*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και "νέο"Λύκειο  (Αναγνώστηκε 141915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:35:52 μμ »
Προπαγάνδα το "Να θυμησω επισης τη κατασταση μετα τους τρεις πρωτους ασεπ που τα σχολεια ειχαν γεμισει βιολογους"
Τι γίναν αυτοί οι βιολόγοι λοιπόν; Άντε να ακούσουμε μια λογική εξήγηση!

Ξεχασα να συμπληρωσω οτι τα επομενα χρονια καλως η κακως εγιναν πολυ διορισμοι φυσικω (κακως κατα τη γνωμη μου).
Τωρα το θεμα με την αγωγη υγειας αν τελικα μπει ενα τετοιο μαθημα( που σε καμια περιπτωση δε θα πρεπει να εντασεται στις θετικες επιστημες αλλα να ειναι ανεξαρτητο σαν προσθετη ωρα) αυτο θα γινει καθαρα για αναθεση γυμναστων. Δεν ειναι πανως τοσο ευκολο να διαχωρισεις τις φυσικες επιστημες ιδιαιτερα στο γυμνασιο και η οποια καταρτιση πχ φυσικων στη εργαστηριακη βιολογια γινεται με την πολυτιμη βοηθεια των βιολογων απο τα ΕΚΦΕ. Αλλωστε θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα νανδειξω δομη φυτικου κυτταρου στο μικροσκοπιοπου δεν ειχα ιδεα πως ετοιμαζεται το δειγμα...

Α, εγραψες και δευτερο μηνυμα, οπότε τωρα ειπες την αληθεια για τους μονιμους βιολογους-φυσικους! Τη νυφη ομως την πληρωσαμε εμεις που μας πηραν τις μονιμες θεσεις εντελως παρανομα οι αλλοι αδιοριστοι.

Για την Αγωγη Υγειας, ξεχνας οτι η Βιολογια δεν ανηκει μονο στις ΦΕ, αλλα και στις επιστημες υγειας και ζωης! Η Βιολογια στα Ελληνικα πανεπιστημια συμπεριλαμβανει πολλα αντικειμενα, απο ζωολογια και βοτανικη μεχρι οικολογια και γενετικη (στο εξωτερικο τα διασπουν κι ετσι το πτυχιο δεν ειναι απλά "βιολογος" αλλά ειδικευση που ο βιολογος στην Ελλαδα παιρνει μετα απο μεταπτυχιακο).

Για το διαχωρισμο των ΦΕ στο γυμνασιο, ειναι πολυ ευκολο να τις διαχωρισεις. Στη Φιλανδια (για να σου θυμισω το αρθρο που εβαλες), τις διαχωρισαν ξανα μετα απο μια ανεπιτυχη προσπαθεια ενοποιησης, που απετυχε ακριβως επειδη ειναι διακριτες επιστημες. Δεν ειναι οπως η βιοχημεια ή η τρυπα του οζοντος, που ειναι κοινα θεματα για βιολογους και χημικους.


anixia, διαβασα αυτο που γραφεις, αλλα δεν εχει σημασια μονο το εαν θα γινουν ελαχιστες προσληψεις αλλα και το να γινουν οι σωστες προσληψεις. Εστω 5 να διορισουν, αυτοι οι 5 δεν μπορει να ειναι φυσικοι που εχουν μηδενικα οργανικα κενα, οταν οι βιολογοι εχουν πανω απο 350. Οι εκπαιδευτικοι φυσικοι δεν εργαζονται μονο στο σχολειο, υπαρχει και το φροντιστηριο. (και οι χημικοι, για να λεμε την αληθεια)

debio, εγω εχω μεγαλη επιτυχια με τους μαθητες στη βιολογια της Α'λυκειου, παρολο το τεραστιο προβλημα του μονοωρου (περυσι προλαβα να ολοκληρωσω την υλη, φετος οχι κι ηταν η πρωτη φορα σ'ολοκληρη τη ζωη μου που δεν προλαβα να ολοκληρωσω υλη σε μαθημα που διδασκα!). Να φανταστεις οτι ο σχολικος συμβουλος (χημικος) μας ελεγε να τη διδασκουμε επιδερμικα γιατι δηθεν ειναι πολυ δυσκολη για τους μαθητες και σου-πα μου-πες, αλλα αν εβλεπε τις τελικες εξετασεις θα ετριβε τα ματια του και θ'αλλαζε γνωμη. Αυτο το μαθημα εμεις το διδασκομασταν στο γυμνασιο (τωρα το εβαλαν στην Α'λυκειου) και δεν ειχαμε προβλημα, γιατι λοιπον να εχουν τωρα οι μαθητες; Ναι μεν συμπεριλαμβανει θεματα οπως η νευρικη ωση, που εμεις δεν ειχαμε στην υλη ως μαθητες γυμνασιου, αλλά απο τη στιγμη που το διδαχθηκαμε στο Πανεπιστημιο, γνωριζουμε πώς να το διδαξουμε. Εγω χρησιμοποιω αφενος το βιβλιο και τις πολυτιμες εικονες του, αφετερου τον πινακα της αιθουσας οπου σχεδιαζω τους νευρωνες και τις συναψεις κι επιπλεον βιντεακια των φαινομενων και διαδραστικο προγραμματακι στον ΥΗ οπου ο μαθητης μπορει να δημιουργησει μονος του νευρικη ωση. Τον ΥΗ ζηταω να τον χρησιμοποιησω απο τον υπευθυνο του εργαστηριου. Η μεγαλη δυσκολια εγκειται στην πιστη τηρηση του χρονοδιαγραμματος διοτι δεν μπορεις να ξεφυγεις απο το μονοωρο, που σημαινει οτι γι'αυτη την ενοτητα μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο μια διδακτικη ωρα! :o (τωρα πειτε μου γιατι αυξησαν τη φυσικη στην Α'λυκειου σε 3 ωρες αλλά για τη βιολογια εβαλαν μονο 1, ειδικα οταν σκοπευαν να τη βγαλουν απο τις αλλες ταξεις!!! :o Ξερετε τι μου ελεγαν οι μαθητες φετος; "Γιατι κυρια πρεπει να κανουμε 6 ωρες Αρχαια και 3 ωρες Αγγλικα, αλλά Βιολογια μονο μια;" Το μονο που απαντουσα εγω, ως ευπρεπης εκπαιδευτικος που δεν ηθελα να θιξω κανενα μαθημα, ηταν οτι ολα τα μαθηματα χρειαζονται και θα προσπαθησουμε να κανουμε οσα πρεπει μεσα σ'αυτην τη μια ωρα...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:01:06 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:40:32 μμ »
Οκ κινηθειτε τοτε δικαστικα να διεκδηκησετε τις θεσεις που σας φαγαμε!! Τωρα για το αν ο βαθμος συναφειας της αγωγης υγειας με τη φυσικη αγωγη η με τη βιολογια βλεποντας το αναλυτικο προγραμμα για την αγωγη υγειας http://www.paideia.org.cy/upload/analytika_programmata_2010/20.agogiygeias.pdf
http://www.pi-schools.gr/download/publications/epitheorisi/teyxos15/047-061.pdf
http://www.pi-schools.gr/programs/agogi_ygeias/agogi_ygeias.pdf
και της φυσικης αγωγής μπορει να καταλαβει ο οποιοσδηποτε οτι δε νοειται αγωγη υγειας αποκομμένη απο τη φυσικη αγωγη. Αρα ο βαθμος συναφειας της φυσικης αγωγης και της αγωγης υγειας ειναι μεγαλυτερος απο της βιολογιας.
Η αγωγη υγειας θα επρεπε να διδασκεται ενιαια σε δημοτικο και γυμνασιο απο καθηγητες φυσικης αγωγης.
Τωρα για το λειτουργικο κενο δεν εχω ιδεα τι γινεται στο πυσδε κορινθου αλλα τα οργανικα κενα οπως και τα λειτουργικα με αποσπασεις στα μουσικα σχολεια  καλυπτονται απο το Κυσδε (απο την υποτιθεμενη καλλιτεχνικη επιτροπη) και εφοσον δεν καλυφθουν δινει καποιον το πυσδε. Παντως ξερω τουλαχιστον 5 γυμνασια που εχουν χημικο και βιολογο (6-8 τμηματα)
Οπως ανεφερα παραπανω κακως ανακατευτηκαν απο την αρχη οι κλαδοι και κακως εγιναν πιθανον περισσοτεροι διορισμοι φυσικων. Μην ξεχναμε ομως και το συνολο των ορων σε Α+Β αναθεση. Τωρα εσεις τρωγεστε γιατι σας εφαγαν τις θεσεις διορισμου οι φυσικοι. Φανταστειτε τι θα γινει την επομενη χρονια που θα βγουν ας πουμε 1500 διαθεσιμοτητες πε04 για το ποσοι απο καθε κλαδο,
Οσον αφορα τη βιολογια κατευθυνσης η διδασκαλια αφορα κυριως σε φροντιστηριο μιας και οι βιολογοι δεν καταδεχοταν τοτε να διδαξουν σε φροντιστηρια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2013, 07:50:46 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:50:29 μμ »
Οκ κινηθειτε τοτε δικαστικα να διεκδηκησετε τις θεσεις που σας φαγαμε!! Τωρα για το αν ο βαθμος συναφειας της αγωγης υγειας με τη φυσικη αγωγη η με τη βιολογια βλεποντας το αναλυτικο προγραμμα για την αγωγη υγειας http://www.paideia.org.cy/upload/analytika_programmata_2010/20.agogiygeias.pdf
http://www.pi-schools.gr/download/publications/epitheorisi/teyxos15/047-061.pdf
http://www.pi-schools.gr/programs/agogi_ygeias/agogi_ygeias.pdf
και της φυσικης αγωγής μπορει να καταλαβει ο οποιοσδηποτε οτι δε νοειται αγωγη υγειας αποκομμένη απο τη φυσικη αγωγη. Αρα ο βαθμος συναφειας της φυσικης αγωγης και της αγωγης υγειας ειναι μεγαλυτερος απο της βιολογιας.
Η αγωγη υγειας θα επρεπε να διδασκεται ενιαια σε δημοτικο και γυμνασιο απο καθηγητες φυσικης αγωγης.
Τωρα για το λειτουργικο κενο δεν εχω ιδεα τι γινεται στο πυσδε κορινθου αλλα τα οργανικα κενα οπως και τα λειτουργικα με αποσπασεις στα μουσικα σχολεια  καλυπτονται απο το Κυσδε (απο την υποτιθεμενη καλλιτεχνικη επιτροπη) και εφοσον δεν καλυφθουν δινει καποιον το πυσδε.
Οπως ανεφερα παραπανω κακως ανακατευτηκαν απο την αρχη οι κλαδοι και κακως εγιναν πιθανον περισσοτεροι διορισμοι φυσικων. Μην ξεχναμε ομως και το συνολο των ορων σε Α+Β αναθεση. Τωρα εσεις τρωγεστε γιατι σας εφαγαν τις θεσεις διορισμου οι φυσικοι. Φανταστειτε τι θα γινει την επομενη χρονια που θα βγουν ας πουμε 1500 διαθεσιμοτητες πε04 για το ποσοι απο καθε κλαδο,
Οσον αφορα τη βιολογια κατευθυνσης η διδασκαλια αφορα κυριως σε φροντιστηριο μιας και οι βιολογοι δεν καταδεχοταν τοτε να διδαξουν σε φροντιστηρια
Συμφωνα με αυτά που λέει αυτό το δήθεν πρόγραμμα, εμένα μου φαίνεται ότι καταλληλότεροι για να το κάνουν είναι οι θεολόγοι. Δηλαδή προς θεού!
Στο τέλος τι λές; το κάνεις πολύ προσωπικό! Και για αυτό πρέπει να τιμωρηθούμε εμείς που θέλουμε;
Δεν υπήρχαν αρκετοί βιολόγοι είναι η απάντηση.
biov, τα ίδια λένε τελικά τα παιδιά σε πολλούς από μας. Για αυτό και δεν θα με πειραζε να είναι επιλογής το μάθημα. Αλλά όταν η επιλογή είναι η μόνο βιολογία ή μόνο πληροφορική, εεε sorry και εγώ πληροφορική μπορεί να διάλεγα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:54:11 μμ »
Χωρις πλακα οταν διδασκα βιολογια ειχα αρκετους γνωστους βιολογους που δεν ηθελαν να διδαξουν σε φροντιστηριο( με βοηθησαν βεβαια αρκετα στην αρχη) δεν το λεω απο προσωπικη εμπαθεια
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:01:06 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:02:43 μμ »
Η Βιολογια ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μαθημα και χαρηκα που και ο γιος μου που τελειωσε την Α Γυμνασιου την λατρεψε σχεδον οσο και τα μαθηματικα...λατρεψε το μυοσκελετικο συστημα του ανθρωπου  ::) :o :P....

Στο νεο Λυκειο πιστευω θα υπαρχει ισορροπια στο ΠΕ04 ,ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αλλο δεν θελουν πια να διοριζουν .....ακομα και οταν αναφερομαστε σε 5 θεσεις οποιασδηποτε ειδικοτητας!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:04:10 μμ »
Απλα να καταθεσω και εγω την αποψη μου για το θεμα. Επειδη ειναι χαρακτηριστικο μας ολοι να βλεπουμε μονο τη μια οψη. Πριν απο 15 χρονια η Βιολογια δεν υπηρχε πουθενα στο χαρτι παρα μονο για αυτους της Δευτερης δεσμης. Σιγα σιγα εγινε η αρχη και ξεπροβαλε. Οι ωρες της σταδιακα αυξηθηκαν. Γενικης, κατευθυνσης , επιλογης. Βασικο χαρακτηριστικο οτι πολλα βιβλια εχουν κεφαλαια στο ιδιο επιπεδο δυσκολιας ειτε γυμνασιο ειτα λυκειο. Πολλα θεματα που μπαινουν στη Γ Γενικης απο οικοσυστηματα μπορεις να τα βαλεις ατοφια στη Γ Γυμνασιου. Εχουν πιασει το νοημα οι Βιολογοι και βαζουν παντα βατοτατα θεματα ωστε να το προτιμανε ολοι (ακομη και οι της θεωρητικης αντι της Ιστοριας). Αφηνω το φετινο σκανδαλο που βαλαν βατα βιολογια και τους σκισανε στα μαθηματικα γενικης. Οποτε ειναι λογικο οι αναγκες σε βιολογους να ειναι αυξημενες τα τελευταια χρονια. Ειδικα απο τη χρονια που καταργηθηκαν οι ωρομισθιοι, οποτε επαιρνε ενα σχολειο βιολογο για 21 ωρες συμπληρωνοντας με Φυσικοχημειες (η με βιολογιες σε αλλο σχολειο) Ακομη και στη Β λυκειου η βιολογια επιλογης εγινε υποχρεωτικη στην Α Λυκειου. Που θεωρω πως πολυ πιο σωστα ηταν επιλογης για αυτους που εχουν ορεξη να πανε για ιατρικη ή θελουν να μαθουν καποια πραγματα για το σωμα τους. Δεν θελουν ολοι να μαθουν αυτην την τρελη ωρολογια, μιας και εχουν καλομαθει τη βιολογια σαν ενα βατο μαθημα (τετοια φημη εχει στους μαθητες). Πολλοι μαθητες που θα πανε τεχνολογικη θεωρουν το πιο δυσκολο μαθημα τη Βιολογια της Α Λυκειου οταν τη διδασκει βιολογος ''σκληρος''. Τωρα απο την αλλη μερια οι Φυσικοι ναι ειναι πιο πολλοι στον κλαδο ΠΕ.04 οποτε ειναι λογικο να ''κλεβουν'' περισσοτερο απο οτι αντιστοιχα οι βιολογοι τους φυσικους. Σιγουρα δεν ηταν δικαιη η αναλογια 100-50-25-12. Αλλα με το προηγουμενο συστημα παλι βαζαν πιο βατα οι βιολογοι και διοριζοταν παρα πολλοι αναλογικα βιολογοι. Επισης να σας πω πως οταν εκανα εγω βιολογια σε γυμνασιο οι μαθητες ειχαν πολυ μεγαλυτερη αγαπη για τη βιολογια και ηθελαν περισσοτερο κατευθυνσεις με βιολογια παρα οταν τους εκανε ο κανονικος βιολογος (που απαιτουσε παπαγαλια, δεν εκανε εργαστηριο κλπ, ναι υπαρχουν και τετοιοι βιολογοι οπως και φυσικοι και χημικοι). Ο λογος οτι φυσικα δε θα εστιαζα στην υπερβολικη λεπτομερεια και παπαγαλια, αλλα με ενοιαζε να εχουν καταλαβει το εκαστοτε φαινομενο. Φυσικα το ιδιο φαινομενο υποθετω θα συνεβαινε και με ενα βιολογο που διδασκε φυσικη σε σχεση με εμενα που ισως τη διδασκα στο σωστο επιπεδο (που βεβαια ζοριζει τους σημερινους μαθητες). Οσον αφορα για τη Χημεια ειναι ο χαμενος της υποθεσης. Πηραν οι βιολογοι οσο μπορουσαν απο την πιτα, οι φυσικοι μεχρι τωρα κρατησαν τη μεριδα τους , οποτε οι χαμενοι της υποθεσης ειναι οι Χημικοι και οι Γεωλογοι. Γιατι ωραια ειναι και καλο να ξερουμε για το σωμα μας και για το περιβαλλον, αλλα και οι γνωσεις της γεωλογιας ηταν πολυ αξιολογες για τη χημεια ειναι αυτονοητη η χρησιμοτητα της...
Προσοχη: Σε καμια περιπτωση δε θα πω για καποιο μαθημα να μειωθουν οι ωρες του ή οτι καποιο αλλο ειναι πιο βασικο /πιο σημαντικο κλπ απλα προσπαθω να θιξω και τις δυο οψεις του νομισματος και αυτο γιατι εδω ακουγοταν μονο η μια οψη.
Αλλωστε στο νεο λυκειο ολοι οι ΠΕ.04 (με εξαιρεση τους χημικους ) ειναι χαμενοι. Οσο για το τεχνολογικο λυκειο εκει εξαφανιζομαστε σχεδον ολοι.
Δε θελω να δωσω συνεχεια στο θεμα διοτι το θεμα ειναι η βιολογια στο νεο λυκειο.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:07:24 μμ »
Η Βιολογια ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μαθημα και χαρηκα που και ο γιος μου που τελειωσε την Α Γυμνασιου την λατρεψε σχεδον οσο και τα μαθηματικα...λατρεψε το μυοσκελετικο συστημα του ανθρωπου  ::) :o :P....

Στο νεο Λυκειο πιστευω θα υπαρχει ισορροπια στο ΠΕ04 ,ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αλλο δεν θελουν πια να διοριζουν .....ακομα και οταν αναφερομαστε σε 5 θεσεις οποιασδηποτε ειδικοτητας!
Δεν με καθησυχάζεις όταν εννοείς ότι θα παγειωθεί μια άδικη κατάσταση

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:09:39 μμ »
Περιμενε να το δεις και μετα θα δουμε αν οι χημικοι ειναι κερδισμενοι ...στη δημοσιοτητα ειχαμε δει ΕΝΑ απο τα σεναρια.Οι χημικοι οσο ειναι 1 ωρα στο γυμνασιο κερδισμενοι δεν ειναι....

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:12:31 μμ »
Η Βιολογια ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μαθημα και χαρηκα που και ο γιος μου που τελειωσε την Α Γυμνασιου την λατρεψε σχεδον οσο και τα μαθηματικα...λατρεψε το μυοσκελετικο συστημα του ανθρωπου  ::) :o :P....

Στο νεο Λυκειο πιστευω θα υπαρχει ισορροπια στο ΠΕ04 ,ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αλλο δεν θελουν πια να διοριζουν .....ακομα και οταν αναφερομαστε σε 5 θεσεις οποιασδηποτε ειδικοτητας!
Δεν με καθησυχάζεις όταν εννοείς ότι θα παγειωθεί μια άδικη κατάσταση
Αδικη ως προς τα σημερινα δεδομενα , αν... λεω τωρα εγω , ο μαθητης δεν επιλεγει τις δεσμες μας μπορει να δουμε αλλες ειδικοτητες να αναδεικνυονται , περιμενε  ;)...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:15:46 μμ »
Απλα να καταθεσω και εγω την αποψη μου για το θεμα. Επειδη ειναι χαρακτηριστικο μας ολοι να βλεπουμε μονο τη μια οψη. Πριν απο 15 χρονια η Βιολογια δεν υπηρχε πουθενα στο χαρτι παρα μονο για αυτους της Δευτερης δεσμης. Σιγα σιγα εγινε η αρχη και ξεπροβαλε. Οι ωρες της σταδιακα αυξηθηκαν. Γενικης, κατευθυνσης , επιλογης. Βασικο χαρακτηριστικο οτι πολλα βιβλια εχουν κεφαλαια στο ιδιο επιπεδο δυσκολιας ειτε γυμνασιο ειτα λυκειο. Πολλα θεματα που μπαινουν στη Γ Γενικης απο οικοσυστηματα μπορεις να τα βαλεις ατοφια στη Γ Γυμνασιου. Εχουν πιασει το νοημα οι Βιολογοι και βαζουν παντα βατοτατα θεματα ωστε να το προτιμανε ολοι (ακομη και οι της θεωρητικης αντι της Ιστοριας). Αφηνω το φετινο σκανδαλο που βαλαν βατα βιολογια και τους σκισανε στα μαθηματικα γενικης. Οποτε ειναι λογικο οι αναγκες σε βιολογους να ειναι αυξημενες τα τελευταια χρονια. Ειδικα απο τη χρονια που καταργηθηκαν οι ωρομισθιοι, οποτε επαιρνε ενα σχολειο βιολογο για 21 ωρες συμπληρωνοντας με Φυσικοχημειες (η με βιολογιες σε αλλο σχολειο) Ακομη και στη Β λυκειου η βιολογια επιλογης εγινε υποχρεωτικη στην Α Λυκειου. Που θεωρω πως πολυ πιο σωστα ηταν επιλογης για αυτους που εχουν ορεξη να πανε για ιατρικη ή θελουν να μαθουν καποια πραγματα για το σωμα τους. Δεν θελουν ολοι να μαθουν αυτην την τρελη ωρολογια, μιας και εχουν καλομαθει τη βιολογια σαν ενα βατο μαθημα (τετοια φημη εχει στους μαθητες). Πολλοι μαθητες που θα πανε τεχνολογικη θεωρουν το πιο δυσκολο μαθημα τη Βιολογια της Α Λυκειου οταν τη διδασκει βιολογος ''σκληρος''. Τωρα απο την αλλη μερια οι Φυσικοι ναι ειναι πιο πολλοι στον κλαδο ΠΕ.04 οποτε ειναι λογικο να ''κλεβουν'' περισσοτερο απο οτι αντιστοιχα οι βιολογοι τους φυσικους. Σιγουρα δεν ηταν δικαιη η αναλογια 100-50-25-12. Αλλα με το προηγουμενο συστημα παλι βαζαν πιο βατα οι βιολογοι και διοριζοταν παρα πολλοι αναλογικα βιολογοι. Επισης να σας πω πως οταν εκανα εγω βιολογια σε γυμνασιο οι μαθητες ειχαν πολυ μεγαλυτερη αγαπη για τη βιολογια και ηθελαν περισσοτερο κατευθυνσεις με βιολογια παρα οταν τους εκανε ο κανονικος βιολογος (που απαιτουσε παπαγαλια, δεν εκανε εργαστηριο κλπ, ναι υπαρχουν και τετοιοι βιολογοι οπως και φυσικοι και χημικοι). Ο λογος οτι φυσικα δε θα εστιαζα στην υπερβολικη λεπτομερεια και παπαγαλια, αλλα με ενοιαζε να εχουν καταλαβει το εκαστοτε φαινομενο. Φυσικα το ιδιο φαινομενο υποθετω θα συνεβαινε και με ενα βιολογο που διδασκε φυσικη σε σχεση με εμενα που ισως τη διδασκα στο σωστο επιπεδο (που βεβαια ζοριζει τους σημερινους μαθητες). Οσον αφορα για τη Χημεια ειναι ο χαμενος της υποθεσης. Πηραν οι βιολογοι οσο μπορουσαν απο την πιτα, οι φυσικοι μεχρι τωρα κρατησαν τη μεριδα τους , οποτε οι χαμενοι της υποθεσης ειναι οι Χημικοι και οι Γεωλογοι. Γιατι ωραια ειναι και καλο να ξερουμε για το σωμα μας και για το περιβαλλον, αλλα και οι γνωσεις της γεωλογιας ηταν πολυ αξιολογες για τη χημεια ειναι αυτονοητη η χρησιμοτητα της...
Προσοχη: Σε καμια περιπτωση δε θα πω για καποιο μαθημα να μειωθουν οι ωρες του ή οτι καποιο αλλο ειναι πιο βασικο /πιο σημαντικο κλπ απλα προσπαθω να θιξω και τις δυο οψεις του νομισματος και αυτο γιατι εδω ακουγοταν μονο η μια οψη.
Αλλωστε στο νεο λυκειο ολοι οι ΠΕ.04 (με εξαιρεση τους χημικους ) ειναι χαμενοι. Οσο για το τεχνολογικο λυκειο εκει εξαφανιζομαστε σχεδον ολοι.
Δε θελω να δωσω συνεχεια στο θεμα διοτι το θεμα ειναι η βιολογια στο νεο λυκειο.
touristako όλη η ανάλυσή σου καταρρίπτεται από τα νούμερα, των κενών.
ΦΥΣΙΚΟΙ   ΧΗΜΙΚΟΙ   ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΓΕΩΛΟΓΟΙ
648            277         -354            -164
 Οι πιο αδικημένοι είναι οι βιολόγοι, έπειτα οι Γεωλόγοι, και έπειτα οι Χημικοί. Οι Φυσικοί διορίζονταν σε βαρος και των τριών. Απλώς δεν συμφωνούν αυτά που λες με τα νούμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2013, 08:17:35 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:19:35 μμ »
Η Βιολογια ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μαθημα και χαρηκα που και ο γιος μου που τελειωσε την Α Γυμνασιου την λατρεψε σχεδον οσο και τα μαθηματικα...λατρεψε το μυοσκελετικο συστημα του ανθρωπου  ::) :o :P....

Στο νεο Λυκειο πιστευω θα υπαρχει ισορροπια στο ΠΕ04 ,ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αλλο δεν θελουν πια να διοριζουν .....ακομα και οταν αναφερομαστε σε 5 θεσεις οποιασδηποτε ειδικοτητας!
Δεν με καθησυχάζεις όταν εννοείς ότι θα παγειωθεί μια άδικη κατάσταση
Αδικη ως προς τα σημερινα δεδομενα , αν... λεω τωρα εγω , ο μαθητης δεν επιλεγει τις δεσμες μας μπορει να δουμε αλλες ειδικοτητες να αναδεικνυονται , περιμενε  ;)...
Κάντα όλα επιλογής και θα δεις. Δεν φοβάμαι καθόλου. Ανοίξτε το ίντερνετ, διαβάστε τα νέα από τον πλανήτη και θα καταλάβετε.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:22:58 μμ »
Έπίσης έχω κάνει όλα τα μαθήματα παρουσίαση με Prezi

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις ΠΜ με πληροφοριες;

Αυτο που κανεις εσυ με τα 3 κεφαλαια το κανει κι ενας συναδελφος μονιμος βιολογος που ξερω (του χρονου βγαινει στη συνταξη). Εγω το θεωρω αδιανοητο να μην κανω ολη την υλη, ειδικα οταν συμπεριλαμβανει κεφαλαια τεραστιας σημασιας οπως οι ενδοκρινεις αδενες και τα αισθητηρια οργανα. Φετος δυστυχως δεν τελειωσα το μυικο διοτι χασαμε πολλες ωρες (δηλαδη βδομαδες, συναδελφοι! Η ομαδα του υπουργου δεν καταλαβαινει οτι καθε ωρα ειναι μια ολοκληρη βδομαδα; ) λογω εκδρομων στο Cern, γιορτων κλπ, και το φερνω βαρεως. Ειμαι πολυ αυστηρη στην πιστη τηρηση του χρονοδιαγραμματος κι ελεγχω την κατανοηση των μαθητων με ολιγολεπτο τεστ μετα απο καθε κεφαλαιο. Περιττο να πω οτι μου βγαινει ο πατος στην προετοιμασια, τη διορθωση και τις εξετασεις, αλλά ελπιζω του χρονου, μετα απο δυο χρονια διδασκαλιας του μαθηματος, να μη χρειαζομαι τοσο χρονο για προετοιμασια.

Το βιβλιο παντως ειναι πολυτιμο και αναποσπαστο μερος της μαθησης. Οι μαθητες της Γ'λυκειου Κατευθυνσης φετος μου παραπονεθηκαν εντονα κι αρκετες φορες οτι περυσι δεν εμαθαν καθολου βιολογια διοτι η καθηγητρια εδειχνε μονο με τον προτζεκτορα και δεν τους εξεταζε ποτε απο το βιβλιο. Για να μη θιξω κανεναν συναδελφο, ρωτησα διακριτικα στο γραφειο καθηγητων κι εμαθα οτι δεν ηταν βιολογος αλλα χημικος.


giokspy, εσυ γνωριζεις προσωπικα 6-8 γυμνασια με βιολογο και χημικο (κι ο βιολογος σωστά βρισκεται εκει), αλλά τα στοιχεια εκατονταδων γυμνασιων σ'ολη την Ελλαδα λενε οτι υπαρχουν ενα σωρο γυμνασια χωρις κανενα βιολογο αλλά με 2 φυσικους (ναι, μονο 2 καθηγητες ΠΕ04 και οι 2 φυσικοι!) ή φυσικο και χημικο.

Για τη διαθεσιμοτητα, δεν πιστευω οτι θα βγουν ΠΕ04, αλλά αν συμβει, θα ειναι φυσικοι και χημικοι, κανενας βιολογος και γεωλογος. Αν τολμησουν να βγαλουν οποιονδηποτε απο τις 2 τελευταιες ειδικοτητες σε διαθεσιμοτητα, τοτε θα κινηθουν σιγουρα δικαστικα, διοτι δεν ειναι δυνατον να θετεις σε διαθεσιμοτητα ανθρωπους που εχουν εκατονταδες οργανικα κενα στα οποια εχεις βαλει αλλους για να τους εξασφαλισεις και να μην ειναι σε "διαθεση ΠΥΣΔΕ".

Για τα φροντιστηρια, οι βιολογοι πολυ ευχαριστως θα διδασκαμε σε αυτα... αν ειχαμε ωρες! Μαλλον ξεχνας οτι ενας φυσικος εχει πληρες ωραριο σ'ενα φροντιστηριο με τμηματα απο γυμνασιο μεχρι κατευθυνση Γ', αλλά ενας βιολογος εχει μονο Γ' και τιποτα αλλο. Το προβλημα λοιπον ειναι πρακτικο: δεν μπορουμε να εργαστουμε σε ενα, ουτε καν σε δυο, ουτε καν σε τρια, φροντιστηρια και να καλυψουμε ωραριο. Δυστυχως λοιπον αποκλειονται για τους εκπαιδευτικους βιολογους.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:30:59 μμ »
Η Βιολογια ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μαθημα και χαρηκα που και ο γιος μου που τελειωσε την Α Γυμνασιου την λατρεψε σχεδον οσο και τα μαθηματικα...λατρεψε το μυοσκελετικο συστημα του ανθρωπου  ::) :o :P....

Στο νεο Λυκειο πιστευω θα υπαρχει ισορροπια στο ΠΕ04 ,ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αλλο δεν θελουν πια να διοριζουν .....ακομα και οταν αναφερομαστε σε 5 θεσεις οποιασδηποτε ειδικοτητας!
Δεν με καθησυχάζεις όταν εννοείς ότι θα παγειωθεί μια άδικη κατάσταση
Αδικη ως προς τα σημερινα δεδομενα , αν... λεω τωρα εγω , ο μαθητης δεν επιλεγει τις δεσμες μας μπορει να δουμε αλλες ειδικοτητες να αναδεικνυονται , περιμενε  ;)...
Κατσε βρε Βασιλη ,πολυ επιθετικα βγαινεις ...σε λιγο θα μας ''πεις'' οτι δεν ενημερωνομαστε για τιποτα αλλο περα απο τα θεματα του star!!!!! ::) :P :-X
Σου εχω ''μιλησει'' εγω ποτε ετσι 3 και βαλε χρονια τωρα;Στο κατω - κατω εγω δεν εζησα κανενα απο αυτα τα + των χημικων που γραφεις και ουτε προκειται!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2013, 08:33:28 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:34:54 μμ »
Συγνώμμη ο γραπτός μου λόγος μπορεί να βγαίνει επιθετικά. Υποψιάζομαι ότι επίκειται μείωση της βιολογίας έτσι ώστε να μην υπάρχουν κενά. Αυτό εννοώ όλο και όλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 643
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.169 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.