*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4346054 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10976 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 07:38:06 πμ »
με τις ενστασεις ειναι ΟΛΑ βυσματα ΜΗΔΕΝΟΣ εξσιρουμενου. κ θα το λεω κ θα το φωναζω γιατι ντροπη δεν εχετε
κ ουλαχισιστο δε θα κοροιδευεται τον κοσμο. αμα εισαι απο ενσταση . εγλειψες το συστημα που βριζεις καθε μερα.
Καλη σου μερα blum!Δεν εχω κανενα λογο να σε πεισω.Φωναξε το οσο θελεις!Αν ειχες παρει ομως μεταταξη,προφανως δεν θα φωναζες τοσο και δεν θα μιλουσες συνεχεια για ΒΥΣΜΑΤΑ.Την εχεις καταντησει 'καραμελα' τη λεξη!Δεν βαρεθηκες να επαναλαμβανεσαι;Μορφωμενος ανθρωπος εισαι!!;;Πιστευε οτι θελεις!!!Με τοση πικρια που εχεις ομως μεσα σου,μονο στον εαυτο σου κανεις κακο και ειναι κριμα!
Y.Γ.Δεν εγλειψα και δεν επεσα στα ποδια κανενος.Ημουν σε νομό που πλεοναζα,χωρις οργανικη,με μηδενικο ωραριο και στη διαθεση του Πυσδε...οποτε;
Eυχομαι ομως να παρεις μεταταξη,να σε λενε 'βυσμα' και να δω τι θα λες μετα!!!!Πες οτι θες,εξεφρασε τη γνωμη σου ελευθερα,αλλά σε παρακαλω πολυ χωρις να βριζεις το κοσμο!Ειναι ντροπη να 'θαβεις' άλλους χωρις να ξερεις!!!Δεν σου φταινε σε τιποτα!!!   
Δεν θα ασχοληθω πια μαζι σου,το ποιόν σου μας το εδειξες αρκετες φορες μεσα στο καλοκαιρι κανοντας μου επιθεση με τροπο 'ΚΑΤΙΝΙΣΤΙΚΟ', δινοντας καταρες.Ευτυχως που διαγραφηκαν τα μηνυματα σου και ισως δεν προλαβαν πολλοι να τα διαβασουν!ΑΥΤΑ!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2013, 08:37:22 πμ από Fofaki »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:05 »

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10977 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:25:20 πμ »
με τις ενστασεις ειναι ΟΛΑ βυσματα ΜΗΔΕΝΟΣ εξσιρουμενου. κ θα το λεω κ θα το φωναζω γιατι ντροπη δεν εχετε
κ ουλαχισιστο δε θα κοροιδευεται τον κοσμο. αμα εισαι απο ενσταση . εγλειψες το συστημα που βριζεις καθε μερα.

Δεν έχω πάρει μετάταξη, έχω κάνει ήδη δύο ενστάσεις και έχω ξεκινήσει διαδικασία για προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια.
Βύσματα μπήκαν στις ενστάσεις. Αυτό είναι το σίγουρο. Αλλά δεν ήταν όλοι βύσματα. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10978 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:37:34 πμ »
Δεν έχω πάρει μετάταξη, έχω κάνει ήδη δύο ενστάσεις και έχω ξεκινήσει διαδικασία για προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια.
Βύσματα μπήκαν στις ενστάσεις. Αυτό είναι το σίγουρο. Αλλά δεν ήταν όλοι βύσματα. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
Καλημέρα black21. Είμαι στην ίδια κατάσταση κι εγώ. Μου έχουν πει όμως πως δεν μπορούμε ακόμα να ξεκινήσουμε διαδικασία για προσφυγή πριν περάσουν 50-60 μέρες από την κατάθεση της ένστασής μας (της τελευταίας φυσικά). Ξέρεις κάτι άλλο ? Ενδιαφέρομαι κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10979 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:46:16 πμ »
Καλημέρα black21. Είμαι στην ίδια κατάσταση κι εγώ. Μου έχουν πει όμως πως δεν μπορούμε ακόμα να ξεκινήσουμε διαδικασία για προσφυγή πριν περάσουν 50-60 μέρες από την κατάθεση της ένστασής μας (της τελευταίας φυσικά). Ξέρεις κάτι άλλο ? Ενδιαφέρομαι κι εγώ.

στις 30 ημέρες θεωρείται σιωπηρή απόρριψη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:05 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10980 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:52:52 πμ »
στις 30 ημέρες θεωρείται σιωπηρή απόρριψη
Άρα, πότε μπορούμε να προσφύγουμε δικαστικά ?

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10981 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:57:39 πμ »
Μίλησα κι εγώ με Υπουργείο σήμερα. Δε θα πάνε στα σκουπίδια οι ενστάσεις.Οι αρμόδιοι υπάλληλοι έχουν κάνει λεπτομερή καταγραφή των ενστάσεών μας.Να φανταστείς μόλις είπα όνομα με βρήκαν αμέσως στη λίστα τους.Τώρα τι θα κάνει η Ηγεσία με αυτές δεν ξέρω, αλλά γιατί να απασχολούν τους υπαλλήλους με αυτές χωρίς λόγο?Ασε που προσωπικά πιστεύω ότι για αυτό καθυστερεί και η β΄φαση. Τώρα για το πότε δε μου είπαν συγκεκριμένα αλλά η μία υπάλληλος είπε ότι από βδομάδα θα διαβιβαστούν.Ας επίσουμε για το καλύτερο. Είναι η τελευταία μας ευκαιρία.(Τουλάχιστον για εμάς που ανήκουμε σε ελλειματικές πλέον περιοχές και δε δικαιούμαστε ούτε αποσπάσεις ούτε β' φάση...)

Κανένα νέο για ικανοποίηση των ενστάσεων επί των ενστάσεων ή για β' φάση μετατάξεων;

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10982 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:59:16 πμ »
Άρα, πότε μπορούμε να προσφύγουμε δικαστικά ?

60 ημέρες από τη δημοσίευση του πρώτου ΦΕΚ με τα ονόματα των μετατασσόμενων.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10983 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 11:07:26 πμ »
60 ημέρες από τη δημοσίευση του πρώτου ΦΕΚ με τα ονόματα των μετατασσόμενων.
Ok thanks. Μήπως ξέρετε, παιδιά, εάν παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν ανέφερα το συγκεκριμένο ΦΕΚ στην ένστασή μου, καθώς την έκανα αμέσως μετά την δημοσιοποίηση του δελτίου τύπου του υπουγείου και όχι του ΦΕΚ ?

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10984 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 12:21:05 μμ »
Άρα, πότε μπορούμε να προσφύγουμε δικαστικά ?

αφού περάσουν 30 ημέρες απ' την ένσταση

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10985 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:38:32 μμ »
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ....ΝΤΡΟΠΗ...
Υπεύθυνη για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών ήταν μία εκ των συλληφθέντων για την υπόθεση χρηματισμού στον Οίκο Ναύτου
Ειδικότερα, υπάλληλος που πλέον εργάζεται με απόσπαση στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου συνελήφθη σήμερα επ´ αυτοφώρω την ώρα που μαζί με άλλους τρεις υπαλλήλους του Οίκου Ναύτου «λαδώνονταν» με 250.000 ευρώ από κλινικάρχη.
Οι συλλήψεις έγιναν με εντολή του οικονομικού εισαγγελέα Γαληνού Μπρή και παρουσία του επίκουρου εισαγγελέα Γιάννη Δραγάτση.
Μάλιστα, για την υπόθεση επιστρατεύτηκε και ο κοριός της ΕΥΠ, ο οποίος κατέγραψε συνομιλίες, ενώ το επίμαχο ραντεβού που κλείστηκε σήμερα το πρωί στη Λεωφόρο Θηβών καταγράφηκε και με κάμερα.
Σύμφωνα με τις αρχές, η «κομπίνα» προέβλεπε την είσπραξη σχεδόν 1 εκατ. ευρώ με πλαστά παραστατικά από τον κλινικάρχη για ιατρικές υπηρεσίες που παρείχε στον Οίκο Ναύτου, οι οποίες δεν υφίστανται.
Όπως φέρεται να κατήγγειλε ο ίδιος ο κλινικάρχης, προ καιρού εισέπραξε 1.150.000 για νόμιμες υπηρεσίες που παρείχε σε ασφαλισμένους του ταμείου.
Τότε τον πλησίασε η συγκεκριμένη υπάλληλος και του πρότεινε να πάρει τα χρήματα εις διπλούν καταθέτοντας τα σχετικά παραστατικά.
Ο κλινικάρχης ενημέρωσε τις αρχές ότι η συμφωνία προέβλεπε να κρατήσει ο ίδιος περίπου 500.000 και να καταβάλλει στους υπαλλήλους από 250.000 σε δυο ισόποσες δόσεις.
Ωστόσο, η εμπλοκή της συγκεκριμένης υπαλλήλου φέρνει στην επιφάνεια ένα ακόμα καίριο ζήτημα, το οποίο θα πρέπει να εξεταστεί άμεσα από τις αρμόδιες αρχές.
Η συμμετοχή της στην κομπίνα, σε «ηγετική» μάλιστα θέση, όπως φαίνεται, δημιουργεί εύλογα ερωτηματικά και για τις υπόλοιπες υποθέσεις που έχει χειριστεί στις διάφορες θέσεις που έχει εργαστεί.
Συγκεκριμένα, η εν λόγω αποσπάστηκε το Μάρτιο του 2012 με απόφαση του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου στο πολιτικό γραφείο του, όπου ανέλαβε το χειρισμό των μεταθέσεων των εκπαιδευτικών.
Ο χρηματισμός της λοιπόν στην υπόθεση του Οίκου Ναύτου είναι φυσικό να θέτει εν αμφιβόλω την όλη διαδικασία που ακολουθήθηκε και στις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών. Και αυτό γιατί είναι πολύ λογικό, όσο καλοπροαίρετα και αν σκέφτεται κάποιος, να υποθέσει ότι μία υπάλληλος που «λαδώθηκε», είναι πολύ πιθανό να ακολουθεί την ίδια τακτική εν γένει.
Κατ' επέκταση, πώς μπορεί να είναι σίγουρος ο κάθε εκπαιδευτικός που μετατέθηκε χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του ότι η μεταφορά του αυτή ήταν «καθαρή» και όχι αποτέλεσμα μίας ακόμα κομπίνας που πιθανότατα στήθηκε από την ίδια υπάλληλο με σκοπό και πάλι το κέρδος;
 Στα ερωτήματα που γεννώνται από την αποκάλυψη της υπόθεσης θα πρέπει να απαντήσουν άμεσα τόσο ο υπουργός Παιδείας, ο οποίος είναι και εκείνος που ζήτησε την απόσπασή της στο πολιτικό του γραφείο, όσο και το ίδιο το υπουργείο ως αρμόδιος φορέας, προκειμένου να διαπιστωθεί αν η όλη διαδικασία διεξήχθη χωρίς «λαδιές»...ανάλογες με εκείνες που εντοπίστηκαν στον Οίκο Ναύτου.
NEWSBOMB

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10986 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:38:19 μμ »
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ....ΝΤΡΟΠΗ...
Υπεύθυνη για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών ήταν μία εκ των συλληφθέντων για την υπόθεση χρηματισμού στον Οίκο Ναύτου
Ειδικότερα, υπάλληλος που πλέον εργάζεται με απόσπαση στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου συνελήφθη σήμερα επ´ αυτοφώρω την ώρα που μαζί με άλλους τρεις υπαλλήλους του Οίκου Ναύτου «λαδώνονταν» με 250.000 ευρώ από κλινικάρχη.
Οι συλλήψεις έγιναν με εντολή του οικονομικού εισαγγελέα Γαληνού Μπρή και παρουσία του επίκουρου εισαγγελέα Γιάννη Δραγάτση.
Μάλιστα, για την υπόθεση επιστρατεύτηκε και ο κοριός της ΕΥΠ, ο οποίος κατέγραψε συνομιλίες, ενώ το επίμαχο ραντεβού που κλείστηκε σήμερα το πρωί στη Λεωφόρο Θηβών καταγράφηκε και με κάμερα.
Σύμφωνα με τις αρχές, η «κομπίνα» προέβλεπε την είσπραξη σχεδόν 1 εκατ. ευρώ με πλαστά παραστατικά από τον κλινικάρχη για ιατρικές υπηρεσίες που παρείχε στον Οίκο Ναύτου, οι οποίες δεν υφίστανται.
Όπως φέρεται να κατήγγειλε ο ίδιος ο κλινικάρχης, προ καιρού εισέπραξε 1.150.000 για νόμιμες υπηρεσίες που παρείχε σε ασφαλισμένους του ταμείου.
Τότε τον πλησίασε η συγκεκριμένη υπάλληλος και του πρότεινε να πάρει τα χρήματα εις διπλούν καταθέτοντας τα σχετικά παραστατικά.
Ο κλινικάρχης ενημέρωσε τις αρχές ότι η συμφωνία προέβλεπε να κρατήσει ο ίδιος περίπου 500.000 και να καταβάλλει στους υπαλλήλους από 250.000 σε δυο ισόποσες δόσεις.
Ωστόσο, η εμπλοκή της συγκεκριμένης υπαλλήλου φέρνει στην επιφάνεια ένα ακόμα καίριο ζήτημα, το οποίο θα πρέπει να εξεταστεί άμεσα από τις αρμόδιες αρχές.
Η συμμετοχή της στην κομπίνα, σε «ηγετική» μάλιστα θέση, όπως φαίνεται, δημιουργεί εύλογα ερωτηματικά και για τις υπόλοιπες υποθέσεις που έχει χειριστεί στις διάφορες θέσεις που έχει εργαστεί.
Συγκεκριμένα, η εν λόγω αποσπάστηκε το Μάρτιο του 2012 με απόφαση του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου στο πολιτικό γραφείο του, όπου ανέλαβε το χειρισμό των μεταθέσεων των εκπαιδευτικών.
Ο χρηματισμός της λοιπόν στην υπόθεση του Οίκου Ναύτου είναι φυσικό να θέτει εν αμφιβόλω την όλη διαδικασία που ακολουθήθηκε και στις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών. Και αυτό γιατί είναι πολύ λογικό, όσο καλοπροαίρετα και αν σκέφτεται κάποιος, να υποθέσει ότι μία υπάλληλος που «λαδώθηκε», είναι πολύ πιθανό να ακολουθεί την ίδια τακτική εν γένει.
Κατ' επέκταση, πώς μπορεί να είναι σίγουρος ο κάθε εκπαιδευτικός που μετατέθηκε χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του ότι η μεταφορά του αυτή ήταν «καθαρή» και όχι αποτέλεσμα μίας ακόμα κομπίνας που πιθανότατα στήθηκε από την ίδια υπάλληλο με σκοπό και πάλι το κέρδος;
 Στα ερωτήματα που γεννώνται από την αποκάλυψη της υπόθεσης θα πρέπει να απαντήσουν άμεσα τόσο ο υπουργός Παιδείας, ο οποίος είναι και εκείνος που ζήτησε την απόσπασή της στο πολιτικό του γραφείο, όσο και το ίδιο το υπουργείο ως αρμόδιος φορέας, προκειμένου να διαπιστωθεί αν η όλη διαδικασία διεξήχθη χωρίς «λαδιές»...ανάλογες με εκείνες που εντοπίστηκαν στον Οίκο Ναύτου.
NEWSBOMB

Πω, πω τι μαθαίνει κανείς από τα media! Μα κοροιδευόμαστε τώρα;Πρώτη φορά ακούμε για τέτοιες περιπτώσεις;Αλήθεια αμφισβητείται η εγκυρότητα και η αξιοκρατία των μεταθέσεων; Των αποσπάσεων όχι; Ούτε των μετατάξεων;Ένα σαθρό σύστημα βρώμάει από το κεφάλι, όχι από τα...λέπια!"Λαδιές" στο Παιδείας;ΠΟΤΕ!Να φύγει, να πάει αλλού, σε άλλο Υπουργείο!Εμείς δεν είδαμε ,δεν ακούσαμε, δεν ξέρουμε τίποτα!Άσε που έχουμε στη ούρά τόσους να βολευτούν στο πολιτικό γραφείο του Υπουργού μας.
 Να έρθω εγώ κύριε Υπουργέ μας που είμαι μάνα με δύο παιδιά και είμαι ξορισμένη στη Χώρα του Ποτέ με μηδενικές πιθανότητες απόσπασης;Δε θα ενοχλώ, υπόδειγμα υπαλλήλου θα είμαι!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10987 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 03:19:50 μμ »
Κανένα νέο για ικανοποίηση των ενστάσεων επί των ενστάσεων ή για β' φάση μετατάξεων;

Κανένα νέο για ικανοποίηση των ενστάσεων επί των ενστάσεων ή για β' φάση μετατάξεων;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10988 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 12:09:01 πμ »
Μετα απο ολα αυτα,βλεπε τα νεα για την αποσπασμενη στο υπουργειο παιδειας με τα λαδωματα,δειτε και αυτο..

<<Πρόκειται για την Ε.Γ., η οποία μαζί με την επιθεωρήτρια Α.Χ. και τον εκπρόσωπο των εργαζομένων του Οίκου Ναύτου Σ.Γ. έστησαν κύκλωμα προκειμένου να απομυζήσουν το ασφαλιστικό ταμείο. Συγκεκριμένα, όπως αποκαλύψαμε, η συγκεκριμένη γυναίκα, μαζί με τους δύο συνεργούς της πλησίασαν κλινικάρχη στον οποίο πρότειναν να παρουσιάσει πιστωτικά, από τα οποία θα προκύπτει ότι ο Οίκος Ναύτου του οφείλει χρήματα, ενώ ήδη από το καλοκαίρι τον είχε εξοφλήσει.
Ο σκοπός ήταν να μοιραστούν τα χρήματα, ο κλινικάρχης και το κύκλωμα. Ο κλινικάρχης ενημέρωσε τις εισαγγελικές Αρχές και στη συνέχεια υπέβαλλε τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Η Ε.Γ. και οι συνεργοί της ενέκριναν ποσό ύψους 1.050.000 ευρώ. Το πόσο θα παραλάμβανε ο κλινικάρχης σε δύο δόσεις, πριν παραδώσει τα μισά χρήματα στο κύκλωμα. Η Ε.Γ. και οι συνεργοί της, συνελήφθησαν κατά τη διάρκεια της συναλλαγής, όταν δηλαδή ο κλινικάρχης πήγε να τους παραδώσει τις πρώτες 250.000.

 
Όπως προκύπτει από διαλόγους οι οποίοι περιλαμβάνονται στη δικογραφία, η Ε.Γ. δεν είναι απλώς μια υπάλληλος, την οποία ο ίδιος ο υπουργός Παιδείας ζήτησε στο γραφείο του και μάλιστα την απέσπασε σε αυτό δύο φορές, αλλά μια γυναίκα, η οποία εμφανίζεται να έχει σχέση εξουσίας, να κάνει περιοδείες με τον Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο, ακόμη και να τον εκβιάζει.
 
Ενδεικτική είναι η συνδιάλεξη της 22ας Οκτωβρίου, στην οποία η Ε.Γ. συνομιλεί με κάποια Λένα, γραμματέα του προέδρου του Οίκου Ναύτου και στελέχους της ΝΔ, Χρήστου Παρρά, η οποία επίσης έχει συλληφθεί. Οι δύο γυναίκες συνεννοούνται για το «μεγάλο κόλπο» και η Ε.Γ. εμφανίζεται να απειλεί τον υπουργό Παιδείας.
 
ΛΕΝΑ: Εσύ το ξέρεις ότι ακόμα το επιτροπικό ένταλμα δεν έχει φύγει;
 
Ε.Γ.: Μου το χεις πει αυτό.
 
ΛΕΝΑ: Λοιπόν τρέχω εκεί πέρα πάνω πανικόβλητη και εκβιάζω ότι ο Παρράς θα ανέβει πάνω και θα τα κάνει μπουρδέλο.
 
Ε.Γ.: Ναι, να τα κάνει μπουρδέλο.
 
ΛΕΝΑ: Ότι μπορώ να κάνουμε.
 
Ε.Γ: Όλο μπουρδέλο κάνει και τίποτα δεν κάνει και αυτός. Όλο τηγάνι. Σκάσε, όλο τηγανίτες.
 
ΛΕΝΑ: Να σου πω κάτι, στον ΕΟΠΥΥ όμως τον φοβούνται. Το ξέρεις;
 
Ε.Γ.: Καλά, ας πάει μια βόλτα.
 
ΛΕΝΑ: Ναι αλλά αυτοί όμως τρέχουνε με ένα ρυθμό όχι χελώνας, δεν ξέρω εγώ τι.
 
[…]
 
Ε.Γ.: Δεν μπορείς να καταλάβεις τι νιώθω. Και μέχρι να πάρετε τηλέφωνο και για αυτό και για το άλλο, με καίει και το άλλο πολύ μαλάκα και δεν σου χω πει τίποτα.
 
ΛΕΝΑ: Εγώ να δεις πως καίγομαι.
 
Ε.Γ.: Μπήκα μέσα στον Αρβανιτόπουλο και του λέω θα σας γαμήσω το κέρατο. Δεν καταλαβαίνω εγώ τίποτα.
 
Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζει κι ένας δεύτερος διάλογος με ημερομηνία 30 Οκτωβρίου, μεταξύ της Ε.Γ. και του κλινικάρχη. Σε αυτόν φαίνεται η οικειότητα της γυναίκας με τον υπουργό Αρβανιτόπουλο, τον οποίο αποκαλεί ΆΡΒΙ.
 
Ε.Γ.: Να σου πω, αύριο ε;
 
ΚΛΙΝΙΚΑΡΧΗΣ: Ναι ρε κοπελιά μου αύριο, αν προλάβω αύριο με την τράπεζα, αύριο, αν προλάβω μεθαύριο, μεθαύριο.
 
Ε.Γ.: Κανόνισε γιατί Παρασκευή θα λείπω με τον ΑΡΒΙ.
 
ΚΛΙΝΙΚΑΡΧΗΣ: Με ποιον θα λείπεις;
 
Ε.Γ: Με τον ΑΡΒΙ, Σαββατοκύριακο θα πάω περιοδεία.
 
ΚΛΙΝΙΚΑΡΧΗΣ: Ποιος είναι αυτός; Με ποιον θα πας περιοδεία;
 
Ε.Γ.: Με τον Αρβανιτόπουλο, εκεί που είμαι.
 
ΚΛΙΝΙΚΑΡΧΗΣ: Στ” αρχίδια μου με ποιον πας. Άμα είναι πιο σοβαρή δουλειά αυτή, να πας με τον Αρβανιτόπουλο περιοδεία…
 
Ε.Γ.: Όχι, δεν είναι, δεν είναι.
 
ΚΛΙΝΙΚΑΡΧΗΣ: …Τράβα στην περιοδεία.
 
Ε.Γ.: Όχι ρε, άντε κανόνισε.
 
ΚΛΙΝΙΚΑΡΧΗΣ: Άντε.
 
Ε.Γ.: Άντε κανόνισε μπούφο, περιμένω από το πρωί, άντε γεια.
 
Τόσο ο κ. Αρβανιτόπουλος, όσο και η ΝΔ είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν, απορρίπτοντας για μια έστω φορά, την πάγια τακτική να «κάνουν την πάπια», ο δε υπουργός, δεδομένων των τελευταίων εξελίξεων ίσως πρέπει να υποβάλλει και την παραίτησή του.
 
Πηγή: koutipandoras.gr


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85#ixzz2juEi5UHc
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook  >>

Τα εχω δει ολα.Ηξερα οτι ειναι αλητες,αλλα δεν φανταζομουν τοσο πολυ.
Και εμεις περιμενουμε να εφαρμοζουν τους νομους,να κοιτανε ενστασεις,να ειναι συνεπεις;χαχαχαχαχαχα,ανεκδοτο ακουγεται.
Ηθελα να ηξερα τι περιμενουν για να τον παραιτησουν;
Οσον αφορα τις μεταταξεις β φαση..,ειναι τοσο ασχετοι και τοσο απιστευτη η ασυνεπεια τους,που δεν περιμενω τιποτα απο αυτους.Μονο ότι κανουμε μεσω δικαστικης οδου ,αγωνων και εννοειται μαυρο στις εκλογες.Αλλη λυση δεν υπαρχει.Πραγματικα σας το λεω,μαυρισε η ψυχη μου.ΑΥΤΟΙ οι ανθρωποι αποφασιζουν για τις ζωες μας,για τα παιδια ,για τη  παιδεια γενικοτερα.Μετα απο ολα αυτα...τα εχω δει ολα.Και αυτοι οι ανθρωποι θα μας αξιολογισουν κιολας.Ειναι τοσο τραγικο,που κατανταει κωμικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2013, 12:14:33 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10989 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 12:56:16 πμ »
Γατόπαρδε και λίγα λες...βρωμιά. Αλήθεια οι συνδικαληστές μας που μας ενημερώνουν  με πάθος(λέμε τώρα)..... 6 μέρες τώρα που τα καλά παιδιά πιαστήκανε με τη γίδα στη πλάτη δεν ξέρουν τίποτα; ΟΛΜΕ, ΔΟΕ, αιρετοί, καφεδάκια ΚΑΙ τηγανίτες στο τρίτο  ποιός σερβίρει; Ο Παράς που αναφέρει η καλή αυτή κυρία  με τις τηγανίτες ποιός είναι μπερδευτήκαμε.....κάτι έλεγε βέβαια το wwwvukentragr (κωνσταντίνος αρβανιτόπουλος διαθεσιμότητες και προσλήψεις δικών μας παιδιών) αλλά μπορεί να μην καταλάβαμε καλά πάει καιρός... Μόνο Η ΚΥΡΊΑ Η ΝΑΥΤΟΠΑΙΣ είναι στο κόλπο...διάβασε και εσύ μπας και διαφωτιστούμε και βγάλουμε άκρη....(ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ) για τη φουκαριάρα τη μάνα τους  αμάρτησαν!!!!!Τι ζητούσαν άλλωστε μισό μύριο....Που είναι κάτι καλοί σύμβουλοι να μας διαφωτίσουν με την πολυπραγματοσύνη τους (τις ειρωνείες τους και τις αναφορές τους στους συντονιστές );
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2013, 01:35:09 πμ από skiritisa »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.