*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906033 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1162 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:05:23 μμ »
Mous βλέπω ότι επιμένεις να αναφέρεις τη συγκεκριμένη θέση. Σέβομαι την άποψή σου, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια κίνητρα όταν επιλέγουν μια δουλειά. Για κάποιους η εκπαίδευση είναι ένα βόλεμα στο δημόσιο σε μια χαμηλόμισθη θέση... Αλλά για πολλούς από εμάς η εργασία στην εκπαίδευση είναι κάτι παραπάνω! Στον ίδιο άξονα, το κίνητρό μας όταν κάνουμε μεταπτυχιακά/διδακτορικά δεν είναι απλά "ο διορισμός στο δημόσιο", αλλά να αποκτήσουμε καλύτερη κατάρτιση σε κάποιο αντικείμενο, να αποκτήσουμε γνώσεις στην παιδαγωγική επιστήμη και -γιατί όχι- να αποκτήσουμε περισσότερα προσόντα για να μπορούμε να διεκδικήσουμε τη δουλειά που ονειρευόμαστε να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:14 »

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1163 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:33:04 μμ »
Mous βλέπω ότι επιμένεις να αναφέρεις τη συγκεκριμένη θέση. Σέβομαι την άποψή σου, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια κίνητρα όταν επιλέγουν μια δουλειά. Για κάποιους η εκπαίδευση είναι ένα βόλεμα στο δημόσιο σε μια χαμηλόμισθη θέση... Αλλά για πολλούς από εμάς η εργασία στην εκπαίδευση είναι κάτι παραπάνω! Στον ίδιο άξονα, το κίνητρό μας όταν κάνουμε μεταπτυχιακά/διδακτορικά δεν είναι απλά "ο διορισμός στο δημόσιο", αλλά να αποκτήσουμε καλύτερη κατάρτιση σε κάποιο αντικείμενο, να αποκτήσουμε γνώσεις στην παιδαγωγική επιστήμη και -γιατί όχι- να αποκτήσουμε περισσότερα προσόντα για να μπορούμε να διεκδικήσουμε τη δουλειά που ονειρευόμαστε να κάνουμε.

Συμφωνώ! ! !
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1164 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:45:43 μμ »
Πολύ σωστά στα τελευταία μηνύματα γίνεται προσπάθεια να αποκατασταθεί ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στις διαφορετικές απόψεις των συναδέλφων. Είναι αδιανόητο να κριτικάρονται τόσο άγαρμπα συνάδελφοι , επειδή έχουν διαφορετική γνώμη από κάποιον άλλον. Όλοι είμαστε στο ίδιο καράβι της αγωνίας και αβεβαιότητας , χωρίς καμία εξαίρεση και θέλετε να το βουλιάξουμε; Τέλως πάντων , η γνώμη μου είναι για το θέμα μας , ένας πίνακας και για μόνιμους και για αναπληρωτές , με μια μορφή μοριοδότησης ( ασεπ ,μεταπτυχιακά, κοινωνικά κριτήρια κλπ. )  για να είναι όσο το δυνατόν λιγότεροι οι αδικημένοι. Και πάλι κάποιοι θα αισθανθούν αδικημένοι , ανάλογα του πόσο θίγονται , αλλά νομίζω ότι δημιουργεί τις λιγότερες αδικίες.
μιλας για νεο συστημα διορισμων πραγμα που δεν εχει μιλησει κανενας για αυτο. Ας μην φανταζομαστε διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος marinan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1165 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:50:41 μμ »
Mous βλέπω ότι επιμένεις να αναφέρεις τη συγκεκριμένη θέση. Σέβομαι την άποψή σου, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια κίνητρα όταν επιλέγουν μια δουλειά. Για κάποιους η εκπαίδευση είναι ένα βόλεμα στο δημόσιο σε μια χαμηλόμισθη θέση... Αλλά για πολλούς από εμάς η εργασία στην εκπαίδευση είναι κάτι παραπάνω! Στον ίδιο άξονα, το κίνητρό μας όταν κάνουμε μεταπτυχιακά/διδακτορικά δεν είναι απλά "ο διορισμός στο δημόσιο", αλλά να αποκτήσουμε καλύτερη κατάρτιση σε κάποιο αντικείμενο, να αποκτήσουμε γνώσεις στην παιδαγωγική επιστήμη και -γιατί όχι- να αποκτήσουμε περισσότερα προσόντα για να μπορούμε να διεκδικήσουμε τη δουλειά που ονειρευόμαστε να κάνουμε.


Συμφωνω απολυτα!!!πολυ σωστη η αποψη σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:14 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1166 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:15:20 μμ »
Ουρανία , πραγματικά δεν κατάλαβα καθόλου τι και γιατί το γράφεις , γιατί οι περισσότεροι για το σύστημα διορισμού σχετιζόμενο με το πως θα είναι ο πίνακας γράφουν. Το δικό μου σχόλιο σε πείραξε; Επίσης η ηλικία μου , δεν μου επιτρέπει να γράφω πράγματα που φαντάζομαι , αυτό είναι ξεκάθαρο και δεν σηκώνει σχολιασμούς με όσο συμπαθεια και να δει κάποιος μηνύματα χωρίς λογική.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1167 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:25:15 μμ »
Oλα παιζουν και πινακας τυπου 3848 και χμηνο+ασεπ και το .....τιποτα!Ολα ειναι σχεδια επι χαρτου υπαρκτα και οχι ιστοριες φαντασιας.
Αναλογα με τη κατασταση της χωρας του χρονου το καλοκαιρι, ας ειμαστε ρεαλιστες.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1168 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 04:03:03 μμ »
άρα τελικά μιλάμε μόνο για άνοιγμα του πίνακα αναπληρωτών και όχι διορισμών;

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1169 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 04:33:31 μμ »
Ουρανία , πραγματικά δεν κατάλαβα καθόλου τι και γιατί το γράφεις , γιατί οι περισσότεροι για το σύστημα διορισμού σχετιζόμενο με το πως θα είναι ο πίνακας γράφουν. Το δικό μου σχόλιο σε πείραξε; Επίσης η ηλικία μου , δεν μου επιτρέπει να γράφω πράγματα που φαντάζομαι , αυτό είναι ξεκάθαρο και δεν σηκώνει σχολιασμούς με όσο συμπαθεια και να δει κάποιος μηνύματα χωρίς λογική.
συναδελφε συζηταμε , καθολου δεν με πειραξε τιποτα και πολυ λογικο αυτο που εγραψες. ηταν μια απαντηση για εμας να μην φανταζομαστε και απογοητευτουμε και οχι για σενα . συγνωμη αν δεν το διατυπωσα σωστα

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1170 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 05:53:10 μμ »
Mous βλέπω ότι επιμένεις να αναφέρεις τη συγκεκριμένη θέση. Σέβομαι την άποψή σου, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια κίνητρα όταν επιλέγουν μια δουλειά. Για κάποιους η εκπαίδευση είναι ένα βόλεμα στο δημόσιο σε μια χαμηλόμισθη θέση...

Αυτό κατέληξε να είναι χάρη στην υπερπροσφορά και την νοοτροπία, θα μαζέψω πολλά χαρτιά και θα διοριστώ μπροστά από άλλους που βρίσκονται ήδη στα σχολεία7,8 ή και 10 χρόνια! Με 2,3 ή 4 ΜΚ!!!!!!!!!!!!

Αλλά για πολλούς από εμάς η εργασία στην εκπαίδευση είναι κάτι παραπάνω! Στον ίδιο άξονα, το κίνητρό μας όταν κάνουμε μεταπτυχιακά/διδακτορικά δεν είναι απλά "ο διορισμός στο δημόσιο", αλλά να αποκτήσουμε καλύτερη κατάρτιση σε κάποιο αντικείμενο, να αποκτήσουμε γνώσεις στην παιδαγωγική επιστήμη και -γιατί όχι- να αποκτήσουμε περισσότερα προσόντα για να μπορούμε να διεκδικήσουμε τη δουλειά που ονειρευόμαστε να κάνουμε.

Πολύ πολύ κρίμα για τους νέους αυτή τη στιγμή να αποφεύγουν το να εργαστούν στο αντικείμενο πηγαίνοντας μακρυά από τον τόπο κατοικίας τους και να θεωρούν ότι το οποιοδήποτε χαρτί που θα πάρουν θα τους δώσει εφόδια πολλαπλάσια από αυτά που θα τους έδινε η διδασκαλία σε τάξη! Κατά την άποψή μου είναι απλά ο εύκολος δρόμος του διορισμού! Δεν το κατακρίνω ως μέθοδο αλλά επίτρεψέ μου να επισημάνω ότι είναι χονδροειδές και κραυγαλέο να απαιτούν να διοριστούν με βάση τα χαρτιά που κατάφεραν να συλλέξουν προτασσόμενοι όσων λιώσανε για πολλά πολλά χρόνια τα παπούτσια τους στη σχολική αίθουσα. Όπως έχω ήδη γράψει εαν αυτή την αξιοκρατία επιθυμούμε τότε ορθώς μας εμπαίζουν στην Ευρώπη και μας παραλληλίζουν με τις χώρες της υποσαχάριας Αφρικής...

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1171 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 08:18:24 μμ »
Ουρανία , σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ κόσμια θέση σου απέναντί μου. Ειλικρινά η απάντησή σου δείχνει ότι έχεις επίπεδο και το εκτιμώ.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1172 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:21:17 μμ »
Mous θεωρείς ότι η προϋπηρεσία είναι περισσότερο αντικειμενικό προσόν από ένα μεταπτυχιακό; Μήπως ξεχνάς πώς αποκτήθηκε η προϋπηρεσία από αρκετούς συναδέλφους τόσα χρόνια;

Επίσης θεωρείς ότι είναι ο "εύκολος δρόμος" να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για 2 χρόνια και να σκιστείς στο διάβασμα για να κάνεις μεταπτυχιακό και ο "δύσκολος δρόμος" να κάνεις μάθημα σε ένα δημοτικό της επαρχίας και να πληρώνεσαι; Εγώ πάντως που τα έχω κάνει και τα δύο διαφωνώ κάθετα...

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1173 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:58:57 μμ »
Mous θεωρείς ότι η προϋπηρεσία είναι περισσότερο αντικειμενικό προσόν από ένα μεταπτυχιακό; Μήπως ξεχνάς πώς αποκτήθηκε η προϋπηρεσία από αρκετούς συναδέλφους τόσα χρόνια;

Πώς αποκτήθηκε; Δεν δούλεψαν; Τους προσέλαβαν χωρίς να έχουν πτυχίο και χωρίς να πηγαίνουν στο σχολείο να διδάξουν και τους πληρώνανε; Όσοι αναπαράγουν τέτοιες αθλιότητες.. τι να πω! Ότι θα κριθούν άνθρωποι ένοχοι επειδή δούλευαν ενώ άλλοι όχι... ζήσαμε να το δούμε κι αυτό!!!!!!

Επίσης θεωρείς ότι είναι ο "εύκολος δρόμος" να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για 2 χρόνια και να σκιστείς στο διάβασμα για να κάνεις μεταπτυχιακό και ο "δύσκολος δρόμος" να κάνεις μάθημα σε ένα δημοτικό της επαρχίας και να πληρώνεσαι; Εγώ πάντως που τα έχω κάνει και τα δύο διαφωνώ κάθετα...
Ναι, είναι ο εύκολος δρόμος για όσους έχουν τα χρήματα από τους γονείς τους και δεν έχουν περαιτέρω υποχρεώσεις, οικογένεια να θρέψουν κλπ! Πολλές φορές οι ίδιοι οι γονείς παροτρύνουν το παιδί να κάνει ένα μεταπτυχιακό αντί να καραβοτσακίζεται για ένα μισθούλη της πείνας.

Το θέμα δεν είναι το τι θεωρείς εσύ ή εγώ πιο εύκολο! Ούτε το αν θα συμφωνήσουμε! Τίθεται όμως στα σοβαρά θέμα για το αν μπορεί ο καθένας μας να εκφράσει την άποψή του και αυτή να γίνει σεβαστή από τους υπόλοιπους! Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι εκφράζονται παρωχημένες απόψεις και οι τοποθετήσεις είναι συχνά χονδροειδείς με μόνο γνώμονα το τι συμφέρει κάποιους! Δεν είναι αυτά όμως τα χαρακτηριστικά ενός υγιούς διαλόγου...

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1174 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:08:10 μμ »
άρα τελικά μιλάμε μόνο για άνοιγμα του πίνακα αναπληρωτών και όχι διορισμών;
Ο Υπουργός Παιδείας δήλωσε, ανάμεσα σε άλλα, τα παρακάτω στη συνάντηση (Δευτέρα 10/9/2012) με τη ΔΟΕ:
Την επόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθεί η κατάργηση της διάταξης που αφορά τη μη προσμέτρηση προϋπηρεσίας των αναπληρωτών από το 2010 και μετά.

Ισως και τα δυο ,αν και πιστευω μονο των αναπληρωτων
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1175 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:17:09 μμ »
Mous συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,και για να στηρίξω την άποψή σου θα αναφερθώ στο εξής πραγματικό περιστατικό.
Οταν εισήχθησα στο ΕΠΠΑΙΚ της Ασπαιτε ήταν και άρκετοί συνάδελφοι οι οποίοι δεν είχαν διδάξει ποτέ σε σχολείο με πολλά τυπικά προσόντα,όπως όλοι μας βέβαια.Κανένας από αυτούς τους συναδέλφους δεν μπορούσε να πραγματοποιήσει μια παδ της προκοπής.Εδώ παδ δεν μπορούσαν να κάνουν,διδασκαλία πως θα πραγματοποιούσαν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.