*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 863113 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:18:44 μμ »
Δεν είπε ημερομηνίες, αλλά είπε χαρακτηριστικά από τουδε και στο εξής...........

όσο για το ότι θα το κυνηγήσω νομικά, αυτό είναι σίγουρο.... καλά έκανε μια γνωστή φιλόλογος της Άρτας και όταν παρουσιαζόταν στη Δευτεροβάθμια είχε κ δικηγόρο μαζί! Γραφική την θεωρούσαν όλοι, αλλά δες που θα βγει σωστή.... όποιος θέλει συνεργασία σε αυτό με τους δικηγόρους, να στείλει μήνυμα πάντως....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:50 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:21:02 μμ »
το βρήκα

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=65849

δεξιά επιλέξτε την σημερινή εκπομπή (Προηγούμενα Επεισόδια 04/08/2014 - 13:00)

πάτε στην 59:56 ώρα μιλάει για τους πίνακες

λέει από τούδε και στο εξής
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 03:25:43 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:26:50 μμ »
καλησπέρα και από μένα,
να ρωτήσω κάτι, δεν μπορούμε να κινηθούμε νομικά μαζί οι σύλλογοι α΄ και β΄ ?

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:27:04 μμ »
χαχαχαχαχαχ αν σου πω και εγώ αυτό ξανατσέκαρα...... το τουδε και στο εξής βέβαια με πείραξε, αλλά τελοσπαντων!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:50 »

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:28:42 μμ »
θεωρώ ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο, να κινηθούν όλοι οι σύλλογοι μαζί και όχι μεμονωμένα ως άτομα..... συλλογικά είναι καλύτερα από όλες τις απόψεις, αλλά ελλείψει δραστηριοποίησης από συλλόγους, εγώ προτίθεμαι να κινηθώ και μόνη μου ή έστω με άλλα άτομα.... πάντως κάπως πρέπει να κινηθούμε.....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:32:16 μμ »
ίσως για αρχή να ήταν καλό να στείλουμε μαιλ 'όσοι περισσότεροι γίνεται στη ΔΟΕ και  στους "συνδικαλιστές"

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:36:06 μμ »
ούτε καν θα έμπαινα στον κόπο.... εγώ άλλωστε στην ΟΛΜΕ δεν εχω καμία εμπιστοσύνη. Ποτέ δεν μας υπερασπίστηκε, ούτε μας θεώρησε τους αναπληρωτές κομμάτι της δημόσιας εκπαίδευσης... Αυτοί νοιάζονται ΜΟΝΟ για τους μόνιμους. Οπότε είμαι σίγουρη πως ότι είναι να κερδηθεί θα κερδηθεί από εμάς τους ίδιους και όχι από τους συνδικαλιστές-κομματόσκυλα...
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος ολυμπια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:39:31 μμ »
καλησπερα, πηρα το πτυχιο μου πριν μια βδομαδα εγω σα φιλολογος τωρα μπαινω απευθειας στον πινακα ;που μπορω να το δω;θα σας παρακαλουσα να με βοηθησει καποιος γιατι εχω πελαγωσει με ολα αυτα που ακουω και διαβαζω.επισης εγω μπορω να κανω τα χαρτια μου (χωρις να εχω βεβαια καμια ελπιδα) για αναπληρωτες που ληγουν την παρασκευη;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:46:23 μμ »
μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και θα μπεις στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας με βάση την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου σου!
Μπορείς να ψάξεις για κάποιο μεταπτυχιακό ή εργασία σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα σε πρώτη φάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 03:50:36 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #345 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:52:42 μμ »
το βρήκα

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=65849

δεξιά επιλέξτε την σημερινή εκπομπή (Προηγούμενα Επεισόδια 04/08/2014 - 13:00)

πάτε στην 59:56 ώρα μιλάει για τους πίνακες

λέει από τούδε και στο εξής
επιτηρίδα χαχαχαχ
η ζωή κύκλους κάνει....
 :o :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 04:05:08 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #346 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:55:15 μμ »
καλησπερα, πηρα το πτυχιο μου πριν μια βδομαδα εγω σα φιλολογος τωρα μπαινω απευθειας στον πινακα ;που μπορω να το δω;θα σας παρακαλουσα να με βοηθησει καποιος γιατι εχω πελαγωσει με ολα αυτα που ακουω και διαβαζω.επισης εγω μπορω να κανω τα χαρτια μου (χωρις να εχω βεβαια καμια ελπιδα) για αναπληρωτες που ληγουν την παρασκευη;;;;;
Με αίτησή σου σε μια δευτεροβάθμια, μπαίνεις απευθείας στον πίνακα αναπληρωτών μηδενικής προϋπηρεσίας.
Αυτός ο πίνακας για τους ΠΕ02 βρίσκεται εδώ: http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2013/20140425/PE02.00.html

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #347 στις: Αύγουστος 04, 2014, 04:04:52 μμ »
επιτηρίδα χχιιχιχ
η ζωή κύκλους κάνει....
 :o :o :o
Παιδιά το είδα και εγώ! Λέει δυο φορές κιόλας "από ΤΟΥΔΕ και στο εξής να ανοίξει η επετηρίδα, όχι αναδρομικά"
Ή είναι πάλι καμία κουταμάρα από τις γνωστές του, ή μόλις βγάλαμε λαβράκι!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #348 στις: Αύγουστος 04, 2014, 04:06:56 μμ »
προφανώς δεν έχει προλάβει να καταλάβει τι γίνεται....στον "κόσμο του αναπληρωτή" και λέει ό,τι να ναι.

Αποσυνδεδεμένος Dimi1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #349 στις: Αύγουστος 04, 2014, 04:20:43 μμ »
Επιτρέψτε μου να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου άποψη σχετικά με το άνοιγμα των πινάκων, που κατά τη γνώμη μου αποτελεί χαρακτηριστική περίπτωση του "βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος". Πιστεύω ότι το πρόβλημα, αναφορικά με την κατάσταση που διαμορφώθηκε από το 2010 και μετά, δεν έχει να κάνει τόσο με το κλείδωμα των πινάκων όσο με το γεγόνος ότι σταμάτησαν να γίνονται πλέον μόνιμοι διορισμοί. Ας υποθέσουμε ότι, ακόμη και με κλειδωμένους πίνακες, γίνονταν διορισμοί ανάλογοι με εκείνους πριν το 2010. Σε αυτή την περίπτωση θα μας απασχολούσε τόσο πολύ το αν θα ανοίξουν ή όχι οι πίνακες; Από την άλλη πλευρά, το άνοιγμα των πινάκων αυτή τη στιγμή θα προκαλέσει ουσιαστικές ανακατατάξεις μόνο ανάμεσα στους αποφοίτους του 2010, θα επηρεάσει ελάχιστα τους αποφοίτους μέχρι το 2009 και από το 2011 και μέτα και η νέα κατάσταση που θα διαμορφωθεί θα παγιωθεί και θα παραμείνει αναλλοίωτη, με μικρές μόνο διαφοροποιήσεις κάθε χρόνια, για όσο διάστημα δε γίνονται διορισμοί. Χώρια που το άνογμα των πινάκων χωρίς πραγματοποίηση διορισμών και με δεδομένο τη βάση του 16,8 που προβλέπει ο ν. 3848, δεν θα εξασφαλίζει κανέναν ενόψει ΑΣΕΠ (που δε φαίνεται να γίνεται άμεσα, αφού ειδικά στο χώρο της εκπάιδευσης δεν υπάρχει πίεση για την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού, καθώς υπάρχει η δεξαμενή των αναπληρωτών, μια ευέλικτη και ελαστική μορφή εργασίας που καλύπτει πάγιες και λειτουργικές ανάγκες, χωρίς να επιβαρύνει σημαντικά τον κρατικό προϋπολογισμό και με αθρόα προσφόρα (70.000 υποψήφιοι για 20.000 θέσεις φέτος)), αφού αυτή η παρατεταμένη περίοδος θα εξομοιώσει πάρα πολλούς στο θέμα της προϋπηρεσίας. Άρα, το συμπέρασμα είναι ότι όλοι είμαστε υπέρ του ανοίγματος των πινάκων και της αποτύπωσης της πραγματικής εικόνας σε αυτούς, αλλά με σαφείς όρους και προϋποθέσεις και με συγκεκριμένη προοπτική που θα δίνει οριστική και ουσιαστική λύση στο πρόβλημα. Δηλάδη, αυτό το άνοιγμα θα πρέπει να συνοδευτεί με την άμεση πραγματοποίηση μόνιμων διορισμών, αρχικά των αδιόριστων επιτυχώντων του τελευταίου ΑΣΕΠ και στη συνέχεια με τη χρήση του 60-40 που ίσχυε μέχρι πρότινος, μέχρι να καλυφθεί το ποσοστό 1 προς 5 που έχει συμφωνηθεί με την τρόικα ή έστω το 1 προς 10 που ο ίδιος ο υπουργός παραδέχθηκε πρόσφατα. Σε ότι αφορά το ποσοστό που αντιστοιχεί στον ΑΣΕΠ, αυτό θα πρέπει να προκύψει με την άμεση διεξαγωγή νέου διαγωνισμού, ο οποίος στη συνέχεια θα μπορεί να πραγματοποιείται είτε με όσα προβλέπει ο υπάρχων νόμος (με τη βάση του 16,8, αλλά αυστηρά κάθε 2 χρόνια, ώστε να αποφεύγονται οι αδικίες και να διατηρούνται οι ισορροπίες μεταξύ των υποψηφίων) είτε σε πιο αραία διαστήματα, αλλά με χρήση του συνόλου της προϋπηρεσίας που θα έχει συγκεντρώσει κανείς στο μεσοδιάστημα (χωρίς δηλαδή κάποια βάση). Αυτό θα πρέπει να είναι το αίτημα που θα πρέπει να προωθήσουν τα συνδικαλιστικά μας όργανα, προκειμένου να αποσυμφορηθούν οι πίνακες και να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά οι τεράστιες ελλείψεις προσωπικού στο χώρο της παιδείας. Διαφορετικά, το άνοιγμα των πινάκων χωρίς περαιτέρω ενέργειες απλώς θα διαιωνίσει το πρόβλημα και θα εντείνει τον εργασιακό μεσαίωνα που βιώνουν οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, καθώς και το μεταξύ τους ανταγωνισμό (επιβεβαιώνοντας πλήρως την πολιτική του "διαίρει και βασίλευε" που εφαρμόζει συνεχώς τα τελευταία χρόνια η εκάστοτε πολιτική ηγεσία του υπουργείου).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.