*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906074 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:12:03 μμ »
o καθένας μπορεί να ακούει ό,τι θέλει,αυτό δε σημαίνει ότι έχει δικαίωμα να διασπείρει αστήρικτες ειδήσεις,το ίδιο κι εγώ.Δεν μου μίλησε η Δ. ή ο Μπάμπι,η λογική μου μόνο και συζητήσεις με άτομα που έχουν κάποια πρόσβαση σε πληροφόρηση απλά τη σιγοντάρουν,τίποτε όμως δεν είναι βέβαιο,όπως καλά ξέρουμε δα.
Oσο παραμένουν αδιόριστοι συνάδελφοι από τον Ασεπ με το αντίστοιχο 40%,πίνακες δεν ξεκλειδώνουν.
Τώρα στις ειδικότητες που έχει τελειώσει με το 40%, ή δεν θα κάνει καμία πρόσληψη ή θα πάρει από το 24μηνο.
η αναφορά που κάνω είναι στις προσλήψεις αναπληρωτών,εκεί δυστυχώς έχουμε βλέψεις για φέτος
Συνάδελφε evants το ότι δεν θα ανοίξουν οι πίνακες, γιατί κάποιοι έχουν συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα διορισμού, δεν είναι άποψη δική μου άλλά συνταγματολόγων που έχουν ασχοληθεί με το θέμα.Αν δεν το έχεις καταλάβει ο 3848/2010 αποτελεί νόμο του κράτους.Τις αστήρικτες ειδήσεις δεν τις διασπείρω εγώ αλλά όσοι ευελπιστούν να ξεκλειδώσουν οι πίνακες προφανώς για δικούς τους λόγους.
Όπως βλέπεις εγώ βασίζομαι σε νόμο του κράτους, απόψεις ειδικών σε σχέση με το θέμα,όχι στη λογική μου ούτε σε ανθρώπους που έχουν πληροφόρηση.
Εκτίμηση έκανα μόνο,για το τι θα κάνει με τις ειδικότητες που έχει τελειώσει με Ασεπ και 40%,το πιο λογικό κατά τη γνώμη μου είναι να μην διορίσει καθόλου από αυτές τις ειδικότητες,άλλωστε παράλογο είναι να παραμένουν αδιόριστοι Ασεπίτες(ονομαστικό φεκ διορισμου),για να διορίζονται κάποιοι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #225 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:12:18 μμ »
φίλε Green,πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος θα αλλάξει το θέμα του νήματος και θα βγουν μαχαίρια.Ό,τι κι αν λέμε δεν αλλάζουν κάποια πράγματα.Ας τ΄αφήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #226 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:14:52 μμ »
Όσο δουλεύουμε,πρέπει να προσμετρώνται οι προϋπηρεσίες.Και όσο δε γίνεται ασεπ......Σαφώς χωρίς διορισμούς δεν λύνεται το πρόβλημα.....Αλλά πρέπει τα μόρια να φαίνονται στους πίνακες.........Αν μη τι άλλο...Κακώς βολεύτηκε Green....Δεν έθεσα δίλημμα ανηθικότητας σε καμμία περίπτωση.Αλλά αν υπήρχε ρύθμιση κ τροπολογία της τροπολογίας που έλεγε ο τάδε που έκανε πδς στο Καστελλόριζο μαζεύει τόσα μόρια,διεκδικεί διορισμό"κλπ,ο άλλος κάπου βασίστηκε για να το κάνει.....Θέλω να πω ότι"το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι"....
Η διαφθορά στην Ελλάδα ξεκίνησε από την πολιτική τάξη. Επέτρεψε μου όμως να πιστεύω πλέον ότι βρήκε και μεγάλο πρόθυμο ακροατήριο από κάτω. Και εν τέλει αυτό που μου λές, όσο και να είναι σωστό, δεν αναιρεί ότι τελικά το λαμόγιο ακόμα δουλεύει και ο έντιμος ξέμεινε τελικά άνεργος.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #227 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:17:22 μμ »
συναδέλφισσα Irenead έχεις υπόψη σου πόσο εύκολα γίνεται μία τροπολογία νόμου;Εδώ καταργήθηκαν προνόμια,μισθοί,συντάξεις,επιδόματα και ο 3848 είναι πρόβλημα απλά να τροποποιηθεί;Και σαφώς δεν υποστηρίζω να παρακαμφθεί κανείς αδιόριστος εκπαιδευτικός που έχει στοιχειοθετήσει δικαίωμα διορισμού από το ισχύον 60-40.Πού ακριβώς είναι η δυσκολία να αντιληφθεί κάποιος ότι μιλάμε για ειδικότητες όπου το 60-40 έχει απορροφηθεί και το 24μηνο εξαντλείται οσονούπω;Δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι είναι συνταγματικότερο να διατηρηθεί το 40% χωρίς να υπάρχει το 60%;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #228 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:18:45 μμ »
Πόσο απόλυτα φυσιολογικό μας φαίνεται πια να δουλεύουν σε αυτή τη χώρα άνθρωποι με μη έντιμους τρόπους και πόσο εύκολα το αναφέρουμε ως μία αυτονόητη και παγιωμένη κατάσταση...
Green δεν διαφωνώ αλλά αν κοιτάξεις πέρα από τους εκπαιδευτικούς θα δεις πολλές εκατοντάδες επίορκους δημοσίους υπαλλήλους που καταχράστηκαν τεράστια ποσά να βρίσκονται ακόμη στην θέση τους με ποινές χάδια. Αναφέρομαι για περιπτώσεις που αποκαλύφθηκαν τους τελευταίους λίγους μήνες μόνο. Ούτε καν τους απολύουν!
Το γνωρίζω. Οπότε το ζητούμενο μας, ως κοινωνία πλέον, αντί να είναι να πεταχούν έξω ΟΛΑ τα λαμόγια, έγινε τελικά το "αφού υπάρχουν περισσότερο λαμόγια από εμένα, ας με αφήσουν ήσυχο";
Μα δεν είμαι λαμόγιο,θα σου πει ο ταλαίπωρος που του 'κοψαν τα φτερά...Εγώ όλα σωστά τα έκανα...Μου είπαν δώσε ασεπ,έδωσα,μάζεψε 24 μ+ασεπ κ θα διοριστείς,τους μάζεψα...Και μετά τι;;;;;;Για αυτό σου λέω,ένα πράγμα δεν έχει μόνο μια οπτική........
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #229 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:22:20 μμ »
φίλε Green,πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος θα αλλάξει το θέμα του νήματος και θα βγουν μαχαίρια.Ό,τι κι αν λέμε δεν αλλάζουν κάποια πράγματα.Ας τ΄αφήσουμε.
Το γνωρίζω ότι πια δεν αλλάζει το πράγμα, όποιος μπήκε, μπήκε και δεν θα φύγει όπως και αν μπήκε. Αλλά αυτή η σιωπηρή αποδοχή της ανηθικότητας θα είναι και η καταδίκη αυτής της κοινωνίας. Μίας κοινωνίας που θα βλέπει πάντα τον διπλανό με μισό μάτι για το "πως διορίστηκε" και θα τρώει της σάρκες της υπό τα αισθήματα της δυσπιστίας και της αμφιβολίας. Και για αυτό ακριβώς κοινωνική συνοχή στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ. Αλλά ας αφήσουμε όντως αυτό το θέμα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #230 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:23:43 μμ »

Μα δεν είμαι λαμόγιο,θα σου πει ο ταλαίπωρος που του 'κοψαν τα φτερά...Εγώ όλα σωστά τα έκανα...Μου είπαν δώσε ασεπ,έδωσα,μάζεψε 24 μ+ασεπ κ θα διοριστείς,τους μάζεψα...Και μετά τι;;;;;;Για αυτό σου λέω,ένα πράγμα δεν έχει μόνο μια οπτική........
Προφανώς δεν χαρακτήρισα ως λαμόγια αυτούς που έκαναν όλα αυτά που ανέφερες.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #231 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:26:11 μμ »
συναδέλφισσα Irenead έχεις υπόψη σου πόσο εύκολα γίνεται μία τροπολογία νόμου;Εδώ καταργήθηκαν προνόμια,μισθοί,συντάξεις,επιδόματα και ο 3848 είναι πρόβλημα απλά να τροποποιηθεί;Και σαφώς δεν υποστηρίζω να παρακαμφθεί κανείς αδιόριστος εκπαιδευτικός που έχει στοιχειοθετήσει δικαίωμα διορισμού από το ισχύον 60-40.Πού ακριβώς είναι η δυσκολία να αντιληφθεί κάποιος ότι μιλάμε για ειδικότητες όπου το 60-40 έχει απορροφηθεί και το 24μηνο εξαντλείται οσονούπω;Δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι είναι συνταγματικότερο να διατηρηθεί το 40% χωρίς να υπάρχει το 60%;
Προφανώς δεν λέω να διατηρηθεί το 40% χωρίς το 60%.Αυτό που λέω είναι όσοι έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού στη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου να διοριστούν.Για όσες ειδικότητες έχει τελειώσει με 60-40 υπάρχει και το 24μηνο,αν και αυτό τελειώσει,προφανώς μπορεί να κάνει Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #232 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:28:29 μμ »

Μα δεν είμαι λαμόγιο,θα σου πει ο ταλαίπωρος που του 'κοψαν τα φτερά...Εγώ όλα σωστά τα έκανα...Μου είπαν δώσε ασεπ,έδωσα,μάζεψε 24 μ+ασεπ κ θα διοριστείς,τους μάζεψα...Και μετά τι;;;;;;Για αυτό σου λέω,ένα πράγμα δεν έχει μόνο μια οπτική........
Προφανώς δεν χαρακτήρισα ως λαμόγια αυτούς που έκαναν όλα αυτά που ανέφερες.
Ναι αλλά ως τέτοιο αντιμετωπίζεται......Κυρίως από την πρώην υπουργό.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #233 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:31:03 μμ »
@irenead,χαίρομαι που συνεννοηθήκαμε,όσο για τη διενέργεια ασεπ είναι εξίσου παράτυπο διότι και πάλι θα συντηρεί δύο παράλληλα συστήματα διορισμών,το 60-40 για κάποιες ειδικότητες και τον ασεπ για άλλες.ίσως τους έρθει οικονομικότερο να ενοποιήσουν τον πίνακα και να μην πάνε σε ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:32:04 μμ »

Ναι αλλά ως τέτοιο αντιμετωπίζεται......Κυρίως από την πρώην υπουργό.....
Εγώ δεν μιλάω εξ'ονόματος της πρώην υπουργού, τη γνώμη μου για τη συνθήκη που έχει διαμορφωθεί είπα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #235 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:36:25 μμ »
@irenead,χαίρομαι που συνεννοηθήκαμε,όσο για τη διενέργεια ασεπ είναι εξίσου παράτυπο διότι και πάλι θα συντηρεί δύο παράλληλα συστήματα διορισμών,το 60-40 για κάποιες ειδικότητες και τον ασεπ για άλλες.ίσως τους έρθει οικονομικότερο να ενοποιήσουν τον πίνακα και να μην πάνε σε ασεπ.
Η κοντόφθαλμη πολιτική τους μας έφερε σε ένα νέο αδιέξοδο όσο αναφορά τις προσλήψεις. Σίγουρα θα πρέπει να τροποποιήσουν τον νόμο στο περί μεταβατικής περιόδου η οποία μεταβατική μάλλον βλέπω να παρατείνεται τουλάχιστον για δύο ακόμη χρόνια..

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #236 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:38:55 μμ »
Αίνιγμα:ήρθε,τα κατάργησε όλα,νομοθέτησε,δεν εφάρμοσε και έφυγε.Ποια είναι;

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #237 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:40:54 μμ »
Εννοείται πως δεν υπονόησα πως μιλάς εξ'ονόματος της τέως.Γνώμη είπα κι εγώ....Η αντίληψη είναι ότι αντιμετωπίστηκαν όλοι ως λαμόγια.......Και για να μην είμαι εκτός θέματος,να ξεκλειδώσουν οι πίνακες,να προσμετράται η προϋπηρεσία των ανθρώπων....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.