*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 792791 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #714 στις: Μάιος 24, 2011, 01:01:22 μμ »
Κανεις λαθος, η διαβαθμιση της ειναι το κλειδι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:46 »

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #715 στις: Μάιος 24, 2011, 01:04:28 μμ »
Κανεις λαθος, η διαβαθμιση της ειναι το κλειδι.
Και πάλι η μοριοδότησή της είναι μικρή. Με ένα ECDL και μια ξένη γλώσσα υποσκελίζεται η προϋπηρεσία

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #716 στις: Μάιος 24, 2011, 01:05:58 μμ »
Άρα ένα και μόνο σύστημα διορισμού είναι αυτό που θα κάνει καλό στον κλάδο.Άρα γιατί φωνάζουμε όταν ο συνάδελφος iou777 μιλά για 100% διορισμοί από ΑΣΕΠ;
[/quote]
Μα καλά δεν καταλαβαίνεις γιατί;Όσοι ξεκινήσαμε εδώ και χρόνια να συγκεντρώνουμε προυπηρεσία με διαδοχικούς ασεπ, να μπουμε στην ίδια κατηγορία με τον 23χρονο που δεν έχει καμία απολύτως υποχρέωση και άπειρο χρόνο για διάβασμα. Και μη μου πεις ότι η προυπηρεσία μοριοδοτείται γιατί εδώ γελάνε!!!24 μήνες=3.6 μόρια δηλαδή τουλάχιστον στον κλάδο μου λιγότερες μονάδες και από μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής.
[/quote]
είμαι 100% υπέρ του ΑΣΕΠ. θα μπορούσε όμως να είναι ένα δίκαιο σύστημα. κατά τη γνώμη μου δεν είναι, γι' αυτό και φωνάζουν πολλοί...
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #717 στις: Μάιος 24, 2011, 01:07:11 μμ »
Μην ξεχνας ομως στο νεο συστημα ο ασεπ θα'ναι για ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ και οχι για ΔΙΟΡΙΣΜΟ αφου τους καλυπτει ο 3848 για να μη διοριζει!Αρα θα'ναι αν το καλοσκεφτεις κατι σαν το 24μηνο+προσοντολογιο.Ασε που στο πρωτο ασεπ αν δεν εχεις προυπηρεσια θα απαιτειται ν'αριστευσεις.Υποψην δεν ανηκω στο 24μηνο.
Όσοι διορίζονταν από το 40% ήταν πολύ περισσότεροι από 40%. Δε θα πρέπει να μιλάμε για νομιμότητα αλλά για μια ιδιότυπη αντίληψη περί νομιμότητας στους διορισμούς που έχουν κάποιοι. Όταν στους 2800 διορισμούς του 2010 οι 800 είναι διοριστέοι του ασεπ για ποια νομιμότητα μιλάς αγαπητέ; Παλιότερα είχε το άλλοθι ότι εξάντλησε όλους τους ασεπίτες γι' αυτό παίρνει 24μηνίτες. Το 2010 ποιο άλλοθι είχε να πάρει 24μηνίτες ενώ δεν είχε εξαντλήσει τους ασεπίτες;
Όντως ο καθένας βλέπει τα πράγματα όπως τον συμφέρουν. Κι εσύ προφανώς για να υπερασπίζεσαι την "επιτυχία" στον ασεπ πακέτο με την προυπηρεσία μάλλον είσαι 24μηνίτης

όχι φίλε μου δεν είμαι 24μηνίτης. κατά τα άλλα συμφωνώ. ως "νόμιμο" δεν θεωρώ το δίκαιο. απλώς θέλω να πω ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα όπως τον συμφέρουν...
Πρώτα από όλα είμαι γυναίκα. Δεύτερον, συμφωνούμε λοιπόν ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη σκοπιά του ανάλογα με τον πίνακα στον οποίο είναι. Συμφωνείς ότι αυτό κάνει κακό στον κλάδο;
μόνο κακό κάνει! δεν υπαινίχτηκα κάτι διαφορετικό... 8)
Άρα ένα και μόνο σύστημα διορισμού είναι αυτό που θα κάνει καλό στον κλάδο.Άρα γιατί φωνάζουμε όταν ο συνάδελφος iou777 μιλά για 100% διορισμοί από ΑΣΕΠ;
Μα καλά δεν καταλαβαίνεις γιατί;Όσοι ξεκινήσαμε εδώ και χρόνια να συγκεντρώνουμε προυπηρεσία με διαδοχικούς ασεπ, να μπουμε στην ίδια κατηγορία με τον 23χρονο που δεν έχει καμία απολύτως υποχρέωση και άπειρο χρόνο για διάβασμα. Και μη μου πεις ότι η προυπηρεσία μοριοδοτείται γιατί εδώ γελάνε!!!24 μήνες=3.6 μόρια δηλαδή τουλάχιστον στον κλάδο μου λιγότερες μονάδες και από μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής.
Και πού το ξέρεις ότι ο 23χρονος δεν έχει ανάγκη τη δουλειά ή ότι δεν είναι ικανότερος από πολλούς παλιούς να μπει σε τάξη και να προσφέρει. Εκτός αν η εκπαίδευση είναι στρατός όπου "ο παλιός είναι αλλιώς".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:46 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #718 στις: Μάιος 24, 2011, 01:09:40 μμ »
Άρα ένα και μόνο σύστημα διορισμού είναι αυτό που θα κάνει καλό στον κλάδο.Άρα γιατί φωνάζουμε όταν ο συνάδελφος iou777 μιλά για 100% διορισμοί από ΑΣΕΠ;
Μα καλά δεν καταλαβαίνεις γιατί;Όσοι ξεκινήσαμε εδώ και χρόνια να συγκεντρώνουμε προυπηρεσία με διαδοχικούς ασεπ, να μπουμε στην ίδια κατηγορία με τον 23χρονο που δεν έχει καμία απολύτως υποχρέωση και άπειρο χρόνο για διάβασμα. Και μη μου πεις ότι η προυπηρεσία μοριοδοτείται γιατί εδώ γελάνε!!!24 μήνες=3.6 μόρια δηλαδή τουλάχιστον στον κλάδο μου λιγότερες μονάδες και από μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής.
[/quote]
είμαι 100% υπέρ του ΑΣΕΠ. θα μπορούσε όμως να είναι ένα δίκαιο σύστημα. κατά τη γνώμη μου δεν είναι, γι' αυτό και φωνάζουν πολλοί...
[/quote]
Πως μπορεί να είναι δίκαιο όταν αλλάζει κάθε τόσο....Εκεί πάνω που έχεις πάρει σημαντικότατες αποφάσεις για τη ζωή σου έρχεται ξαφνικά ένας μ....άσχετος με την εκπαίδευση και σου τα ανατρέπει όλα. Είναι δυνατόν να μη φωνάξεις;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #719 στις: Μάιος 24, 2011, 01:11:22 μμ »
Γιατι δεν θα τα παρουν οσοι δεν εχουν;Τελος παντων ,μελετησε π.χ70 ασεπ ecdl ,lower,metaptyxiako και βαθμος και (οταν ξεκλειδωσουν οι πινακες) π.χ 28 μηνες, τοτε που θα γινει ασεπ.Οσοι κρατανε ασεπ και δουλευουν ηδη και θα δουλεψουν...

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #720 στις: Μάιος 24, 2011, 01:13:26 μμ »
Πάρτε τα αποτελέσματά από τον ΑΣΕΠ και Μέτα τις προσθέσεις συνάδελφοί...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #721 στις: Μάιος 24, 2011, 01:14:54 μμ »
Πραγματικά ,δεν μπορώ να καταλάβω ,πραγματικά όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν πολλοί ή λίγοι σε αυτό το forum με την προυπηρεσία . Εμείς δε στηρίζουμε τόσα χρόνια τα σχολεία ; Εμείς δεν πάσχουμε ,δεν αγκομαχούμε δεν στεναχωριόμαστε μαζί με τους μαθητές μας ;Τι σημαίνει όλοι από ΑΣΕΠ ; Προφανώς ικανοποιούνται όλοι όσοι πιθανόν να έχουν εμπάθειες - απωθημένα με τον ΑΣΕΠ ,μπορεί και να τη βρίσκουν οι άνθρωποι διασκεδάζοντας .Μπράβο τους .Με την προυπηρεσία τι πρόβλημα υπάρχει ;Και μην αρχίσουμε πάλι με τα βίσματα και τους ευνοούμενους γιατί δεν βγάζουμε άκρη .Επομένως κάθε προσπάθεια που γίνεται από ορισμένους να μας πείσουν ότι αυτός ο νόμος είναι το απαύγασμα της δημοκρατίας ,για μένα πέφτει στο κενό ,τη στιγμή μάλιστα που μερικοί από αυτούς περιμένουν διορισμό πράγμα που εγώ δεν θα δω γιατί φρόντισε για αυτό η Διαμαντοπούλου. Όχι λοιπόν κυρίες και κύριοι να μη σώσει να γίνει ΑΣΕΠ γιατί δεν μπορούμε να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι δεν είμαστε ελέφαντες ....Τι μπορείτε να πείτε στον άνθρωπο που τα παράτησε όλα και πήγε στην άλλη άκρη της Ελλάδας για αναπλήρωση ότι είναι μαλ@@κας; Θαυμάζω και υποκλίνομαι στην εμπαθειά σας τότε ...

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #722 στις: Μάιος 24, 2011, 01:15:44 μμ »

[/quote]
είμαι 100% υπέρ του ΑΣΕΠ. θα μπορούσε όμως να είναι ένα δίκαιο σύστημα. κατά τη γνώμη μου δεν είναι, γι' αυτό και φωνάζουν πολλοί...
[/quote]
Άρα θα έπρεπε η συζήτηση να γίνεται περί της βελτίωσης των μοριοδοτήσεων του ήδη ψηφισθέντος 3848. Κι όχι να μιλάμε για διαιώνιση του μικτού τρόπου διορισμού. Γιατί αυτό μόνο δεινά έφερε. 1ον) Αν όλα αυτά τα χρόνια οι διορισμοί ήταν μόνο μέσω ασεπ πολλοί σημερινοί 24μηνίτες θα ήταν διοριστέοι από την πρώτη φορά που έδωσαν.
2ον) έδωσε σε πολλούς που είχαν άκρες να αποκτήσουν πλαγίως την προϋπηρεσία τους και μετά να έχουμε φαινόμενα αλεξιπτωτιστών ΟΑΕΔιτών. 3ον) συντηρούσε την κομματική πελατεία 4ον) δημιουργεί υποομάδες μέσα στην εκπαίδευση που τσακώνονται για το διορισμό και όχι για τα σημαντικότερα θέματα που προκύπτουν (π.χ. συγχωνεύσεις, μείωση διορισμών, μείωση μεταθέσεων, ποιότητα παρεχόμενης εκπαίδευσης, αριθμός μαθητών/τάξη)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #723 στις: Μάιος 24, 2011, 01:16:11 μμ »
Προς τί ολη αυτη η συζήτηση?

Η Διαμαντοπουλου θα βαλει σε εφαρμογη το νομοσχεδιο για το οποιο, τοσο πριν ψηφιστει οσο και οταν ψηφιζοταν, αντιδρασεις ,δυστυχως, δεν ειδε. (2 χρονια τωρα και πλεον, μια χουφτα διαδηλωνουμε ,οι ιδιοι και οι ιδιοι καθε φορα)



Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #724 στις: Μάιος 24, 2011, 01:16:44 μμ »
Γιατι δεν θα τα παρουν οσοι δεν εχουν;Τελος παντων ,μελετησε π.χ70 ασεπ ecdl ,lower,metaptyxiako και βαθμος και (οταν ξεκλειδωσουν οι πινακες) π.χ 28 μηνες, τοτε που θα γινει ασεπ.Οσοι κρατανε ασεπ και δουλευουν ηδη και θα δουλεψουν...

Το έχεις εύκολο το 70;

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #725 στις: Μάιος 24, 2011, 01:20:03 μμ »
Πραγματικά ,δεν μπορώ να καταλάβω ,πραγματικά όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν πολλοί ή λίγοι σε αυτό το forum με την προυπηρεσία . Εμείς δε στηρίζουμε τόσα χρόνια τα σχολεία ; Εμείς δεν πάσχουμε ,δεν αγκομαχούμε δεν στεναχωριόμαστε μαζί με τους μαθητές μας ;Τι σημαίνει όλοι από ΑΣΕΠ ; Προφανώς ικανοποιούνται όλοι όσοι πιθανόν να έχουν εμπάθειες - απωθημένα με τον ΑΣΕΠ ,μπορεί και να τη βρίσκουν οι άνθρωποι διασκεδάζοντας .Μπράβο τους .Με την προυπηρεσία τι πρόβλημα υπάρχει ;Και μην αρχίσουμε πάλι με τα βίσματα και τους ευνοούμενους γιατί δεν βγάζουμε άκρη .Επομένως κάθε προσπάθεια που γίνεται από ορισμένους να μας πείσουν ότι αυτός ο νόμος είναι το απαύγασμα της δημοκρατίας ,για μένα πέφτει στο κενό ,τη στιγμή μάλιστα που μερικοί από αυτούς περιμένουν διορισμό πράγμα που εγώ δεν θα δω γιατί φρόντισε για αυτό η Διαμαντοπούλου. Όχι λοιπόν κυρίες και κύριοι να μη σώσει να γίνει ΑΣΕΠ γιατί δεν μπορούμε να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι δεν είμαστε ελέφαντες ....Τι μπορείτε να πείτε στον άνθρωπο που τα παράτησε όλα και πήγε στην άλλη άκρη της Ελλάδας για αναπλήρωση ότι είναι μαλ@@κας; Θαυμάζω και υποκλίνομαι στην εμπαθειά σας τότε ...
Δε με διαβεβαιώνει κανείς ότι αυτός που έχει προϋπηρεσία έκανε και καλά τη δουλειά του τόσο καιρό. Δεν αποτελεί  η προϋπηρεσία αφ΄εαυτής της προσόν διορισμού για εμένα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #726 στις: Μάιος 24, 2011, 01:20:42 μμ »
φυσικα και οχι αλλα σε μερικες ειδικοτητες υπαρχουν πολλοι που το'χουν.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #727 στις: Μάιος 24, 2011, 01:23:18 μμ »
Πραγματικά ,δεν μπορώ να καταλάβω ,πραγματικά όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν πολλοί ή λίγοι σε αυτό το forum με την προυπηρεσία . Εμείς δε στηρίζουμε τόσα χρόνια τα σχολεία ; Εμείς δεν πάσχουμε ,δεν αγκομαχούμε δεν στεναχωριόμαστε μαζί με τους μαθητές μας ;Τι σημαίνει όλοι από ΑΣΕΠ ; Προφανώς ικανοποιούνται όλοι όσοι πιθανόν να έχουν εμπάθειες - απωθημένα με τον ΑΣΕΠ ,μπορεί και να τη βρίσκουν οι άνθρωποι διασκεδάζοντας .Μπράβο τους .Με την προυπηρεσία τι πρόβλημα υπάρχει ;Και μην αρχίσουμε πάλι με τα βίσματα και τους ευνοούμενους γιατί δεν βγάζουμε άκρη .Επομένως κάθε προσπάθεια που γίνεται από ορισμένους να μας πείσουν ότι αυτός ο νόμος είναι το απαύγασμα της δημοκρατίας ,για μένα πέφτει στο κενό ,τη στιγμή μάλιστα που μερικοί από αυτούς περιμένουν διορισμό πράγμα που εγώ δεν θα δω γιατί φρόντισε για αυτό η Διαμαντοπούλου. Όχι λοιπόν κυρίες και κύριοι να μη σώσει να γίνει ΑΣΕΠ γιατί δεν μπορούμε να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι δεν είμαστε ελέφαντες ....Τι μπορείτε να πείτε στον άνθρωπο που τα παράτησε όλα και πήγε στην άλλη άκρη της Ελλάδας για αναπλήρωση ότι είναι μαλ@@κας; Θαυμάζω και υποκλίνομαι στην εμπαθειά σας τότε ...
Δε με διαβεβαιώνει κανείς ότι αυτός που έχει προϋπηρεσία έκανε και καλά τη δουλειά του τόσο καιρό. Δεν αποτελεί  η προϋπηρεσία αφ΄εαυτής της προσόν διορισμού για εμένα.
Τι σε διαβεβαιώνει ότι ένας διοριστέος του ασεπθα κάνει καλά τη δουλειά του;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160750
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.