*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και "νέο"Λύκειο  (Αναγνώστηκε 141901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 29, 2013, 01:40:36 μμ »
Καπου ειδα χθες που εγραφαν οι βιολογοι του φορουμ επιτελους να γινει το μαθημα στην Α ταξη Λυκειου 2-2-2 (φυσικη - χημεια - βιολογια).
Θελω απλα να αναλυσω λιγο το σκεπτικο σας για να καταλαβετε γιατι ισως καποιοι των θετικων (μαθηματικοι , φυσικοι , χημικοι ) καποιες φορες αγανακτουν μαζι σας. Παντα χωρις παρεξηγηση και αν ο ισχυρισμος ειναι λαθος τα ανακαλω ολα.
Στη Β Λυκειου υπηρχε Βιολογια επιλογης δυωρη που δημιουργουταν λογικα ενα τμημα σε ενα μετριο η μεγαλο σχολειο και σε σχολεια πολυ μικρα 0 εως 1 το πολυ τμημα. Πριν δυο χρονια με τις αλλαγες στην Α Λυκειου αυτο το μαθημα μεταφερθεικε στην Α Λυκειου ως υποχρεωτικο και εγινε μονοωρο. Καλως? Ναι. Επειδη ο μεσος ορος τμηματων στην Α Λυκειου ειναι σιγουρα μεγαλυτερος του 2 (εκτιμηση 2,5 με 3 τμηματα πανελλαδικα ) ειστε κερδισμενοι η χαμενοι στις ωρες διδασκαλιας σας? Απαντηση, κερδισμενοι κατα 0,5 επί τον αριθμό των λυκειων της χωρας ωρες ή κατα 1 επι τον αριθμο των λυκειων της χωρας. Περασαν δυο χρονια με αυτη την εφαρμογη  αυτης της αλλαγης. Τι θελετε τωρα? Να γινει δυωρο το μαθημα σας σε βαρος του παραλαγου 3ωρου της φυσικης. Εφαρμοζετε τη μεθοδο μπαινω δειλα δειλα και μετα ζηταω και αλλα... Αν γινει και αυτη η αλλαγη (θεωρητικα μιλαμε ) μετα θα βγουν παρα πολλοι υπεραριθμοι φυσικοι και οι ελλειψεις σε βιολογους θα γιγαντωθουν. Θα περασουν δυο χρονια. Θα εχετε ξεχασει αυτα που ζυτατε τωρα. Τι θα λετε μετα, θα κραζετε τρελα τους φυσικους που σας κατακλεβουν και οτι πρεπει να απολυθουν. Τι αλλο θα θελετε μετα απο 5 χρονια απο τωρα? Επειδη το περιβαλλον εχει προβληματα και η γενετικη και τα φυτα  κλπ κλπ πρπει να αυξηθουν οι ωρες της βιολογιας επειδη...
Εγω ειμαι φυσικος και ξερω πως το μαθημα μου απευθεινεται στο 80% των θετικων επιστημων. Δε μπορω να θελω να εξισωθω με το μαθηματικο που το μαθημα του υπαρχει σε ολες τις επιστημες σχεδον (ακομη και στις θεωρητικες). Ναι αυτος θα κανει 4 ωρες στο γυμνασιο και εγω 2 ωρες. Και δε θα καθομαι να λεω να γινουν 3 και 3. Ναι στο λυκειο οι ωρες των μαθηματικων ειναι λογικο να ειναι περισσοτερες απο τις ωρες της φυσικης. Δεν ειναι κακο να βλεπουμε με μια ιεραρχια τα μαθηματα και να καταλαβαινουμε το σε ποσο μαθητικο πληθυσμο που θα σπουδασει αφορουν οι γνωσεις που θα προσφερουμε (οπως τις προσφερουμε στο λυκειο). Σεβαστο μαθημα και η βιολογια φυσικα. Ναι για τα (παρα)ιατρικα νουμερο ενα μαθημα. Η χημεια ειχε καταδικαστει δυστυχως επι χρονια. Ναι και η χημεια απευθεινεται σε μεγαλο αριθμο σχολων. Επρεπε να φυγει απο την αφανεια και μαλλον θα συμβει αυτο και ειναι πολυ ευχαριστω. Μη νομιζετε οτι βλεπουμε φαντασματα εμεις οι φυσικοι. Και οι χημικοι δεν περνουν ωρες απο τους φυσικους? Ειναι δυνατον να τους εχουμε αχτι οταν εχει υποβαθμιστει το μαθημα τους τοσο πολυ.
Υ.Γ. Σαν απαντηση μη μου πειτε πως μας νοιαζει να ειναι δυωρο το μαθημα για τη σωστη διδασκαλια. Γιατι αν το θελετε τοσο πολυ αυτο ποροτεινετε να παμε στο παλειο συστημα να ειναι επιλογης και δυωρο.
Δε θελω να προσβαλλω, ειμαστε συναδελφοι, αλλα οταν οπου σταθειτε και βρεθειτε βγαζετε τοσο κακια για την ειδικοτητα μου απλα προσπαθω να σας κανω να δειτε και την αλλη μερια. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:39 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:03:35 μμ »
Έχω πάει σε 7 νομούς. Το δύωρο επιλογής στην Β γινόταν σε ένα λύκειο ανα νομό.
Δεν δίνονταν καν σαν επιλογή στα υπόλοιπα. Απλά δεν υπήρχε βιολόγος
Σε αυτό είσαι έξω. Να η προπαγάνδα.
Η αδικία δεν έγινε τώρα. Υφίσταται από πριν
Δεν μας έκαναν χάρη και μας εβαλαν την βιολογία σαν μονόωρο. Είναι η πιο γρήγορα αναπτυσσόμενη επιστήμη τώρα, μαζί με την πληροφορική. Στη γη, όχι στην Ελλάδα. Εκεί μπερδεύεστε οι φυσικοί. Απλά δεν ξέρετε.
Τι θα έλεγες λοιπόν για να μην είναι μονόωρη η βιολογία, να καταργηθούν τα 3 μονόωρα και να μείνει 1 δίωρο; (άντε όχι δύο) Πόσο συμφέρει στην συντεχνεία μου αυτό λες; Εγώ το θέλω.
Οι αριθμοί των εκπαιδευτικών δείχνουν τι έγινε. Οι δικαιολογίες δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις.
Οπότε ούτε πριν ξέρατε τι είναι βιολογία και την είχατε πεταμένη. Ούτε μετά που σας ανάγκασαν να κοιτάξετε έξω από τις ντόπιες συντεχνίες επιτρέψατε να διδαχθεί το μάθημα επαρκώς (χρησιμοποιώντας το για να καλύπτεται ωράριο), ούτε και τώρα οι συντεχνίτες που βρίσκονται στο υπουργείο καταλαβαίνουν πως ένα απότα μαθήματα που μπορεί να γίνει μοχλός ανάπτυξης για την ελλάδα είναι η βιολογία.
Αυτό που λέω το επιβεβαιώνει η στάση του υπουργείου και προς τα υπόλοιπα σύγχρονα μαθήματα.
Η άγνοια και τα απωθημένα (και τα κομματόσκυλα ;D) δεν επιτρέπουν την εκπαιδευση να πάει μπροστά.

Σχετικά με την εξίσωση των θετικών επιστημών, θα ήθελα να πω, να η Ελλάδα να και ο πλανήτης. Αλλά στο τέλος δεν με νοιάζει και τόσο πολύ. Μαγκιά της και πρόβλημά της.
α επίσης, γιατί να μειωθεί η φυσική;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 02:20:59 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:37:34 μμ »
Touristakos συμφωνώ. είναι ένα μέρος των όσων λέμε ευγενέστατα πολύ καιρό τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:43:52 μμ »
Έχω πάει σε 7 νομούς. Το δύωρο επιλογής στην Β γινόταν σε ένα λύκειο ανα νομό.
Δεν δίνονταν καν σαν επιλογή στα υπόλοιπα. Απλά δεν υπήρχε βιολόγος
Σε αυτό είσαι έξω. Να η προπαγάνδα.
Η αδικία δεν έγινε τώρα. Υφίσταται από πριν
Δεν μας έκαναν χάρη και μας εβαλαν την βιολογία σαν μονόωρο. Είναι η πιο γρήγορα αναπτυσσόμενη επιστήμη τώρα, μαζί με την πληροφορική. Στη γη, όχι στην Ελλάδα. Εκεί μπερδεύεστε οι φυσικοί. Απλά δεν ξέρετε.
Τι θα έλεγες λοιπόν για να μην είναι μονόωρη η βιολογία, να καταργηθούν τα 3 μονόωρα και να μείνει 1 δίωρο; (άντε όχι δύο) Πόσο συμφέρει στην συντεχνεία μου αυτό λες; Εγώ το θέλω.
Οι αριθμοί των εκπαιδευτικών δείχνουν τι έγινε. Οι δικαιολογίες δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις.
Οπότε ούτε πριν ξέρατε τι είναι βιολογία και την είχατε πεταμένη. Ούτε μετά που σας ανάγκασαν να κοιτάξετε έξω από τις ντόπιες συντεχνίες επιτρέψατε να διδαχθεί το μάθημα επαρκώς (χρησιμοποιώντας το για να καλύπτεται ωράριο), ούτε και τώρα οι συντεχνίτες που βρίσκονται στο υπουργείο καταλαβαίνουν πως ένα απότα μαθήματα που μπορεί να γίνει μοχλός ανάπτυξης για την ελλάδα είναι η βιολογία.
Αυτό που λέω το επιβεβαιώνει η στάση του υπουργείου και προς τα υπόλοιπα σύγχρονα μαθήματα.
Η άγνοια και τα απωθημένα (και τα κομματόσκυλα ;D) δεν επιτρέπουν την εκπαιδευση να πάει μπροστά.

Σχετικά με την εξίσωση των θετικών επιστημών, θα ήθελα να πω, να η Ελλάδα να και ο πλανήτης. Αλλά στο τέλος δεν με νοιάζει και τόσο πολύ. Μαγκιά της και πρόβλημά της.

Στα Λυκεια του νομου Αττικης απο οσο ξερω απο εμπειρια (αλλα και απο ιδιατερα που ρψταω) παντα δημιουργειται τμημα. Για την επαρχια επειδη δεν το χω ψαξει κραταω μια επιφυλαξη, αν και οπως θα λεγες και συ ολο και καποιος φυσικος θα υπαρχει για να το διδαξει να γεμισει το ωραριο του. Αν ισχυει αυτο που λες εσυ τοτε σαν ειδικοτητα ειστε ακομη πιο κερδισμενοι παντως που εγινε υποχρεωτικο στην Α ταξη. Σου σχολιαζω για τις ωρες γιατι κακα τα ψεματα ολοι στην πισω ακρη του μυαλου μας εχουμε και τις ωρες που διδασκουμε (και ας μην το παρεδεχονται καποιοι). Δε διαφωνω για την επιστημη της Βιολογιας αλλα η συγκριση με την Πληροφορικη ειναι αστοχη. Η Πληροφορικη εμφανιζεται και ειναι χρησιμη ομοιως σε ολους τους κλαδους και στην καθημερινη ζωη αμεσα. Δεν ισχυει το ιδιο για τη Βιολογια. Και μην ξεχναμαι οτι τα πολλα πραγματα που ειναι χρησιμα να γνωριζει ο ανθρωπος για το σωμα του, το περιβαλλον κλπ ναι θα τα μαθει στις 2 ωρες στην Α γυμν, στις 2 ωρες στη Γ γυμν, στη 1 ωρα της Α λυκ (οσα μαθει εκει) , στη 1 ωρα της Β λυκ (οπου θα ξαναακουσει ενα μερος της γ γυμν για να το εμπεδωσει καλυτερα) , στη 1 ωρα της γ λυκ (οπου θα ξαναακουσει την αλλη μιση βιολογια της γ γυμν για να την εμπεδωσει και την αλλη μιση ακομη καλυτερα). Αφηνω την Γ κατευθυνση και δεν την αναφερω γιατι εκει ναι θεωρω πως πρεπει να διδασκεται περισσοτερες ωρες απο τις δυο μιας και αφορα αυτους που ναι θα κληθουν προωθησουν την πολυ σημαντικη επιστημη της Βιολογιας. Εκει πρεπει να γινει τετραωρο το μαθημα που αφορα τις ιατρικες κλπ σχολες. Επειδη ξερω οτι δεν αλλαζεις αποψεις (δεκτο) δε θελω αλλο να συνεχισω την αντιπαραθεση παραπερα. Απλα ηθελα να υπαρχει ενα μηνυμα που να λεει πως ειναι τα πραγματα οχι μονο απο τη σκοπια των βιολογων ωστε καποιος που δεν ξερει την κατασταση να μην εχει μονο τη μια εικονα στο μυαλο του. Και οπως ειπα και πριν ειναι πολυ θετικο που οι ωρες της βιολογιας θα αυξηθουν στη Γ κατευθυνσης στο νεο λυκειο (ας κλεισω με κατι που χαρηκα που το δα, και πιστευω να χαρηκαν και οι συναδελφοι βιολογοι).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:39 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:46:37 μμ »
Touristakos συμφωνώ. είναι ένα μέρος των όσων λέμε ευγενέστατα πολύ καιρό τώρα.
Παιδιά, αυτό που λέτε είναι
Είμαι ο Βασιλιάς, έδωσα λίγη γη σε κάτι υπηκόους μου, και τώρα μου λένε ότι δεν αρκεί.
Ε θα τους το πάρω πίσω.
Η να πω το παράδειγμα με τη Μαρία Αντουανέττα?

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:50:37 μμ »
Touristakos συμφωνώ. είναι ένα μέρος των όσων λέμε ευγενέστατα πολύ καιρό τώρα.
Δε μου αρεσει να στρεφομαι απεναντι σε συναδελφους και ειδικοτητες, αλλα ειναι πολυ μεγαλο διαστημα που τα χωνουν ,τα χωνουν σε καθημερινη βαση οποτε προσπαθησα να περιγραψω αυτο που πολλοι θα ελεγαν απο μεσα τους και απλα δε διναν σημασια και ελεγαν τι να τα γραψω αφου αυτοι ειναι κολλημενοι και δε βλεπουν περα απο τη μυτη τους. Οποτε ειπα οσο μπορω διακριτικα να τα γραψω. Γιατι αν τα διαβασει και καποιος ασχετος με ΠΕ.04 θα εχει εντελως διαφορετικη εικονα απο την πραγματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:53:38 μμ »
Έχω πάει σε 7 νομούς. Το δύωρο επιλογής στην Β γινόταν σε ένα λύκειο ανα νομό.
Δεν δίνονταν καν σαν επιλογή στα υπόλοιπα. Απλά δεν υπήρχε βιολόγος
Σε αυτό είσαι έξω. Να η προπαγάνδα.
Η αδικία δεν έγινε τώρα. Υφίσταται από πριν
Δεν μας έκαναν χάρη και μας εβαλαν την βιολογία σαν μονόωρο. Είναι η πιο γρήγορα αναπτυσσόμενη επιστήμη τώρα, μαζί με την πληροφορική. Στη γη, όχι στην Ελλάδα. Εκεί μπερδεύεστε οι φυσικοί. Απλά δεν ξέρετε.
Τι θα έλεγες λοιπόν για να μην είναι μονόωρη η βιολογία, να καταργηθούν τα 3 μονόωρα και να μείνει 1 δίωρο; (άντε όχι δύο) Πόσο συμφέρει στην συντεχνεία μου αυτό λες; Εγώ το θέλω.
Οι αριθμοί των εκπαιδευτικών δείχνουν τι έγινε. Οι δικαιολογίες δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις.
Οπότε ούτε πριν ξέρατε τι είναι βιολογία και την είχατε πεταμένη. Ούτε μετά που σας ανάγκασαν να κοιτάξετε έξω από τις ντόπιες συντεχνίες επιτρέψατε να διδαχθεί το μάθημα επαρκώς (χρησιμοποιώντας το για να καλύπτεται ωράριο), ούτε και τώρα οι συντεχνίτες που βρίσκονται στο υπουργείο καταλαβαίνουν πως ένα απότα μαθήματα που μπορεί να γίνει μοχλός ανάπτυξης για την ελλάδα είναι η βιολογία.
Αυτό που λέω το επιβεβαιώνει η στάση του υπουργείου και προς τα υπόλοιπα σύγχρονα μαθήματα.
Η άγνοια και τα απωθημένα (και τα κομματόσκυλα ;D) δεν επιτρέπουν την εκπαιδευση να πάει μπροστά.

Σχετικά με την εξίσωση των θετικών επιστημών, θα ήθελα να πω, να η Ελλάδα να και ο πλανήτης. Αλλά στο τέλος δεν με νοιάζει και τόσο πολύ. Μαγκιά της και πρόβλημά της.

Στα Λυκεια του νομου Αττικης απο οσο ξερω απο εμπειρια (αλλα και απο ιδιατερα που ρψταω) παντα δημιουργειται τμημα. Για την επαρχια επειδη δεν το χω ψαξει κραταω μια επιφυλαξη, αν και οπως θα λεγες και συ ολο και καποιος φυσικος θα υπαρχει για να το διδαξει να γεμισει το ωραριο του. Αν ισχυει αυτο που λες εσυ τοτε σαν ειδικοτητα ειστε ακομη πιο κερδισμενοι παντως που εγινε υποχρεωτικο στην Α ταξη. Σου σχολιαζω για τις ωρες γιατι κακα τα ψεματα ολοι στην πισω ακρη του μυαλου μας εχουμε και τις ωρες που διδασκουμε (και ας μην το παρεδεχονται καποιοι). Δε διαφωνω για την επιστημη της Βιολογιας αλλα η συγκριση με την Πληροφορικη ειναι αστοχη. Η Πληροφορικη εμφανιζεται και ειναι χρησιμη ομοιως σε ολους τους κλαδους και στην καθημερινη ζωη αμεσα. Δεν ισχυει το ιδιο για τη Βιολογια. Και μην ξεχναμαι οτι τα πολλα πραγματα που ειναι χρησιμα να γνωριζει ο ανθρωπος για το σωμα του, το περιβαλλον κλπ ναι θα τα μαθει στις 2 ωρες στην Α γυμν, στις 2 ωρες στη Γ γυμν, στη 1 ωρα της Α λυκ (οσα μαθει εκει) , στη 1 ωρα της Β λυκ (οπου θα ξαναακουσει ενα μερος της γ γυμν για να το εμπεδωσει καλυτερα) , στη 1 ωρα της γ λυκ (οπου θα ξαναακουσει την αλλη μιση βιολογια της γ γυμν για να την εμπεδωσει και την αλλη μιση ακομη καλυτερα). Αφηνω την Γ κατευθυνση και δεν την αναφερω γιατι εκει ναι θεωρω πως πρεπει να διδασκεται περισσοτερες ωρες απο τις δυο μιας και αφορα αυτους που ναι θα κληθουν προωθησουν την πολυ σημαντικη επιστημη της Βιολογιας. Εκει πρεπει να γινει τετραωρο το μαθημα που αφορα τις ιατρικες κλπ σχολες. Επειδη ξερω οτι δεν αλλαζεις αποψεις (δεκτο) δε θελω αλλο να συνεχισω την αντιπαραθεση παραπερα. Απλα ηθελα να υπαρχει ενα μηνυμα που να λεει πως ειναι τα πραγματα οχι μονο απο τη σκοπια των βιολογων ωστε καποιος που δεν ξερει την κατασταση να μην εχει μονο τη μια εικονα στο μυαλο του. Και οπως ειπα και πριν ειναι πολυ θετικο που οι ωρες της βιολογιας θα αυξηθουν στη Γ κατευθυνσης στο νεο λυκειο (ας κλεισω με κατι που χαρηκα που το δα, και πιστευω να χαρηκαν και οι συναδελφοι βιολογοι).
Ναι είναι φανερό ότι δεν ξέρετε με τι ασχολείται η βιολογία. Τι έχει γίνει και τι γίνεται αυτή τη στιγμή στο κόσμο. Πόσα παρακλαδια απόκτησε και που πάει το πράγμα.
Απλά δεν...........
Ξαναλέω ότι υποτιμάτε την επιστήμη, μάλλον επειδή φοβάστε μην σας κόψει ώρες. Αλλά δεν θέλω αυτό. Το είπα και πριν.
Και στο κάτω κάτω έχω άλλα μαθήματα από τα οποία θα ήθελα να κόψω. Αλλά ευτυχώς αυτό δεν είναι δική μου απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:55:56 μμ »
Η βιολογία και η πληροφορικη αναπτύσσεται και αναπτύχθηκε χάρη στη τεχνολογία και άρα τη φυσικη. Το μελλον της πληροφορικης (και έμμεσα το μελλον της βιολογιας)  ανήκει και παλι στη φυσικη οταν μιλάμε πλεον για κβαντικου και οχι συμβατικούς υπολογιστές. Διαβάστε και ενα αρθρο κάποιου φίλου και συναδέλφου απο το Πολυτεχνείο Κρήτης http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=376791 για να κατανοήσετε σε ποιανού την έρευνα στηρίζεται η ανάπτυξη και της βιολογιας και της πληροφορικης σε ολο τον πλανήτη οπως ανεφερεστε
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:57:37 μμ »
Η βιολογία και η πληροφορικη αναπτύσσεται και αναπτύχθηκε χάρη στη τεχνολογία και άρα τη φυσικη. Το μελλον της πληροφορικης (και έμμεσα το μελλον της βιολογιας)  ανήκει και παλι στη φυσικη οταν μιλάμε πλεον για κβαντικου και οχι συμβατικούς υπολογιστές. Διαβάστε και ενα αρθρο κάποιου φίλου και συναδέλφου απο το Πολυτεχνείο Κρήτης http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=376791 για να κατανοήσετε σε ποιανού την έρευνα στηρίζεται η ανάπτυξη και της βιολογιας και της πληροφορικης σε ολο τον πλανήτη οπως ανεφερεστε
Μα εννοείται.
ειλικρινά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 03:07:31 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:05:51 μμ »
Αλλο να αναγνωρίζουμε τις οποίες πιθανές παρατυπίες εχουν γινει στις οργανικες και αλλο να λεμε την πληροφορικη και τη βιολογια επιστήμη του αύριο και τη φυσικη επιστήμη του χθες. Θέλοντας η μη μονο συνεργάτιδα μπορείτε να προχωρήσετε ως επιστήμη και το ιδιο θα επρεπε να γινεται στην εκπαιδευση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 03:13:44 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:18:32 μμ »
Ναι, είμαι σίγουρος πια.
Απλώς δεν ξέρετε τι συμβαίνει
Προσπαθείτε να μας βάλετε στη θέση μας, να μας νουθετήσετε γιατί σηκώσαμε κεφάλι.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:20:16 μμ »
Τι θελετε τωρα? Να γινει δυωρο το μαθημα σας σε βαρος του παραλαγου 3ωρου της φυσικης. Εφαρμοζετε τη μεθοδο μπαινω δειλα δειλα και μετα ζηταω και αλλα... Αν γινει και αυτη η αλλαγη (θεωρητικα μιλαμε ) μετα θα βγουν παρα πολλοι υπεραριθμοι φυσικοι και οι ελλειψεις σε βιολογους θα γιγαντωθουν. Θα περασουν δυο χρονια. Θα εχετε ξεχασει αυτα που ζυτατε τωρα. Τι θα λετε μετα, θα κραζετε τρελα τους φυσικους που σας κατακλεβουν και οτι πρεπει να απολυθουν. Τι αλλο θα θελετε μετα απο 5 χρονια απο τωρα? Επειδη το περιβαλλον εχει προβληματα και η γενετικη και τα φυτα  κλπ κλπ πρπει να αυξηθουν οι ωρες της βιολογιας επειδη...

1) Δε ζηταμε να γινει 2ωρο σε βαρος του 3ωρου, ζηταμε να γινει 2ωρο κι ας κρατησετε το αυξημενο 3ωρο. Απλα σχολιασα την αυξηση διοτι δεν ακουσα κανεναν Φυσικο, προπερσι που το διωρο επιλογης μας καταργηθηκε, να πει οτι δε θελεi ν'αυξηθει η φυσικη αλλά να παραμεινει 2/3, προκειμενου να γινει η βιολογια εστω 2/1 κι οχι το αντιπαιδαγωγικο 1. (αν η υλη της Φυσικης Α' αυξηθηκε γι'αυτο χρειαζοσασταν την αυξηση, τοτε ας υποστηριζατε να ειναι 2ωρη η βιολογια ανεξαρτητα απο εσας)

2) Δε ζητησαμε ποτε νεο μονοωρο, ζητουσαμε παντα να γινουν διωρα το υποχρεωτικα μονοωρα της Β' και Γ' για παιδαγωγικους λογους (αν σκεφτεσαι μονο με τις ωρες του καθηγητη κι οχι με το συμφερον της διδασκαλιας, τοτε δεν μπορεις να το καταλαβεις) και να γινει η Βιολογια Ανθρωπου (ή Αγωγη Υγειας) υποχρεωτικη κι οχι επιλογης, διοτι ως επιλογης λιγοι μαθητες μπορουσαν να διδαχθουν το βασικοτερο μαθημα ολου του λυκειου. (ναι, αυτο ειναι το βασικοτερο μαθημα ολου του λυκειου: να μαθει ο εφηβος και μελλοντικος ενηλικας πώς λειτουργει το σωμα του, το αναπαραγωγικο συστημα, αγωγη υγειας, κλπ)

3) Αντι λοιπον να κανουν το παιδαγωγικα ορθο, μετετρεψαν το διωρο επιλογης σε υποχρεωτικο μονοωρο κι εβγαλαν εντελως το υποχρεωτικο μονοωρο απο τη Γ'. Κανεις σας δε διαμαρτυρηθηκε για το ποσο αντιπαιδαγωγικο ειναι το διωρο επιλογης να γινει υποχρεωτικο μονοωρο (ενω εμεις ζητουσαμε υποχρεωτικο διωρο) κι επιπλεον, αντι να γινει διωρη στις υπολοιπες ταξεις, να καταργηθει στη Γ. :o Ενω εμεις συχνα διαμαρτυρηθηκαμε για τη μονοωρη χημεια στο γυμνασιο! Ακομη και για τη μονοωρη φυσικη στη Γ' και την ελλειψη γεωλογιας και χημειας στη Γ' ειχαμε εκφρασει παραπονα:
http://www.pev.gr/index.php/2008-12-24-17-44-01/2008-12-27-14-17-42/2009-02-22-07-09-41/175-2009-11-05-04-49-27
Εμας ομως μας υπερασπιστηκε κανεις, οταν απομειναμε εκατονταδες ανθρωποι ανεργοι επειδη διοριστηκαν μαζικα οι ειδικοτητες σας στα οργανικα μας κενα; Πρωτοι εσεις επρεπε να φωναξετε τοτε οτι δε θελετε αυτην την αδικια!

Τιποτα νεο δε θα θελουμε σε 5 χρονια, τα αιτηματα μας ειναι παγια και διαρκη, μεχρι να ικανοποιηθουν: υποχρεωτικο διωρο σε καθε ταξη, ωστε να υφισταται η συνεχεια του μαθηματος. Γιατι νομιζεις τα μαθηματικα, η λογοτεχνια, η ιστορια, η ξενη γλωσσα, ακομη και τα θρησκευτικα, διδασκονται σε καθε ταξη κι οχι ας πουμε με κενο μιας χρονιας; Ετσι διδασκεται κι η βιολογια παγκοσμιως, δεν ειναι μονο μαθημα για τους μελλοντικους γιατρους οπως νομιζεις λανθασμενα.

Παράθεση
Εγω ειμαι φυσικος και ξερω πως το μαθημα μου απευθεινεται στο 80% των θετικων επιστημων. Δε μπορω να θελω να εξισωθω με το μαθηματικο που το μαθημα του υπαρχει σε ολες τις επιστημες σχεδον (ακομη και στις θεωρητικες).

Δε ζητησαμε ποτε να εξισωθουμε με κανεναν σε αυτες τις βασεις, ζηταγαμε παντα το αυτονοητο στα πλαισια της γενικης παιδειας, οπως ισχυει και παγκοσμιως. Το φασμα της βιολογιας γενικης παιδειας απευθυνεται στον ολοκληρωμενο κι ευσυνειδητο πολιτη (ανθρωπινο σωμα, προαγωγη της υγειας, σεξουαλικη αγωγη, εμβολια, αντιβιοτικα, εξελιξη, οικολογια, περιβαλλοντικα προβληματα, γενετικα τροποποιημενα προϊοντα, στοιχειωδεις γνωσεις κυτταρου/βιομοριων...), οχι στους μαθητες των επαγγελματων υγειας για τους οποιους υπαρχει εξειδικευμενη υλη κατευθυνσης.

Τωρα τα ανακαλεις ολα, οπως ειπες οτι θα κανεις;

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:35:10 μμ »
Αλλο να αναγνωρίζουμε τις οποίες πιθανές παρατυπίες εχουν γινει στις οργανικες και αλλο να λεμε την πληροφορικη και τη βιολογια επιστήμη του αύριο και τη φυσικη επιστήμη του χθες. Θέλοντας η μη μονο συνεργάτιδα μπορείτε να προχωρήσετε ως επιστήμη και το ιδιο θα επρεπε να γινεται στην εκπαιδευση

Στην εκπαιδευση παγκοσμιως ισχυει το αντιθετο, οσον αφορα στη γενικη παιδεια: οι περισσοτερες ωρες φυσικης ειναι για εξειδικευση, οχι για γενικη παιδεια. Αλλά μην ανησυχεις, δε ζητησαμε ποτε να μειωθουν οι ωρες της φυσικης γενικης παιδειας παρολο που ετσι ισχυει παγκοσμιως. :) Καλη ειναι κι η φυσικη - οχι τοσο οσο η χημεια, βεβαια! :)

Επισης, δεν ειπαμε ποτε τη φυσικη επιστημη του χθες. Μαλλον παρερμηνευσες αυτο που ειπε ο Προεδρος της Δημοκρατιας περι των επιτευγματων της βιολογιας στον 21ο αιωνα, που θα ειναι αναλογα της φυσικης στο πρωτο μισο του 20ου. Θα εχουμε απο ντοματες που θα παραγουν φαρμακα μεχρι τυφλους να βλεπουν χαρη στα βλαστοκυτταρα! Απο θεραπεια του AIDS μεχρι του καρκινου! (αρκει να ριχτουν εκει τα ερευνητικα κονδυλια πριν προλαβουμε εμεις να πεθανουμε απο καρκινο :P) Αν ειναι η χωρα να παει μπροστα, εκει πρεπει να ριχτει το βαρος.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:40:56 μμ »
Αλλο να αναγνωρίζουμε τις οποίες πιθανές παρατυπίες εχουν γινει στις οργανικες και αλλο να λεμε την πληροφορικη και τη βιολογια επιστήμη του αύριο και τη φυσικη επιστήμη του χθες. Θέλοντας η μη μονο συνεργάτιδα μπορείτε να προχωρήσετε ως επιστήμη και το ιδιο θα επρεπε να γινεται στην εκπαιδευση

Στην εκπαιδευση παγκοσμιως ισχυει το αντιθετο, οσον αφορα στη γενικη παιδεια: οι περισσοτερες ωρες φυσικης ειναι για εξειδικευση, οχι για γενικη παιδεια. Αλλά μην ανησυχεις, δε ζητησαμε ποτε να μειωθουν οι ωρες της φυσικης γενικης παιδειας παρολο που ετσι ισχυει παγκοσμιως. :) Καλη ειναι κι η φυσικη - οχι τοσο οσο η χημεια, βεβαια! :)

Επισης, δεν ειπαμε ποτε τη φυσικη επιστημη του χθες. Μαλλον παρερμηνευσες αυτο που ειπε ο Προεδρος της Δημοκρατιας περι των επιτευγματων της βιολογιας στον 21ο αιωνα, που θα ειναι αναλογα της φυσικης στο πρωτο μισο του 20ου. Θα εχουμε απο ντοματες που θα παραγουν φαρμακα μεχρι τυφλους να βλεπουν χαρη στα βλαστοκυτταρα! Απο θεραπεια του AIDS μεχρι του καρκινου! (αρκει να ριχτουν εκει τα ερευνητικα κονδυλια πριν προλαβουμε εμεις να πεθανουμε απο καρκινο :P) Αν ειναι η χωρα να παει μπροστα, εκει πρεπει να ριχτει το βαρος.
αυτά που λες δεν είναι βιολογία για αυτούς. ΘΑ σου πουν το ένα είναι ιατρική, το άλλο φαρμακευτική, το άλλο γεωπονία. Οι βιολόγοι είναι κάτι θεωρητικοί που λένε "το κύτταρο.... το DNA...." βαρετά!
Πριν 10 χρόνια με ρωτούσαν οι φυσικοί αν η γενετική είναι η μαιευτική!
Η φυσική δεν είναι επιστήμη του χθές. Είναι αστείο να χρειάζεται να το διευκρινήσω. Αλλά αυτοί που είναι στο υπουργείο και αποφασίζουν τι θα μάθει η νέα γενιά, ΕΙΝΑΙ τα κατακάθια του χτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 07:01:09 μμ από gvasilis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159937
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 641
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.