*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 241698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batraxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 05:38:38 μμ »
Καλήσπερα και απο μένα..Να κάνω μια αφελής ερώτηση?Πα'ιρνουν λεφτά οι σχεδιαστές απο τα τμήματα της ΠΔΣ?Δεν το γνώριζα αυτό...Για αυτό σε παρακάλανε?Έτσι εξηγείται.....Και να ρωτησω και κάτι άλλο..Το όριο ειναι 10 ώρες ΠΔΣ σωστά?Αν καποιος εχει 11 ώρες τότε τι γίνεται?Τι πρέπει να κάνει?Προκλητική ερώτηση,ε?...Πριν με κράξετε να σας πω συνάδελφοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:33:04 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 06:01:08 μμ »
Βεβαίως και πληρώνονται!!!Αλλιώς γιατί κόπτονται τόσο πολύ να φτιάξουν τα τμήματα και παρακαλάνε τους μαθητές!Διαφορετικά δε νομίζω ότι θα αναλάμβανε κανένας να περνάει τέτοιο λούκι!! Νομίζω απαγορεύεται να πάρεις πάνω από δέκα ώρες!Και να πάρεις 11 την ενδέκατη αν δεν κάνω λάθος ούτε θα τη πληρωθείς ούτε θα παίρνεις μόρια! Γι' αυτό εγώ θα σε συμβούλευα να την αφήσεις να πάρει και κανένας άλλος χριστιανός μήπως και δει άσπρη μέρα!

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 08:02:14 μμ »
Βεβαίως και πληρώνονται!!!Αλλιώς γιατί κόπτονται τόσο πολύ να φτιάξουν τα τμήματα και παρακαλάνε τους μαθητές!Διαφορετικά δε νομίζω ότι θα αναλάμβανε κανένας να περνάει τέτοιο λούκι!! Νομίζω απαγορεύεται να πάρεις πάνω από δέκα ώρες!Και να πάρεις 11 την ενδέκατη αν δεν κάνω λάθος ούτε θα τη πληρωθείς ούτε θα παίρνεις μόρια! Γι' αυτό εγώ θα σε συμβούλευα να την αφήσεις να πάρει και κανένας άλλος χριστιανός μήπως και δει άσπρη μέρα!


...Κι όμως νομίζω πως κι εδώ υπάρχει παραθυράκι.. Κάπου είχα διαβάσει (η Ιωάννα βέβαια ξέρει να μας το επιβεβαιώσει αν ισχύει..) ότι μπορεί κάποιος να πάρει παραπάνω από 10 ώρες ΠΔΣ αν δεν προσφέρεται αλλος να διδάξει, αν δλδ δεν υπάρχειάλλος που να έχει κάνει αίτηση.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 08:52:59 μμ »
Λέτε με την ανεργία που υπάρχει και με την απελπισία που έχει ο κόσμος έστω και για 1 ώρα να μην υπάρχουν άλλοι που να θέλουν να διδάξουν?
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:33:04 »

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 02:26:15 πμ »
[
Οσοι ξερουν απο Β' Αθηνων, επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει εκει, πραγματικα η διευθυνση το κοβει αμεσως το τμημα οταν δει οτι δεν εχει 7 μαθητες? Και ποσους πρεπει να εχει για να το επιτρεψει να συνεχιστει?
περσι δουλευα β αθηνας και υπηρχε τμημα ΠΔΣ με τρια παιδια που λειτουργησε ολη τη χρονια κανονικα με την ανοχη της διευθυνσης. οσο για υπογραφες καταλαβαινεις ποιοι υπεγραφαν.... το μαθημα ηταν αρχαια β λυκειου κατευθυνσης. στο δικο μου τμημα ηταν 7 παιδια στην αεχη και στο μηνα εμειναν 6 αλλα διατηρηθηκε μεχρι τελους σαν 7 ατομα

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:00:25 μμ »
Και μετά έχεις να αντιμετωπίσεις και τους ίδιους τους σχεδιαστές που σου λένε ότι σου έδωσαν τμήμα με 7-8 μαθητές και δε μπόρεσες να τα κρατήσεις!Έλεος πια!Εννοείται ότι σε δικούς τους δίνουν τα σίγουρα τμήματα ή ακόμα συντηρούν τμήματα "φαντάσματα" και δεν είναι λίγες οι φορές που βάζουν από μόνοι τους υπογραφές για τα παιδιά! Λίγο πολύ νομίζω ότι αυτά είναι γνωστά σε όλους μας!

Εμενα τμημα με πολλα παιδια δε μου εδωσαν ποτέ, αλλά και ποτε δεν ειχα προβλημα να κρατησω τα παιδια που ερχονταν. Οταν ομως παω και δε βλεπω κανεναν, με ξενιζει να ζητησω να μου δειξουν τις αιθουσες τους για να παω το πρωι να τα βρω ενα-ενα. Αν δεν ειχα εναλλακτικη μπορει και να το εκανα, αλλά εχω εναλλακτικη, μονο που ειναι εκατονταδες χιλιομετρα μακρια και μεγαλη ταλαιπωρια να πηγαινω καθε βδομαδα.

Απο την αλλη, ο σχεδιαστης ηταν προθυμος να κρατηθει το τμημα ως "φαντασμα" για ενα μηνα, αλλά εγω δε δεχτηκα να υπογραψει ο ιδιος για τα παιδια. Και μονο που σκεφτηκα οτι καποιος στη Διευθυνση μπορει να τσεκαρει τις υπογραφες των παιδιων με τις υπογραφες απο καποιο αλλο τμημα ΠΔΣ και να δει οτι δεν ειναι ιδιες, φρικαρα κανονικοτατα. Δεν το ηξερα οτι συμβαινουν και τετοια στην ΠΔΣ... για υπογραφες μαθητων που καποια βδομαδα δεν ερχονται και την επόμενη βδομαδα τους βαζεις να υπογραψουν και για την προηγουμενη, ενταξει, αυτα ειναι γνωστα και τα ηξερα... αλλά οτι υφισταται και το αποκρουστικο φαινομενο να υπογραφουν οι ιδιοι οι σχεδιαστες για τα παιδια, δεν το ηξερα κι ουτε θελω καμια σχεση με τετοια πραγματα. Καταρχην, εκτος απο το παρανομο του πραγματος, δε φοβουνται οτι καποιος συναδελφος που θιγεται ή καποιος που τσακωθει με το σχεδιαστη, μπορει να τους καταδωσει στη διευθυνση?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:07:16 μμ »
υπηρχε τμημα ΠΔΣ με τρια παιδια που λειτουργησε ολη τη χρονια κανονικα με την ανοχη της διευθυνσης. οσο για υπογραφες καταλαβαινεις ποιοι υπεγραφαν....

Ειλικρινα, αν δε μου ειχε πει αυτο το πραγμα ο σχεδιαστης κι αν δεν ελεγε ο libera για τα τμηματα-φαντασματα, δε θα ειχα καταλαβει το υπονοουμενο σου για το ποιοι υπεγραφαν! Να φανταστεις, οταν μου το ειπε ο σχεδιαστης νομιζα οτι ηταν μεμονωμενη περιπτωση... τωρα ειναι που μαθαινω οτι γινεται κι απο αλλους σχεδιαστες. Πραγματικα, πολυ ριψοκινδυνο μου φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:12:47 μμ »
Εγώ πάντως, τρία χρόνια, που εργάστηκα στην πρόσθετη, ποτέ δεν είχα τμήμα με πέντε μαθητές καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς. Πέρσι, μάλιστα στην Α΄ Ανατολικής Αττικής, λατινικά β΄ λυκείου είχα όλη τη χρονιά σταθερή μόνο μια μαθήτρια. Ο σχεδιαστής όμως, δεν μου δημιούργησε πρόβλημα, γιατί πίστευε (όπως και εγώ) ότι ένα τμήμα συνεχίζεται έστω και με έναν, γιατί έστω και έναν να βοηθάς είναι πολύ σημαντικό.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #400 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 07:19:29 μμ »
Παιδιά συγγνώμη,αλλά περιμένετε τέλη Νοεμβρίου με αρχες Δεκεμβρίου να έχουμε  τμήματα στην ΠΔΣ με πολλά παιδια?Αφου τα περισσότερα έχουν πάει σε Φροντιστήρια ή κάνουν Ιδιαίτερα ή τέλος πάντων έχουν προσανατολιστεί καπου αλλού.Αυτά που είναι σε ΠΔΣ χωρίς βέβαια να μην υπάρχουν και εξαιρέσεις.είναι συνήθως παιδιά που δεν έχουν χρήματα για Φροντιστήρια ή είναι σε περιοχές οπου λόγω αποστάσεων και χασιμο χρόνου για μετακίνηση προτιμούν την ΠΔΣ.Απο εκει και πέρα αν ο Καθηγητής είναι καλός μπορεί και να <<τραβήξει >> και άλλα παιδια.
Και ενα παιδι να είναι εφόσον δίνεται η δυνατότητα να βοηθηθει γιατι οχι και τμημα με 1 παιδι.Ολους μας συμφέρει.Μαθητή-Ωρομίσθιο-Σχεδιαστή

Εγω έχω σε Εσπερινό και στην Α΄Λυκείου έχω ένα παιδι το οποίο είναι και πολύ καλό.Να κόψουμε το τμήμα? το παιδι δουλεύει το πρωϊ γιατι έχει ανάγκη τα χρήματα.Και φυσικά ουτε και εγω θέλω να χάσω τις ώρες.

Να φανταστεις, οταν μου το ειπε ο σχεδιαστης νομιζα οτι ηταν μεμονωμενη περιπτωση... τωρα ειναι που μαθαινω οτι γινεται κι απο αλλους σχεδιαστες. Πραγματικα, πολυ ριψοκινδυνο μου φαινεται.

 utenar ξέρεις την παροιμία κόρακας κορακι μάτι δεν βγάζει?
Οι <μεγάλοι >  καλύπτονται ,γιατι το θέμα ΠΔΣ έχει χρήμα για πολλούς και οσοι ξέρουν να το χειριστούν σωστά ζεσταίνουν την τσεπούλα τους μια χαρά.Αν και παλιά ήταν πολύ πιο καλά ,αλλά και τώρα κανένας δεν το κάνει απο υποχρέωση.Σιγά μη φοβηθούν οι Σχεδιαστές να βάλουν εικονικές υπογραφές

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #401 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 11:41:48 μμ »
Καλησπέρα!Είμαι καινούργια στο forum και πολύ χαρούμενη που το ανακάλυψα!Αναφέρω λοιπόν ότι αυτήν την εβδομάδα ξεκινάω Π.Δ.Σ. για πρώτη φορά...φανταστείτε ...και είμαι απόφοιτη του 1997.Δεν πειράζει όμως, σημασία έχει που έγινε η αρχή.Είμαι ΠΕ0401 και μιλάω για περιοχή Β'Αθήνας

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #402 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 11:52:45 μμ »
Καλησπέρα!Είμαι καινούργια στο forum και πολύ χαρούμενη που το ανακάλυψα!Αναφέρω λοιπόν ότι αυτήν την εβδομάδα ξεκινάω Π.Δ.Σ. για πρώτη φορά...φανταστείτε ...και είμαι απόφοιτη του 1997.Δεν πειράζει όμως, σημασία έχει που έγινε η αρχή.Είμαι ΠΕ0401 και μιλάω για περιοχή Β'Αθήνας
Καλη αρχη σου ευχομαι. Σε πια περιοχή της Βαθηνας σε καλεσανε γιατι περιμενω κι εγω μηπως με καλεσουν.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #403 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:00:46 πμ »
Καλη αρχη σου ευχομαι. Σε πια περιοχή της Βαθηνας σε καλεσανε γιατι περιμενω κι εγω μηπως με καλεσουν.
Παράθεση
Πετρούπολη

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #404 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:28:19 πμ »
Καλησπέρα. Καλά και άγια όσα γράφετε για την ΠΔΣ. Κανείς όμως δεν αναφέρει πώς πηρε τις ώρες που πήρε. Το λέω αυτό, γιατί είχα μιλήσει με κάποιο πρόσωπο μέσα στα πράγματα, ο οποίος μου είπε ευθέως ότι χρειάζεται πολιτικό μέσο. Νομίζω ότι αυτή είναι η ουσία της ΠΔΣ.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #405 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:57:44 πμ »
Καλησπέρα. Καλά και άγια όσα γράφετε για την ΠΔΣ. Κανείς όμως δεν αναφέρει πώς πηρε τις ώρες που πήρε. Το λέω αυτό, γιατί είχα μιλήσει με κάποιο πρόσωπο μέσα στα πράγματα, ο οποίος μου είπε ευθέως ότι χρειάζεται πολιτικό μέσο. Νομίζω ότι αυτή είναι η ουσία της ΠΔΣ.
μπορει και να ισχυει αυτο που λες αλλά δε νομιζω οτι ουτε κανονας ειναι ουτε καποιος θα χρησιμοποιησει πολιτικο μεσο για να παρει 2 ωρες ΠΔΣ την εβδομαδα και να τρεχει στην αλλη  ακρη πχ της Αθηνας για να πληρωθει κι αν πληρωθει την επομενη χρονια. καλο θα ηταν να μη γενικευουμε ευκολα. οσο για την ουσια της ΠΔΣ ειναι να βοηθηθουν αδυναμοι μαθητες χωρις να καταφυγουν στα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα, που πολλοι δεν εχουν εξάλλου να πληρωσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.