*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #546 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:27:00 πμ »
οχι, αλλα οταν βγηκαν τα αποτελεσματα το καλοκαιρι και μιλησαμε, ειπαμε θα τα ξαναπουμε το Σεπτεμβρη και τους ειπα "ναι, θα τα πουμε τοτε και για την τιμη"  καπως το πηραν... ::) αυτη τη βδομαδα θα ξεκινησουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:02 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #547 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:29:28 πμ »
Κάνε εσύ την πρόταση evi06 και αν δε δεχτούν, τουλάχιστον να βάλεις κάποια ενδιάμεση τιμή!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #548 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:00:28 πμ »
evi06 εγώ πιστεύω ότι θα δεχτούν μία μικρή αύξηση στην τιμή, γιατί σίγουρα θα είναι πολύ ευχαριστημένοι που το παιδί τους πήρε το lower!

Όλοι οι γονείς είναι "κάπως" όταν ακούν για την τιμή.. εδώ πέρυσι είχα μαθητές ένα 2ωρο την εβδομάδα και επειδή ήταν γκρουπάκι των 2 παιδιών η τιμή που έβγαινε ανά παιδί ήταν πολύ συμφέρουσα για τους γονείς (σχεδόν φροντιστηριακή) και ξέρανε πως για την επόμενη τάξη χρειάζονται οπωσδήποτε 3 ώρες/εβδ. Το καλοκαίρι λοιπόν που με ρώτησαν πόσο θα βγαίνει τους είπα πως δεν τους κάνω αύξηση, αλλά επειδή είναι 4 διδακτικές ώρες παραπάνω τον μήνα βγαίνει παραπάνω, όταν άκουσαν το ποσό ανά μήνα έφριξαν και μου ζήτησαν και μείωση! Έλεος, απλά μαθηματικά.. αυξήθηκαν οι διδακτικές, αυξάνεται και το ποσό ανά μήνα αναλόγως.. δεν είναι λογικό;;

Μάλιστα, για να τους κάνω περισσότερες ώρες με λιγότερα λεφτά, με διαβεβαίωσαν πως όταν μεγαλώσουν τα μικρότερα παιδιά τους ή της γειτόνισσάς τους θα τα αναλάβω εγώ. Αυτό με τα παζάρια με φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση, αλλά δεν τους έκανα το χατήρι.

evi06 εγώ λέω να ζητήσεις μία λογική αύξηση της τιμής εξηγώντας στους γονείς τους λόγους, γιατί αν δε ζητήσεις, θα νιώθεις κορόιδο και ότι σε εκμεταλλεύονται. Καλή αρχή με τα μαθήματα..  :)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #549 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:11:49 μμ »
Και ξαναρχομαι στις φροντιστηριακες τιμες στο ιδιαιτερο. Και αλλη μαμα σημερα που μου ειπε κατευθειαν τιμη/μηνα. Εβγαινε περιπου 5ε για junior και 6.5ε για seniorηςΦυσικα οταν της ειπα τι ζηταω εγω εκανε παζαρια για να φτασει στο ποσο που ειχε στο μυαλο της. Και απαραιτητο συνοδευτικο η κριση, θα τους απολυσουν (δημοσιοι υπαλληλοι) κτλπ.
Δεν ξερω αν ακουγομαι υπερανω, ακαρδη κτλπ αλλα με εχουν κουρασει φετος με τα παζαρια τους! Νιωθω οτι ειμαι μπακαλης!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:16:01 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:02 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #550 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:41:42 μμ »
Τι της είπες τελικά; Εμένα με πήρε μαμά για β2 επίπεδο 2 ώρες/εβδομάδα και ήθελε με 7-8 ευρώ. Της είπα δε μπορώ. Δε μπορώ να καταβάλω τόσο κόπο και προσπάθεια, να πηγαίνω στο σπίτι τους και να μου δίνουν στην καλύτερη περίπτωση 64 ευρώ το μήνα για β2.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #551 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:45:49 μμ »
Και ξαναρχομαι στις φροντιστηριακες τιμες στο ιδιαιτερο. Και αλλη μαμα σημερα που μου ειπε κατευθειαν τιμη/μηνα. Εβγαινε περιπου 5ε για junior και 6.5ε για seniorηςΦυσικα οταν της ειπα τι ζηταω εγω εκανε παζαρια για να φτασει στο ποσο που ειχε στο μυαλο της. Και απαραιτητο συνοδευτικο η κριση, θα τους απολυσουν (δημοσιοι υπαλληλοι) κτλπ.
Δεν ξερω αν ακουγομαι υπερανω, ακαρδη κτλπ αλλα με εχουν κουρασει φετος με τα παζαρια τους! Νιωθω οτι ειμαι μπακαλης!

Καθόλου άκαρδη δεν ακούγεσαι.. δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς δε θεωρούμαστε άνθρωποι με ανάγκες, λογαριασμούς, ενοίκια κτλ, ή άνθρωποι που ζητάνε μία αξιοπρεπή αμοιβή για τη δουλειά τους, το έργο τους, την ενέργεια και τον χρόνο τους! Μερικοί γονείς και ενήλικες μαθητές ακούγονται κάποιες φορές άκαρδοι γιατί δεν μπαίνουν κα-θό-λου και στην δική σου θέση.. σίγουρα πρέπει να έχουν μία πολύ εσφαλμένη εντύπωση/εικόνα για τα οικονομικά των καθηγητών.

Το καλοκαίρι μία φορά στο τέλος του μαθήματος, με ρώτησε μία μαθήτριά μου "κυρία εσείς είστε και σε φροντιστήριο;" και της είπα "όχι, αλλά θα είμαι από του χρόνου" και γυρνάει στο αγόρι και του λέει "είδες;;; γι'αυτό θα γίνω κι εγώ δασκάλα όταν μεγαλώσω, για να δουλεύω και σε φροντιστήριο και σε ιδιαίτερα και να βγάζω τα ΔΙΠΛΑ λεφτά, όπως λέει η μαμά μου!". Μερικοί γονείς νομίζουν πως οι εκπαιδευτικοί παίρνουν διπλούς ή παχυλούς μισθούς ακόμα μέσα στην κρίση. Η μαμά της όμως μου έκανε τρελά παζάρια για το οικονομικό, δεν πληρωνόμουν όσα ήθελα, είχα λίγες ώρες, μου έλεγε για οινομικές δυσκολίες τη στιγμή που κανένας γονιός δεν είχε χάσει τη δουλειά του, κάθε σ/κ ήταν όλο βόλτες, εκδρομές και δώρα στα παιδιά και το καλοκαίρι πήγανε όλη η οικογένεια διακοπές σε ελληνικά νησιά, κάτι που εμένα λόγω των οικονομικών ούτε καν μου πέρναγε από το μυαλό! Έλεος δηλαδή..

Είναι πολύ δύσκολα για όλους και μακάρι να καλυτερέψουν τα πράγματα εκτός και εντός Ελλάδας, αλλά υπάρχει και μία κατηγορία ανθρώπων που εκμεταλλεύεται την κατάσταση για να παίρνουν/πετυχαίνουν αυτό που θέλουν με λιγότερο κόστος. Όταν είστε σίγουροι πως έχετε να κάνετε με αυτήν την κατηγορία, μην υποχωρείτε σε τέτοιους φτηνούς θεατρινισμούς..

Υ.Γ. Εάν θέλουν φροντιστηριακές τιμές όπως λένε.. γιατί απλά δεν πάνε σε ένα φροντιστήριο;;; Θα μείνει αιώνιο ερώτημα ???

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #552 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:47:48 μμ »
Τι της είπες τελικά; Εμένα με πήρε μαμά για β2 επίπεδο 2 ώρες/εβδομάδα και ήθελε με 7-8 ευρώ. Της είπα δε μπορώ. Δε μπορώ να καταβάλω τόσο κόπο και προσπάθεια, να πηγαίνω στο σπίτι τους και να μου δίνουν στην καλύτερη περίπτωση 64 ευρώ το μήνα για β2.
Εννοείται οτι σε κάποιες περιπτώσεις βάζουμε κι εμείς κάποιες κόκκινες γραμμές. Δεν πρέπει να αφήσουμε τους γονείς να τα κάνουν όλα ίσωμα!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #553 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 04:55:28 μμ »
Τι της είπες τελικά; Εμένα με πήρε μαμά για β2 επίπεδο 2 ώρες/εβδομάδα και ήθελε με 7-8 ευρώ. Της είπα δε μπορώ. Δε μπορώ να καταβάλω τόσο κόπο και προσπάθεια, να πηγαίνω στο σπίτι τους και να μου δίνουν στην καλύτερη περίπτωση 64 ευρώ το μήνα για β2.
Καλε δεν προλαβα να της πω. :-D ενω της ειπα οτι αυτη ειναι τιμη φροντιστηριου κ τα ιδιαιτερα ειναι πιο ακριβα μου ειπε ξανασκεψου το και τα λεμε. Να γελασω ή να κλαψω! Που να τολμουσα να της πω +25% με εργοσημο.
Eng_english και εμενα αυτη ειναι η απορια μου...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:14:54 μμ »

Υ.Γ. Εάν θέλουν φροντιστηριακές τιμές όπως λένε.. γιατί απλά δεν πάνε σε ένα φροντιστήριο;;; Θα μείνει αιώνιο ερώτημα ???

Προφανώς κάποιοι θεωρούν ότι το ιδιαίτερο είναι πιο οικονομικό από το φροντιστήριο. Λιγότερες ώρες, λιγότερα δίδακτρα, χάνεις την ώρα δεν την αναπληρώνεις άρα έχεις κέρδος και από κει, πληρώνεις μισό Απρίλη κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:16:35 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Theoanagn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Όλα είναι θέμα παιδείας
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:44:55 μμ »

Γνωστή μου στην Αθήνα,περιοχή Αγιο Δημήτριο με Άλιμο, ενδιαφέρεται για ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών στον γιο της (είναι να δώσει lower το Δεκέμβριο το παιδί). Αν υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:47:45 μμ »
Υ.Γ. Εάν θέλουν φροντιστηριακές τιμές όπως λένε.. γιατί απλά δεν πάνε σε ένα φροντιστήριο;;; Θα μείνει αιώνιο ερώτημα ???
Γιατί να πάνε σε φροντιστήριο αφού μπορούν να έχουν φτηνές τιμές στη βολή του σπιτιού τους (και να ακυρώνουν μαθήματα όποτε θέλουν)?

Είναι λαίλαπα το φτηνό ιδιαίτερο. Σε βάθος χρόνου δεν συμφέρει ούτε τον καθηγητή, είτε κάνει μόνο ιδιαίτερα (οπότε χάνει ένσημα, επιδόματα κλπ) είτε δουλεύει σε φροντιστήριο (οπότε ίσως φτάσει να μην βρίσκει καν δουλειά με ασφάλιση).

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:40:15 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.. Απλώς ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω αγγελία όπου ζητείται καθηγητής αγγλικών για προετοιμασία για prof. Ποια η γνώμη σας για τις εξευτελιστικές τιμές που παζαρεύονται οι μαθητές ειδικά σε τέτοια επίπεδα?

http://www.aggeliopolis.gr/kentriki_makedonia/Ziteitai_katigiths_tria_Agglikon_11496007.htm?ca=3_s&w=1
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:44:52 μμ »
Όσο τα επιτρέπουμε αυτά, καλά κάνουν και μας φέρονται έτσι!!

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:49:09 μμ »
Όσο τα επιτρέπουμε αυτά, καλά κάνουν και μας φέρονται έτσι!!

Ε ναι δεν έχεις άδικο...Χαλανε την πιάτσα κάποια άτομα. Τραγικό.
Always look on the bright side of things....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.