*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και "νέο"Λύκειο  (Αναγνώστηκε 142361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:16:42 πμ »
Η αχρηστια καποιων μονιμων δεν εγγυται στην ελλειπη ικανοτητα διδασκαλιας πχ ενος βιολογου στο να διδαξει γεωγραφια β γυμνασιου αλλα στην ελλειψη θελησεως.
Αν δεν αγαπας ...

Το ένα (ελλιπής ικανότητα) δεν αποκλείει το άλλο (ανυπαρξία θέλησης) αντίθετα το ένα ενισχύει το άλλο. Αν δεν μπορείς, σαφώς και δεν πολυ-θέλεις και όσο δεν θέλεις δεν μπορείς οπότε τα κουτσοβολεύεις με επιθέσεις σε συναδέλφους, ολίγον ξεκατίνιασμα, εμπλέκεις και τα παιδιά να σε υποστηρίξουν χαρίζοντας βαθμούς, πουλώντας ψευτοκολλητιά... τα γνωστά!
Τα περί αγάπης άστα, είναι ντεμοντέ... ούτε ο Λεπα δεν τα λέει πια 8)

Αν και εκτός θέματος μια παρατήρηση... τα ορθογραφικά στο κείμενο είναι ότι και το σαρδάμ στην προφορική έκφραση. Αναιρούν την αξιοπιστία του ομιλούντος και τελικά τον εκθέτουν! (κοτζάμ πρωθυπουργός και για ένα ψιλοσαρδάμ αυτομπινελικώθηκε εσείς οι ανορθόγραφοι εκπαιδευτικοί δε χαμπαριάζετε με το τίποτα βρε παιδιά :o)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 09:19:11 πμ από mous »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:14 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:30:12 πμ »
Αν και εκτός θέματος μια παρατήρηση... τα ορθογραφικά στο κείμενο είναι ότι και το σαρδάμ στην προφορική έκφραση. Αναιρούν την αξιοπιστία του ομιλούντος και τελικά τον εκθέτουν! (κοτζάμ πρωθυπουργός και για ένα ψιλοσαρδάμ αυτομπινελικώθηκε εσείς οι ανορθόγραφοι εκπαιδευτικοί δε χαμπαριάζετε με το τίποτα βρε παιδιά :o)
Τα σαρδαμ στο γραπτο λογο ειναι ολοκληρη ιστορια εφοασον γραφοντας σε ipad  πρεπει να κανεις πολλαπλη τροποποιηση του μηνυματος να διορθωσεις οτι προλαβεις. Αν παλι βαλεις το auto correct αστα να πανε. ενω με το λεξικο στο firefox μια χαρα διορθνονται.Ειναι παντως γεγονος οτι εμεις οι φυσικοι κακα τα ψεμματα δεν ειμαστε και αστερια στην ορθογραφια. Εχω δει χειρογραφες σημειωσεις απο φροντιστηριο να τραβας τα μαλλια σου.
Και μαλλον στο παραπανω κειμενο επρεπε να προστεθει το απαραιτηατα. Δηλαδη δεν εγγυται απαραιτητα μονο στην ελλιπή ικανότητα....
Και ενα τελευταίο σχόλιο: υπαρχει το χάρισμα στη διδασκαλία που ο ομίλων μπορει να καθηλώσει την ταξη υπαρχει και η ευσυνειδησία. Το πρωτο δεν το εχουν ολοι αλλα το δεύτερο επιβάλλεται να το εχουν, οπότε με τα χρονια κατακταται και το πρωτο σε καποιο βαθμο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 09:45:01 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:31:02 πμ »
Εντάξει δεν είναι υποχρέωση των μονίμων να ενημερώνονται για τα εργασιακά των  αναπληρωτών.
Πολύ σωστά, για να αποφεύγονται και κάποιες παρεξηγήσεις!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:41:14 πμ »
πού να δείτε τι γίνεται στα γραπτά των πανελλαδικών!!! Γραπτό άριστο όσον αφορά στις γνώσεις, και να μη βρίσκεις μία πρόταση χωρίς ορθογραφικά λάθη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:14 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 26, 2013, 10:07:04 πμ »
Αυτα κανει η προσήλωση μονο σε ενα αντικειμενο και οχι η σφαιρική μόρφωση. Καποιοι βεβαια διαβάζοντας πολυ λογοτεχνία, ιστορία, φιλοσοφία αποκτούν έστω και εκ των υστέρων λόγο, γραπτό και προφορικό ενώ καποιοι προσηλωμένοι μονο στο αντικειμενο τους και αφου απο ενα σημείο και μετα διαβάζουν κυρίως ξενογλωσσα, ξεχνούν και αυτα τα στοιχειώδη ελληνικά που διδάχθηκαν στο σχολειο
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 26, 2013, 12:51:27 μμ »
Αυτα κανει η προσήλωση μονο σε ενα αντικειμενο και οχι η σφαιρική μόρφωση.

Ε όχι και σε ένα μόνο αντικείμενο! Εδώ εσύ διδάσκεις τα ... πάντα χωρίς να τα έχεις διδαχθεί (με κατάρτιση από καλόκαρδους συναδέλφους). Μάλλον προσήλωση στον βιοπορισμό και τον ανταγωνισμό συναδέλφων από άλλα αντικείμενα θα ήταν το σωστό! Προσωπικά δεν διάβασα ποτέ λογοτεχνία θεωρώ όμως αδιανόητο να κάνω ορθογραφικά λάθη όντας εκπαιδευτικός (υπάρχουν και ουγκα ουγκα "συνάδελφοι" ας τους πούμε κι έτσι) όπως θεωρώ απαράδεκτο να μπαίνουν συνάδελφοι 04 στη τάξη με την αθλητική εφημερίδα παραμάσχαλα και να πουλάνε κολλητηλήκι στα παιδιά βρίζοντάς τα και υποτιμώντας τα και με κάθε δυνατό τρόπο (είσαστε βόδια, μουλάρια κλπ) και δίνοντάς τους και τα θέματα των εξετάσεων στο τέλος ( αφού όλη τη χρονιά αντί για μάθημα κάνουν να μην πω τι). Βόδια και μουλάρια είναι όμως οι ίδιοι, όχι τα παιδιά, κατά βαθος μάλιστα το ξέρουν πολύ καλά... Ούγκα ούγκα που περιφέρουν στα σχολεία τη βλακεία τους για σημαία... αυτοί είναι το πρόβλημα, ούτε το υπουργείο, ούτε τα παιδιά δυστυχώς! Είναι και οι μόνοι που δεν πλήττονται ποτέ από κανέναν και τίποτε καθώς δεν έχουν ηθικό ενδοιασμό να ελιχθούν για να επιβιώσουν.

Homo ouga ouga: προσαρμοσμένοι να επιβιώσουν (και γιατί όχι;) να επικρατήσουν έναντι των άλλων ειδών και να κυριαρχήσουν στα σχολεία  :P

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 26, 2013, 05:20:04 μμ »
Σιγνομυ ια τιν ωρθογραφεία moo.
Αυτά παθαίνω όταν με τρώει το δίκιο των χαμένων συναδέλφων μας, βγαίνω εκτός ελέγχου
Αδικη κενωνία και κατηραμένε ντουνιά ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 05:27:11 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 26, 2013, 05:54:39 μμ »
μην το γελάς vasilis οι ouga ήρθαν για να μείνουν θα μου το θυμηθείς ;)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 26, 2013, 05:57:19 μμ »
Με συμβασιουχους εκπαιδευτικους σˊ αυτή  τη  χώρα  όπως  στο Αμέρικα,  απο  δω  και πέρα ε  πιστεύω  ο καθεις  τις ωριτσες του  και το μάθημα του .....
Άντε σε κανένα μικρό νησί  ή  παραμεθωριο  να  " αμαρτανει"! ;D >:( ;D :-X :-X :-X :-X :D ;) ;) ;) :D ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 05:59:38 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:27:59 μμ »
μακάρι να γίνουν όλοι συμβασιούχοι να κατέβει λιγάκι η μύτη των μονίμων που έχει φτάσει στη στρατόσφαιρα  ;D Πόσο το χάρηκα για κάτι άχρηστα και προκλητικά τυπάκια (πρώην) σχολικούς φύλακες που πεταχτήκανε στον καιάδα... θυμάμαι τόλμησα μια φορά να χτυπήσω το κουδούνι (είχα κλειδί) για να μου ανοίξει η φύλακας, βροχή, εγώ με την ομπρέλα και 2 τσαντάρες σε κάθε χέρι έτοιμη να σωριαστώ. Φτάνει λοιπόν, με το ξανθό πλατινέ μαλάκι της ολίγον βαριεστημένη, με κάπως βαρύ περπάτημα (μην ξεχνιόμαστε ως παλιά ο μισθός της ξεπερνούσε το μισθό από τους μισούς καθηγητές του σχολείου) και μου λέει πολύ ερειστικά (αλλά στον πληθυντικό) "κουραστήκατε να βγάλετε το κλειδί σας να ανοίξετε;" Σιγά μη κλάψω που θα απολυθούνε κάτι τέτοια ζώα!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:31:35 μμ »
μακάρι να γίνουν όλοι συμβασιούχοι να κατέβει λιγάκι η μύτη των μονίμων που έχει φτάσει στη στρατόσφαιρα  ;D Πόσο το χάρηκα για κάτι άχρηστα και προκλητικά τυπάκια (πρώην) σχολικούς φύλακες που πεταχτήκανε στον καιάδα... θυμάμαι τόλμησα μια φορά να χτυπήσω το κουδούνι (είχα κλειδί) για να μου ανοίξει η φύλακας, βροχή, εγώ με την ομπρέλα και 2 τσαντάρες σε κάθε χέρι έτοιμη να σωριαστώ. Φτάνει λοιπόν, με το ξανθό πλατινέ μαλάκι της ολίγον βαριεστημένη, με κάπως βαρύ περπάτημα (μην ξεχνιόμαστε ως παλιά ο μισθός της ξεπερνούσε το μισθό από τους μισούς καθηγητές του σχολείου) και μου λέει πολύ ερειστικά (αλλά στον πληθυντικό) "κουραστήκατε να βγάλετε το κλειδί σας να ανοίξετε;" Σιγά μη κλάψω που θα απολυθούνε κάτι τέτοια ζώα!
Δεν ξερω για τους μονιμους αλλά εμεις διορισμο - μονιμοτητα ..... ::) ::) ::) ::) ??? ??? ??? ??? :-X :-X :-X

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:34:53 μμ »
Θα χάσεις το δίκιο σου mous. Αυτά είναι κοινωνικά φαινόμενα και όχι χαρακτηριστικά των σχολείων. Είναι παντού και οι  ooga και το πλατινέ. Δεν συμφωνώ ότι αυτά αφορούν κυρίως τους μονίμους και τους σχολικούς φύλακες.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:35:40 μμ »
μακάρι να γίνουν όλοι συμβασιούχοι να κατέβει λιγάκι η μύτη των μονίμων που έχει φτάσει στη στρατόσφαιρα  ;D Πόσο το χάρηκα για κάτι άχρηστα και προκλητικά τυπάκια (πρώην) σχολικούς φύλακες που πεταχτήκανε στον καιάδα... θυμάμαι τόλμησα μια φορά να χτυπήσω το κουδούνι (είχα κλειδί) για να μου ανοίξει η φύλακας, βροχή, εγώ με την ομπρέλα και 2 τσαντάρες σε κάθε χέρι έτοιμη να σωριαστώ. Φτάνει λοιπόν, με το ξανθό πλατινέ μαλάκι της ολίγον βαριεστημένη, με κάπως βαρύ περπάτημα (μην ξεχνιόμαστε ως παλιά ο μισθός της ξεπερνούσε το μισθό από τους μισούς καθηγητές του σχολείου) και μου λέει πολύ ερειστικά (αλλά στον πληθυντικό) "κουραστήκατε να βγάλετε το κλειδί σας να ανοίξετε;" Σιγά μη κλάψω που θα απολυθούνε κάτι τέτοια ζώα!
Δεν ξερω για τους μονιμους αλλά εμεις διορισμο - μονιμοτητα ..... ::) ::) ::) ::) ??? ??? ??? ??? :-X :-X :-X

Δεν ξέρω αν δέχεστε και... διορισμένους στην παρέα σας (έτσι όπως γίναμε κι εμείς, σιγά τα αυγά), αλλά όταν με το καλό ξαναγίνουν εξετάσεις ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, έχω τη φριχτή υποψία ότι το να εξασφαλίσεις διορισμό, θα 'ναι πιο δύσκολο από το να γίνεις αποδεκτός στο πρόγραμμα εκπαίδευσης αστροναυτών της NASA.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:37:46 μμ »
μακάρι να γίνουν όλοι συμβασιούχοι να κατέβει λιγάκι η μύτη των μονίμων που έχει φτάσει στη στρατόσφαιρα  ;D Πόσο το χάρηκα για κάτι άχρηστα και προκλητικά τυπάκια (πρώην) σχολικούς φύλακες που πεταχτήκανε στον καιάδα... θυμάμαι τόλμησα μια φορά να χτυπήσω το κουδούνι (είχα κλειδί) για να μου ανοίξει η φύλακας, βροχή, εγώ με την ομπρέλα και 2 τσαντάρες σε κάθε χέρι έτοιμη να σωριαστώ. Φτάνει λοιπόν, με το ξανθό πλατινέ μαλάκι της ολίγον βαριεστημένη, με κάπως βαρύ περπάτημα (μην ξεχνιόμαστε ως παλιά ο μισθός της ξεπερνούσε το μισθό από τους μισούς καθηγητές του σχολείου) και μου λέει πολύ ερειστικά (αλλά στον πληθυντικό) "κουραστήκατε να βγάλετε το κλειδί σας να ανοίξετε;" Σιγά μη κλάψω που θα απολυθούνε κάτι τέτοια ζώα!
Δεν ξερω για τους μονιμους αλλά εμεις διορισμο - μονιμοτητα ..... ::) ::) ::) ::) ??? ??? ??? ??? :-X :-X :-X

Δεν ξέρω αν δέχεστε και... διορισμένους στην παρέα σας (έτσι όπως γίναμε κι εμείς, σιγά τα αυγά), αλλά όταν με το καλό ξαναγίνουν εξετάσεις ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, έχω τη φριχτή υποψία ότι το να εξασφαλίσεις διορισμό, θα 'ναι πιο δύσκολο από το να γίνεις αποδεκτός στο πρόγραμμα εκπαίδευσης αστροναυτών της NASA.
Τι μονιμοτητααααααααα.......
Τυπου Λαζοπουλου ΗΧΩ παρακαλω  ;) ;) ;) ;) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.