*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 421696 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1008 στις: Αύγουστος 28, 2014, 10:43:33 μμ »
Δεν μπορώ να σε καλοκαταλάβω ρε Guest...
Πριν τις αποσπάσεις είσαι Χαβαλέ και όλα καλά ... "μην αγχώνεστε θα βγούν" και τέτοια.
Μετά τις αποσπάσεις είσαι: "το ρουσφετοκράτος, το ρουσφέτι που πάει σύνεφο, δεν θα στρώσει ποτέ αυτή η χώρα, να είναι γερά τα βύσματα και άντε πάλι το κάναμε το εκλογικό μας κομματάκι"

Δηλαδή να γίνονται οι αποσπάσεις ή όχι;
Να γίνονται λιγότερες ή όσο είναι δυνατό περισσότερες;

Τελικά τι σε ενοχλεί περισσότερο;

Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος για μένα. Οκ, δεν είσαι και υποχρεωμένος να με ξέρεις.
Πάμε λοιπόν... πιστεύεις αλήθεια ότι πριν ήμουν χαβαλέ για το ρουσφετοκράτος και τώρα άλλαξα? Διότι αυτό που λες είναι μόνο τα σημερινά μου μηνύματα για μια διαδικασία που δεν συμμετέχω... οπότε ούτε με πείραξε ούτε και με νοιάζει... απλά διασκεδάζω με το πόσο μπάχαλο μπορεί να γίνει το Δημόσιο όταν πέφτουν τηλέφωνα άνωθεν...
Γενικά φίλε μου έχω διαπιστώσει που έχω βρεθεί πριν διοριστώ... από τότε που για να πάρεις τηλέφωνο στην μακρινή δεκαετία του 80 έπρεπε να έχεις φιλήσει κατουρημένες ποδιές.
Οπότε γενικά κάνω χαβαλέ... πάντα κάνω χαβαλέ γιατί δεν γουστάρω να με χαλάει τίποτα και κανένας...

ΥΓ. Το θέμα είναι εσείς που γράφετε εδώ μέσα (κάποιες καραμπινάτες περιπτώσεις και όχι εσύ προσωπικά) έχετε διαπιστώσει που ήρθατε, ποιοι είσαστε και μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες σας (μιλάω στο Δημόσιο)... Διότι αν το διαπιστώσετε μόνο με χαβαλέ την παλεύετε... εντελώς φιλικά λοιπόν άσε τον τρελό (εμένα) στην τρέλα του και δες αν αυτά που γράφω ισχύουν ή όχι... Οχι ότι δεν κάνω και λάθη (κυρίως σε Νόμους και Εγκυκλίους που βαριέμαι να ξαναδιαβάζω για να διαπιστώσω τι; ότι είναι κομμένοι και ραμμένοι από χρονιά σε χρονιά για να γίνονται εξυπηρετήσεις) αλλά μερικά ακραία που έχω αναφέρει είναι χιλιοτσακαρισμένα ότι είναι πραγματικότητα... απλώς δεν θέλω να εκθέσω φιλαράκια που μου τα εμπιστεύονται... 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 10:45:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1009 στις: Αύγουστος 28, 2014, 10:44:44 μμ »
Άρα δεν θα γίνουν άλλες αποσπάσεις  :'(
Θα δείξει όταν αποφασίσει ο Λοβέρδος τι θέλει να κάνει ;D,
μέχρι τότε υπομονή :).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1010 στις: Αύγουστος 28, 2014, 10:46:40 μμ »
Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες:
Είναι δυνατόν εκπαιδευτικός, που ενώ έχει μετατεθεί στις τελευταίες μεταθέσεις ΣΜΕΑ (έτους 2014) από την περιοχή Α στην περιοχή Β, συγχρόνως να αποσπαστεί με τις σημερινές αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (με μοριοδότηση) από την περιοχή Α στην περιοχή Β ξανά;
Θυμίζω ότι η εγκύκλιος αποσπάσεων ανέφερε για τις αιτήσεις απόσπασης εκπαιδευτικών που θα μετατεθούν ότι:
<< εάν έχει συμπεριληφθεί στις προτιμήσεις απόσπασης η περιοχή στην οποία θα μετατεθεί ο/η εκπαιδευτικός, η συγκεκριμένη προτίμηση θα διαγράφεται από την αίτηση απόσπασης. >>

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1011 στις: Αύγουστος 28, 2014, 10:48:27 μμ »
Στις άλλες χώρες οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν στον τόπο τους!
Να μην μιλησουμε για τους μισθους τους βεβαια..ουτε για τις παρανομιες που κανουν εδω οι διευθυνσεις...
Βέβαια... στις άλλες χώρες μάλιστα οι καθηγητές έχουν στην διάθεσή τους ιδιωτική λιμουζίνα και τους αγοράζουν νέο tablet και κινητό κάθε χρόνο.

Έχουν Personal trainer και NOVA για να βλέπουν τον Βάζελο...

Γιατί αυτό το παραμύθι με το τι γίνεται στις άλλες χώρες είναι λίγο κουραστικό, ας προσπαθήσω να το χαλάσω λιγάκι.

Στις περισσότερες χώρες ο εκπαιδευτικός αμοίβεται πολύ λίγο (σε σχέση με άλλες ειδικότητες). Είναι γενικώς αποδεκτό ότι οι καθηγητές είναι αδικημένοι μισθολογικά παγκοσμίως.
Στις περισσότερες χώρες ο εκπαιδευτικός δουλεύει μακριά από το σπίτι του. Τις περισσότερες φορές ο χώρος εργασίας του γίνεται και σπίτι του. Αυτό γιατί δεν παίζει βύσμα για να τον πάει στον τόπο γέννησής του με τις αποσπάσεις.

Η μόνη διαφορά με εδώ είναι η ανοργανωσιά του όλου συστήματος. Π.Χ. Αποσπάσεις που βγαίνουν στις 28 το βράδυ ενώ 1 του μηνός ξεκινά η χρονιά; ε; συγνώμη;;;... Α! ναι δεν βγήκαν ακόμα. Αυτές είναι προ-αποσπάσεις... Δεν πήραν το τελικό ΟΚ ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1012 στις: Αύγουστος 28, 2014, 10:51:38 μμ »
Αισθάνομαι απαίσια που δεν πήρα κυρίως γιατί σκέφτομαι τα ακόλουθα : ταξίδια, εισιτήρια, ενοίκια, ταλαιπωρία κτλ
Πραγματικά δεν αντέχω κουράστηκα τόσα χρόνια να περιφέρομαι ανα την Ελλάδα με μισθό πείνας χωρίς μια ηλιαχτίδα μετάθεσης ή έστω απόσπασης.
Συγγνώμη για το off topic
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 11:27:08 μμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1013 στις: Αύγουστος 28, 2014, 10:52:00 μμ »
Αυτό που συνέβη με τους ΠΕ19-20 είναι πραγματικά τραγικό και δυστυχώς σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι.

Δεν κατάλαβα... τι έγινε που είναι τραγικό; Είμαι λίγο άπειρος και δεν καλοκαταλαβαίνω... sorry

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1014 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:02:36 μμ »
Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος για μένα. Οκ, δεν είσαι και υποχρεωμένος να με ξέρεις.
Πάμε λοιπόν... πιστεύεις αλήθεια ότι πριν ήμουν χαβαλέ για το ρουσφετοκράτος και τώρα άλλαξα? Διότι αυτό που λες είναι μόνο τα σημερινά μου μηνύματα για μια διαδικασία που δεν συμμετέχω... οπότε ούτε με πείραξε ούτε και με νοιάζει... απλά διασκεδάζω με το πόσο μπάχαλο μπορεί να γίνει το Δημόσιο όταν πέφτουν τηλέφωνα άνωθεν...
Γενικά φίλε μου έχω διαπιστώσει που έχω βρεθεί πριν διοριστώ... από τότε που για να πάρεις τηλέφωνο στην μακρινή δεκαετία του 80 έπρεπε να έχεις φιλήσει κατουρημένες ποδιές.
Οπότε γενικά κάνω χαβαλέ... πάντα κάνω χαβαλέ γιατί δεν γουστάρω να με χαλάει τίποτα και κανένας...

ΥΓ. Το θέμα είναι εσείς που γράφετε εδώ μέσα (κάποιες καραμπινάτες περιπτώσεις και όχι εσύ προσωπικά) έχετε διαπιστώσει που ήρθατε, ποιοι είσαστε και μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες σας (μιλάω στο Δημόσιο)... Διότι αν το διαπιστώσετε μόνο με χαβαλέ την παλεύετε... εντελώς φιλικά λοιπόν άσε τον τρελό (εμένα) στην τρέλα του και δες αν αυτά που γράφω ισχύουν ή όχι... Οχι ότι δεν κάνω και λάθη (κυρίως σε Νόμους και Εγκυκλίους που βαριέμαι να ξαναδιαβάζω για να διαπιστώσω τι; ότι είναι κομμένοι και ραμμένοι από χρονιά σε χρονιά για να γίνονται εξυπηρετήσεις) αλλά μερικά ακραία που έχω αναφέρει είναι χιλιοτσακαρισμένα ότι είναι πραγματικότητα... απλώς δεν θέλω να εκθέσω φιλαράκια που μου τα εμπιστεύονται...

Οκ, κανένα πρόβλημα. Μάλλον είχα παρεξηγήσει τα προηγούμενά σου post. Η εντύπωσή μου ήταν ότι είχες κάνει αίτηση κι εσύ σαν όλους μας και μάλιστα σήμερα μου δόθηκε η εντύπωση ότι πήρες και απόσπαση... Βέβαια δεν το είπες ευθέως αλλά λόγω του χαρακτήρα του topic δεν φανταζόμουν ότι κάποιος τόσο ενεργός δεν είχε κανένα ενδιαφέρον.

Τες πα... αυθαίρετα ήταν τα συμπεράσματά μου.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1015 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:05:56 μμ »
Δεν κατάλαβα... τι έγινε που είναι τραγικό; Είμαι λίγο άπειρος και δεν καλοκαταλαβαίνω... sorry

Το ότι κάποιες διευθύνσεις "ερμήνευσαν" λάθος την εγκύκλιο και δεν άφησαν ορισμένους συναδέλφους να κάνουν αίτηση για απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1016 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:11:12 μμ »
Το ότι κάποιες διευθύνσεις "ερμήνευσαν" λάθος την εγκύκλιο και δεν άφησαν ορισμένους συναδέλφους να κάνουν αίτηση για απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ.

Αυτές οι Δ/νσεις έχουν τα ίδια άτομα στην ίδια θέση?
Αν ναι... αύριο να τους πάτε γλυκά και αν ρωτήσουν γιατί πες γιορτάζουμε την Μ...α που κάνατε (με κεφαλαίο το Μ για να δείξει και Μεγαλείο).
Αφού ρε στουρνάρια δεν καταλαβαίνετε τι λένε οι Εγκύκλιοι πάρτε ένα ρημαδοτηλέφωνο στο Υπ. Παιδείας να ξεστραβωθείτε... έλεος πια μου θέλετε και διοικητική θέση ορισμένοι...
ΚΑι εγώ βαριέμαι να διαβάζω 15 φορές την ίδια εγκύκλιο δεν ζητάω να πάω και σε καίριο πόστο στην Δ/νση...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1017 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:17:35 μμ »
πλάνη! πλάνη!
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1018 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:25:03 μμ »
Εκ πειρας θα σας πω οτι πραγματικα στις περισσοτερες διευθυνσεις γινεται το ελα να δεις..οι περιισσσοτεροι ειναι παντελως ασχετοι.Εδω εγω ηθελα να κανω αιτηση μεταταξης με τις παγειες διαδικασιες και παρακαλω πολυ ο προισταμενος επι των διοικητικων(δεν ειναι εκπαιδευτικος..διοικητικος ειναι) στην παλια μου δευτεροβαθμια..δεν μπορουσε να καταλαβει καν τι του ελεγα..δεν ηξερε τι ειναι οι υποχρεωτικες μεταταξεις,τι ηταν οι εθελοντικες και τι οι μεταταξεις με την παγεια διαδικασια...του ελεγα οτι θελω να κανω αιτηση μεταταξης με τις παγειες διαδικασιες και μου απαντουσε...ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ;;ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΣΤΙς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ;Που οι υποχρεωτικες ειχαν ληξει απο τον αυγουστο με συγκεκριμενη εγκυκλιο...ενω εγω μιλαμε πηγα τον οκρωμβρη..που τοτε ειναι ο μηνας των μεταταξεων με την παγεια διαδικασια...Αφου του το εξηγησα,με ρωτησε:ΟΚ...ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ;Που και παλι οι εθελοντικες ηταν με συγκεκριμενη εγκυκλιο που την παγωσαν..δηλαδη να τραβας τα μυαλα ,οχι τα μαλλια σου,και μιλαμε τωρα για τον προισταμενο των διοικητικων θεματων στην β/θμια(οχι τον ΓΕΝΙΚΟ προισταμενο).
Παρτε το χαμπαρι...ειναι ασχετοι οι περισσοτεροι.Συνηθως ειναι με αποσπαση,καθε χρονο αλλαζουν..δεν ξερουν τι τους γινεται,αλλα και αυτοι που δεν ειναι εκπαιδευτικοι αλλα διοικητικοι δενε χουν ιδεα απο τις υπηρεσιακες μας μεταβολες,διοτι δεν εκατσαν ποτε να ενημερωθουν...ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ..(Σαφως δεν ειναι ολοι ετσι,αλλα ειναι πααααααρα πολλοι!)Ημαρτον πια...και θα αξιολογισουν εμας τους μαχιμους που παμε στα σχολεια,και τα καραβυσματα θα μενουν να παραπληροφορουν και να καταστρεφουν κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1019 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:34:44 μμ »
Τα λειτουργικά κενά πριν τις αποσπάσεις ήταν 2601 και τα πλεονάσματα 4142.
Μετά τις αποσπάσεις είχαμε 2244 κενά και 2805 πλεονάσματα.
Τα εναπομείναντα κενά στους κλάδους ΠΕ02, 03, 04 είναι 1444.
http://xenesglosses.eu/2014/08/nektarios-kordis-enimerotiko-kai-dil/
Απόσπαση παίρνουν
582 ΠΕ 02,
406 ΠΕ06 (από τους οποίους 278 στην  Αθμια εκπαίδευση),
οι ΠΕ19-20 είναι η τρίτη ειδικότητα σε αριθμό αποσπάσεων,
224 ΠΕ 03,
198 ΠΕ11,
191 ΠΕ04.01.
http://xenesglosses.eu/2014/08/protathlites-ton-apospaseon-d-e-oi-filo/
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 11:46:28 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1020 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:48:54 μμ »
να είσαι καλά!
H πρόταση του ΚΥΣΔΕ αναμένεται να εγκριθεί στο σύνολό της;
  

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1021 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:52:14 μμ »
Αυτές οι Δ/νσεις έχουν τα ίδια άτομα στην ίδια θέση?
Αν ναι... αύριο να τους πάτε γλυκά και αν ρωτήσουν γιατί πες γιορτάζουμε την Μ...α που κάνατε (με κεφαλαίο το Μ για να δείξει και Μεγαλείο).
Αφού ρε στουρνάρια δεν καταλαβαίνετε τι λένε οι Εγκύκλιοι πάρτε ένα ρημαδοτηλέφωνο στο Υπ. Παιδείας να ξεστραβωθείτε... έλεος πια μου θέλετε και διοικητική θέση ορισμένοι...
ΚΑι εγώ βαριέμαι να διαβάζω 15 φορές την ίδια εγκύκλιο δεν ζητάω να πάω και σε καίριο πόστο στην Δ/νση...

Nα μην ξεχάσεις να αναφέρεις στον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας ότι και ο ίδιος και οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου τμήματος πρέπει να λάβουν άριστα (10) στην επικείμενη αξιολόγηση - κάτι που είναι σίγουρο. Αυτό που συνέβη είναι παραπάνω από τραγικό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 872
Σύνολο: 872

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.