*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 421696 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1162 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:11:13 μμ »
Απ' ότι κατάλαβα επικρατεί μπάχαλο...
Στην ΔΔΕ Αιτωλ/νιας έχει αναρτηθεί έγγραφο που λέει ότι όσοι αποσπάστηκαν σε άλλα ΠΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ να παρουσιαστούν στο ΠΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ απόσπασης

http://www.dide.ait.sch.gr/attachments/article/1346/%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9B.%20%CE%A5%CE%A0%CE%97%CE%A1%201-9-2014.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:15:59 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1163 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:12:36 μμ »
Απο τη μία ο υπουργός κόβει βόλτες στη Θράκη, κάνει και το απαραίτητο "καμάκι" δια χειραψίας....
απο την άλλη οι ΔΙΔΕ κάνουν οτι θέλουν (εν μέρει ότι τους βολεύει)
και στη μέση οι "κατά 99,99% αποσπασμένοι" έγιναν αναστενάρηδες....

....Είμαστε στο ΤΕΛΕΙΟ υπουργείο.....

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1164 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:21:12 μμ »
Στις Κυκλάδες και στα Δωδεκάνησα υπάρχουν σχολεία στα οποία έχει μείνει μόνο ο Διευθυντής. Μπορεί να πει κάποιος: ας γίνουν οι εξετάσεις από κάποιους από κοντινά νησιά. Χμμμ...υπάρχουν άραγε χρήματα για οδοιπορικά έξοδα; Και ημερήσια αποζημίωση. Θα μπορούσε να λέει το έγγραφο: "παραμένουν όσοι εκπαιδευτικοί με οργανική θέση απαιτούνται για τη διενέργεια των εξετάσεων". Και τέλος πάντων ας βρεθεί σε πόσα σχολεία υπάρχει πρόβλημα και να λυθεί κατά περίπτωση. Η "οριζόντια" εφαρμογή είναι πάντα προβληματική. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο έγγραφο είναι η "κάλυψη λειτουργικών αναγκών" που δεν είναι μόνο οι εξετάσεις. Τέλος πάντων.

Οι πίνακες που ανέβασε ο αιρετός είχανε λάθη: αποσπασμένους και σε φορείς, λάθος περιοχή οργανικής (κυρίως λόγω μετάθεσης).

Ας ελπίσουμε ότι θα ξεκαθαρίσουν όλα μέχρι το βράδυ.
 

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1165 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:26:23 μμ »
Ας μην τους αφήνατε για να μην υπήρχαν επαναληπτικές εξετάσεις!  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:15:59 »

Αποσυνδεδεμένος so.ka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1166 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:31:32 μμ »
Παιδιά πήρα τον κ.Κορδή και μου είπε:
Τα βγάλαμε χθες για για αποφύγουμε το ...μπέρδεμα της Δευτέρας.
Τώρα γύρισε από το Υπουργείο και του είπαν ότι θα τα βγάλουν απόψε.
( Ο Υπουργός γύρισε στις 4- πτώμα θα είναι ο καλός μου-....)
Αν βγουν θα αναφέρεται στο δελτίο τύπου που πάμε τη Δευτέρα.
Εκείνος λέει στο ΠΥΣΔΕ της απόσπασης εκτός και αν πει κάτι άλλο το Υπουργείο.
Αν δεν βγουν θα επικοινωνήσει ξανά μαζί τους και θα βγάλει κάποια ανακοίνωση.
Αναμονή λοιπόν...
Όλα καλά θα πάνε! :)
Τίποτα πιο σημαντικό στον κόσμο δεν υπάρχει, από το να μπορείς να λες παρών στην κάθε μάχη! (γ κ)

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1167 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:35:06 μμ »
Παιδιά πήρα τον κ.Κορδή και μου είπε:
Τα βγάλαμε χθες για για αποφύγουμε το ...μπέρδεμα της Δευτέρας.
Τώρα γύρισε από το Υπουργείο και του είπαν ότι θα τα βγάλουν απόψε.
( Ο Υπουργός γύρισε στις 4- πτώμα θα είναι ο καλός μου-....)
Αν βγουν θα αναφέρεται στο δελτίο τύπου που πάμε τη Δευτέρα.
Εκείνος λέει στο ΠΥΣΔΕ της απόσπασης εκτός και αν πει κάτι άλλο το Υπουργείο.
Αν δεν βγουν θα επικοινωνήσει ξανά μαζί τους και θα βγάλει κάποια ανακοίνωση.
Αναμονή λοιπόν...
Όλα καλά θα πάνε! :)

Ψύχραιμα και ωραία... :)

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1168 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:35:41 μμ »
Παράθεση
Σας ενημερώνουμε ότι η απόφαση αποσπάσεων, εφόσον εκδοθεί, δεν θα εκτελείται πριν τη διεξαγωγή των επαναληπτικών εξετάσεων και πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί.
Αυτη ειναι η ανακοινωση της διδε κυκλαδων.Καταρχην να σημειωσουμε οτι λεει ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΔΩΘΕΙ,αρα δεν ισχυει το οτι βιαστηκαν να κανουν την ανακοινωση/Οι ανθρωποι ειναθι ξεκαθαροι.Ειναι δεδομενο οτι αν ΔΕΝ υπογραφει,ολοι ειναι στις οργανικες τους,αλλα ακομα και ΑΝ υπογραφει,οσοι αποσπαστηκαν απο κυκλαδες πρεπει να πανε εκει για τις εξετασεις.
Εννοειται οτι αυτα ισχυουν για την καθε διδε που βγαζει ανακοινωση και οχι για τους υπολοιπους βεβαια.
Αλλα εγω αναρωτιεμαι.Ειμαι στην Α διδε και παιρνω αποσπαση στην Β.Η Α ανακοινωνει οτι δεν θα φυγει κνενας αν δεν γινουν οι εξετασεις και η Β ανακοινωνει οτι οσοι πηραν αποσπαση πρεπει να παρουσιαστουν την δευτερα(αν ειχε υπογραψει ο υπουργος/υποθετικο σεναριο εβαλα).Οι ερμοι οι εκπαιδευτικοι τι κανουν; ;D

Εγω παιδια δεν πιστευω πως θα γινει κατι τωρα.Διοτι αντε οτι υπογραφει το βραδακι με την δροσια,εγω να σου πω και την κυριακη μετα το εκκλησιασμα.. :P ,μα οι διευθυνσεις ομως δεν θα εχουν την ΄λιστα την επισημη με τις αποσπασεις.Ο ι διδε δεν δουλευουν με το αλφαβιτα και το pde.Δουλευουν μονο με τα επισημα εγγραφα που τους στελνουν με φαξ απο το υπουργειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 06:37:27 μμ από Γατόπαρδος »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1169 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:40:25 μμ »
Α, δεν τον έχεις μάθει ακόμη;
Ο τύπος έχει διαλύσει ένα φόρουμ ολόκληρο, σιγά μη συμμεριστεί την αγωνία τη δική σου.
(Σόρυ για το off-topic)

Αρκεί που είσαι εσύ πονόψυχος.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1170 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:42:25 μμ »
Αυτη ειναι η ανακοινωση της διδε κυκλαδων.Καταρχην να σημειωσουμε οτι λεει ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΔΩΘΕΙ,αρα δεν ισχυει το οτι βιαστηκαν να κανουν την ανακοινωση/Οι ανθρωποι ειναθι ξεκαθαροι.Ειναι δεδομενο οτι αν ΔΕΝ υπογραφει,ολοι ειναι στις οργανικες τους,αλλα ακομα και ΑΝ υπογραφει,οσοι αποσπαστηκαν απο κυκλαδες πρεπει να πανε εκει για τις εξετασεις.
Εννοειται οτι αυτα ισχυουν για την καθε διδε που βγαζει ανακοινωση και οχι για τους υπολοιπους βεβαια.
Αλλα εγω αναρωτιεμαι.Ειμαι στην Α διδε και παιρνω αποσπαση στην Β.Η Α ανακοινωνει οτι δεν θα φυγει κνενας αν δεν γινουν οι εξετασεις και η Β ανακοινωνει οτι οσοι πηραν αποσπαση πρεπει να παρουσιαστουν την δευτερα(αν ειχε υπογραψει ο υπουργος/υποθετικο σεναριο εβαλα).Οι ερμοι οι εκπαιδευτικοι τι κανουν; ;D

Εγω παιδια δεν πιστευω πως θα γινει κατι τωρα.Διοτι αντε οτι υπογραφει το βραδακι με την δροσια,εγω να σου πω και την κυριακη μετα το εκκλησιασμα.. :P ,μα οι διευθυνσεις ομως δεν θα εχουν την ΄λιστα την επισημη με τις αποσπασεις.Ο ι διδε δεν δουλευουν με το αλφαβιτα και το pde.Δουλευουν μονο με τα επισημα εγγραφα που τους στελνουν με φαξ απο το υπουργειο.

Με maιl πάνε και οφείλουν πρωί πρωί να το ελέγχουν. Μια απόφαση Παρασκευής είναι εκτελεστέα από την ημερομηνία που υπογράφεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 06:45:53 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1171 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:42:50 μμ »
Αυτη ειναι η ανακοινωση της διδε κυκλαδων.Καταρχην να σημειωσουμε οτι λεει ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΔΩΘΕΙ,αρα δεν ισχυει το οτι βιαστηκαν να κανουν την ανακοινωση/Οι ανθρωποι ειναθι ξεκαθαροι.Ειναι δεδομενο οτι αν ΔΕΝ υπογραφει,ολοι ειναι στις οργανικες τους,αλλα ακομα και ΑΝ υπογραφει,οσοι αποσπαστηκαν απο κυκλαδες πρεπει να πανε εκει για τις εξετασεις.
Εννοειται οτι αυτα ισχυουν για την καθε διδε που βγαζει ανακοινωση και οχι για τους υπολοιπους βεβαια.
Αλλα εγω αναρωτιεμαι.Ειμαι στην Α διδε και παιρνω αποσπαση στην Β.Η Α ανακοινωνει οτι δεν θα φυγει κνενας αν δεν γινουν οι εξετασεις και η Β ανακοινωνει οτι οσοι πηραν αποσπαση πρεπει να παρουσιαστουν την δευτερα(αν ειχε υπογραψει ο υπουργος/υποθετικο σεναριο εβαλα).Οι ερμοι οι εκπαιδευτικοι τι κανουν; ;D

Εγω παιδια δεν πιστευω πως θα γινει κατι τωρα.Διοτι αντε οτι υπογραφει το βραδακι με την δροσια,εγω να σου πω και την κυριακη μετα το εκκλησιασμα.. :P ,μα οι διευθυνσεις ομως δεν θα εχουν την ΄λιστα την επισημη με τις αποσπασεις.Ο ι διδε δεν δουλευουν με το αλφαβιτα και το pde.Δουλευουν μονο με τα επισημα εγγραφα που τους στελνουν με φαξ απο το υπουργειο.

Οι ΔΙΔΕ δουλεύουν με mail. Και όχι με αλληλογραφία (εδώ και χρόνια). Άλλωστε, εφόσον κάτι δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα του Υπουργείου, είναι πλέον επίσημο υπηρεσιακό έγγραφο. Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος αρνητισμός... Ειλικρινά. Εμένα η οργανική μου είναι 18 ώρες ταξίδι με καράβι και δεν αγχώνομαι... Ό,τι γίνει, θα γίνει για όλους μας.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1172 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:43:02 μμ »
Αυτη ειναι η ανακοινωση της διδε κυκλαδων.Καταρχην να σημειωσουμε οτι λεει ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΔΩΘΕΙ,αρα δεν ισχυει το οτι βιαστηκαν να κανουν την ανακοινωση/Οι ανθρωποι ειναθι ξεκαθαροι.Ειναι δεδομενο οτι αν ΔΕΝ υπογραφει,ολοι ειναι στις οργανικες τους,αλλα ακομα και ΑΝ υπογραφει,οσοι αποσπαστηκαν απο κυκλαδες πρεπει να πανε εκει για τις εξετασεις.
Εννοειται οτι αυτα ισχυουν για την καθε διδε που βγαζει ανακοινωση και οχι για τους υπολοιπους βεβαια.
Αλλα εγω αναρωτιεμαι.Ειμαι στην Α διδε και παιρνω αποσπαση στην Β.Η Α ανακοινωνει οτι δεν θα φυγει κνενας αν δεν γινουν οι εξετασεις και η Β ανακοινωνει οτι οσοι πηραν αποσπαση πρεπει να παρουσιαστουν την δευτερα(αν ειχε υπογραψει ο υπουργος/υποθετικο σεναριο εβαλα).Οι ερμοι οι εκπαιδευτικοι τι κανουν; ;D

Εγω παιδια δεν πιστευω πως θα γινει κατι τωρα.Διοτι αντε οτι υπογραφει το βραδακι με την δροσια,εγω να σου πω και την κυριακη μετα το εκκλησιασμα.. :P ,μα οι διευθυνσεις ομως δεν θα εχουν την ΄λιστα την επισημη με τις αποσπασεις.Ο ι διδε δεν δουλευουν με το αλφαβιτα και το pde.Δουλευουν μονο με τα επισημα εγγραφα που τους στελνουν με φαξ απο το υπουργειο.

Αν βγει η απόφαση των αποσπάσεων δεν μπορεί να κάνει διαχωρισμό για κάθε ΠΥΣΔΕ. Μία θα είναι η απόφαση για την ανάληψη υπηρεσίας και θα εφαρμοστεί καθολικά.

Α και κάτι άλλο. Ο προϊστάμενος μιας ΔΔΕ δεν μπορεί να ακυρώνει υπουργικές αποφάσεις.........
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1173 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:48:16 μμ »
Ας ορίζει η εγκύκλιος να παρουσιαστώ στη δδε απόσπασης και ας με βγάλουν οι κυκλάδες αα, εγω τότε κάτω δε πατάω

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1174 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:50:21 μμ »
Ας ορίζει η εγκύκλιος να παρουσιαστώ στη δδε απόσπασης και ας με βγάλουν οι κυκλάδες αα, εγω τότε κάτω δε πατάω

Εννοείται!!!
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος english06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1175 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:52:00 μμ »
Αυτη ειναι η ανακοινωση της διδε κυκλαδων.Καταρχην να σημειωσουμε οτι λεει ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΔΩΘΕΙ,αρα δεν ισχυει το οτι βιαστηκαν να κανουν την ανακοινωση/Οι ανθρωποι ειναθι ξεκαθαροι.Ειναι δεδομενο οτι αν ΔΕΝ υπογραφει,ολοι ειναι στις οργανικες τους,αλλα ακομα και ΑΝ υπογραφει,οσοι αποσπαστηκαν απο κυκλαδες πρεπει να πανε εκει για τις εξετασεις.
Εννοειται οτι αυτα ισχυουν για την καθε διδε που βγαζει ανακοινωση και οχι για τους υπολοιπους βεβαια.
Αλλα εγω αναρωτιεμαι.Ειμαι στην Α διδε και παιρνω αποσπαση στην Β.Η Α ανακοινωνει οτι δεν θα φυγει κνενας αν δεν γινουν οι εξετασεις και η Β ανακοινωνει οτι οσοι πηραν αποσπαση πρεπει να παρουσιαστουν την δευτερα(αν ειχε υπογραψει ο υπουργος/υποθετικο σεναριο εβαλα).Οι ερμοι οι εκπαιδευτικοι τι κανουν; ;D

Εγω παιδια δεν πιστευω πως θα γινει κατι τωρα.Διοτι αντε οτι υπογραφει το βραδακι με την δροσια,εγω να σου πω και την κυριακη μετα το εκκλησιασμα.. :P ,μα οι διευθυνσεις ομως δεν θα εχουν την ΄λιστα την επισημη με τις αποσπασεις.Ο ι διδε δεν δουλευουν με το αλφαβιτα και το pde.Δουλευουν μονο με τα επισημα εγγραφα που τους στελνουν με φαξ απο το υπουργειο.
Γατόπαρδε τα έγγραφα πλέον πηγαίνουν απευθείας με μειλ στις δ/νσεις!οπότε πρωί Δευτέρας που θα ανοίξουν τα πισι τους εμείς (θέλω να πιστεύω ) θα ανήκουμε στη δ/νση που αποσπαστήκαμε.Τώρα το  τι λέει η δ/νση Κυκλάδων πιστεύω θα αναιρεθεί απευθείας από την ανακοίνωση του υπουργείου.Για να τελειώνουμε με την κάθε δ/νση που μας έχει ζαλίσει!ο,τι του ρ8ει του καθένα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 883
Σύνολο: 884

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.