*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 791537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1666 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:54:58 μμ »
Όταν η κα Διαμαντοπούλου αποφάσισε να αλλάξει το σύστημα διορισμών δήλωσε ότι θα υπάρξει μεταβατική περίοδος για όσους είναι ήδη στους πίνακες. Η μεταβατική περίοδος έχει το εξής νόημα: Όταν αλλάζει ένα σύστημα δίνεται ένα χρονικό διάστημα για να υπάρξει ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα χωρίς να θυματοποιηθούν αυτοί που έφθασαν κοντά στον διορισμό.
 Με τη μεταβατική περίοδο που έχει ορίσει η κα Διαμαντοπούλου στην ουσία εξασφάλισαν διορισμό αυτοί που ήταν να διοριστούν. Άρα ποιο το νόημα της μεταβατικής; Στην Κύπρο το αντίστοιχο υπουργείο παιδείας έχει προτείνει μεταβατική περίοδο διάρκειας 10 ετών  ώστε να μην θυματοποιηθούν όσοι χρόνια περίμεναν στην επετηρίδα. Το διάστημα της δεκαετίας θα ισχύουν παράλληλα και τα δυο συστήματα. 
http://www.paideia-ergasia.gr/odigos-ekpaideytikou/204-%CE%A5%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%A7%CE%95%CE%99-%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%92%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A33f

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:04 »

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1667 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:11:27 μμ »
  Δε θα έπρεπε να ληφθούν υπόψη οι δηλώσεις της αλλά το νομοσχέδιο. Αν το διάβαζε κάποιος προσεκτικά θα έβλεπε ότι δεν υπήρχε π΄ρόβλεψη για απορρόφηση όλων όσων είναι στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1668 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:37:40 μμ »
Στον νέο νόμο φαινόταν πολύ καθαρά από την πρώτη στιγμή ότι στην μεταβατική περίοδο θα διορίζονταν μόνο όσοι είχαν θεμελιώσει δικαίωμα διορισμού, ούτε καν για τους 24μηνίτες δεν δεσμευόταν. Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα πέφτουν κάποιοι από τα σύννεφα.

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1669 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:43:01 μμ »
η χαιρεκακια απλως αυξανει τα κομπλεξ.... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:04 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1670 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:52:37 μμ »
η χαιρεκακια απλως αυξανει τα κομπλεξ.... ;)
Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1671 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:07:17 μμ »
Στον νέο νόμο φαινόταν πολύ καθαρά από την πρώτη στιγμή ότι στην μεταβατική περίοδο θα διορίζονταν μόνο όσοι είχαν θεμελιώσει δικαίωμα διορισμού, ούτε καν για τους 24μηνίτες δεν δεσμευόταν. Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα πέφτουν κάποιοι από τα σύννεφα.
Εντάξει δεν φαινόταν και καθαρά, είχε καλλιεργήσει προσδοκίες.
Αυτό που ήταν καθαρό, ήταν για τη μεταβατική μέχρι και το 2011.
Άφησε όμως  και μία πρόβλεψη ότι η μεταβατική θα μπορεί να παραταθεί με απόφαση του υπ. Παιδείας, επειδή είχε στο μυαλό της την περίπτωση να μη διοριστούν οι διοριστέοι.
Επομένως γνώριζε ότι οι διορισμοί θα ήταν ελάχιστοι.
Θα μπορούσε να το κάνει σαφές και να περιλάβει στο νόμο, ποια θα ήταν η προυπόθεση παράτασής της, αλλά δεν το έκανε, υποθέτω  εσκεμμένα. Επίσης, ούτε στη Βουλή αναφέρθηκε για τις προυποθέσεις παράτασης, ούτε είπε ότι έχει υποχρέωση το κράτος να διορίσει τους διοριστέους, αλλά είπε επί λέξει:

"....η πολιτεία έχει μια συνέχεια. Πριν από λίγα χρόνια άλλη κυβέρνηση νομοθέτησε αλλιώς. Οι άνθρωποι που ήταν στους πίνακες, άλλα πράγματα περίμεναν. Γι’ αυτό –γιατί υπάρχει και η σκέψη δικαίου, όχι μόνο το κράτος δικαίου- υπάρχει μια μεταβατική περίοδος...."

Με το παραπάνω απόσπασμα από την Βουλή , προσωπικά καταλαβαίνω ότι καλλιέργησε προσδοκίες σε όσους είναι στους πίνακες.

 

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1672 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:14:31 μμ »
Εννοώ ότι ο νόμος μίλαγε σαφώς για διορισμούς από το 60-40 για όσο διαρκεί η μεταβατική. Άρα γι'αυτούς που ήταν διοριστέοι από τον ΑΣΕΠ του 2009 (60%) και τους αντίστοιχους από τον πίνακα (40%). Μίλαγε και για κάτι άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2011, 07:18:49 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1673 στις: Αύγουστος 22, 2011, 09:49:09 μμ »
 Θα δρομολογηθουν οι διαδικασιες για νεο ΑΣΕΠ για καποιες ειδικοτητες (Φιλολογων, Μαθηματικων, Φυσικων κλπ). Το θεμα δεν ειναι οικονομικο ως προς τη διεξαγωγη του μια και υπαρχει παραβολο, αρα η χρηματοδοτηση του γινεται απο μας.
Ως προς την υλη, νομιζω πως δεν θα εχουμε αλλαγες ή αν υπαρξουν θα ειναι ελαχιστες. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1674 στις: Αύγουστος 22, 2011, 10:18:09 μμ »
Στον νέο νόμο φαινόταν πολύ καθαρά από την πρώτη στιγμή ότι στην μεταβατική περίοδο θα διορίζονταν μόνο όσοι είχαν θεμελιώσει δικαίωμα διορισμού, ούτε καν για τους 24μηνίτες δεν δεσμευόταν. Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα πέφτουν κάποιοι από τα σύννεφα.
Εντάξει δεν φαινόταν και καθαρά, είχε καλλιεργήσει προσδοκίες.
Αυτό που ήταν καθαρό, ήταν για τη μεταβατική μέχρι και το 2011.
Άφησε όμως  και μία πρόβλεψη ότι η μεταβατική θα μπορεί να παραταθεί με απόφαση του υπ. Παιδείας, επειδή είχε στο μυαλό της την περίπτωση να μη διοριστούν οι διοριστέοι.
Επομένως γνώριζε ότι οι διορισμοί θα ήταν ελάχιστοι.
Θα μπορούσε να το κάνει σαφές και να περιλάβει στο νόμο, ποια θα ήταν η προυπόθεση παράτασής της, αλλά δεν το έκανε, υποθέτω  εσκεμμένα. Επίσης, ούτε στη Βουλή αναφέρθηκε για τις προυποθέσεις παράτασης, ούτε είπε ότι έχει υποχρέωση το κράτος να διορίσει τους διοριστέους, αλλά είπε επί λέξει:

"....η πολιτεία έχει μια συνέχεια. Πριν από λίγα χρόνια άλλη κυβέρνηση νομοθέτησε αλλιώς. Οι άνθρωποι που ήταν στους πίνακες, άλλα πράγματα περίμεναν. Γι’ αυτό –γιατί υπάρχει και η σκέψη δικαίου, όχι μόνο το κράτος δικαίου- υπάρχει μια μεταβατική περίοδος...."

Με το παραπάνω απόσπασμα από την Βουλή , προσωπικά καταλαβαίνω ότι καλλιέργησε προσδοκίες σε όσους είναι στους πίνακες.

 Πέρα από δηλώσεις και εξαγγελίες, ο νόμος προέβλεπε ότι θα υπήρχε "μέριμνα" για όσους δε θα διορίζονταν, δηλαδή ότι θα μπορούσαν να κρατήσουν το βαθμό του προηγούμενου ασέπ κλπ. Αυτό έδειχνε περίτρανα ότι δε θα διόριζε όλο το 24μηνο και ασέπ. Γι αυτό και κάποιοι άνθρωποι διαμαρτυρηθήκαμε και τότε και αργότερα αλλά οι περισσότεροι κοιμούνταν ήσυχοι θεωρώντας σίγουρο το διορισμό.


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1675 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:07:41 μμ »
Συγνώμμη που θα βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά μόλις μου έκανε κάτι αρνητική εντύπωση, και θέλω να γράψω εναντίον του νέου ΑΣΕΠ.
Σήμερα διάβαζα για τον ΑΣΕΠ μια συγκεκριμένη ενότητα (ανευ σημασίας που δεν τα είχα διαβάσει στους προηγούμενους διαγωνισμούς) και δοκίμασα πολλά τεστ για να δω αν τα κατάλαβα. Τα απάντησα σχεδόν όλα με μία μόλις μέρα μελέτης. Συνήθως από αυτήν την ενότητα πέφτουν 2-3 ερωτήσεις, δηλαδή 2,5 -3,25 μόρια που δεν έπιασα πριν. Δηλαδή όσο 2-3 χρόνια αναπλήρωσης.
Μία μέρα μελέτης=2 χρόνια αναπλήρωσης για την Διαμαντοπούλου. Αυτό και αν είναι αραλίκι και βυσματάρα. Από τον καναπέ του σπιτιού. Και φαντάσου αν σου δίνουν και τα θέματα από τα φροντιστήρια.....
Μην μου αρχίσετε με "δεν ξέρεις αν θα τα απαντήσεις, είναι αβέβαιο, είναι πιο δύσκολα, ψυχολογία κλπ." τα ξερω...  έχω δώσει 3 φορές. Το ίδιο αβέβαιο είναι αν θα καταφέρεις τίποτα αν πας αναπληρωτής, αν θα μετρήσουν τα μόρια προυπηρεσίας αφού δεν απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις.
Νομίζω ότι καταλαβαίνω ποιούς εξυπηρετεί το νέο σύστημα και γιατί έγινε έτσι. Ελπίζω να την πατήσουνε από την ίδια τους την κομπίνα. Μες την κουτοπονηριά τους, δεν κατάλαβαν με ποιούς τα έχουν βάλει. Αυτό που θα γίνει στο τέλος θα είναι πολύ κοντά σε αυτό που προβλέπει ο joap.

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1676 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:26:07 μμ »
Συγνώμμη που θα βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά μόλις μου έκανε κάτι αρνητική εντύπωση, και θέλω να γράψω εναντίον του νέου ΑΣΕΠ.
Σήμερα διάβαζα για τον ΑΣΕΠ μια συγκεκριμένη ενότητα (ανευ σημασίας που δεν τα είχα διαβάσει στους προηγούμενους διαγωνισμούς) και δοκίμασα πολλά τεστ για να δω αν τα κατάλαβα. Τα απάντησα σχεδόν όλα με μία μόλις μέρα μελέτης. Συνήθως από αυτήν την ενότητα πέφτουν 2-3 ερωτήσεις, δηλαδή 2,5 -3,25 μόρια που δεν έπιασα πριν. Δηλαδή όσο 2-3 χρόνια αναπλήρωσης.
Μία μέρα μελέτης=2 χρόνια αναπλήρωσης για την Διαμαντοπούλου. Αυτό και αν είναι αραλίκι και βυσματάρα. Από τον καναπέ του σπιτιού. Και φαντάσου αν σου δίνουν και τα θέματα από τα φροντιστήρια.....
Μην μου αρχίσετε με "δεν ξέρεις αν θα τα απαντήσεις, είναι αβέβαιο, είναι πιο δύσκολα, ψυχολογία κλπ." τα ξερω...  έχω δώσει 3 φορές. Το ίδιο αβέβαιο είναι αν θα καταφέρεις τίποτα αν πας αναπληρωτής, αν θα μετρήσουν τα μόρια προυπηρεσίας αφού δεν απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις.
Νομίζω ότι καταλαβαίνω ποιούς εξυπηρετεί το νέο σύστημα και γιατί έγινε έτσι. Ελπίζω να την πατήσουνε από την ίδια τους την κομπίνα. Μες την κουτοπονηριά τους, δεν κατάλαβαν με ποιούς τα έχουν βάλει. Αυτό που θα γίνει στο τέλος θα είναι πολύ κοντά σε αυτό που προβλέπει ο joap.
άρα χρειάζεσαι περίπου ένα μήνα διάβασμα για να πιάσεις 100 μόρια, αφού με μία μέρα μελέτη πιάνεις 3 μόρια περίπου. Όλα καλά λοιπόν...
Και ποιος μας λεει ότι ο νέος ασεπ θα έχει πολλαπλής επιλογής ερωτήσεις, νομίζω είχε ειπωθεί ότι η εξέταση μπορεί να είναι μόνο στη διδακτική του αντικειμένου και μέσω αυτής να εξετάζεται και το γνωστικό. Εξάλλου θα βιάζονται να διορθώσουν αν προκηρυχθεί γρήγορα ο διαγωνισμός και με τον μέχρι τώρα γνωστό τρόπο θέλει αρκετό χρονο για διόρθωση.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1677 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:29:21 μμ »
Συγνώμμη που θα βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά μόλις μου έκανε κάτι αρνητική εντύπωση, και θέλω να γράψω εναντίον του νέου ΑΣΕΠ.
Σήμερα διάβαζα για τον ΑΣΕΠ μια συγκεκριμένη ενότητα (ανευ σημασίας που δεν τα είχα διαβάσει στους προηγούμενους διαγωνισμούς) και δοκίμασα πολλά τεστ για να δω αν τα κατάλαβα. Τα απάντησα σχεδόν όλα με μία μόλις μέρα μελέτης. Συνήθως από αυτήν την ενότητα πέφτουν 2-3 ερωτήσεις, δηλαδή 2,5 -3,25 μόρια που δεν έπιασα πριν. Δηλαδή όσο 2-3 χρόνια αναπλήρωσης.
Μία μέρα μελέτης=2 χρόνια αναπλήρωσης για την Διαμαντοπούλου. Αυτό και αν είναι αραλίκι και βυσματάρα. Από τον καναπέ του σπιτιού. Και φαντάσου αν σου δίνουν και τα θέματα από τα φροντιστήρια.....
Μην μου αρχίσετε με "δεν ξέρεις αν θα τα απαντήσεις, είναι αβέβαιο, είναι πιο δύσκολα, ψυχολογία κλπ." τα ξερω...  έχω δώσει 3 φορές. Το ίδιο αβέβαιο είναι αν θα καταφέρεις τίποτα αν πας αναπληρωτής, αν θα μετρήσουν τα μόρια προυπηρεσίας αφού δεν απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις.
Νομίζω ότι καταλαβαίνω ποιούς εξυπηρετεί το νέο σύστημα και γιατί έγινε έτσι. Ελπίζω να την πατήσουνε από την ίδια τους την κομπίνα. Μες την κουτοπονηριά τους, δεν κατάλαβαν με ποιούς τα έχουν βάλει. Αυτό που θα γίνει στο τέλος θα είναι πολύ κοντά σε αυτό που προβλέπει ο joap.

Να είμαστε λίγο πιο ακριβείς, 2 - 3 ερωτήσεις αντιστοιχούν σε 1,25 με 1, 9 μόρια. Επίσης αυτές οι ερωτησούλες είναι το  1,5% περίπου του διαγωνισμού.
Και το πιο σημαντικό: Οι πολλές  ερωτησούλες τελικά παραπάνω από τους άλλους που θα σε οδηγήσουν στην αναπλήρωση ή τον διορισμό δεν είναι μόνο μια ημέρα διαβάσματος. Είναι πολλοί μήνες...
Αν είσαι οριακά, τότε οι 2 ερωτησούλες παίζουν μεγάλο ρόλο, όπως και η μικρή προσαύξηση από την προυπηρεσία...

Αν και συμφωνώ και εγώ σε αρκετά σημεία με τον Joap, συνέχισε το διάβασμα... οι Βιολόγοι έχουν καλή πρόγνωση...

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1678 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:34:32 μμ »



άσχετο πολύ  αγαθοί άνθρωποι δεν φαίνονται αυτοί οι δύο;
ποιός να το φανταζόταν :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1679 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:39:26 μμ »
Γνωρίζει κπ συνάδελφος πόσα μόρια παίρνεις από 1 χρονιά αναπλήρωσης με το νέο σύστημα;;;

0,8 ή 1 μόριο ;;;;
Κάτι μου λέει οτι κ το  0,01 θα έχει την αξία του σε θέσεις....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.