*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859493 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #602 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:41:42 πμ »
Αναλόγως σε ποια περίοδο αναφέρεται κανείς.....Ως το 2012 ίσχυε η διετία απο κει και μετά η τριετία....Anyway, δε νομίζω ότι έχει και τόσο σημασία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #603 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:43:32 πμ »
Εδώ να αναφέρω ότι και εγώ δε μπορώ να καταλάβω το μένος των περισσοτέρων για όσους έχουν μόρια από τον ΑΣΕΠ. Από όλα όσα συμβαίνουν στη παιδεία αυτοί που έδωσαν ΑΣΕΠ είναι τα μιάσματα; Τα μόρια που βλέπεται στους πίνακες από ΠΔΣ       ( που είμαι σίγουρος ότι όλοι έχετε μια ιστορία παρανομίας-βύσματος να διηγηθείτε) , τα μόρια από εκκλησιαστικά, από δυσπρόσιτα ΠΔΣ, από ιδιωτικά (που θυμάμαι κάποια εποχή από 9,9 περίπου έγιναν 10  στρογγυλά)  δε σας πειράζουν. Αν είναι δυνατόν ο ΑΣΕΠ να μην είναι  αξιοκρατικός και όλα τα υπόλοιπα να είναι.

Να προσθέσω ότι είμαι υπέρ του 3848 έστω και αν το «πνεύμα του νόμου» έχει αλλοιωθεί μετά από τόσα χρόνια και είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι αισθάνονται το ίδιο. Απλώς οι περισσότεροι δε βρίσκονται στα σχολεία , δε συνομιλούν με τους συνδικαλιστές ούτε τους ψηφίζουν. Μπορεί να μην ακούγονται αλλά υπάρχουν.
Καληνύχτα ΚΕΡΥ και μπράβο γιατί υπάρχουμε και εμείς που είμαστε πάρα πολλοί και μας ξεχνάνε συνέχεια ,σκόπιμα και μη....όμως είμαστε πολλοί και δεν θα είμαστε τόσοι αν το 100% του Αρσένη τηρούνταν!


Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #604 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:45:34 πμ »
Αναλόγως σε ποια περίοδο αναφέρεται κανείς.....Ως το 2012 ίσχυε η διετία απο κει και μετά η τριετία....Anyway, δε νομίζω ότι έχει και τόσο σημασία
Εχει....άλλο να κρατήσω έναν Ασεπ για 6 χρόνια και άλλο για 4!

Η αλλαγή έγινε με την παρ. 1α του αρθ μόνου κεφ. Θ2 του Ν. 4093/2012 (ΦΕΚ 222/Α/12-11-2012):

"Το Α.Σ.Ε.Π. προκηρύσσει και διενεργεί κάθε τρία (3) έτη διαγωνισμό για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση,..."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 02:49:17 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #605 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:48:07 πμ »
kukuruku το ξέρω ότι δεν μιλάς επι προσωπικού , μην παρεξηγηθούμε κιόλας..... Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει το εξής: συμφωνούμε ότι πρέπει να λήξει η μεταβατική, σωστά?  Επομένως πως προκύπτει η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας απο δω και μετά , την οποία ανέφερες προηγουμένως? Μάλλον είναι και η ώρα που δε βοηθάει και πολύ... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #606 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:51:09 πμ »
anixia έχει σημασία στην πράξη .Εννοώ ότι αφού ΑΣΕΠ δε γίνεται πρακτικά  η συζήτηση που κάνουμε παραμένει σε θεωρητικό επίπεδο και συνεπώς δεν παίζει κανένα ρόλο σ'αυτή τη φάση

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #607 στις: Αύγουστος 06, 2014, 07:08:56 πμ »
το άρθρο 9 Μεταβατικές Διατάξεις λέει στο 1ο εδάφιο:
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος

Δεν είναι υποχρεωτικό, με απόφαση του υπουργείου μπορεί να παρατείνεται….
Άρα αν αποφασίσουν για το αντίθετο έχουν το δικαίωμα να το κάνουν!
Ο νόμος ισχύει μέχρι να ψηφιστεί κάτι καινούργιο!
Εδω συζητάμε για τους πινάκες αλλά αν το γενικεύσουμε  το 2010 δεν ξέραμε ότι θα μας κόψουν μισθούς, συντάξεις , εφάπαξ, θα αυξήσουν όρια συνταξιοδότησης, θα έβαζαν εισφορά αλληλεγγύης για τόσα πολλά χρόνια και θα μας φορολογήσουν την περιουσία μας, αναδρομικά σε όλες τις περιπτώσεις, έκρινε αντισυνταγματικό το ΣΤΕ ορισμένα μέτρα π.χ το χαράτσι στη ΔΕΗ, το έβαλαν στην εφορία και η ΔΕΗ κρατούσε προκαταβολικά χρήματα για την επόμενη δόση, στη συνέχεια το ονόμασαν ενφια…
Μερικά καθημερινά προβλήματα. Το άνοιγμα των πινάκων δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά και ο τρόπος διορισμού δεν τους απασχολεί.
Τρέξτε στα δικαστήρια να τους σταματήσετε με τον νόμο 3848 :D.
Όταν έκανα το μηχανογραφικό ήξερα πως κάθε δυο χρόνια θα υπάρχει διαγωνισμός ασεπ χωρίς μπόνους ή έστω με προϋπηρεσία!!! Μας εξαπάτησαν πολλές φορές στο παρελθόν. :'(

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #608 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:10:45 πμ »
KERY 12 , να γράφεις συχνότερα.Χρήσιμος και συγκροτημένος. Την καλημέρα μου.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #609 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:14:07 πμ »
tatti

Δεν γράφω συχνά στο forum, ίσως γιατί δεν μου αρέσει που όλοι υποστηρίζουν ότι τους συμφέρει προσωπικά και ΜΟΝΟ(και καλά κάνουν απο την πλευρά τους).

Γράφω πιο συχνά από σένα στο Forum κρατώντας ουσιαστικά τα στατιστικά του κλάδου μου οπότε αν αφαιρέσω αυτά τα μηνύματα τα υπόλοιπα φυσικά αναφέρονται σε όσα εγώ θεωρώ δίκαια από την εμπειρία μου (μικρή) , τη γνώση μου (αυξάνεται με τον καιρό) , και φυσικά από το προσωπικό μου συμφέρον  :).

Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?
Θεωρείται "αξιοκρατικό" να δίνεται κάθε δύο χρόνια σαν μαθητούδια?
Ελπίζεται με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο σε διορισμό ΓΙΑΤΙ δεν είστε απόφοιτοι πανεπιστημίων?
Πιστεύεται ότι θα γράψεται καλύτερα απο τους άλλους στον κλάδο σας?


Ναι εγώ θεωρώ αξιοκρατικό τον ΑΣΕΠ, έναν έχω δώσει και κατάλαβα ότι ούτε εύκολος ούτε τόσο απλός είναι. Χρειαζόταν διάβασμα, εμπειρία, εξυπνάδα. Τον θεωρούσα και θεωρώ ακόμη και τώρα που όλα έχουν ξεφτίσει αξιοκρατικό. Ήλπιζα με αυτόν να αποκτήσω τη θέση που μου άξιζε στη δημόσια εκπαίδευση. Δεν είχα προϋπηρεσία όταν έδωσα και θεωρούσα ότι σε έναν γραπτό διαγωνισμό δε θα έπρεπε να μετρούν εκ των υστέρων ο βαθμός πτυχίου, η προϋπηρεσία το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό. Αυτοί ήταν όμως οι κανόνες, τους δέχτηκα και συμμετείχα. Ναι πίστευα ότι θα γράψω καλύτερα από τους άλλους και έγραψα.

Δεν είστε ικανοί ως εκπαιδευτικοί τώρα που προσλαμβάνεστε ως αναπληρωτές και θα είστε λόγω ΑΣΕΠ, ως μόνιμοι. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ-ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ.

Εδώ λίγο χάνομαι αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω, ναι είμαι ικανός ως εκπαιδευτικός ( το γιατί ας μη το αναλύσω ή σχολιάσω εδώ) ποιος σου είπε ότι προσλαμβάνομαι ως αναπληρωτής; Ο ΑΣΕΠ πριν και στο μέλλον αν εφαρμοζόταν ο 3848 (στην ώρα του) έδινε ευκαιρίες σε κάποιον χωρίς προϋπηρεσία να μπει στη δημόσια εκπαίδευση, εγώ τουλάχιστον δεν είχα άλλη επιλογή. Ναι ο 3848 (εκεί νομίζω ότι αναφέρεσαι) είναι ένα σύστημα επιλογής (το να διορίζει ή όχι εξαρτάται από τη πολιτική βούληση) το οποίο θα απέτρεπε το εξής φανταστικό σενάριο: Έστω ότι παίρνει 10 Χημικούς μόνο στη πρώτη φάση και όλοι δέχονται, οι 8 πρώτοι θα ήταν χωρίς ΑΣΕΠ και οι 2 επόμενοι τρίτεκνοι με  ΑΣΕΠ. Το σενάριο δεν είναι μακριά από τη πραγματικότητα, πέρσι 18 χημικοί ήταν από τον κρατικό προϋπολογισμό, μετά άρχισαν οι αλχημείες με το ΕΣΠΑ. Εντάξει για σένα ο ΑΣΕΠ δεν λέει και πολλά αλλά για μένα;

Eτσι γιατί αξίζει....

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #610 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:14:49 πμ »
Δεν είναι υποχρεωτικό, με απόφαση του υπουργείου μπορεί να παρατείνεται….
Άρα αν αποφασίσουν για το αντίθετο έχουν το δικαίωμα να το κάνουν!
Ο νόμος ισχύει μέχρι να ψηφιστεί κάτι καινούργιο!
Εδω συζητάμε για τους πινάκες αλλά αν το γενικεύσουμε  το 2010 δεν ξέραμε ότι θα μας κόψουν μισθούς, συντάξεις , εφάπαξ, θα αυξήσουν όρια συνταξιοδότησης, θα έβαζαν εισφορά αλληλεγγύης για τόσα πολλά χρόνια και θα μας φορολογήσουν την περιουσία μας, αναδρομικά σε όλες τις περιπτώσεις, έκρινε αντισυνταγματικό το ΣΤΕ ορισμένα μέτρα π.χ το χαράτσι στη ΔΕΗ, το έβαλαν στην εφορία και η ΔΕΗ κρατούσε προκαταβολικά χρήματα για την επόμενη δόση, στη συνέχεια το ονόμασαν ενφια…
Μερικά καθημερινά προβλήματα. Το άνοιγμα των πινάκων δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά και ο τρόπος διορισμού δεν τους απασχολεί.
Τρέξτε στα δικαστήρια να τους σταματήσετε με τον νόμο 3848 :D.
Όταν έκανα το μηχανογραφικό ήξερα πως κάθε δυο χρόνια θα υπάρχει διαγωνισμός ασεπ χωρίς μπόνους ή έστω με προϋπηρεσία!!! Μας εξαπάτησαν πολλές φορές στο παρελθόν. :'(
Φίλε Κώστα,η μεταβατική είναι μία μπαρούφα!Αφενός κανένας υπουργός αυτόνομα δεν έχει δικαίωμα να παρατείνει φεκ,γιατί με βάση το Σύνταγμα αυτό είναι αρμοδιότητα του Υπουργικού Συμβουλίου.Γι αυτό,αν προσέξεις,καμία παράταση μεταβατικής δεν αναφέρει πως παρατείνονται φεκ!Αφετέρου η επετηριδά,όπως ορθά την ονομάζει ο συνταγματολόγος-υπουργός,έχει καταργηθεί απο το 2001.Οπότε ήταν αναμενόμενο η μεταβατική νομικά να είναι στον αέρα.Βέβαια,η σχετική δικαστική απόφαση θα έχει συνέπειες για όσους στηρίχθηκαν σε αυτήν,αλλά πάνω απο όλα είναι η δημοκρατιά και η υπακοή στο Σύνταγμα της χώρας μου.Με την λογική του βολέματος γίναμε υπήκοοι της τρόικας και εμένα ως Κρητικό με αξιοπρέπεια δεν μου πάνε ούτε τα βολέματα τους, ούτε τα μνημόνια τους!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #611 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:15:13 πμ »
και αυτό....

Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ  (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.

 Συγχαρητήρια ( χωρίς καμία ειρωνεία )  και εγώ είμαι γενικά στην εκπαίδευση (όχι δημόσια ) πάνω από 15 χρόνια. Η προϋπηρεσία σου ήταν πριν ή μετά τον ΑΣΕΠ? Στο δικό σου κλάδο μπορεί και απόλυτα νόμιμα να είναι και πριν. Βέβαια αν ήταν πριν σε βοήθησε στη βαθμολογία του ΑΣΕΠ ώστε να είσαι μια ανάσα από το διορισμό. Στο δικό μου κλάδο δε συμβαίνει απόλυτα το ίδιο. Προϋπηρεσία πριν από ΑΣΕΠ σε ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον καταμετρήθηκε, πληρώθηκε αλλά όχι απαραίτητα δουλεύτηκε. Είμαι επιτυχών μόνο στο τελευταίο ΑΣΕΠ και «επιλαχών» ας πούμε στο όριο. Σίγουρα έγραψα καλύτερα από ένα διψήφιο ποσοστό διοριστέων.
 
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.

Είμαι αρκετά πίσω στο πίνακα γιατί έχω ουσιαστικά μόρια μόνο από τον ΑΣΕΠ και σχεδόν πάντα ΔΕ δουλεύω.

ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.

Κι όμως εδώ συμφωνούμε  :) :) :).

Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.

Ηλικιακά δεν είμαι νέος αλλά στην εκπαίδευση θεωρούμαι νέος και ο ΑΣΕΠ είναι μια λύση ή μια ευκαιρία. Οι «παλιοί» γιατί αλήθεια έχουν πρόβλημα. Το προβάδισμά τους ακόμη και με τον 3848 είναι πολύ μεγάλο αρκεί να πιάσουν τη βάση και κάτι παραπάνω ( αν γίνει ποτέ γραπτός διαγωνισμός). Στη πραγματικότητα ένα πολύ μικρό ποσοστό νέων έχει ελπίδες.

Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).

Το έχω ξαναγράψει, καθένας με τα προβλήματά του, οι μόνιμοι τα δικά τους και εμείς τα δικά μας.
«
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 09:20:10 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #612 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:16:12 πμ »
και αυτό....

Εδώ να αναφέρω ότι και εγώ δε μπορώ να καταλάβω το μένος των περισσοτέρων για όσους έχουν μόρια από τον ΑΣΕΠ. Από όλα όσα συμβαίνουν στη παιδεία αυτοί που έδωσαν ΑΣΕΠ είναι τα μιάσματα; Τα μόρια που βλέπεται στους πίνακες από ΠΔΣ       ( που είμαι σίγουρος ότι όλοι έχετε μια ιστορία παρανομίας-βύσματος να διηγηθείτε) , τα μόρια από εκκλησιαστικά, από δυσπρόσιτα ΠΔΣ, από ιδιωτικά (που θυμάμαι κάποια εποχή από 9,9 περίπου έγιναν 10  στρογγυλά)  δε σας πειράζουν. Αν είναι δυνατόν ο ΑΣΕΠ να μην είναι  αξιοκρατικός και όλα τα υπόλοιπα να είναι.

Να προσθέσω ότι είμαι υπέρ του 3848 έστω και αν το «πνεύμα του νόμου» έχει αλλοιωθεί μετά από τόσα χρόνια και είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι αισθάνονται το ίδιο. Απλώς οι περισσότεροι δε βρίσκονται στα σχολεία , δε συνομιλούν με τους συνδικαλιστές ούτε τους ψηφίζουν. Μπορεί να μην ακούγονται αλλά υπάρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 01:42:42 πμ από KERY12 »
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 09:20:55 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #613 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:36:46 πμ »
Η μεγαλη πλειοψηφια των ανθρωπων που καθησαν διαβασαν και εδωσαν ΑΣΕΠ δεν ειναι "ανθρωπακια" που γλειφανε για να τους δωσουνε ωρες στην ΠΔΣ, Ενισχυτικη, ωρες στα ΣΔΕ, στη ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ, στις σχολες του ΟΑΕΔ και του ΟΤΕΚ. Εχουν δικαιωμα να μιλανε μονο οσοι εχουν παρει ολη την προυπηρεσια τους χωρις να χτυπησουν καμια πορτα και  χωρις να δωσουν ΑΣΕΠ. Δηλαδη ΚΑΝΕΙΣ. Αρα οι μονοι που εχουν δικαιωμα να μιλανε ειναι ολοι αυτοι που εδωσαν ΑΣΕΠ πετυχαν δεν διοριστηκαν  και με Ο μορια που ειχαν καταφεραν και μπηκαν στους πινακες και δουλεψαν. Οποιος λοιπον χτυπησε τη πορτα ή πηρε τηλεφωνα για ρουσφετι καλυτερα να το ΒΟΥΛΩΣΕΙ.                                                                                                                                                         

υ.γ. Δεκτες ολες οι παρατηρησεις, υποδειξεις και συμβουλες με εναν ορο. Με ονοματεπωνυμο και οχι με nickname και αλλα τετοια.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #614 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:53:05 πμ »
από το ipaideia
Εντός των επόμενων ημερών αναμένεται να ξεκαθαρίσει το ζήτημα του «ανοίγματος» των πινάκων των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που από το 2010 έχουν παύσει να τροφοδοτούνται με νέες προϋπηρεσίες. Το θέμα του ανοίγματος τέθηκε στη χθεσινή συνεδρίαση της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων και σήμερα αναμένεται να κληθούν η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ προκειμένου να παρουσιάσουν τις θέσεις τους.

Τόσο ο Υπουργός Παιδείας όσο και ο Υφυπουργός δήλωσαν ότι περιμένουν τις τοποθετήσεις τόσο των συνδικαλιστικών φορέων όσο και των υπόλοιπων βουλευτών της Επιτροπής για να πάρουν τις οριστικές τους αποφάσεις ενώ υπήρξαν μέλη της Επιτροπής που επεσήμαναν το αντιφατικό της επιπρόσθετης μοριοδότησης με κλειστούς πίνακες.

Πιο αναλυτικά η εισηγήτρια του ΣΥΡΙΖΑ κα Δριτσέλη δεν παρέλειψε να θίξει το αντιφατικό της τροπολογίας για την αυξημένη μοριοδότηση των δυσπρόσιτων που όμως δε συνοδεύεται από άνοιγμα των πινάκων. Μάλιστα τόνισε ότι αναρωτιέται «τι νόημα έχει αυτή η μοριοδότηση και πού ακριβώς θα προσμετράται από τη στιγμή που οι πίνακες προϋπηρεσίας έχουν κλειδώσει από το 2010, με βάση και τις διατάξεις του νόμου 3848.

Δηλαδή, το Υπουργείο λέει σε έναν εκπαιδευτικό «πήγαινε αναπληρωτής σε μια περιοχή μακριά από το σπίτι σου, πάρε ένα μισθό της τάξης των 570 περίπου € και το Υπουργείο θα σε ανταμείψει με μόρια, τα οποία δεν θα μετράνε στην προϋπηρεσία σου, γιατί οι σχετικοί πίνακες έχουν κλειδώσει».

Η κα Δριτσέλη ζήτησε να γνωστοποιηθούν οι προθέσεις του Υπουργείου ως προς το άνοιγμα των πινάκων ενώ τόνισε ότι είναι απαραίτητο να καθιερωθεί ένα σταθερό σύστημα μοριοδότησης των εκπαιδευτικών καθώς και την ανάγκη της αναμόρφωσης των μορίων των σχολικών μονάδων.

Η κα Τζάκρη των Ανεξάρτητων Δημοκρατικών Βουλευτών τόνισε με τη σειρά της ότι η διάταξη για την επιπρόσθετη μοριοδότηση των δυσπρόσιτων περιοχών αποκτά μια πρακτική αξία και σημασία μόνο αν συνοδευτεί με άνοιγμα των πινάκων. Η κα Τζάκρη ρωτήθηκε από τον κ. Λοβέρδο για τη δικιά της θέση επί του ανοίγματος των πινάκων απαντώντας ότι από τον Υπουργό Παιδείας να καταθέσει την άποψή της για το άνοιγμα των πινάκων απαντώντας «οποιαδήποτε προϋπηρεσία και αν υπολογίσετε εσείς ακόμη και στο 20πλάσιο, δεν έχει κανένα πρακτικό νόημα και καμία σημασία. Επομένως σας το λέω ευθαρσώς».

Στην Επιτροπή πρέπει να υπήρξε αναφορά σε ενδεχόμενο άνοιγμα των πινάκων από εδώ και πέρα, γεγονός που το ανέφερε σε δηλώσεις του και ο κ. Λοβέρδος καθώς η κα Τζάκρη δήλωσε «Το από εδώ και πέρα τι σημαίνει; Προβλέπετε άνοιγμα των πινάκων με διαφορετικό τρόπο ή εξαλείφτηκε ο κανόνας που ισχύει για τους διορισμούς, το ένα προς δέκα; Τότε, τι να κοροϊδευόμαστε

Ο κ. Κεδίκογλου με τη σειρά του τοποθετήθηκε επί του θέματος λέγοντας ότι «στο μέτρο που οι εν λόγω θέσεις θα καλύπτονται από αναπληρωτές ωρομισθίους από τους πίνακες, που όπως λέγεται έχουν εξαντληθεί, τότε μιλάμε για περαιτέρω καταστρατήγηση του νόμου 3848/2010. Δεν θα επεκταθώ, έχω τοποθετηθεί και σε προηγούμενη εισήγηση, αν χρειαστεί θα επανέλθω».

Ο πρώην Υφυπουργός Παιδείας απέδωσε τα προβλήματα της στελέχωσης των απομακρυσμένων σχολείων κυρίως στις χαμηλές αμοιβές των εκπαιδευτικών δηλώνοντας ότι «θα πρέπει να δώσουμε κίνητρα, ώστε να μπορέσει αυτός ο εκπαιδευτικός να πηγαίνει σ' αυτά τα μέρη. Θα μπορούσαμε να δούμε κάποιες παροχές στους υπηρετούντες μετά από συμφωνία με ναυτιλιακές ή αεροπορικές εταιρείες. Κάποια εισιτήρια για τις γιορτές Χριστουγέννων, Πάσχα και θερινών διακοπών, ώστε να μην επιβαρύνονται οι τόσο χαμηλά αμειβόμενοι εκπαιδευτικοί ή σε απομακρυσμένες περιοχές, όπου το κράτος ενδεχομένως έχει φοιτητικές εστίες. Αυτό είναι κάτι που είχε γίνει και με τον κ. Αρβανιτόπουλο, να υπάρχει δυνατότητα να τρώνε σε φοιτητικές λέσχες κ.ο.κ»

Στο άνοιγμα των πινάκων αναφέρθηκαν τόσο ο Υπουργός Παιδείας όσο και ο Υφυπουργός. Ο κ. Λοβέρδος δήλωσε ότι «υπάρχουν πάρα πολλοί που μας λένε, αφού κανείς αυτό γιατί δεν ανοίγεις την κλειστή επετηρίδα από το 2010 που έκλεισε ενόψει εξετάσεων του ΑΣΕΠ που δεν έγιναν το 2012 και το 2013 και το 2014. Γιατί αδικείς τους ανθρώπους οι οποίοι συμμετέχουν στη διαδικασία αυτή, γιατί έχουν την αγωνία να συγκεντρώσουν προϋποθέσεις ώστε με το καλό κάποτε να διοριστούν. Λέμε ότι ακόμα υπάρχουν συνάδελφοί 360 διοριστέοι, δηλαδή επιτυχόντες σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που ακόμα δεν διορίστηκαν λόγω της στενότητας που έχει το ελληνικό δημόσιο αυτή τη στιγμή να καλύψει τα κενά του».

Ο Υπουργός Παιδείας δεν παρέλειψε να αναφέρει ότι «ενώ μου φαίνεται πάρα πολύ λογικό, έχω ορισμένες πολύ εχθρικές και επιθετικές σκέψεις που μου έρχονται μέσω του διαδικτύου ή μέσω ανθρώπων που μπορούν να απευθυνθούν σε εμένα με ένα μήνυμα και μου λένε μη το κάνεις αυτό, είναι πελατειακό. Εγώ ρωτώ και απευθύνομαι χωρίς να με πειράζει αυτό ή να ενοχλούμαι επειδή πρέπει να ρωτήσω, γιατί; Όποιος ρωτάει μαθαίνει. Απευθύνομαι σε όσους και όσες έχουν άποψη για το θέμα να το καταθέσουν αύριο στην απογευματινή συνεδρίαση και αύριο το πρωί που θα είναι η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ περιμένω να τοποθετηθούν γι' αυτό. Δεν έχουν την ίδια άποψη. Θέλω να μας πουν γιατί αυτό που λέει η κυρία Τζάκρη και που σε εμάς φαίνεται πολύ λογικό, αν γίνει θα κάνει κακό. Δεν είναι κακό ότι τέσσερα χρόνια δεν γίνεται ΑΣΕΠ και όσοι έχουν δώσει τα φώτα τους, έχουν πάει δεξιά και αριστερά σε όλη την Ελλάδα για 800 ευρώ αναπληρωτές καθηγητές δεν περιμένουν κάτι από αυτό. Αυτό είναι καλό; Γιατί αυτό είναι καλό; Σε αυτή την κατάσταση της μεταβατικότητας, της δυσκολίας, της φτώχειας, της πτώχευσης πρέπει να δουλέψουν»
Ο κ. Δερμεντζόπουλος με τη σειρά του ξεκαθάρισε ότι θα υπάρξει συμπληρωματική εγκύκλιος για τους αναπληρωτές, η οποία και θα εκδοθεί άμεσα, ενώ για το ζήτημα του ανοίγματος των πινάκων ανέφερε ότι «θα πρέπει να ακουστούμε όλοι εδώ μέσα και κυρίως αύριο κατά την ακρόαση των φορέων για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας και να αποφασίσουμε όλοι εδώ, γιατί είναι ένα θέμα που πραγματικά διχάζει όλους αυτούς τους ανθρώπους. Έχουμε αντικρουόμενες θέσεις και καλά είναι σήμερα και αύριο να κλείσουμε εδώ μέσα αυτήν την εκκρεμότητα και να πάρουμε την απόφαση, την οποία θα πάρει το Υπουργείο και θα την περάσει στο σχέδιο νόμου».

Από τη σημερινή συνεδρίαση αναμένονται περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος.

Καλόγηρος Βασίλειος

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #615 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:10:28 πμ »
Προτεραιότητα θα έχει το 5% στις προσλήψεις των αναπληρωτών στη γενική εκπαίδευση. Αφορά εκπαιδευτικούς, οι οποίοι έχουν αναπηρία 67% και άνω  σύμφωνα με άρθρο που κατατέθηκε στο σχέδιο νόμου «Ίδρυση και οργάνωση του συμβουλίου εθνικής πολιτικής για την παιδεία και άλλες διατάξεις».

http://www.paideia-ergasia.gr/33487/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF/
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160788
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.