*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859506 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1442 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:49:36 μμ »
Διεύρυνση των β' αναθέσεων μου μυρίζει...

Κάτι τέτοιο... θα "γελάσουμε" πάλι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:58 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1443 στις: Αύγουστος 11, 2014, 04:57:43 μμ »
Σημαινει οτι παρακαλαμε για εκλογες το 2015!

Διοτι αν παμε για εκλογες το 2016 και προκειμενου να μη χρειαστει 30.000 αναπληρωτες τον Σεπτεμβριο του 2015, ειναι ικανος για τρομακτικα πραγματα!
πολλά από τα οποία είναι ήδη ψηφισμένα αλλά απλά δεν έχουν ακόμη εφαρμοστεί.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1444 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:00:18 μμ »
Για το ξεκλειδωμα; Κουβέντα;
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1445 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:10:07 μμ »
Απο το FB του Λοβερδου πριν λιγα λεπτα:

"Το πρωί στη ραδιοφωνική εκπομπή του Λάμπρου Καλαρρύτη στα Παραπολιτικά fm 90,1 ρωτήθηκα για το θέμα των προσλήψεων.
Η απάντησή μου ήταν πως πρέπει να ξανασυζητηθεί το 1 προς 10 στην εκπαίδευση. Υπάρχουν ακόμη 360 αδιόριστοι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, ξένων φιλολογιών οι περισσότεροι, από τον ΑΣΕΠ προ του 2010. Με βάση την αναλογία 1 προς 10 θα έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε το 2015-16 μόλις 450 άτομα.
Επίσης, φέτος ζητήσαμε από τον κ. Μητσοτάκη 22.500 αναπληρωτές, λόγω περισσότερων συνταξιοδοτήσεων πέρυσι, ξεπερνώντας πραγματικά τα όρια. Από αυτές τις 22.500 αναπληρωτών που ζητήσαμε, θα έχουμε συνολικά 19.500. Θα έχουμε δηλαδή 3000 λιγότερους καθηγητές και δασκάλους από αυτούς που ζητήσαμε!
Θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε όμως τα κενά αυτά ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα τη νέα σχολική χρονιά."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:58 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1446 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:12:07 μμ »
Παράθεση
Να κάνουμε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να προσλάβουμε τελικά 200 άτομα ενώ έρχονται 30.000 άνθρωποι.; Είναι μία σκληρή κατάσταση αυτή. Δεν νομίζω ότι η εκπαίδευση αντέχει άλλο.

Ο άνθρωπος το λέει ξεκάθαρα: αφού έχω 30.000 μαμάκες που θα τρέξουν σε όλη την ελλάδα για 7-8 μήνες με 800 ευρώ, γιατί να διορίσω;;;;;; Φανταστείτε που έφτασε η κοροιδία τους. Αυτά να τα βλέπουν όλοι οι αναπληρωτές που ενώ θα μπορούσαν συλλογικά και συντονισμένα να αντιδράσουμε καθομαστε όλοι και παρακολουθούμε με απάθεια τον παραλογισμό του Λοβέρδου

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1447 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:19:39 μμ »
Συνάδελφοι
ο υπουργός μίλησε για αναλογία 30000 προς 200 . Και αυτό προεκλογικά . Το προεκλογικό 1065 του Αρβανιτόπουλου το θυμάστε?
Πάνω στους πίνακες αναπληρωτών που είναι το θέμα μας τώρα .Για τόσους λίγους διορισμούς οποιοσδήποτε διαγωνισμός ασεπ για κατάρτιση πινάκων θα είναι άκυρος  για δυο λόγους.
α) Λόγω της ειδικής διδακτικής που δεν είναι αντικειμενική τύπου ερωτήσεις. Για να το καταλάβουν οι  νέοι συναδελφοι αυτο θα πω τν περιπτωση μου μόνο (που σαν και μένα ήταν πάρα πολλές ). Στην ειδική διδακτική είχα απόκλιση 28 %  στους δυο βαθμολογητές. Δηλαδή 8,4 μονάδες στην τελική βαθμολογία και από τις δυο ενότητες. Μιλάμε για μετακίνηση 552 θέσεων ανάλογα ποιός βαθμός θα επικρατούσε. Τελικά ο τρίτος βαθμολογητής μου έβαλε κάτι ενδιάμεσα με με εκτίναξε 360 θέσεις στην τελική κατάταξη από την βαθμολογητή που μ έβαλε την χαμηλότερη βαθμολογία. Φυσικά το πήγαμε δικαστικά δεν έγινε τίποτα ( Και μάλιστα επειδή έκανα ένσταση δεν είχα το δικαίωμα να ξανακάνω σε επόμενο διαγωνισμό του ασεπ που δεν έγινε φυσικά.Είχαμε και άλλες περιπτώσεις τέτιοες -ας το πουν οι παθόντες- Το ίδιο και ένας φίλος μου ο οποίος είχε 12% απόκλιση. Το μόνο που κέρδισα από το ασεπ είναι οτι μου έστειλε σε φάκελο τις οδηγίες που βαθμολογούσαν – απίστευτα γενικόλογες - ) . Και ρωτάω ακυρώνεται ναι ή οχι ?
β) κάποιες λίγες θέσεις στον διαγωνισμό πηγαίνουν στους ημέτερους. Περίπτωση ενός μακρυνού συγγενή μου  που το παραδέχτηκε για την περίπτωση του. Το πως έγινε η δουλειά ? Προφανώς ή από την αλλαγή στον βαθμό της ειδικής διδακτικής ή από την μεταφορά του βαθμού από τα γραπτά στο σύστημα. Λογικά το πρώτο. Σε παλαιότερες εποχές με πολλές θέσεις αυτό δεν θα είχε μεγάλο αντίκτυπο για τους υπόλοιπους. Τώρα όμως ακυρώνει τον διαγωνισμό. Και μην μου πείτε οτι δεν έχουμε ξανά τέτοια κρούσματα.
Aυτά που λες είναι πολυ σοβάρα. Αμα αλλάξει καποιος βαθμός θα αδικήθει τουλαχιστόν ένας έχει πάντα αντικτύπο και δεν είναι μικρό; Τότε για τι αντικειμένικότητα του ΑΣΕΠ μιλάμε; Και ποιος δεν μου λέει οτι και δεν αδικήσαν και έμενα ευνοώντας κατα τον ίδιο τρόπο κάποιον άλλον; μήπως οι υπερμαχοί του ΑΣΕΠ αποσκοπουν εδώ;  λεω με το φτωχόμου το μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1448 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:24:43 μμ »
συνάδελφε χημ32 όσα είπα τα είπα με κάθε σοβαρότητα και αγανάκτηση.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1449 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:26:56 μμ »
συνάδελφε χημ32 όσα είπα τα είπα με κάθε σοβαρότητα και αγανάκτηση.
ΔΕΝ σε αμφισβητώ και εγω είχαι αποκλιση στην ειδική διδακτική.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1450 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:27:42 μμ »

"Υπάρχουν ακόμη 360 αδιόριστοι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ ξένων φιλολογιών οι περισσότεροι, από τον ΑΣΕΠ προ του 2010. Με βάση την αναλογία 1 προς 10 θα έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε το 2015-16 μόλις 450 άτομα. Να κάνουμε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να προσλάβουμε τελικά 200 άτομα ενώ έρχονται 30.000 άνθρωποι.; Είναι μία σκληρή κατάσταση αυτή. Δεν νομίζω ότι η εκπαίδευση αντέχει άλλο. Είναι ίσως η τελευταία χρονιά που προσπαθούμε να ανοίξουμε τα σχολεία με αυτές τις διαδικασίες στην 11 Σεπτεμβρίου όπως πρέπει να τα ανοίξουμε. "quote]


Τώρα αυτο το είπε ως επίχειρημα?? ?!!! Είναι εντελώς ασόβαρος ο άνθρωπος..... Την τελευταία πρόταση την κατάλαβε κανείς? :o

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1451 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:30:15 μμ »

"Υπάρχουν ακόμη 360 αδιόριστοι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ ξένων φιλολογιών οι περισσότεροι, από τον ΑΣΕΠ προ του 2010. Με βάση την αναλογία 1 προς 10 θα έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε το 2015-16 μόλις 450 άτομα. Να κάνουμε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να προσλάβουμε τελικά 200 άτομα ενώ έρχονται 30.000 άνθρωποι.; Είναι μία σκληρή κατάσταση αυτή. Δεν νομίζω ότι η εκπαίδευση αντέχει άλλο. Είναι ίσως η τελευταία χρονιά που προσπαθούμε να ανοίξουμε τα σχολεία με αυτές τις διαδικασίες στην 11 Σεπτεμβρίου όπως πρέπει να τα ανοίξουμε. "quote]

Τώρα αυτο το είπε ως επίχειρημα?? ?!!! Είναι εντελώς ασόβαρος ο άνθρωπος..... Την τελευταία πρόταση την κατάλαβε κανείς? :o

Εγώ προσπαθώ, αλλά η Πυθία δεν είναι εύκολο να αποκρυπτογραφηθεί...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1452 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:35:35 μμ »
ΔΕΝ σε αμφισβητώ και εγω είχαι αποκλιση στην ειδική διδακτική.
για κάποιους αυτή η απόκλιση στοιχίζει τον διορισμό. Στην περίπτωση δε που οι θέσεις είναι λίγες , επιμένω οτι η απόκλιση αυτή ακυρώνει τον διαγωνισμό. Ας τον κάνουν με πολλαπλής επιλογής έτσι ωστε όταν θα πας στον ασεπ να δεις το γραπτό σου να δεις όντως τον βαθμό σου.(Αμ δε)
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1453 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:42:36 μμ »
".................Με βάση την αναλογία 1 προς 10 θα έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε το 2015-16 μόλις 450 άτομα................Είναι ίσως η τελευταία χρονιά που προσπαθούμε να ανοίξουμε τα σχολεία με αυτές τις διαδικασίες στην 11 Σεπτεμβρίου όπως πρέπει να τα ανοίξουμε"
κάπου εδώ μήπως μπαίνει το εκπαιδευτικό κουπόνι (πχ πάρε 2000 και πάνε στο ιδιωτικό,  έτσι αρχίζει και η ερημοποίηση και προοδευτική απώλεια εκπαιδευτικού _αδυναμου_ δυναμικού). είανι και το άρθρο του Παπανδρόπουλου στο ι παιδεια "Επιδοτούνται τα σουβλατζίδικα αλλά όχι τα σχολεία !!"

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1454 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:46:24 μμ »
Θα καλύψουμε τα κενά ζητώντας από καθηγητές και δασκάλους να διδάξουν αυτό που λέμε τα εγγύτερα προς την ειδικότητά τους αντικείμενα. Και μέσα στον χειμώνα η πληθώρα των ειδικοτήτων θα εξορθολογιστεί.

Να τα μας συναδελφοι, τα ιδια με περυσι και χειροτερα!!! Λετε να ειναι παλι τοσο δραστικοι ωστε να καταργησουν ειδικοτητες; Ισως κανουν συγχωνευσεις αντι καταργησεις.

Παράθεση
Η διαδικασία των αποσπάσεων συντελείται τώρα με μετριοπάθεια και παρά τη διαμαρτυρία κάποιων φορέων που θέλουν περισσότερους αποσπασμένους, περνάμε τη ρύθμιση στη βουλή για διπλασιασμό των μορίων όσων υπηρετούν στις δυσπρόσιτες περιοχές

Μετριοπαθεια λεει το παρτυ που εγινε με τις αδιαφανεις αποσπασεις;;;; Εκτος αν μιλαει για τις επικειμενες αποσπασεις!

Και τη ρυθμιση για τα δυσπροσιτα θα την περασουν τελικα... ε βεβαια, αφου ολα τα κομματα κι οι συνδικαλιστες συμφωνησαν! >:( Καληνυχτα στους αδιοριστους εκπαιδευτικους, καλημερα στις τοπικες εξυπηρετησεις!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1455 στις: Αύγουστος 11, 2014, 05:47:45 μμ »
Την τελευταία πρόταση την κατάλαβε κανείς? :o
Προσωπικά έχω άποψη για το τι εννοεί, αλλά δε θέλω να ερμηνεύσω γιατί πάλι στον ΑΣΕΠ κρύβεται η απάντηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160794
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.