*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859470 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zozeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #560 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:37:32 μμ »
Ποιος από αυτούς ενδιαφέρεται για την παιδεία των μαθητών, fotini18;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:34 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #561 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:48:02 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Γι αυτό υπάρχει το Σύνταγμα, ο νόμος και ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ,για να μην γίνεται ότι βολεύει τον καθένα!

Συναδελφε, αν εχεις σπουδασει νομικη, απαντησε σε παρακαλω στο εξης ερωτημα: ειναι ορθη η διατυπωση της νομοθετικης ρυθμισης για τον διπλασιασμο προυπηρεσιας δυσπροσιτων που παει να περασει τωρα ο Λοβερδος; Γραφει οτι αν η θεση δεν καλυφθει με "τις γενικες διαταξεις", θα προσλαμβανεται αναπληρωτης μετα απο αιτηση του. Μπορει να ερμηνευτει ως: μετα τον πρωτο αναπληρωτη που δεν θα παει, θα γινουν αιτησεις; Κανονικα δεν πρεπει να ερμηνευτει ως: οταν κληθουν ολοι οι αναπληρωτες που εχουν δηλωσει την περιοχη και δεν πανε (αρα δεν καλυφθηκε με τις γενικες διαταξεις), τοτε θα γινουν αιτησεις; Διοτι οταν ρωτησα νομικο, μου ειπε οτι δεν της ακουγεται παραλογο τα δυσπροσιτα να καλυφθουν απο την αρχη της χρονιας, χωρις ομως ν'απαντησει στο επιμαχο "ποτε εξαντλουνται οι γενικες διαταξεις;"

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #562 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:49:38 μμ »
Διαίρεσε και Βασίλευσε ...
Το κράτος νομοθετεί όπως του συμφέρει δημιουργεί για μερικούς αδικίες και για άλλους ευκαιρίες, μας διαιρεί φαγωνόμαστε μεταξύ μας δημιουργούμε συλλόγους και ξανά συλλόγους  και στο τέλος δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Ας έρθουμε στα πιο πρόσφατα :
1. Πολλοί από εμάς + οι ΔΟΕ-ΟΛΜΕ τρογώντουσαν όλα αυτά τα χρόνια για τα μόρια προϋπηρεσίας που δεν φαίνονται κάθε χρόνο στον πίνακα αναπληρωτών (θέλαμε να φαίνονται για να ξέρουμε την σειρά μας για να επιβραβεύονται οι κόποι της ξενιτιάς μας ... ΑΛΛΑ και γιατί θα αναβαίναμε στην σειρά ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΟΡΥΦΗ ; Αφού έπαψε να διορίζει και ΑΝ διόριζε θα το έκανε με ΑΣΕΠ βάση του 3848 όπου θα σου έδινε και λίγα ψίχουλα μορίων από αυτά που με τόσο κόπο μάζεψες όλα αυτά τα χρόνια).
2. Επίσης αρκετοί από εμάς ζητάμε ΑΣΕΠ, να γίνει άμεσα να μπει τάξη να πάψουν οι αδικίες. Πάλι τρόγωνται και τι θα πετύχουν; Θα γίνει ΑΣΕΠ θα πάμε όχι μόνο 70.000 αναπληρώτες αλλά και άλλοι τόσοι πτυχιούχοι λόγο κρίσης και ανεργίας για 100-200 άτομα που θα διορίσει σε κάθε κλάδο (εξαιρώ τους ΠΕ70 οι οποίοι μπορεί να είναι 300-400). Τι θα πετύχουμε; Αρκετές ώρες ξαναδιαβάσματος + άγχος +απαξίωση πτυχίου + αβεβαιότητα.
Ας σκεφτούνε αυτοί που θέλουν μόνο ΑΣΕΠ  ΣΟΒΑΡΑ και το ενδεχόμενο να μη γράψεις καλά να έχεις τρέξει όλη την Ελλάδα 4-5-6-7... χρόνια να έχεις γίνει 30+ και έλα να σου πω τι δουλεία θα κάνεις μετά.
Αλλά το ξέχασα εγώ είμαι αισιόδοξο άτομο , έξυπνος και σίγουρα θα γράψω δεν με ενδιαφέρει για τους άλλους οι καλύτεροι επιβραβεύονται. οκ και γράφω αλλά απλά επειδή θα πάρει 100 άτομα ενώ έχουμε δώσει 7-8 χιλιάδες στον κλάδο μου δεν πειράζει θα με πάρει αναπληρωτή (μεγάλη επιτυχία). Μετά από 3 χρόνια όπως λέει ο 3848 ξανά ΑΣΕΠ. Τι να κάνω θα ξανά δόσω αφού άλλωστε κρατώ τον καλύτερο βαθμό, και ξαναδίνω και πάλι τα ίδια και πάλι....   Ξαφνικά ξυπνώ και έχω φτάσει στα 50+ έχω γνωρίσει όλα τα μέρη της Ελλάδας και καμία 200 συναδέλφους σε όλα αυτά τα σχολεία που έχω πάει, δεν μου έχει μείνει € στην άκρη αν και δούλευα δεν έχω οικογένεια δεν έχω εξασφαλίσει τίποτα...
Αυτά για όλους εμάς που ασχολούμαστε με τα πίτουρα

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #563 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:16:34 μμ »
Διαίρεσε και Βασίλευσε ...
Το κράτος νομοθετεί όπως του συμφέρει δημιουργεί για μερικούς αδικίες και για άλλους ευκαιρίες, μας διαιρεί φαγωνόμαστε μεταξύ μας δημιουργούμε συλλόγους και ξανά συλλόγους  και στο τέλος δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Ας έρθουμε στα πιο πρόσφατα :
1. Πολλοί από εμάς + οι ΔΟΕ-ΟΛΜΕ τρογώντουσαν όλα αυτά τα χρόνια για τα μόρια προϋπηρεσίας που δεν φαίνονται κάθε χρόνο στον πίνακα αναπληρωτών (θέλαμε να φαίνονται για να ξέρουμε την σειρά μας για να επιβραβεύονται οι κόποι της ξενιτιάς μας ... ΑΛΛΑ και γιατί θα αναβαίναμε στην σειρά ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΟΡΥΦΗ ; Αφού έπαψε να διορίζει και ΑΝ διόριζε θα το έκανε με ΑΣΕΠ βάση του 3848 όπου θα σου έδινε και λίγα ψίχουλα μορίων από αυτά που με τόσο κόπο μάζεψες όλα αυτά τα χρόνια).
2. Επίσης αρκετοί από εμάς ζητάμε ΑΣΕΠ, να γίνει άμεσα να μπει τάξη να πάψουν οι αδικίες. Πάλι τρόγωνται και τι θα πετύχουν; Θα γίνει ΑΣΕΠ θα πάμε όχι μόνο 70.000 αναπληρώτες αλλά και άλλοι τόσοι πτυχιούχοι λόγο κρίσης και ανεργίας για 100-200 άτομα που θα διορίσει σε κάθε κλάδο (εξαιρώ τους ΠΕ70 οι οποίοι μπορεί να είναι 300-400). Τι θα πετύχουμε; Αρκετές ώρες ξαναδιαβάσματος + άγχος +απαξίωση πτυχίου + αβεβαιότητα.
Ας σκεφτούνε αυτοί που θέλουν μόνο ΑΣΕΠ  ΣΟΒΑΡΑ και το ενδεχόμενο να μη γράψεις καλά να έχεις τρέξει όλη την Ελλάδα 4-5-6-7... χρόνια να έχεις γίνει 30+ και έλα να σου πω τι δουλεία θα κάνεις μετά.
Αλλά το ξέχασα εγώ είμαι αισιόδοξο άτομο , έξυπνος και σίγουρα θα γράψω δεν με ενδιαφέρει για τους άλλους οι καλύτεροι επιβραβεύονται. οκ και γράφω αλλά απλά επειδή θα πάρει 100 άτομα ενώ έχουμε δώσει 7-8 χιλιάδες στον κλάδο μου δεν πειράζει θα με πάρει αναπληρωτή (μεγάλη επιτυχία). Μετά από 3 χρόνια όπως λέει ο 3848 ξανά ΑΣΕΠ. Τι να κάνω θα ξανά δόσω αφού άλλωστε κρατώ τον καλύτερο βαθμό, και ξαναδίνω και πάλι τα ίδια και πάλι....   Ξαφνικά ξυπνώ και έχω φτάσει στα 50+ έχω γνωρίσει όλα τα μέρη της Ελλάδας και καμία 200 συναδέλφους σε όλα αυτά τα σχολεία που έχω πάει, δεν μου έχει μείνει € στην άκρη αν και δούλευα δεν έχω οικογένεια δεν έχω εξασφαλίσει τίποτα...
Αυτά για όλους εμάς που ασχολούμαστε με τα πίτουρα
Aυτές είναι άλλες αλήθειες ....οι πικρές!Τι προτείνεις λοιπόν εσύ;

Γιατί να κατακρίνουμε τις απόψεις κάποιων έτσι απλά,καλύτερα να τον ρωτάμε τι προτείνει..... ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:34 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #564 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:24:27 μμ »
Συναδελφε, αν εχεις σπουδασει νομικη, απαντησε σε παρακαλω στο εξης ερωτημα: ειναι ορθη η διατυπωση της νομοθετικης ρυθμισης για τον διπλασιασμο προυπηρεσιας δυσπροσιτων που παει να περασει τωρα ο Λοβερδος; Γραφει οτι αν η θεση δεν καλυφθει με "τις γενικες διαταξεις", θα προσλαμβανεται αναπληρωτης μετα απο αιτηση του. Μπορει να ερμηνευτει ως: μετα τον πρωτο αναπληρωτη που δεν θα παει, θα γινουν αιτησεις; Κανονικα δεν πρεπει να ερμηνευτει ως: οταν κληθουν ολοι οι αναπληρωτες που εχουν δηλωσει την περιοχη και δεν πανε (αρα δεν καλυφθηκε με τις γενικες διαταξεις), τοτε θα γινουν αιτησεις; Διοτι οταν ρωτησα νομικο, μου ειπε οτι δεν της ακουγεται παραλογο τα δυσπροσιτα να καλυφθουν απο την αρχη της χρονιας, χωρις ομως ν'απαντησει στο επιμαχο "ποτε εξαντλουνται οι γενικες διαταξεις;"
Πάντως αν είναι να καλέσει όλο τον πίνακα σιγά σιγά στο τέλος θα λήξει η σχολική χρονιά και μπορεί να μην κάνουν καθόλου μάθημα τα παιδιά. Πιστεύω ότι αν καλέσει τον πρώτο και δεν πάει, θα ζητάει να κάνουν αίτηση όσοι ενδιαφέρονται μόνο για το σχολείο που δίνει 11 ή 12 μόρια και θα παίρνει από εκεί. Ωστόσο, αν κάποιος ενδιαφέρεται και βρίσκεται ψηλά στον πίνακα θα μπορεί να κάνει κι εκείνος αίτηση και να διεκδικεί τη θέση.

Τώρα για το κατά πόσο είναι έγκυρη η διάταξη από νομική άποψη θα σου απαντήσει ο typos72. Επειδή, όμως, ο υπουργός παιδείας είναι συνταγματολόγος δε νομίζω ότι θα περνούσε κάτι που στερείται νομικού υπόβαθρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 11:31:47 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #565 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:49:24 μμ »
Αλλά το ξέχασα εγώ είμαι αισιόδοξο άτομο , έξυπνος και σίγουρα θα γράψω δεν με ενδιαφέρει για τους άλλους οι καλύτεροι επιβραβεύονται. οκ και γράφω αλλά απλά επειδή θα πάρει 100 άτομα ενώ έχουμε δώσει 7-8 χιλιάδες στον κλάδο μου δεν πειράζει θα με πάρει αναπληρωτή (μεγάλη επιτυχία). Μετά από 3 χρόνια όπως λέει ο 3848 ξανά ΑΣΕΠ.

Συναδελφε, εγω δεν ειμαι αισιοδοξη και γνωριζω πολυ καλα οτι αλλοι θα γραψουν καλυτερα απο εμενα: απλα δεν υπαρχει αλλη λυση που να ειναι δικαιη για ολους. Δε θα καθομασταν ομως να μετραμε το εκατοστο του μοριου στον βαθμο του γραπτου (που μεχρι και λαθος απαντησεις εχουν γινει δεκτες ως "σωστες", με συνεπεια οποιος το εγραψε πραγματικα σωστα να παρει αρνητικη βαθμολογια...), αν οι διορισμοι γινονταν τοσα χρονια μονο απο τον διαγωνισμο, αντι να δινουν τις θεσεις σε αλλες κατηγοριες. (για να κανω και χιουμορ, θα μετραγαμε μονο το δεκατο του μοριου :D)

Εμενα αυτο το νουμερο που δινεις τωρα (100 ατομα!!!) μου φαινεται θεικο νουμερο μπροστα στο τραγικο ενα δεκατο αυτου, που ισχυει για την ειδικοτητα μου την τελευταια 4ετια (ουτε καν 3ετια)... κι ομως δεν προκειται να καλυψει παρα ενα ελαχιστο μερος των εκατονταδων οργανικων κενων που υπαρχουν (και μαλιστα με τον αλγοριθμο, οχι με εκτιμηση ΠΥΣΔΕ), αρα θα ειναι απαραδεκτο αν ειναι τοσο μικρο! (Απο τ'ολοτελα, βεβαια, καλη κι η Παναγιωταινα... Αν δε γινει η αρχη να διοριζει, θα παραμεινουμε αναπληρωτες με ΕΣΠΑ μεχρι το 2020...)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #566 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:06:53 πμ »
Πάντως αν είναι να καλέσει όλο τον πίνακα σιγά σιγά στο τέλος θα λήξει η σχολική χρονιά και μπορεί να μην κάνουν καθόλου μάθημα τα παιδιά. Πιστεύω ότι αν καλέσει τον πρώτο και δεν πάει, θα ζητάει να κάνουν αίτηση όσοι ενδιαφέρονται μόνο για το σχολείο που δίνει 11 ή 12 μόρια και θα παίρνει από εκεί. Ωστόσο, αν κάποιος ενδιαφέρεται και βρίσκεται ψηλά στον πίνακα θα μπορεί να κάνει κι εκείνος αίτηση και να διεκδικεί τη θέση.

Συναδελφε, η σχολικη χρονια δεν θα ληξει διοτι αν ενας αναπληρωτης αρνηθει (με ποινη να μην ξανακληθει για 2 χρονια...), θα παει ο επομενος. Το πολυ ο μεθεπομενος. Κι αν απλα την καταληκτικη ημερομηνια αναληψης υπηρεσιας, το υπουργειο ενημερωθει οτι καποιοι δεν εχουν εμφανιστει, μπορει να κανει αμεσα μινι-φαση προσληψεων γι'αυτα τα κενα, αντι να περιμενει την επομενη μεγαλη φαση!!! Το να γινουν ξεχωριστες αιτησεις θα φαει τον ιδιο χρονο. Αν μαλιστα ενας αναπληρωτης δεν μπορει να διαλεξει πανω απο 1 σχολειο, τοτε αυτος που ειναι ψηλοτερα κι εχει διαλεξει το ιδιο σχολειο θα παρει δικαιως τη θεση, αλλα αυτος που ειναι χαμηλοτερα κι εχει δηλωσει διαφορετικο σχολειο, θα το παρει στερωντας τη θεση απο τον ανωτερο! Αυτο ακριβως που εγινε με τα ΣΚΕΔ, ομως εδω μιλαμε για αναπληρωτες!

Παράθεση
Τώρα για το κατά πόσο είναι έγκυρη η διάταξη από νομική άποψη θα σου απαντήσει ο typos72. Επειδή, όμως, ο υπουργός παιδείας είναι συνταγματολόγος δε νομίζω ότι θα περνούσε κάτι που στερείται νομικού υπόβαθρου.

Και μονο που συζηταει ν'ανοιξει την ...επετηριδα και ισχυριζεται οτι οι αναπληρωτες δεν πανε στα δυσπροσιτα (οταν το υπουργειο δεν προσλαμβανει), δειχνει οτι μπορει να εχει το υποβαθμο αλλα να μη γνωριζει τις γενικες διαταξεις του Παιδειας! Μονο με μια κληση, εξαντλουνται οι γενικες διαταξεις; Οχι βεβαια, πρεπει να γινει κληση στον επομενο που το εχει δηλωσει!

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #567 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:17:48 πμ »
Aυτές είναι άλλες αλήθειες ....οι πικρές!Τι προτείνεις λοιπόν εσύ;

Γιατί να κατακρίνουμε τις απόψεις κάποιων έτσι απλά,καλύτερα να τον ρωτάμε τι προτείνει..... ::)
Δεν κατακρίνω απλά βλέπω πως πολλοί κόπτονταν για άνοιγμα πινάκων και τι κατάφεραν αν ανοίξουν όπως είπε ο Λοβέρδος θα ανοίξουν από εδώ και πέρα... (και τώρα δεν τους συμφέρει, αν και ήξεραν ότι τα μόρια μετράνε μόνο για το νέο πίνακα που όταν γινει ΑΣΕΠ με βάση τον 3848  ...)
κόπτονται να γίνει ΑΣΕΠ και όταν γίνει πάλι θα αντιδράσουν γιατί δεν θα τους συμφέρει (θα διορίσει λίγα άτομα με μεγάλο ανταγωνισμό και βάση πιθανοτήτων θα μείνουν απ΄έξω + θα χάσουν ότι έχουν κερδίσει με κόπο αυτά τα χρόνια)

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες πρέπει να καταθέτουμε και προτάσεις για το τι πρέπει να γίνει αλλά και εδώ πάλι θα πούνε τι λες τώρα και δεν με πειράζει η διαφορετική άποψη αλλά όταν αυτόν γίνεται με επιχειρήματα το στιλ, τι λες τώρα αποκλείεται αφού το λέω εγώ δεν πρόκειται να γίνει, σε καμία χώρα δεν συμβαίνει αυτό φοβερίζεις τον κόσμο, πάψε να νομοθετείς κτλ (σχόλια τα οποία άκουσα όταν μετέφερα άποψη για το άνοιγμα των πινάκων από εδώ και πέρα, θα τα δεις αν ανατρέξεις σε πιο πίσω μνμ). Το να αντιδρά κάποιος σε μια άποψη είναι σεβαστό αλλά ας καταθέτει τη δικιά του με επιχειρήματα που πατούν σε μια κοινή λογική, μορφωμένα άτομα είμαστε σε αυτό το φόρουμ και μάλιστα πολύ από εμάς με εξαιρετικές σπουδές και εμπειρία. (Αυτά ως παρένθεση).

Κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε έστω και από του χρόνου να δημιουργήσει ΕΝΑ και μόνο πίνακα με όλη την προϋπηρεσία όπου θα τη λάμβανε υπόψη με αρκετά καλό συντελεστή (για να μην αδικεί τα άτομα που όλα αυτά τα χρόνια έχουν τρέξει και καλύψει πάγιες ανάγκες), + ακαδημαϊκά κριτήρια (μτε/κο ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΟΝΟ με την εκπαίδευση) + παιδαγωγική κατάρτιση  (για ειδικότητες που δεν έχουν παιδαγωγικά στο πρόγραμμα σπουδών και δεν είναι μόνο οι τεχνικές...). Όχι κοινωνικά κριτήρια τριτεκνοι κτλ αλλά ποσόστωση π.χ 5%. Σε περίπτωση ισοβαθμίας όχι βαθμό πτυχίου (όπου όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι πάντα αντικειμενικός αλλά ημερομηνία πτυχίου).
Εδώ δημιουργείται μια ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ και οι νέοι πτυχιούχοι; Να διεξάγεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ κάθε 2-3 χρόνια αλλά μόνο στο αντικείμενο των παιδαγωγικών (εξαιρώ το γνωστικό αντικείμενο από τις εξετάσεις γιατί απαξιώνει εντελώς το πτυχίο μας αν δεν το ξέρουμε τότε τι αξία έχει για το κράτος το πτυχίο;)
 Οι εξετάσεις όχι μόνο γραπτά θεωρίες μάθησης κτλ αλλά και παρουσίαση μικροδιδασκαλίας και να δίνει μόρια με αυτό τον τρόπο και σε νέους πτυχιούχους. Για τους νέους δεν θέλω να φανώ ΑΔΙΚΟΣ λέγοντας να δίνουν αυτές τις εξετάσεις αλλά από προσωπική εμπειρία και όχι μόνο, όταν και εγώ βρέθηκα μέσα σε μια τάξη πρώτη φορά το δύσκολο δεν ήταν αν κατείχα το αντικείμενο αλλά πως θα μεταδώσω τη γνώση.
Οι παλαιότεροι με εμπειρία π.χ 18 μήνες να μην αποτελεί προϋπόθεση αυτή η εξέταση αλλά να περνούν αξιολόγηση όπως και οι μόνιμοι.   


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #568 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:18:52 πμ »
Συναδελφε, η σχολικη χρονια δεν θα ληξει διοτι αν ενας αναπληρωτης αρνηθει (με ποινη να μην ξανακληθει για 2 χρονια...), θα παει ο επομενος. Το πολυ ο μεθεπομενος. Κι αν απλα την καταληκτικη ημερομηνια αναληψης υπηρεσιας, το υπουργειο ενημερωθει οτι καποιοι δεν εχουν εμφανιστει, μπορει να κανει αμεσα μινι-φαση προσληψεων γι'αυτα τα κενα, αντι να περιμενει την επομενη μεγαλη φαση!!! Το να γινουν ξεχωριστες αιτησεις θα φαει τον ιδιο χρονο. Αν μαλιστα ενας αναπληρωτης δεν μπορει να διαλεξει πανω απο 1 σχολειο, τοτε αυτος που ειναι ψηλοτερα κι εχει διαλεξει το ιδιο σχολειο θα παρει δικαιως τη θεση, αλλα αυτος που ειναι χαμηλοτερα κι εχει δηλωσει διαφορετικο σχολειο, θα το παρει στερωντας τη θεση απο τον ανωτερο! Αυτο ακριβως που εγινε με τα ΣΚΕΔ, ομως εδω μιλαμε για αναπληρωτές!
Δε θα διαφωνήσω, αλλά ξέρεις κι εσύ πόσο απέχουν συνήθως χρονικά οι φάσεις μεταξύ τους...
Και μονο που συζηταει ν'ανοιξει την ...επετηριδα και ισχυριζεται οτι οι αναπληρωτες δεν πανε στα δυσπροσιτα (οταν το υπουργειο δεν προσλαμβανει), δειχνει οτι μπορει να εχει το υποβαθμο αλλα να μη γνωριζει τις γενικες διαταξεις του Παιδειας! Μονο με μια κληση, εξαντλουνται οι γενικες διαταξεις; Οχι βεβαια, πρεπει να γινει κληση στον επομενο που το εχει δηλωσει!
Εκτός από συνταγματολόγος είναι και πολιτικός. Το αποκλείεις να συζητάει το ξεκλείδωμα των πινάκων επειδή το θέλουν πολλοί, αλλά να μην το κάνει επειδή δεν είναι σύννομο; Περιμένω να δω τις πράξεις και δεν κρίνω από τα λόγια!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #569 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:24:42 πμ »
Δεν κατακρίνω απλά βλέπω πως πολλοί κόπτονταν για άνοιγμα πινάκων και τι κατάφεραν αν ανοίξουν όπως είπε ο Λοβέρδος θα ανοίξουν από εδώ και πέρα... (και τώρα δεν τους συμφέρει, αν και ήξεραν ότι τα μόρια μετράνε μόνο για το νέο πίνακα που όταν γινει ΑΣΕΠ με βάση τον 3848  ...)
κόπτονται να γίνει ΑΣΕΠ και όταν γίνει πάλι θα αντιδράσουν γιατί δεν θα τους συμφέρει (θα διορίσει λίγα άτομα με μεγάλο ανταγωνισμό και βάση πιθανοτήτων θα μείνουν απ΄έξω + θα χάσουν ότι έχουν κερδίσει με κόπο αυτά τα χρόνια)

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες πρέπει να καταθέτουμε και προτάσεις για το τι πρέπει να γίνει αλλά και εδώ πάλι θα πούνε τι λες τώρα και δεν με πειράζει η διαφορετική άποψη αλλά όταν αυτόν γίνεται με επιχειρήματα το στιλ, τι λες τώρα αποκλείεται αφού το λέω εγώ δεν πρόκειται να γίνει, σε καμία χώρα δεν συμβαίνει αυτό φοβερίζεις τον κόσμο, πάψε να νομοθετείς κτλ (σχόλια τα οποία άκουσα όταν μετέφερα άποψη για το άνοιγμα των πινάκων από εδώ και πέρα, θα τα δεις αν ανατρέξεις σε πιο πίσω μνμ). Το να αντιδρά κάποιος σε μια άποψη είναι σεβαστό αλλά ας καταθέτει τη δικιά του με επιχειρήματα που πατούν σε μια κοινή λογική, μορφωμένα άτομα είμαστε σε αυτό το φόρουμ και μάλιστα πολύ από εμάς με εξαιρετικές σπουδές και εμπειρία. (Αυτά ως παρένθεση).

Κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε έστω και από του χρόνου να δημιουργήσει ΕΝΑ και μόνο πίνακα με όλη την προϋπηρεσία όπου θα τη λάμβανε υπόψη με αρκετά καλό συντελεστή (για να μην αδικεί τα άτομα που όλα αυτά τα χρόνια έχουν τρέξει και καλύψει πάγιες ανάγκες), + ακαδημαϊκά κριτήρια (μτε/κο ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΟΝΟ με την εκπαίδευση) + παιδαγωγική κατάρτιση  (για ειδικότητες που δεν έχουν παιδαγωγικά στο πρόγραμμα σπουδών και δεν είναι μόνο οι τεχνικές...). Όχι κοινωνικά κριτήρια τριτεκνοι κτλ αλλά ποσόστωση π.χ 5%. Σε περίπτωση ισοβαθμίας όχι βαθμό πτυχίου (όπου όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι πάντα αντικειμενικός αλλά ημερομηνία πτυχίου).
Εδώ δημιουργείται μια ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ και οι νέοι πτυχιούχοι; Να διεξάγεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ κάθε 2-3 χρόνια αλλά μόνο στο αντικείμενο των παιδαγωγικών (εξαιρώ το γνωστικό αντικείμενο από τις εξετάσεις γιατί απαξιώνει εντελώς το πτυχίο μας αν δεν το ξέρουμε τότε τι αξία έχει για το κράτος το πτυχίο;)
 Οι εξετάσεις όχι μόνο γραπτά θεωρίες μάθησης κτλ αλλά και παρουσίαση μικροδιδασκαλίας και να δίνει μόρια με αυτό τον τρόπο και σε νέους πτυχιούχους. Για τους νέους δεν θέλω να φανώ ΑΔΙΚΟΣ λέγοντας να δίνουν αυτές τις εξετάσεις αλλά από προσωπική εμπειρία και όχι μόνο, όταν και εγώ βρέθηκα μέσα σε μια τάξη πρώτη φορά το δύσκολο δεν ήταν αν κατείχα το αντικείμενο αλλά πως θα μεταδώσω τη γνώση.
Οι παλαιότεροι με εμπειρία π.χ 18 μήνες να μην αποτελεί προϋπόθεση αυτή η εξέταση αλλά να περνούν αξιολόγηση όπως και οι μόνιμοι.


Μου άρεσαν οι προτάσεις σου,υψηλού επιπέδου και στοχευμένου περιεχομένου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #570 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:29:36 πμ »

Μου άρεσαν οι προτάσεις σου,υψηλού επιπέδου και στοχευμένου περιεχομένου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν είναι θέμα αν σε κάποιους αρέσουν ή όχι σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία μετά από 9 περίπου χρόνια σε αυτή την κατάσταση και ζώντας όλες αυτές τις αλλαγές που έκανε κάθε τόσο το υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #571 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:30:24 πμ »
"Κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε έστω και από του χρόνου να δημιουργήσει ΕΝΑ και μόνο πίνακα με όλη την προϋπηρεσία όπου θα τη λάμβανε υπόψη με αρκετά καλό συντελεστή (για να μην αδικεί τα άτομα που όλα αυτά τα χρόνια έχουν τρέξει και καλύψει πάγιες ανάγκες)"

άρα συμφωνείς ουσιαστικά με την προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας... γιατι σε παλιότερα μηνύματα  πρότεινες την απο δω και πέρα προσμέτρηση.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #572 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:39:53 πμ »
Δεν είναι θέμα αν σε κάποιους αρέσουν ή όχι σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία μετά από 9 περίπου χρόνια σε αυτή την κατάσταση και ζώντας όλες αυτές τις αλλαγές που έκανε κάθε τόσο το υπουργείο...
έχω δει αριστούχους του Ασεπ, που δεν έχουν καλά αντικειμενικά μετρήσιμα αποτελέσματα στις εξετάσεις των μαθητών τους, που δεν μπορούν να κάνουν πείραμα , που δεν διακρίνονται από ατομική ενσυναίσθηση για την πρόοδο του κάθε μαθητή τους,που δεν συνεργάζονται με τους συναδέλφους τους διότι από τον καθένα έχεις να μάθεις ,που το σχολείο είναι γι'αυτούς απλά μια ...δικαίωση κλπ,κλπ...Όλα τα παραπάνω πρέπει να αξιολογούνται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από την άλλη ο Ασεπ όμως σε αναγκάζει να μελετήσεις πράγματα που πριν δεν τα είχες δώσει την ανάλογη προσοχή!!!!!!!!!
Συμφωνώ βέβαια στην παιδαγωγικό-διδακτική του  βαρύτητα λόγω φύσης και θέσης αυτής της εργασίας...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 12:44:35 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #573 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:47:51 πμ »
 "Το αποκλείεις να συζητάει το ξεκλείδωμα των πινάκων επειδή το θέλουν πολλοί, αλλά να μην το κάνει επειδή δεν είναι σύννομο;"

Μια απορία....δεν είναι νόμιμο το άνοιγμα απο δω και πέρα ή το άνοιγμα με προσμέτρηση της προϋπηρεσίας απο το 2010?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.