*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #322 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:32:36 μμ »
Να υπενθυμίσω ότι φέτος αρκετοί αναπληρωτές και κυρίως μειωμένου ωραρίου αρνήθηκαν την πρόσληψη παρότι ήξεραν (?) ότι η απόφασή τους αυτή τους πετά εκτός πινάκων και την επόμενη χρονιά.
Και οι οποίοι απαιτούν τώρα να αλλάξει και η διάταξη για την ποινή αποκλεισμού, γιατί λένε ακριβώς ότι "δεν ήξεραν τους νέους μισθούς". Θα έπρεπε λοιπόν να έλεγα και εγώ τώρα "επιλογή τους ήταν";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #323 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:40:28 μμ »
Θα συμφωνήσω με sp73,η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...Και όπως έχω ξαναπεί,κάθε πράγμα έχει πάνω από μια οπτική που το αντιλαμβάνεται κάποιος.Και ο dolphin έχει δίκιο.....Η αναπλήρωση έχει αυτά τα ρίσκα και τα διλήμματα..Προσωπικά,δεν έχω την πολυτέλεια να αρνηθώ αναπλήρωση.Αν μου το έλεγε κάποιος το 07 ότι θα γίνει αυτό,δεν θα ξεκινούσα καν....Τώρα δεν μπορώ να το κάνω...Όπως εγώ και χιλιάδες άλλοι....Μπήκαμε σε όλο αυτό με διαφορετικά δεδομένα-βλ.κατάργηση της επετηρίδας και πόσο κόσμο επηρρέασε-και είναι άδικο να μην φαίνεται πουθενά η προϋπηρεσία......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #324 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:41:46 μμ »
Green, επειδή κάνεις παράθεση του μηνύματός μου κι επειδή προσωπικά ποτέ δεν υιοθέτησα την άποψη "επιλογή του ήταν" να σου πω ότι είμαι αντίθετη ένας άνεργος να πληρώνει ως τίμημα την επέκταση της ανεργίας του επειδή αδυνατεί να εργαστεί ακόμη κι αν έκανε λάθος επιλογές κάποια χρονική στιγμή. Η μία χρονιά που έτσι κι αλλιώς δεν εργάζεται δεν νομίζεις ότι είναι αρκετή τιμωρία;
Και βεβαίως κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει το πού θα κατρακυλούσαν οι μισθοί, άσε που δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μια μεγάλη συνδικαλιστική παράταξη μας είχε φλομώσει στο ότι οι εκπαιδευτικοί θα δούμε και αύξηση στο μισθό μας.

Αποσυνδεδεμένος Miriam_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #325 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:42:29 μμ »
Εγω εχω μια απορια, ποιο το νοημα να μετρησουν τα μορια προυπηρεσιας αν δεν αλλαξει και ο τροπος διορισμου, δλδ ο 3848 του 2010 ? Τι να το κανω εγω εαν εχω πχ 50 μορια δουλευω 5 χρονια αναπληρωτης, μου τα μετρησουν κανονικα δλδ , αλλα για να διοριστω μονιμος να περιμενω τον ΑΣΕΠ στον οποιο τα μορια μου θα μετρησουν πως? με βαση τον 3848 ?? Αρα θα παψω να εχω 50 μορια?! δλδ καπου υπαρχει μια αντιφαση! Οποιος ξερει ας απαντησει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #326 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:49:35 μμ »
rozy4
Προφανώς, και λέω ότι ομοίως δεν μπορούσε κανείς τον Ιούνιο που συμπλήρωνε την αίτησή του να προβλέψει ότι δεν θα γινόταν ΑΣΕΠ το '12, όπως προέβλεπε ο νόμος, και ότι θα έμπιανε θέμα να ξανανοίξουν οι παλιοί πίνακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2012, 10:38:24 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #327 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:56:40 μμ »
Rozy μου δεν θα πω επιλογή του ήταν,αλλά δεν δηλώνει κάποιος να πάει αμω μακριά.Για να το κάνει πάει να πει ότι έχει συναίσθηση ευθύνης....
Green και τι σημαίνει αυτό;ότι έπρεπε να μείνει άνεργος καλύτερα;Ή να θυσιάσει τόσα χρόνια κόπων και διαβάσματος;Δίνω και αυτή τη διάσταση.....Κρίμα δεν είναι;Πες ότι γίνεται το ο,τιδήποτε.Γίνεται υπουργός ένας και λέει' ξεκλείδωμα πινάκων,διορίζω από τους ενιαίους γιατί δεν κάνω ασεπ".Αυτοί δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι....Εδώ σε μια νύχτα γκρεμίστηκαν δικαιώματα θεμελιωμένα των εργαζομένων,σε ένα νόμο θα κολλήσουν;Γιατί ένας με τόση προϋπηρεσία να βρεθεί κάτω από άλλους με λιγότερη;Δες το και λίγο έτσι.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #328 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:05:10 μμ »
Δεν γνωρίζω τις συνθήκες και τα δεδομένα της ζωής του καθενός, οπότε δεν ξέρω το πως επιλέγει ο καθένας τις περιοχές. Εγώ μπορώ να πάω οπουδήποτε γιατί δεν έχω υποχρεώσεις, αλλά πολλοί άλλοι έχουν. Γι'αυτό ξαναλέω ότι από την επόμενη χρονιά συγκεκριμένες "κατηγορίες" συναδέλφων θα έχουν και πρακτικά πολύ πιο μειωμένες πιθανότητες πρόσληψης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2012, 09:06:15 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος kosm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #329 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:09:44 μμ »
Ποιες ειναι αυτες ; Να ξερουμε ωστε να δρασουμε αναλογως... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2012, 09:22:50 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #330 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:27:41 μμ »
primum vivere, deinde philosophare (= πρώτον το ζην και έπειτα το φιλοσοφείν)
Πάντως όλο το σύστημα οπως και να εχει για αλλη μια φορά θα είναι : λίθοι και πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #331 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:34:57 μμ »
Lila, μην ξεχνάς ότι από τότε που καταθέσαμε τις αιτήσεις μέχρι σήμερα έχουν συμβεί κοσμοϊστορικά γεγονότα, οπότε δεν είναι μόνο κατά πόσο πληροφορημένοι ήταν όσοι κατέθεσαν αιτήσεις για αμω μακρυά από το σπίτι τους.


Από εκεί κι έπειτα προσπαθώ να εξετάζω μια θέση όχι με βάση μόνο τι με συμφέρει αλλά και τι είναι το σωστό. Έτσι θεωρώ ότι κακώς δεν προσμετράται η προϋπηρεσία στους αναπληρωτές κατά τη διάρκεια της μεταβατικής (αν ήθελαν να προστατέψουν τους υπό διορισμό συναδέλφους του 40% μπορούσαν να το κάνουν με άλλον τρόπο) και δεύτερον κακώς υπάρχει ο αποκλεισμός από τους πίνακες για δύο χρόνια. 

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #332 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:40:57 μμ »
Μια εργασία έχει νόημα, όταν κερδίζεις χρήματα από αυτό, ώστε να τα βγάζεις πέρα (σε ένα μεγάλο βαθμό τουλάχιστον). Αν κάποιος δηλώνει αναπληρωτής (ειδικά ΑΜΩ) οπουδήποτε και δεν τα βγάζει πέρα, αλλά "μπαίνει" μέσα κιόλας.. τότε απλά το κάνει για να μαζέψει μόρια; Μάλλον.. αλλά η μοριοθηρία είναι προσωπική του επιλογή και δεν (θα έπρεπε να) απασχολεί τους υπόλοιπους. Και κακώς προβλέπεται τόσα χρόνια η σύνδεση διορισμού με την προϋπηρεσία (που θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψη μετά τον όποιο διορισμό), αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα (σε άλλες χώρες ο θεσμός του αναπληρωτή είναι καθαρά για να.. αναπληρώνει κάποιον, καμία σχέση με εδώ σε όλο το φάσμα οργάνωσης εκπαίδευσης βέβαια).
Γίναμε μια κοινωνία, βαθμοθήρων, μοριοθήρων και ελπιδοθήρων.

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα (και φώναζουν οι μοντερέιτορς  :D), πείτε ότι αύριο ξεκλειδώνουν οι πίνακες.. και μετά; Θα αλλάξει κάτι δραματικά στη σειρά; Όσοι ήταν ψηλά, θα παραμείνουν λογικά ψηλά, αφού αυτούς καλούσαν πρώτα έτσι κι αλλιώς. Μικροαλλαγές, υποπεριπτώσεις.. προς τι τόση φασαρία;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #333 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:48:35 μμ »
Landau όταν θα μείνεις για ένα άτομο από έξω γι αυτούς τους λόγους έλα και ξαναπέστα αυτά και σκέψου ότι του χρόνου από όσο λένε (όλα αλλάζουν) θα έχει 50% λιγότερες προσλήψεις αναπληρωτών ή αυτός που είναι π.χ. μέσα στους 10 πρώτους στον ενννιαίο και περίμενε να διοριστεί να βρεθεί 15 και να χάσει το διορισμό τι θα του πεις; ( ερώτηση να χαμαι να λέγαμε)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #334 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:50:30 μμ »
audiatur et altera pars (=ας ακουστει και η άλλη πλευρά) ετσι κι αλλιως καθε γνωμη /αποψη /κρίση ειναι ad placitum (=κατα το δοκουν)
"Ένας μικρός Τιτανικός "..... Ως εμεγαλύνθη τα έργα σου Κύριε....

Δεν ακούω τη γνώμη των νέων σε όλα αυτά....  ::)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #335 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:55:33 μμ »
Δεν ακούω τη γνώμη των νέων σε όλα αυτά....  ::)

Νάμαι!!  :)
Λοιπόν...  Να γίνει τάχιστα ΑΣΕΠ για να αρθούν όλα αυτά τα αδιέξοδα.
Θέλουμε και εμείς να έχουμε μια ευκαιρία.  Έχουμε και εμείς δικαίωμα στο όνειρο...  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2012, 10:47:29 μμ από panos2 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159916
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.