*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 336241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1288 στις: Απρίλιος 11, 2024, 01:20:02 πμ »
Καθολου υποχρεωτικό. Οι περισσότεροι προσπαθούν να την
πάρουν Σεπτέμβριο με όποιον τρόπο μπορούν και αυτό εξυπηρετεί και το σχολείο που έχει να διαχειριστεί ένα κενό για όλη τη χρονιά.
Εγω πχ γέννησα Ιανουάριο, βόλεψε που έπεφτε νωρίς το Πάσχα, κολλησα μια αναρρωτική και διαφορα έξτρα και γύρισα 1 Μαΐου με κοπέλα στο σπίτι για το μωρο, στο σχολείο δεν είχα μάθημα οπότε έκανα γραμματεία, μπάλωμα τρύπες, μετά επιτηρήσεις, και ανατροφής πήρα 15/9 με 15/6 την επόμενη χρονιά.
[/quot
Αν παρουμε άδεια ανατροφής τέκνου άνευ αποδοχών από 1/5-31/8 και μετά το 9μηνο γίνεται? Η θα πρεπει να γινεινπρωτα χρήση του 9μηνου και μετά η άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:11 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1289 στις: Μάιος 03, 2024, 12:57:42 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.Ισχύει  ότι η αίτηση για την 9 μήνη άδεια ανατροφής τέκνου πρέπει να γίνει μεχρι τις 31/05?

Εγώ δεν ξέρω ακόμα αν θα την πάρω αυτή τη χρονιά ή αν θα την αφήσω για αργότερα.Αυτο εξαρτάται από παράγοντες που θα προκύψουν αργότερα. Αν ισχύει το 31/05 μπορώ να τη αιτηθω κ μετά να κάνω ανάκληση?

Αποσυνδεδεμένος emge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1290 στις: Μάιος 29, 2024, 12:34:20 μμ »
Επειδή στη δδε που ανήκω η κοπέλα στις άδειες μάλλον είναι καινουρια κ δεν ήταν σίγουρη, υπάρχει κάποιος που πήρε πρόσφατα την 9μηνη ανατροφής να μου πει τι χαρτιά κατέθεσε;

Αποσυνδεδεμένος lamkon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1291 στις: Μάιος 29, 2024, 05:20:53 μμ »
1. Αίτηση
2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
3. Υπεύθυνη δήλωση ότι δε θα κάνεις χρήση του δικαιώματός σου για μειωμένο ωράριο
4. Υπεύθυνη δήλωση του/της συζύγου ότι δε κάνει χρήση του δικαιώματός του/της για άδεια ανατροφής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:11 »

Αποσυνδεδεμένος emge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1292 στις: Μάιος 29, 2024, 05:40:48 μμ »
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1293 στις: Ιούνιος 12, 2024, 01:10:22 μμ »
Καλησπερα !μεχρι αρχές Αυγούστου θα βρίσκομαι σε άδεια λοχείας και από 2/9 θα ξεκινήσει η άδεια ανατροφης για το μωρό μου ,πρέπει να αναλάβω υπηρεσία στις 21/6;Απο διεύθυνση μου είπαν να στείλω υπεύθυνη δήλωση ότι ειμαο σε άδεια λοχείας αλλα όχι ανάληψη ..έτσι όμως θα φαιβεται ένα κενό μέσα στον Αυγούστο..δεν κατάλαβα καλά και δεν είχε διάθεση η κοπέλα στο τηλέφωνο  >:(

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 766
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1294 στις: Ιούνιος 12, 2024, 03:48:37 μμ »
Τα τελευταία χρόνια η εγκύκλιος που βγαίνει σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας στις 21/06 ,κάνει αναφορά και σε όσους είναι σε άδεια. Κανονικά εσύ δεν αναλαμβάνεις υπηρεσία αφού είσαι σε άδεια. Αλλά ίσως χρειαστεί να στείλεις Υπεύθυνη Δήλωση. Να μιλήσεις με τον διευθυντή του σχολείου να τον ενημερώσεις και να συνεννοηθείς.
Συγκεκριμένα η εγκύκλιος αναφέρει:


Για λόγους διευκόλυνσης των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που είτε είναι αποσπασμένοι, είτε μετατέθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος σε άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, είτε βρίσκονται σε άδεια κύησης, λοχείας ή ανατροφής παιδιού, παρακαλούμε η ανάληψη υπηρεσίας στην οργανική τους θέση με τη λήξη του διδακτικού έτους 2022-2023 να γίνεται δεκτή με έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω της πλατφόρμας gov.gr και την αποστολή της στην οικεία Δ/νση Εκπ/σης με e-mail.


Για το κενό στον Αύγουστο πρέπει να πάρεις ξανά τηλέφωνο να το διευκρινίσεις . Να επιμείνεις γιατί όντως τυχαίνει καμμιά φορά οι αρμόδιοι στις διευθύνσεις να είναι λίγο περίεργοι. Όπως σου είπα νομίζω ότι πρέπει να αναλάβεις στη Δπε αλλά…δεν είμαι σίγουρη .Μπορεί να σε καλύπτει και η Υ. Δ. που θα στείλεις τον Ιούνιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2024, 03:50:37 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος eirinir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1295 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:27:44 μμ »
Καλησπερα συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση. Οντως υπαρχει μεγαλη συγχιση εκ μερους των υπαλληλων για απλες λογικες εφαρμογες νομων και τυπων.
Η αδεια ανατροφης 9μηνη αναφερεται μεσα στον 4210/2013.
Οι εκπαιδευτικοι αναφερει παιρνουν 2 ωρες μειωμενου ή 9 μηνες. Η παρερμηνεια παντα γινεται στον τυπο που εχει εκδωθει στο εγγραφο με ΑΔΑ ΒΙΦΓ9-4ΘΑ / 5-5-2014 στον οποιο τυπο αναφερεται (1452 ωρες - χ)/1452....οπου χ αναφερει σε πλαισιο ειναι το αθτοισμα των ωρων μειωμενου που εχει παρει ο υπαλληλος ... το 1452 αντιστοιχει σε 8ωρο δημοσιου υπαλληλου για 9 μηνες.  Εδω πολλες διευθυνσεις ειναι σαν να μην θελουν να κατανοησουν οτι ο εκπαιδευτικος δεν παιρνει 2 ωρες μειωμενου την ημερα αλλα την εβδομαδα. Αυτοι κανουν την πραξη σαν να ειναι 2 ωρες την ημερα με αποτελεσμα να τσεκουρωνεται το υπολοιπο. Παρακατω στο ιδιο εγγραφο βεβαια αναφερεται οτι αν υοαρχει αλλο ωραριο υπαλληλου τοτε ο τυπος υπολογιζεται ως εξης.

Υποχρεωτικο ωραριο το μηνα (π.χ 23 ωρες επι 4 εβδομαδες)
Ολο αυτο επι 9 μηνες μας δινει ενα αποτελεσμα Α
Επειτα προσθετετε αθροιστικα τις ωρες που ειχατε μειωμενο . Π.χ εχετε υποχρεωτικο ωραριο 23 και κανατε 21 την εβδομαδα. Επι ποσους μηνες κανατε το μειωμενο. Αυτο το αποτελεσμα που θα βγαλει ειναι το Β . Επειτα κανετε την πραξη (Α-Β)/Α. Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναο το ποσοστο του 9μηνου σε ωρες που απομενει το σωστο. Χονδρικα για 8 μηνες μειωμενου ωραριου χανεται 1 μηνα απο αδεια ανατροφης.

Πολλες διευθυνσεις προσπαθουν να παιξουν με συντελεστες. Κανενας συντελεστης δεν υπαρχει σε νομο... κανενας ομως.

Να προσθεσω επισης οτι η ηλικια που αναφερουν οι διευθυνσεις ειναι σε εγκυκλιο της πρωτοβαθμιας αν θυμαμαι καλα 105387/Ε3/21/8/2020  η οποια απο το ΣΤΕ  κριθηκε αντισυνταγματικη. Το γνωριζουν οι διευθυνσεις . Η αδεια ανατροφης χορηγειται εως να φτασει το παιδι 4 ετων . Δεν υπαρχει πουθενα η ηλικια του πςιδιου την ημερα διορισμου κ.τ.λ.
Η αποφαση του Στε εδω

https://www.esos.gr/arthra/76699/adeies-anatrofis-neodioriston-ekpaideytikonenimerotikoy-simeioma-tis-nomikis-symvoyloy


Xαίρετε, προσπαθώ να υπολογίσω μέσω του τύπου που παραθέσατε το υπόλοιπο της αδείας που δικαιούμαι. Αν κάποια χρονιά εργάστηκα από α' ή β' φαση υπολογίζω 23x4x8(8 μήνες εφόσον ήμουν β' φαση?)?

Επίσης από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα διεύθυνσης τι θα δεχθεί, σωστά? Πώς μπορούμε να τεκμηριώσουμε τον παραπάνω τύπο εφόσον δεν υπάρχει σε κάποιο νόμο?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3487
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1296 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:49:51 μμ »

Xαίρετε, προσπαθώ να υπολογίσω μέσω του τύπου που παραθέσατε το υπόλοιπο της αδείας που δικαιούμαι. Αν κάποια χρονιά εργάστηκα από α' ή β' φαση υπολογίζω 23x4x8(8 μήνες εφόσον ήμουν β' φαση?)?

Επίσης από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα διεύθυνσης τι θα δεχθεί, σωστά? Πώς μπορούμε να τεκμηριώσουμε τον παραπάνω τύπο εφόσον δεν υπάρχει σε κάποιο νόμο?

Ο τυπος.υπαρχει κανονικα στις ΑΔΑ που εχω παραθεσει. Αναφερεται κιολας κανονικα με παραδειγμα για 40 ωρες την εβδομαδα και αναφερει απο κατω οτι προσαρμοζεται αναλογα το εργασιακο ωραριο ετσι θα το στηριξετε.

Αποσυνδεδεμένος eirinir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1297 στις: Ιούλιος 23, 2024, 04:03:59 μμ »
Ο τυπος.υπαρχει κανονικα στις ΑΔΑ που εχω παραθεσει. Αναφερεται κιολας κανονικα με παραδειγμα για 40 ωρες την εβδομαδα και αναφερει απο κατω οτι προσαρμοζεται αναλογα το εργασιακο ωραριο ετσι θα το στηριξετε.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος maritinap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1298 στις: Ιούλιος 27, 2024, 10:48:32 μμ »
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σε περίπτωση διορισμού μακριά από το τόπο μου,έχω 2 παιδιά το 1ο θα γίνει 2 χρόνων τον Οκτώβρη και έχω πάρει 3,5 μήνες ως αναπληρώτρια και το άλλο είναι σήμερα 3 μηνων. Θα μπορούσα να πάρω τους υπόλοιπους 5,5 μήνες από Σεπτέμβρη και μέσα Φλεβάρη 4 μήνες άδεια ανατροφής άνευ (να λήγει μέσα Ιουνη) η δεν θα μου τη δώσουνε? Και τη 2η χρόνια το 9μηνο για το μικρό? Υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος σε περίπτωση διορισμού μακριά? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11476
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1299 στις: Ιούλιος 27, 2024, 11:45:23 μμ »
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σε περίπτωση διορισμού μακριά από το τόπο μου,έχω 2 παιδιά το 1ο θα γίνει 2 χρόνων τον Οκτώβρη και έχω πάρει 3,5 μήνες ως αναπληρώτρια και το άλλο είναι σήμερα 3 μηνων. Θα μπορούσα να πάρω τους υπόλοιπους 5,5 μήνες από Σεπτέμβρη και μέσα Φλεβάρη 4 μήνες άδεια ανατροφής άνευ (να λήγει μέσα Ιουνη) η δεν θα μου τη δώσουνε? Και τη 2η χρόνια το 9μηνο για το μικρό? Υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος σε περίπτωση διορισμού μακριά? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Συνήθως δε δίνουν την τετράμηνη άδεια άνευ αποδοχών από μέσα Φεβρουαρίου για να λήγει μέσα Ιουνίου.
Κάποιες διευθύνσεις δεν απαιτούν πλέον το τετράμηνο να είναι 1/5 -31/8, αλλά αυτές είναι λίγες.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1300 στις: Ιούλιος 28, 2024, 01:48:52 μμ »
Συνήθως δε δίνουν την τετράμηνη άδεια άνευ αποδοχών από μέσα Φεβρουαρίου για να λήγει μέσα Ιουνίου.
Κάποιες διευθύνσεις δεν απαιτούν πλέον το τετράμηνο να είναι 1/5 -31/8, αλλά αυτές είναι λίγες.


Μπορείτε να μας πείτε ποιες διευθύνσεις το επιτρέπουν; Έχω ακούσει για τη ΔΙΔΕ Πειραιά.

Αποσυνδεδεμένος Noctiluca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1301 στις: Ιούλιος 28, 2024, 03:52:38 μμ »
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σε περίπτωση διορισμού μακριά από το τόπο μου,έχω 2 παιδιά το 1ο θα γίνει 2 χρόνων τον Οκτώβρη και έχω πάρει 3,5 μήνες ως αναπληρώτρια και το άλλο είναι σήμερα 3 μηνων. Θα μπορούσα να πάρω τους υπόλοιπους 5,5 μήνες από Σεπτέμβρη και μέσα Φλεβάρη 4 μήνες άδεια ανατροφής άνευ (να λήγει μέσα Ιουνη) η δεν θα μου τη δώσουνε? Και τη 2η χρόνια το 9μηνο για το μικρό? Υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος σε περίπτωση διορισμού μακριά? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Αν δεν κάνω λάθος με την τετράμηνη χάνεις την προϋπηρεσία για να ξεχρεωσεις την οργανική σου..δεν θα μπορείς να πάρεις μετάθεση μετά..ας το επιβεβαιώσει κ κάποιος έμπειρος από εδώ αυτό όμως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32692
  • Τελευταία: tsoni
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175737
  • Σύνολο θεμάτων: 19362
  • Σε σύνδεση σήμερα: 410
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.