13:05 μμ »
Να πακετάρω τελικά; δεν μου λέτε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5800 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:14:22 μμ »
Νομίζω ως κλάδος είμαστε μακριά νυχτωμένοι.Θέλουν να κρατήσουν μόνο πέντε έξι βασικές ειδικότητες που θα κάνουν όλα τα μαθήματα. Εξ αποστάσεως εκπαίδευση όπου είναι δυνατόν, και άλλα πολλά που τώρα καθώς τα διαβάζετε σας φαίνονται επιστημονική φαντασία. Εμένα πάλι μου φαίνεται μελλοντική ελληνική πραγματικότητα.

Πολλές ειδικότητες λες. 3 ειδικότητες θα κρατήσουν.ΠΕ02-03-04 τους βασικούς πυλώνες του εκπαιδευτικού συστήματος.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5801 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:15:24 μμ »
Παράθεση από: biki68 στις Σήμερα στις 18:57:52
Παράθεση
Νομίζω ως κλάδος είμαστε μακριά νυχτωμένοι.Θέλουν να κρατήσουν μόνο πέντε έξι βασικές ειδικότητες που θα κάνουν όλα τα μαθήματα. Εξ αποστάσεως εκπαίδευση όπου είναι δυνατόν, και άλλα πολλά που τώρα καθώς τα διαβάζετε σας φαίνονται επιστημονική φαντασία. Εμένα πάλι μου φαίνεται μελλοντική ελληνική πραγματικότητα.

Αυτό πώς προκύπτει;


Είναι μία από τις επικρατέστερες εκπαιδευτικές - βραχύχρονες προτάσεις της ΕΕ. Μάλιστα είναι τόσο κοντά αυτή η προοπτική,
που θα αγγίξει τους μαθητές που πριν από ένα ή δύο χρόνια έκαναν πρώτη εγγραφή στην Α΄Δημοτικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 07:17:29 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5802 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:17:11 μμ »
Όσο για τη θέση του υπουργού μια ματιά στα παρελθόν δείχνει πως όποιος κάθεται σε αυτή την καρέκλα καίγεται πολιτικά. Οι εκπαιδευτικοί είναι μια τεράστια δύναμη που διαμορφώνει το μέλλον. Όποιος δεν τους στηρίζει πάει χαμένος. Είναι πολύ νέος και έξυπνος για να θέλει να αυτοκτονήσει. Ο αριθμός των μεταθέσεων θα μας δείξει τι απ' όλα θέλει. Εύχομαι να είναι πάρα πολλές (και όχι το γελοίο νούμερο που έχει ακουστεί) γιατί αυτές είναι οι πραγματικές ανάγκες στα σχολεία. Τα υπόλοιπα είναι για να τα μασάνε οι αφελείς και οι ευκολόπιστοι.
Θέλει να κρατήσει τους εκπαιδευτικούς σε ομηρία-βλέπε αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5803 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:18:45 μμ »
Παράθεση από: biki68 στις Σήμερα στις 18:57:52

Είναι μία από τις επικρατέστερες εκπαιδευτικές - βραχύχρονες προτάσεις της ΕΕ. Μάλιστα είναι τόσο κοντά αυτή η προοπτική,
που θα αγγίξει τους μαθητές που πριν από ένα ή δύο χρόνια έκαναν πρώτη εγγραφή στην Α΄Δημοτικού.
Ανάγνωση-Γραφή-Αριθμητική .Φτάνουν.Τι άλλα μαθήματα χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5804 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:19:21 μμ »
και συνεχίζουν κάποιοι να ζητάνε δημοσίευση πινάκων για να τηρηθεί η νομιμότητα. θα σου πει λοιπόν ο υπουργός αφού θέλετε έτσι κύριε κορδή μου βγάλτε όλες τις μεταθέσεις με το myschool και μόκο μετά.
δηλαδή πρέπει να γίνουν οπωσδήποτε πολλές μεταθέσεις ΠΕ02 ΠΕ03 ΚΑΙ ΠΕ04 λες και είναι οι μόνοι κλάδοι στην Εκπαίδευση σήμερα. Το κάθε ΚΥΣΔΕ πρέπει να έχει το δικαίωμα της ευελιξίας και ναι αν χρειαστεί να υπολογίσει ίσως και με διαφορετικό τρόπο τα κάθε λογής κενά αρκεί αυτό να οδηγεί ΣΥΝΟΛΙΚΑ σε αυξημένο αριθμό μεταθέσεων.
Αν ισχύουν τα όσα λέει ο Κορδής και δεν πήρανε το 17% που όλοι θα θέλαμε το να πάμε στο 5% ανεβάζοντας τέτοιες ανακοινώσεις δεν νομίζω ότι συμφέρει εμάς τους εκπαιδευτικούς παρά μόνο το προφίλ του κάθε κου Κορδή

Πεστα πεστα δεν καταλαβαινουν ορισμενοι εδω μεσα -και εξω -καποια πραγματα....
1)Υπαρχουν υπεραριθμιες στους κλαδους ΠΕ02, 03, 04.01 , δεν υπαρχουν κενα τουλαχιστον σε μεγαλο ΠΥΣΔΕ του λεκανοπεδιου που το ξερω γιατι το εχω δει με τα ματακια μου επιτελους τι αλλο να πω...Καλυτερα που δεν δημοσιοποιηθηκε ο πινακας συν οτι το ΠΥΣΔΕ εσβησε τα πλεονασματα οσο μπορουσε.
2)Μη συγχεετε την Α/θμια με τη Β/θμια ορισμενοι καμια σχεση τα κενα των Δασκαλων, δεν εχουν τοσες υπεραριθμιες και σ αυτους μια συνταξιοδοτηση ισουται τις περισσοτερες φορες με ενα κενο.
3)Το ΚΥΣΔΕ φοβαται οτι αν κανει μεταθεσεις χωρις οργανικα κενα θα ερθει ο αλλος ο κουλος και θα τους κανει και μηνυση γιατι τον μετεθεσαν και βρεθηκε στη Διαθεση.Μη με ρωτατε πως το ξερω - το ξερω και επισης ξερω πως εχει συμβει στο παρελθον αυτο που φοβουνται.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5805 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:20:56 μμ »
Μακάρι να μετατεθείτε βρε παιδιά και μεις αυτό θέλουμε άλλα έχουμε και διακαιωμα να φωνάξουμε και οι ΠΕ2,3,4 ότι θέλουμε και για μας να ισχύσουν οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ ... έχουμε κάθε λόγο να διαμαρτυρηθούμε εκτός αν πρέπει να το θάψουμε μη τυχόν και πάμε στο 5%... βαρέθηκα την πιπίλα με τις κατσίκες ...

Εννοείται! Κανείς δεν λέει να μην γίνουν όσο το δυνατόν περισσότερες μεταθέσεις σε όποιους νομούς είναι εφικτό και δεν ενοχλείται κανείς (ασχέτως κωλοκενών....ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΜΕ!) από όλους τους κλάδους και να βοηθηθεί κόσμος που είναι χρόνια σε απομονωμένα μέρη.
Τουλάχιστον εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης. Πού είναι το πρόβλημα;;
Αλλά δεν βλέπω να διαμαρτύρεται κανείς όταν για χρόνια ψιλοκινείται ο κλάδος των φιλολόγων, των μαθηματικών και των όποιων άλλων και άλλες ειδικότητες κατώτερου θεού είναι για χρόνια 0 !!!!!!!....... ε, ας κινηθούν και μια φορά κλάδοι δεύτερης διαλογής έστω και ελάχιστα και για μια φορά οι φιλόλογοι να το θεωρήσουν δίκαιο για τον συναδελφό τους που τόσα χρόνια οι μεταθέσεις ήταν μηδενικές!! Τί άδικο λέω;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 07:25:15 μμ από geochem »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5806 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:21:34 μμ »
Aπό troll

Παράθεση
Είναι μία από τις επικρατέστερες εκπαιδευτικές - βραχύχρονες προτάσεις της ΕΕ. Μάλιστα είναι τόσο κοντά αυτή η προοπτική,
που θα αγγίξει τους μαθητές που πριν από ένα ή δύο χρόνια έκαναν πρώτη εγγραφή στην Α΄Δημοτικού.


Ανάγνωση-Γραφή-Αριθμητική .Φτάνουν.Τι άλλα μαθήματα χρειάζονται;


έχεις δίκο Jerry να δυσπιστείς.

οφείλω να προσθέσω ότι το υπαρκτό σενάριο αφορά στην παροχή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.
Όποιος ειδικευθεί στην παροχή της έχει κάποιο μέλλον στα εκπαιδευτικά πράγματα.
Οι μαθητές δεν θα πηγαίνουν κάθε μέρα σχολείο, αλλά 3 μέρες περίπου.

Ότιδήποτε επιπλέον θα κριθεί - αν δεν έχει γίνει ήδη - off topic.
Απολογούμαι για την κατάχρηση του χώρου αλλά υπήρξε ερώτημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 07:25:15 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5807 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:22:57 μμ »
Πεστα πεστα δεν καταλαβαινουν ορισμενοι εδω μεσα -και εξω -καποια πραγματα....
1)Υπαρχουν υπεραριθμιες στους κλαδους ΠΕ02, 03, 04.01 , δεν υπαρχουν κενα τουλαχιστον σε μεγαλο ΠΥΣΔΕ του λεκανοπεδιου που το ξερω γιατι το εχω δει με τα ματακια μου επιτελους τι αλλο να πω...Καλυτερα που δεν δημοσιοποιηθηκε ο πινακας συν οτι το ΠΥΣΔΕ εσβησε τα πλεονασματα οσο μπορουσε.
2)Μη συγχεετε την Α/θμια με τη Β/θμια ορισμενοι καμια σχεση τα κενα των Δασκαλων, δεν εχουν τοσες υπεραριθμιες και σ αυτους μια συνταξιοδοτηση ισουται τις περισσοτερες φορες με ενα κενο.
3)Το ΚΥΣΔΕ φοβαται οτι αν κανει μεταθεσεις χωρις οργανικα κενα θα ερθει ο αλλος ο κουλος και θα τους κανει και μηνυση γιατι τον μετεθεσαν και βρεθηκε στη Διαθεση.Μη με ρωτατε πως το ξερω - το ξερω και επισης ξερω πως εχει συμβει στο παρελθον αυτο που φοβουνται.
Καλύτερα λοιπόν στα Αγαθονήσια παρά στα Βριλλήσια!Ήμαρτον!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5808 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:24:00 μμ »
Νάτη η θεωρία συνωμοσίας  ;)
'Ωστε δεν θέλετε να δημοσιοποιηθούν όλα. 8)

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5809 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:27:01 μμ »
έχεις δίκο Jerry..

οφείλω να προσθέσω ότι το υπαρκτό σενάριο αφορά στην παροχή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.
Όποιος ειδικευθεί στην παροχή της έχει κάποιο μέλλον στα εκπαιδευτικά πράγματα.
Οι μαθητές δεν θα πηγαίνουν κάθε μέρα σχολείο, αλλά 3 μέρες περίπου.

Ό,τιδήποτε επιπλέον θα κριθεί - αν δεν έχει γίνει ήδη - off topic.
Ελπίζω να έχω άδικο.Πάντως αυτό που γράφεις είναι εφιαλτικό.Η ουσία είναι ότι πρέπει να δείξει κοινωνική ευαισθησία το Υπουργείο έστω και την τελευταία στιγμή και να ικανοποιήσει όσο γίνεται περισσότερες αιτήσεις μετάθεσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.