*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiat_lux

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1204 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 04:07:40 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά . Κι εμένα αυτή η ιστορία με τις προθεσμίες μου φαίνεται αστεία γι αυτό δεν πρόκειται να παραγγείλω τίποτα αν δεν σιγουρευτώ  .  Στη θεσσαλονίκη φτάσανε στην τρίτη δεκάδα κι έχουν απ όσο ξέρω ακόμη ώρες .Και να σκεφτεί κανείς οτι έχει τελειώσει σχεδόν το τρίμηνο  ???(τα καημένα τα παιδιά ρωτάνε αν θα πάρουν βαθμό στα ιταλικά ή στα γαλλικά όπου και παρακολουθούσαν μέχρι να με καλέσουν ). Αφήστε δε εκείνο το "μα που είσαστε τόσο καιρό , επιτέλους !" που ακούω από παντού  .
Απορώ τί δικαιολογία θα έχουν του χρόνου ώστε να μην καλέσουν επιπλέον μόνιμους ή έστω αναπληρωτές .
zanzara: είμαι στην ανατολική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:59:39 »

Αποσυνδεδεμένος riaili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1205 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 01:27:17 πμ »
Από όσο ξέρω ως τα τέλη οκτώβρη υπήρχε μια προθεσμία που αφορά όμως την παραγγελία για το οικονομικό έτος 2009. Λογικά όμως μπορούν να τα παραγγείλουν και αργότερα απλώς περνιέται στο 2010. Τώρα αν αυτός είναι λόγος για να καθυστερήσουν τα βιβλία, δεν το γνωρίζω....

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1206 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 04:40:57 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά . Κι εμένα αυτή η ιστορία με τις προθεσμίες μου φαίνεται αστεία γι αυτό δεν πρόκειται να παραγγείλω τίποτα αν δεν σιγουρευτώ  .  Στη θεσσαλονίκη φτάσανε στην τρίτη δεκάδα κι έχουν απ όσο ξέρω ακόμη ώρες .Και να σκεφτεί κανείς οτι έχει τελειώσει σχεδόν το τρίμηνο  ???(τα καημένα τα παιδιά ρωτάνε αν θα πάρουν βαθμό στα ιταλικά ή στα γαλλικά όπου και παρακολουθούσαν μέχρι να με καλέσουν ). Αφήστε δε εκείνο το "μα που είσαστε τόσο καιρό , επιτέλους !" που ακούω από παντού  .
Απορώ τί δικαιολογία θα έχουν του χρόνου ώστε να μην καλέσουν επιπλέον μόνιμους ή έστω αναπληρωτές .
zanzara: είμαι στην ανατολική


Καλησπέρα. Σε εμας δεν έχουν έρθει τα βιβλία και κάνω φωτοτυπίες!!! Άφήστε που κάνω πολλά δικά μου. Αν η ύλη είναι παρόμοια δεν έχεις πρόβλημα. Στο τέλος μόνο πρέπει να βάλεις διαγώνισμα, κείμενο γνωστό, και νομίζω υποχρεωτικά από το βιβλίο, πρέπει να το ξανακοιτάξω όμως.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1207 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 10:51:55 μμ »
Όποιος δεν παρευρέθη σήμερα στην ημερίδα του Ιταλiκού Ινστιτούτου και της Σχολής Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης, έχασε την ευκαιρία να γνωρίσει από κοντά τον υπέροχο άνθρωπο και  καθηγητή γλωσσοδιδακτικής, Fabio Caon, και να επωφεληθεί από τις πολύτιμες συμβουλές του για τη μάθηση μέσα από πρωτότυπες δραστηριότητες..
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:59:39 »

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1208 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 11:18:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
παδιά βοήθεια!
Τη Δευτέρα πρέπει να μπω στην τάξη και δεν ξέρω τίποτα ούτε για την ύλη ούτε για το βιβλίο. Απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας εδώ, το βιβλίο που πρέπει να χρησιμοποιήσω είναι το Rete. Αναλυτικό πρόγραμμα υπάρχει:
Όσον αφορά για την παραγγελία του βιβλίου ο διευθυντής του σχολείου μου είπε ότι θα τα παραγγείλουμε και ότι η διαδικασία αυτή παίρνει λίγο καιρό.
Στη λίστα με τα ονόματα ήμουν πάνω από το 70 (αν θυμάμαι καλά γιατί με όλες αυτές τις λίστες τα έχω μπλέξει λίγο) και έτσι ήταν έκπληξη για μένα το ότι με καλέσανε. Γι'αυτό ρώτησα την υπάλληλο της δευτεροβάθμιας πως και έφτασαν μέχρι εμένα. Η απάντηση ήταν ότι έχουν πάρει πολλούς. Το συγκεκριμένο γραφείο έχει πάρει 20. Φανταστείτε οι υπόλοιποι.
Κάναμε καλή αρχή. Αν δουλέψουμε και καλά, η ζήτηση των ιταλικών θα πολλαπλασιαστεί.
Αυτά προς το παρόν
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1209 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 11:31:51 μμ »
Θυμήθηκα!
Υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
Το ερώτημα είναι το εξής: Αυτό το τμήμα που στην ουσία ξεκινάει στο δεύτερο τρίμηνο, πρέπει να καλύψει όλη την ύλη? Πρέπει να βρω τρόπο να τους τα διδάξω όλα ή θα είναι πιο πίσω στην ύλη από τα άλλα σχολεία που άρχισαν πιο νωρίς?
Αλήθεια γιατί αυτό το τμήμα ξεκινάει τώρα και όχι νωρίτερ? Αυτό ξέχασα να το ρωτήσω στη δευτεροβάθμια...

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1210 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 08:11:31 πμ »
Θυμήθηκα!
Υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
Το ερώτημα είναι το εξής: Αυτό το τμήμα που στην ουσία ξεκινάει στο δεύτερο τρίμηνο, πρέπει να καλύψει όλη την ύλη? Πρέπει να βρω τρόπο να τους τα διδάξω όλα ή θα είναι πιο πίσω στην ύλη από τα άλλα σχολεία που άρχισαν πιο νωρίς?
Αλήθεια γιατί αυτό το τμήμα ξεκινάει τώρα και όχι νωρίτερ? Αυτό ξέχασα να το ρωτήσω στη δευτεροβάθμια...


ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΚΟΥΣ? ΝΑ ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ,, ΛΥΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΓΚΥΡΑ!!!!!

mmsd

Σιδερένια και καλή δύναμη!!!!! Τα παιδιά θα ξεκινήσουν απο την αρχή την ύλη τους και όπου φτάσουνε! Το βιβλίο είναι αναγκαστικά το Rete, όμως για να πω την αμαρτία μου και εγω διδάσκω απο φωτοτυπίες και όσο τα σχολεια δεν το παραλαμβανουν ναι μεν ακολουθώ την σειρά του,  αλλά απο άλλες εκδοσεις!  Συγκεκριμένα προτιμώ το Progetto Junior. Aπο τη στιγμή όμως που θα ξεκινήσουν τα κείμενα   αναγκαστικά  θα πρέπει παράλληλα να βγάζω φωτοτυπίες και απο το Rete!

Η τελευταια ενημέρωση που ειχα απο τον Ευσταθιαδη είναι οτι τα βιβλία θα αρχισουν να ερχονται απο τις 10/12 και μετα.
Οσο για τα χρήματα επειδη δημιουργήθηκε προβλημα με πολλές δευτεροβαθμιες ο οικος έχει ενημερώσει το υπουργειο για την καθυστερηση!

Eδω στην Κρήτη κάλεσαν και τον τελευταιο συνάδελφο στον πίνακα, και ο λόγος είναι οτι επειδή αργησαν να καλέσουν απο Ηρακλειο και Χανια οι συνάδελφοι αναλάμβαναν υπηρεσια  στην άλλη άκρη του νησιου (απο Χανιά έφευγε άτομο για Σητεια) , συνεπως οι περισσοτερες θέσεις είναι απο εκεινες που έμειναν ελευθερες λόγω μετακίνησης συναδέλφου ποιό κοντα στον τόπο κατοικίας του! Δηλαδη ο,τι μπορεσε καποιος πήρε για να μην μείνουν σχολεία χωρις καθηγητή , οσο και να σπάσανε όμως τις ώρες κενα έμειναν,   το αποτέλεσμα θα το δούμε ....του χρόνου!!!! 

Σε συζήτηση που είχα σε 'ενα απο τα τρια σχολεια που ανάλαβα φέτος  και σε προσπάθεια μου να παρουσιάσω τα προβλήματά μας σε μια κυρια που είναι αιρετη στο ΠΥΣΔΕ πήρα ως απαντήσεις οτι είμαστε ακόμη με λίγες ώρες και για να έρθει αναπληρωτης θα πρεπει ενα σχολείο να έχει 12 ώρες, και οτι εαν "σπάνε"  τα τμήματα δεν είναι λύσεις αλλά ευφυιολογήματα και σταμάτησα γιατί καταλαβα οτι θα πρεπει να κινηθούμε απόλυτα οργανωμένα και μεθοδικά για να καταφέρουμε να αντιστρέψουμε το κλίμα μέσα στις δευτεροβάθμιες και στο υπουργειο !

Lenagreca, ζηλεύω.... καμμιά ιδέα απο το σεμινάριο?
Ξέρεις εαν θα "κατεβασουν" κατι απο το σεμιναριο στην ιστοσελιδα της σχολής?
  
la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 08:24:33 πμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1211 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 12:25:21 μμ »
Καλημέρα! Ζηλεύω και εγω Lenagreca. Ήθελα τόσο πολύ να παω στα σεμινάρια που από την βιασύνη μου, έστειλα το modulo di partecipazione χωρίς να παρατηρήσω ότι θα γίνονταν στη Θεσσαλονίκη!!!!!!  :-[ :-\ Φιλιά!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1212 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 12:48:39 μμ »

mmsd

εαν θέλεις να παρεις μια ιδεα για το Rete Junior μπορεις να ρίξεις μια ματια στην ιστοσελιδα  οπου εχουν αναρτηθει καποια μέρη του

 http://www.guerraedizioni.com/rete/retej.cfm

θα  βρεις πολλά ενδιαφέροντα πραγματα
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1213 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 01:13:29 μμ »
Η ημερίδα ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσα.. Χαλάλι και η κούραση και η ταλαιπωρία των χιλιομέτρων .. Όποιος θέλει τις σημειώσεις να μου στείλει pm και θα του τις στείλω, αφού πρώτα μου τις στείλει ο κ. Fabio Caon μέσω μέιλ. Το άλλο Σάββατο παρουσιάζει ο κ. Mezzadri.. Όλες τις πληροφορίες και δωρεάν υλικό μπορείτε να προμηθεύεστε από το www.itals.it μέσα στις επόμενες μέρες..
(και η Θεσσαλονίκη, όπως πάντα, μαγευτική... Πόσες αναμνήσεις... ;))
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1214 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 01:34:34 μμ »
Για όλους όσοι ενδιαφέρεστε και είστε μακριά από Θεσσαλονίκη υπάρχει το ερχόμενο Σάββατο στην Αθήνα ημερίδα με θέμα τη Διαθεματικότητα  και τη μέθοδο project..το θέμα που δώσαμε στο ΑΣΕΠ δηλ.. ;) Βέβαια, δεν είναι τσάμπα.. :-\ Εγώ πάντως, θα προτιμήσω Mezzadri.. Για πληροφορίες κοιτάξτε εδώ..

http://www.e-employ.gr/edu_more.php?id=49
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1215 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:27:47 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το forum και ενημερωνόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1216 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 11:59:22 πμ »


               μην αγχωνεσαι για το μεχρι που να φτασεις στην υλη. για παραδειγμα εγω περσι εκανα τις 3 πρωτες ενοτητες.και φετος την β γυμνασιου της εκανα μεχρι τωρα μια επαναληψη και τωρα θα μπουμε στο βιβλιο. σημασια εχει τα παιδια να ερχονται ευχαριστα στο μαθημα, να νιωθουν οτι κατακτουν κατι καθε φορα,να μαθουν  και να τους μεινουν 5 πραγματα εστω και λιγα...ταπεινη μου γνωμη!! ;)

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1217 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:18:53 μμ »
Να ρωτησω κατι επειδη ειμαι περιεργη με την εξελιξη των "νεων" γλωσσων στο γυμνασιο.Καλο ειναι φυσικα που ακομα και αργα υπαρχει ζητηση αλλα μεχρι τωρα βλεπω για ωρομισθιους.Ισως να μην το προσεξα αλλα αναπληρωτες και μονιμους εχουν παρει? Ενταξει για τα ισπανικα που ουτε ασεπ δεν ειχαν οκ, αλλα στα ιταλικα πληρωθηκαν οι θεσεις επιτυχοντων?
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.