*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 791488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2618 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 07:03:03 μμ »
Εδώ και καιρό είμαστε, ουσιαστικά, σε προεκλογική περίοδο...Το να τάζουν, ειδικά σε τέτοιες περιόδους, είναι ό,τι πιο συνηθισμένο... >:( :( >:(
Ε, να μη ζήσουν και τα φροντιστήρια ΑΣΕΠ;; :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:45 »

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2619 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 07:05:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Λωρα για την απάντηση. Έχει λογική αυτό που λες... Ελπίζω βέβαια να διαλευκανθεί πλήρως το θέμα απο το υπουργείο με κάποια επίσημη και αναλυτική τοποθέτηση (περί του θέματος ΑΣΕΠ) και να μη μείνει ως έχει ,διότι αφενός θα προκαλεί σύγχυση σε μας, αφετέρου πολλοί συνάδελφοι (ιδίως νέοι) θα πιαστούν κορόιδα απο τον κάθε υπεύθυνο φροντιστηρίου που αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι σίγουρος πως  θα τρίβει τα χέρια του..

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 07:07:48 μμ από kostas7 »
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2620 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 07:07:31 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:50:24 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος lampi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2621 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 07:12:19 μμ »
απλά δεν μπορω να καταλάβω το εξης: εφόσον στη δευτεροβάθμια δεν υπάρχουν ξεχωριστές σχολές ειδικής αγωγής, όπως πχ ειναι στους δασκάλους και νηπ/γούς και υπάρχουν μόνο τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής και τα ετήσια σεμινάρια, πως είναι δυνατόν να κάνει ασεπ;; ΄στην ουσία να ΘΕΣΠΙΣΕΙ έναν νέον ασεπ;;;

εδώ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΣΕΠ στη γενική, γιατί δεν υπήρχαν λεφτά κατα τα λεγόμενα της αννα-γούλας..
και τώρα θα κάνει εναν "ασχετο" και απο το πουθενά φερμένο  ασεπ για ειδική αγωγή στη δευτεροβάθμια;;;
με βάση ποια κριτήρια συμμετοχής και ποια ύλη;;;

όσον αφορά στην πρωτοβάθμια, εύχομαι καλή επιτυχία και καλή προετοιμασία-ό,τι και αν σημαίνει αυτό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:45 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2622 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:22:55 μμ »
, ποιος καλυτερος κριτης απο την τοπικη κοινωνια και τους αμεσους αποδεκτες(μαθητες) της διδασκαλιας;
υπαρχει περιπτωση να κρυφτει ο αχρηστος η ο τεμπελης απο μαθητη;

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κρυφτεί ο άχρηστος ή ο τεμπέλης, σίγουρα όμως θα παραμείνει στη θέση του αυτός που έχει ικανότητες στις δημόσιες σχέσεις, όποιος είναι διπλωμάτης και όχι απαραίτητα ο καλός εκπαιδευτικός.
Το 2008-2009 ήμουν ακόμη αναπληρώτρια.Δε θα ξεχάσω μια μαμά να μου λέει ότι η τάδε δεν ήταν καλή νηπιαγωγός και να μου το δικαιολογεί ως εξής"Δεν είχε το πρόσωπο νηπιαγωγού"
Δεν άντεξα και γω και της είπα ότι όταν δίναμε εξετάσεις για το Πανεπιστήμιο,δεν κοίταζαν το πρόσωπό μας,έλεγχαν άλλα πράγματα.
Αν γίνει ποτέ αυτό που υποστηρίζεις, θα είμαστε υποχρεωμένες να περνάμε και κριτική επιτροπή.  :P
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2623 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:32:42 μμ »
οι γονεις δεν ειναι καταλληλοι να αξιολογουν....
ο ενας ερχεται και σου λεει "βαζεις λιγα", ο αλλος "βαζεις πολλα", αλλος "να κανεις ετσι το μαθημα", αλλος "αυτο δε το ειπες καλα"...καθενας το μακρυ του και το κοντο του, συνηθως...ειδικα σε μικρα μερη που με αυτα ασχολουνται, σχεδον ολη την ωρα.... :P :P :P :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2624 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:37:29 μμ »
οι γονεις δεν ειναι καταλληλοι να αξιολογουν....
ο ενας ερχεται και σου λεει "βαζεις λιγα", ο αλλος "βαζεις πολλα", αλλος "να κανεις ετσι το μαθημα", αλλος "αυτο δε το ειπες καλα"...καθενας το μακρυ του και το κοντο του, συνηθως...ειδικα σε μικρα μερη που με αυτα ασχολουνται, σχεδον ολη την ωρα.... :P :P :P :P

Ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!
Εμείς της πρωτοβάθμιας, ξέρουμε τι εστί ο όρος "γονείς".
Ειδικά εμείς οι νηπιαγωγίνες, που είμαστε υποχρεωμένες να τους βλέπουμε σε καθημερινή βάση πρωί-μεσημέρι ή μεσημέρι-απόγευμα.
Το χειρότερό μου, το ομολογώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 10:39:24 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2625 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:40:38 μμ »
θα προτιμουσα να ειχα κι αλλες ωρες μαθημα παρα να μιλαω με τους γονεις... :-[ :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2626 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:42:59 μμ »
Απορώ με ποιά ωριμότητα αυτή η κοινωνία της διαπλοκής, της υποκρισίας και της λαμογιάς θα μπορέσει να κρίνει έναν εκπαιδευτικό. Από την άλλη αν περιμένουμε ο κάθε επαγγελματίας να αξιολογείται μόνο από το σινάφι του, την βάψαμε, αφού ως γνωστόν κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.  Γόρδιος δεσμός είναι πλέον, αποτέλεσμα της σθεναρής αντίστασης των δημοσίων υπαλλήλων αυτής της χώρας τόσα χρόνια να συζητήσουν για έναν ουσιαστικό και κατά τον δυνατό αντικειμενικό τρόπο αξιολόγησής τους. 

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2627 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:03:39 μμ »
τελικά δεν εχω καταλάβει ακόμα θα γίνει αεπ για τουσ εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής? Για τισ άλλες ειδικότητες τισ πρωτοβάθμιασ(δασκάλους νηπιαγωγούς) και τησ δευτεροβάθμιας θα γίνει ασεπ φέτος? Οποιες προσλήψεις αν γίνουν θα ειναι μέσω των πινάκων και όσων έχουν μείνει από τους διοριστεους του προηγούμενου ασεπ? ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2628 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:19:16 μμ »
ΑΣΕΠ θα γινει φετος μονο για ειδικη Αθμιας Για ειδικη Βθμιας μελεταται απλα μελεταται το ενδεχομενο να διεξαχθει για τους ΠΕ02 και ΠΕ03 αλλα οχι απαραιτητως για φετος
Προσωπικη εκτιμηση οι λιγοστοι διορισμοι για φετος θα γινουν απο τους ηδη υπαρχοντες πινακες Για τις ειδικοτητες που εξαντληθηκαν οι διοριστεοι ΑΣΕΠ θα αντληθουν απο το 40% και αν υπαρχουν επιλαχοντες απο το 60%.

Αποσυνδεδεμένος marialena84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2629 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 01:49:18 πμ »
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω.....εγω που ειμαι πε02 αλλα δεν εχω ειδικοτητα ειδικης αγωγης θα μπορω να συμμετασχω??ακατανοητα πραγματα!!!!εγω ξερω το παιδαγωγικο τμημα ειδικης αγωγης πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης......για τη δευτεροβαθμια δεν το γνωριζω!!!!δε μπορω να καταλαβω για μια ακομη φορα τι συμβαινει παλι!!!απαραδεκτοι!
"μαθηση χωρις σκεψη ειναι χαμενος κοπος....σκεψη χωρις μαθηση ειναι κινδυνος.."Κομφουκιος

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2630 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 09:37:26 πμ »
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω.....εγω που ειμαι πε02 αλλα δεν εχω ειδικοτητα ειδικης αγωγης θα μπορω να συμμετασχω??ακατανοητα πραγματα!!!!εγω ξερω το παιδαγωγικο τμημα ειδικης αγωγης πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης......για τη δευτεροβαθμια δεν το γνωριζω!!!!δε μπορω να καταλαβω για μια ακομη φορα τι συμβαινει παλι!!!απαραδεκτοι!
Aκριβώς επειδή στην δευτεροβάθμια δεν υπάρχει σχολή ειδικής αγωγής, αλλά η κατάρτιση αποκτάται κατόπιν μόνο με σχετική επιμόρφωση, μου φαίνεται δύσκολο να μπει ως υποχρεωτική προυπόθεση συμμετοχής η κατοχή μεταπτυχιακού ή σεμιναρίου στην Ε.Α., από τη στιγμή που κάποιος κατέχει το βασικό πτυχίο της προκηρυσσόμενης θέσης.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2631 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 11:47:30 πμ »
ο νόμος πάντως που περιγράφει τα προσόντα είναι ο 3699. Τα σεμινάρια των 400 ωρών μετά το 2008 αν δεν κάνω λάθος παύουν να είναι προσόν διορισμού.

http://www.disabled.gr/lib/?p=17947
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2012, 11:49:16 πμ από rozy4 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160054
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 217
Σύνολο: 227

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.