*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5824 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:56:08 μμ »
συγνώμη θα κατηγορηθούν κάποιοι γιατί ζητάνε νε εφαρμοστεί η νομιμότητα που λεει οτι η διευθυνση προσωπικού  βγάζει τους πίνακες με βαση την εκτιμηση του πυσδε; Μα θα αντιτείνει κάποιος τα πυσδε λένε ψέματα. Αν λένε ψέματα να αλλάξουν τον νόμο, οσο όμως ισχύει αυτός ο νόμος είναι υποχρεωμένοι να τον τηρούν και όχι να τον καταπατούν. Διαβαστε τι λεει ο νομος του 2010 στα σημεια που εξεθεσε ο πατρέας και εγώ πριν αγνοούσα. Και οι περισσότεροι διευθυντες εκπαιδευσης που εχουν την τελικη ευθύνη συμφώνησαν με τις εκτιμησεις των πυσδε.
Μην ακουω χαζομάρες για την κατσίκα του γείτονα. Προφανώς και δεν θέλει κανένας να αλλάξουν οι μεταθέσεις της παρασκευής προς τα κάτω . Η πίεση για διαφάνεια είναι αυτονόητη υποχρέωση της διοίκησης και ναι ολα πρεπει να δοθουν στη δημοσιοτητα.


Παιδια για ονομα του Θεου βεβαιως να δοθουν ολα στη δημοσιοτητα! Εγω απλως λεω οτι η εικονα κενων πλεονασματων ειναι δυστυχως αλλη απο αυτην που ελπιζουν οσοι θελουν μεταθεση.Αν τα βγαλουν ολα στο φως ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ. Εγω χαιρετω γιατι μαλλον τα Ελληνικα μου ειναι λειψα και δε γινομαι κατανοητή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:59 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5825 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:58:57 μμ »
αν δώσουν με βαση τις εκτιμησεις των πυσδε τα πραγματα δεν ειναι τραγικα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5826 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:06:08 μμ »
Παιδια για ονομα του Θεου βεβαιως να δοθουν ολα στη δημοσιοτητα! Εγω απλως λεω οτι η εικονα κενων πλεονασματων ειναι δυστυχως αλλη απο αυτην που ελπιζουν οσοι θελουν μεταθεση.Αν τα βγαλουν ολα στο φως ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ. Εγω χαιρετω γιατι μαλλον τα Ελληνικα μου ειναι λειψα και δε γινομαι κατανοητή.
Ε βέβαια δεν είσαι φιλόλογος για αυτό δεν μιλάς καλά ελληνικά  ;D
Και εγώ την "κάνω" διότι δεν μπορώ άλλο να διαβάζω όσα διαβάζω. Ένα μόνο έχω να πω όσοι συνάδελφοι (αν και το απεύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου) την Παρασκευή έμαθαν ότι πήραν μετάθεση και την Τετάρτη βρεθούν στην άλλη όχθη πρέπει να ζητήσουν και αυτοί να εφαρμοστεί η νομιμότητα για την οποία τόσο σκίζονται οι "συνάδελφοι". Να ζητήσουν δηλαδή να μάθουν πως και γιατί του έδωσαν μετάθεση και μετά τους την πήραν πίσω.
Τα ευχολόγια τώρα περί μη μείωσης του αριθμού ή περί αυξήσεως του αριθμού εγώ τα "ρίχνω στον Κλήδονα" Καλή σας Νύχτα...που θα πάει κάποτε θα ξημερώσει...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5827 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:06:28 μμ »
Πρώτα από όλα να δούμε, γιατί υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο myschool και στις εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ. Αν σε έναν κλάδο υπάρχουν 24 ώρες σε ένα ΠΥΣΔΕ το Myschool δίνει ένα οργανικό. Αυτές οι 24 ώρες όμως μπορεί να είναι σε δύο σχολεία που το καθένα δίνει 12 ώρες. Το ΠΥΣΔΕ θα δώσει δύο οργανικές. Βέβαια μπαίνουν και άλλοι υπολογισμοί από το ΠΥΣΔΕ (διευθυντές κλπ) που το Myschool αγνοεί. Αυτό δείχνει ότι οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα παρά το Myschool.

Επίσης αν έχω καταλάβει καλά όσα διαβάζω, ο νόμος ορίζει υπεύθυνα τα ΠΥΣΔΕ να δώσουν τα κενά και οι μεταθέσεις γίνονται με βάση τα νούμερα που δώσανε τα ΠΥΣΔΕ. Το υπουργείο παρανομεί αν για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ειδικότητα δεν δεχθεί αυτά τα νούμερα. Με βάση τη νομιμότητα δηλαδή οι μεταθέσεις θα πρέπει να ικανοποιούν το 17% των αιτήσεων, οτιδήποτε λιγότερο είναι αλχημεία του υπουργείου για δικούς του σκοπούς. Το ΚΥΣΔΕ δεν θα έχει καμία ευθύνη αν δώσει αυτές τις μεταθέσεις. ΑΝ κάποια ΠΥΣΔΕ έδωσαν πλασματικό αριθμό στην εκτίμηση των κενών, τότε η ευθύνη βαρύνει το κάθε ΠΥΣΔΕ χωριστά.

Επειδή διαβάζω διάφορες εκτιμήσεις, είτε ότι θα μειωθούν οι μεταθέσεις, είτε ότι θα αυξηθούν, μπορώ να βρω επιχειρήματα και για τα δύο, αλλά το τι πραγματικά θα γίνει το γνωρίζει μόνο ο υπουργός και τα μέλη του ΚΥΣΔΕ που ορίζονται από το υπουργείο. Όλα τα άλλα είναι εικασίες και καμιά φορά κρυφοί πόθοι κάποιων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:59 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5828 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:09:37 μμ »
mat καλύτερα να πηγαίνεις γιατί είσαι πολύ εριστικός. Πολυ κομπλεξ βγαζεις, γιατι τοση έχθρα με τους φιλολογους; εσυ εισαι ο ορισμος της κατσικας του γειτονα με αυτα που λες

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5829 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:16:45 μμ »
Μάλιστα, δηλαδή έχουμε δυο στρατόπεδα από τι καταλαβαίνω

αυτούς που θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και το γείτονα που θέλει να κρατήσει όλη την κατσίκα για τον εαυτό του ώστε να έχει αυτός να φάει και να ψοφήσουν οι δικοί του γείτονες.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
Η ουσία είναι ότι από ότι φαίνεται οι μεταθέσεις θα είναι πάρα πολύ λίγες οπότε θα μπορείτε να συνεχίσετε τους τσακωμούς και τη μιζέρια και τη γκρίνια και μετά την ανακοίνωσή τους.

Άντε καλό καλοκαίρι
Εύχομαι να πάρουν μετάθεση όσοι έχουν παιδιά και κάθε χρόνο είναι χωριστά γιατί αυτοί πραγματικά το έχουν ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5830 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:17:32 μμ »
Filologos 100 Θα βγω μην ανησυχείς. Πριν όμως θέλω να γράψω τα εξής:
1. Είμαι γένους θηλυκού.
2. Το λάθος μου είναι ότι πάνω από δύο μέρες τώρα διαβάζω εδώ όσα γράφονται και άρχισα να επηρεάζομαι αρνητικά...οι κακές παρέες που λένε....
3. Έχεις στοιχεία και γράφεις αυτό που γράφεις ή απλώς εικάζεις ή επιθυμείς να είναι έτσι;
αν δώσουν με βαση τις εκτιμησεις των πυσδε τα πραγματα δεν ειναι τραγικα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5831 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:20:33 μμ »
Παρακολουθώ όλες αυτές τις ημέρες το forum χωρις ωστόσο να γράψω κάτι (κυρίως γιατί δεν είχα κάποια πληροφορία να μεταφέρω). Αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες ώρες όμως είναι αδιανόητο: αποκαλύπτεται μία ξεκάθαρη αδικία εις βάρος τριών ειδικοτήτων και κάποιοι, από φόβο μη χάσουν την πολυπόθητη μετάθεση (λες και θα τους τη στερήσουν ή τους τη στερούσαν τόσα χρόνια οι συνάδελφοι αυτών των τριών κλάδων), επιδίδονται σε απερίγραπτο παραλογισμό και - επιεικώς - ξεκατίνιασμα! Με αστείες παροτρύνσεις του τύπου "μην αντιδράτε στην αδικία μην τύχον αλλάξει κάτι εις βάρος των άλλων" κατηγορούν τους συναδέλφους τους για όλα τα δεινα της εκπαίδευσης. Συνάδελφοι, ηρεμήστε και κατανοήστε επιτέλους ότι αυτό ακριβώς επιδιώκει το υπουργείο. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι απέναντι στην αδικία και όχι αλά καρτ αγωνιστές (για τα καλά και συμφέροντα). Ηρεμία και συναδελφικότητα.

Και να ξέρετε ότι, όποιος κλείνει τα μάτια του αποδεχόμενος την αδικία εις βάρος κάποιου άλλου, είναι καταδικάσμενος να την υποστεί και ο ίδιος.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος paka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5832 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:21:04 μμ »
Απλά μερικές ερωτήσεις-τεστ και ένα μικρό σχόλιο.
Ερωτήσεις Σωστό/Λάθος:
1. Το σενάριο Γ (8.5%) ποιος δηλαδή το εισηγήθηκε-επέβαλε; Προφανώς η ηγεσία (βλέπε υπουργός).
2. Τώρα γιατί δεν το δέχεται (βλέπε πάλι υπουργός);
3. Μήπως χαλάει τη ζαχαρένια (του υπουργού) η "αντίσταση-μη νομιμοποίηση" τουλάχιστον ενός αιρετού;
Ερώτηση ανάπτυξης-ερευνητική:
4. Η θέση του άλλου αιρετού ποια είναι αλήθεια;  (ξέχασα... φορτίζει το κινητό για να έχει μπαταρία για αύριο) Ας τον πάρει κάποιος ένα τηλέφωνο στο κάτω-κάτω να τον ρωτήσει ρε παιδί μου.
Ερώτηση πολλαπλών επιλογών:
5. Τι έχει μεγαλύτερο πολιτικό κόστος για τον υπουργό;
α. Να πάει στο σενάριο Α (5%) και να δυσαρεστήσει 1000 "κατσίκες" αλλά με μια πιο διαχειρίσιμη κατάσταση κενών.
β. Να πάει στο σενάριο Β (17%) και να έχει 1500 "ευτυχισμένες κατσίκες" αλλά το Σεπτέμβρη να βλέπουμε στα παράθυρα κατοίκους ακριτικών-δύσκολων περιοχών χωρίς καθηγητές.
γ. Να πάει το σενάριο Γ (8.5%) και να το πάρει επάνω του και να "παρανομήσει" χωρίς ομόφωνη απόφαση του ΚΥΣΔΕ με ότι συνέπειες μπορεί να έχει κάτι τέτοιο (δεν νομίζω να έχει και καμία, εδώ που τα λέμε).
Οδηγίες-Παρατηρήσεις
Το θέμα είναι καθαρά και βαθιά ΜΟΝΟ πολιτικό και όσο δεν νοούν αρκετοί στην κοινωνία ότι μόνο πολιτικά θα έρθει οποιαδήποτε λύση τα ίδια και χειρότερα θα έχουμε. Όταν λέω "πολιτικό" δεν εννοώ τον υπουργό, αιρετούς και συνδικαλιστές. Μιλάω για την συγκεκριμένη πολιτική των συγκεκριμένων ίδιων ανθρώπων που κυβερνούν τα τελευταία 4-5 χρόνια. Τα υπόλοιπα για αλλαγές στους αλγορίθμους, στην μοριοδότηση, αναπληρωτές vs μόνιμους, ΠΕχ vs ΠΕy, παλιοί vs νέοι, εξόριστοι σε νησιά vs βολεμένους στις πόλεις, διαθέσιμους vs οργανικούς vs υπεράριθμους vs αποσπασμένους... (ουφ βαρέθηκα) με σκοπό να "αποκατασταθεί η νομιμότητα και η δικαιοσύνη"(του καθενός από την τρέχουσα θέση του) τα θεωρώ το λιγότερο γελοία.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5833 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:21:19 μμ »
Μάλιστα, δηλαδή έχουμε δυο στρατόπεδα από τι καταλαβαίνω

αυτούς που θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και το γείτονα που θέλει να κρατήσει όλη την κατσίκα για τον εαυτό του ώστε να έχει αυτός να φάει και να ψοφήσουν οι δικοί του γείτονες.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
Η ουσία είναι ότι από ότι φαίνεται οι μεταθέσεις θα είναι πάρα πολύ λίγες οπότε θα μπορείτε να συνεχίσετε τους τσακωμούς και τη μιζέρια και τη γκρίνια και μετά την ανακοίνωσή τους.

Άντε καλό καλοκαίρι
Εύχομαι να πάρουν μετάθεση όσοι έχουν παιδιά και κάθε χρόνο είναι χωριστά γιατί αυτοί πραγματικά το έχουν ανάγκη.
Δεν ειναι έτσι, υπάρχουν αρκετοί που θέλουν να μοιραστούν την κατσίκα τους με αυτούς που πεινάνε. Δεν υπάρχουν μόνο άκρα

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5834 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:22:20 μμ »
η αληθεια ειναι οτι και εγω πριν ημουν εριστικος και σου ζηταω συγνωμη mat.  Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πληροφόρηση. Απλώς άλλο το 8,5 και αλλο το 17% που ειπε ο κορδης. Φωνάζουμε για να φτάσουμε στο 17 και όχι στο 5.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5835 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:29:18 μμ »
η αληθεια ειναι οτι και εγω πριν ημουν εριστικος και σου ζηταω συγνωμη mat.  Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πληροφόρηση. Απλώς άλλο το 8,5 και αλλο το 17% που ειπε ο κορδης. Φωνάζουμε για να φτάσουμε στο 17 και όχι στο 5.

Οι ανακοινώσεις του κου Κορδή ΠΡΙΝ τη νέα συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ δεν βοηθάνε προς αυτή την κατεύθυνση. Μάλλον προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5836 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:30:51 μμ »
Κανένα νεότερο για σήμερα;;
Λογικά όπως όλα δείχνουν πάμε γι' αύριο!!

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5837 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:34:02 μμ »
τετάρτη υπολόγιζε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159952
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 662
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 634
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.