*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2030 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:55:22 μμ »
 Και θα μπουν και γύρων στα 200 άτομα από την ειδική αγωγή.. Για ποια κοινωνικά κριτήρια μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:52 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2031 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:56:14 μμ »
εμένα μου φαίνεται απίστευτο να καταργηθεί έτσι απλά ο θεσμός του ασεπ...αφού κι η τρόικα το βάζει σαν προαπαιτούμενο ότι όλοι οι εργαζόμενοι στο δημόσιο θα αξιολογούνται πρώτα από ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2032 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:56:49 μμ »
Anixia, θα κάνουμε παρέα...με τους 2 τελευταίους ασεπ γίναμε κάποιοι από εμάς αναπληρωτές/τριες, με τους 2 (ή και παραπάνω) ασεπ γράψαμε τόση προϋπηρεσία, με τους 2 ασεπ θα κλείσουμε τώρα το κεφάλαιο δημόσια εκπαίδευση. :(
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2033 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:57:28 μμ »
Βρε Ουρανια,εγω θελω και σε πιστευω,κανε μια μικρη αντιγραφη του προσχεδιου ;) και δωσε μας στοιχεια πχ1.
2.
3.Αφηστε την να ηρεμησει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:52 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2034 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:58:22 μμ »
foivo εχω σαλταρει , εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι και δεν καταλαβαινω τι μου λες. θα σου απαντησω οταν ηρεμησω

Σου λέω αν απολυθώ εγώ από ιδιωτικός εκπαιδευτικός την προυπηρεσία μου εγώ δεν μπορώ να τη χρησιμοποίησω ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΙΣΧΥΩΝ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ για να ενταχθώ στους πίνακες αναπληρωτών;; Eπομένως τι θα αλλάξει;; Θα βάλουν ποσοστά: ότι π.χ. παίρνω 50% από τους απολυόμενους και 50% από τους μη απολυόμενους;;
Eπίσης δεν έχουν όλοι οι κλάδοι εκπαιδευτικών ιδιωτικό τομέα. Π.χ. οι τεχνικές ειδικότητες, δεν ξέρω αν υπάρχουν ελαχιστόταοι που απασχολούνται σε ιδιωτικά σχολεία. Άρα σε αυτούς τους κλάδους δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Επομένως σε αυτούς τους κλάδους και στους επόμενους το ΑΣΕΠ θα πρέεπι να μετράει ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΗΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΤΑΤΑΞΗ.
Εχω άδικο σε όλα αυτά;;;;
Eπίσης κανένας δεν μου έδωσε πειστική απάντηση γιατί να μην γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ !!!!!!!
Μάλλον εδώ ξεφεύγει κάτι: το ΑΣΕΠ μπήκε για να μειωθεί το δημόσιο. Με λίγα λόγια αν εγώ ήμουν Υπουργός το μόνο που θα επιθυμούσα θα ήταν:
εξετάσεις ΑΣΕΠ ακόμα και για να μπεις αναπληρωτής. Μιας και έτσι μόνο με πολύ αξιοκρατικά κριτήρια θα μπορούσα να μειώσω ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ και ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.
Αυτό σας έχει περάσει καθόλου από το μυαλό;; Σας έχει περάσει από το μυαλό ότι η Διαμάντω ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ. Ηξεραν ότι με κάποιο τρόπο πρέπει να μειωναν ΣΥΜΑΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΣΤΕΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ. Ο μόνος τρόπος ήταν εξετάσεις ΑΣΕΠ.
Σας έχει περάσει καθόλου από το μυαλό ΟΤΙ ΜΗΠΩΣ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ;;; Διότι με έναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ και μειώνεις άμεσα αυτούς που δε θα πετύχουν και δεν δημιουργείς ΑΔΙΚΙΕΣ καιΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΚΡΗΞΕΙΣ.

Σκεφτείτε το λίγο....
Νομίζετε ότι ηΔιαμαντοπούλου ήταν τόσο ηλίθια;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 07:04:32 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2035 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:00:01 μμ »
ourania7 αν έχεις στη διάθεσή σου τέτοιο προσχέδιο, στείλε το στην ΟΛΜΕ και σε κάθε άλλο ενδιαφερόμενο φορέα. Μήπως "ξυπνήσουν" ορισμένοι εκεί και ανακινηθεί το θέμα πιο επίσημα.

Η ΟΛΜΕ όχι μόνο δεν θα ασχοληθεί με το θέμα αλλά παίζει και να πανηγυρίσει κιόλας...Άλλωστε η ΟΛΜΕ δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τον ΑΣΕΠ σε αντίθεση με την επετηρίδα και τις προϋπηρεσίες. Επίσης ποτέ δεν έθιξε το θέμα της αμαρτωλής προυπηρεσίας από τα διάφορα παράθυρα.  Μετά από χρόνια αγώνων ενάντια στον τρισκατάρατο ΑΣΕΠ η ΟΛΜΕ επιτέλους δικαιώνεται...

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2036 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:00:28 μμ »
Να σας αναφέρω κάτι που με αγανακτεί όσον αφορά τα μόρια από ΑΣΕΠ. Είμαι διοριστέα νηπιαγωγός του τελευταίου ΑΣΕΠ με 82,82 τελική βαθμολογία ,παραμένω ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ για 3η συνεχόμενη χρονιά, ενώ θα έπρεπε τώρα να μετράω 3ο χρόνο υπηρεσίας και ΑΝΕΡΓΗ!! Άτομα που γνωρίζω και είχαν τελική βαθμολογία γύρω στο 65 βρίσκονται στον Ενιαίο πίνακα ΠΙΟ ΨΗΛΑ από εμένα μόνο και μόνο γιατί έδωσαν και στον προηγούμενο ΑΣΕΠ!!!!!!!!
Ε, λοιπόν εγώ αυτό ΔΕΝ το θεωρώ καθόλου δίκαιο!!!!!!!!!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:(
Αφού ο ΑΣΕΠ έχει ισχύ για 2 μόνο χρόνια (τουλάχιστον μέχρι πρότινως) για ποιό λόγο θα πρέπει να δίνονται αυτά τα  μόρια ????

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2037 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:01:54 μμ »
Ουρανία, να ρωτήσω κάποια πράγματα και για όσα έχεις πληροφόρηση πες μου (γιατί μου φαίνεσαι πολύ μέσα στα πράγματα)

1. πότε δηλαδή θα ξαναγίνει ασεπ; Και το ρωτάω κυρίως ως νέα συνάδελφος που θέλω να έχω μία ευκαιρία στο τρισεκατομμύριο να δουλέψω.

2. αν δεν ξαναγίνει ποτέ ααεπ, πώς θα έχουν την ευκαιρία οι νέοι απόφοιτοι να διεκδικήσουν κι αυτοί μια θέση στο δημόσιο σχολείο;

3. γνωρίζεις κάτι για μόνιμους διορισμούς του χρόνου

4. όντως θα μειωθούν του χρόνου δραστικά οι αναπληρωτές;
αν ειμουν οντως μεσα στα πραγματα θα μπορουσα να τους επηρεασω κιολας. δεν εχω αυτην την ικανοτητα ομως.
1. ο υπουργος ξερει οτι ασεπ δεν γινεται τα επομενα πολλα χρονια . Μονο οταν η χωρα μας παρει τα πανω της και τοτε με νεα αλλαγη του νομου πραγμα που θα παρει πολλα χρονια (προσωπικη γνωμη)
2. Οι νεοι συναδελφοι ξεχνανε την εκπαιδευση   γιατι  με αυτο που ετοιμαζουν παμε σε κατι μεταξυ επετηριδας και νομου 3848 χωρις ασεπ
3. οι μονιμοι διορισμοι θα ειναι διψηφιος αριθμος συνολικα και πρεπει θα περιμενουμε τις εξελιξεις του χρονου
4. λενε μεσα στο υπουργειο οτι θα τους μειωσουν τουλαχιστον στο μισο αν αποδωσουν αυτα που ετοιμαζουν

Πρωτα πρωτα και να γινει ΑΣΕΠ τι σε κανει να πιστευεις οτι θα τα πας καλυτερα απο τους δεκαδες χιλιαδες παλαιμαχους με  προυπηρεσια , μεταπτυχιακα , κτλ .Δευτερον οι περικοπες και τα μνημονια σημαινουν ελαχιστοι διορισμοι ετσι τα χιλιαρικα διορισμων που βλεπαν καποιες ειδικοτητες ειναι παρελθον.Προφανως οι μονες ειδικοτητες που θα δουν καποιες προσληψεις ειναι αυτες που θα παραγουν συνταξιουχους.
Νομιζω καταλαβαινεις το μελλον.
Αυτα απο ενα συναδελφο που η πρωτη του επιτυχια στον ΑΣΕΠ ηταν το 2000. 8)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2038 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:03:04 μμ »
Φοίβε, εσύ ως ιδιωτικός (υποθετικά μιλάμε) δεν είχες ασεπ, εγώ είχα και μόρια ασεπ και προϋπηρεσίας... θα έμπαινα ίσως πάνω από σένα...αν τώρα μου καταργήσουν τα μόρια ασεπ, θα μπω σίγουρα κάτω από σένα. Δε μιλάμε για ποσοστά, ότι θα μπουν μπροστά με τις τεράστιες προϋπηρεσίες τους αν λέιψουν τα μόρια ασεπ από μας, αυτό λέμε!
Κατάλαβες τώρα;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2039 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:05:32 μμ »
foivo εχω σαλταρει , εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι και δεν καταλαβαινω τι μου λες. θα σου απαντησω οταν ηρεμησω

Σου λέω αν απολυθώ εγώ από ιδιωτικός εκπαιδευτικός την προυπηρεσία μου εγώ δεν μπορώ να τη χρησιμοποίησω ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΙΣΧΥΩΝ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ για να ενταχθώ στους πίνακες αναπληρωτών;; Eπομένως τι θα αλλάξει;; Θα βάλουν ποσοστά: ότι π.χ. παίρνω 50% από τους απολυόμενους και 50% από τους μη απολυόμενους;;
Eπίσης δεν έχουν όλοι οι κλάδοι εκπαιδευτικών ιδιωτικό τομέα. Π.χ. οι τεχνικές ειδικότητες, δεν ξέρω αν υπάρχουν ελαχιστόταοι που απασχολούνται σε ιδιωτικά σχολεία. Άρα σε αυτούς τους κλάδους δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Επομένως σε αυτούς τους κλάδους και στους επόμενους το ΑΣΕΠ θα πρέεπι να μετράει ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΗΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΤΑΤΑΞΗ.
Εχω άδικο σε όλα αυτά;;;;

οχι δεν θα βαλουν ποσοστα. αυτο που θα αλλαξει οτι οτι με το παλιο συστημα εγω εχω τα μορια του ασεπ σαν πλασματικη προυπηρεσια και μπορω να συναγωνιστω ιδιωτικο που θα εχει τεραστια προυπηρεσια.
στα υπολοιπα συμφωνω αλλα και παλι με τον νεο νομο υπερτονιζονται τα κοινωνικα - οικογενειακα μορια

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2040 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:06:39 μμ »
Θα πω το εξής και πάλι: ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Κανένας δεν μου έδωσε πειστική απάντηση γιατί να μην γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ !!!!!!!
Μάλλον εδώ ξεφεύγει κάτι: το ΑΣΕΠ μπήκε για να μειωθεί το δημόσιο. Με λίγα λόγια αν εγώ ήμουν Υπουργός το μόνο που θα επιθυμούσα θα ήταν:
εξετάσεις ΑΣΕΠ ακόμα και για να μπεις αναπληρωτής. Μιας και έτσι μόνο με πολύ αξιοκρατικά κριτήρια θα μπορούσα να μειώσω ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ και ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.
Αυτό σας έχει περάσει καθόλου από το μυαλό;; Σας έχει περάσει από το μυαλό ότι η Διαμάντω ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ. Ηξεραν ότι με κάποιο τρόπο πρέπει να μειωναν ΣΥΜΑΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΣΤΕΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ. Ο μόνος τρόπος ήταν εξετάσεις ΑΣΕΠ.
Σας έχει περάσει καθόλου από το μυαλό ΟΤΙ ΜΗΠΩΣ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ;;; Διότι με έναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ και μειώνεις άμεσα αυτούς που δε θα πετύχουν και δεν δημιουργείς ΑΔΙΚΙΕΣ καιΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΚΡΗΞΕΙΣ.

Σκεφτείτε το λίγο....
Νομίζετε ότι ηΔιαμαντοπούλου ήταν τόσο ηλίθια;;; Πιστεύω ότι ο νόμος της Διαματοπούλου θα ΙΣΧΥΣΕΙ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ.
Τα ήξεραν εδώ και χρόνια αυτά για αυτό έκανα και το νέο νόμο. Και πραγματικά το βρίσκω και πιο δίκαιο από το να πει το Υπουργείο δίνω προβαδισματα σε βύσματα που θέλω ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟΣΙ ΔΕΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 07:12:57 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2041 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:11:15 μμ »
Πιστεύω οτι το συμπέρασμα μετα απο τόσες σελίδες είναι

- Αχ ακατανόμαστη που να ήξερες σε τι μπελάδες μας έχεις βάλει  με τον νόμο έκτρωμα .
- Τελικά ότι και να λέτε το καλύτερο σύστημα διορισμού  είναι το 60 - 40 χωρις τα παραθυρακια πδς , σιβιτα, ιδαχ κ.λ.π

Αρα καταργηση του 3848 και επαναφορα του συστηματος 60 - 40 θα είναι ο σωστοτερος νόμος και για τους νέους εκπαιδευτικούς , οι οποιοι με τους παροντες νόμους εξαφανίζονται  αλλα και για όλους  εμας τους παλαιμαχους .


 

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2042 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:14:13 μμ »
Ουρανία, να ρωτήσω κάποια πράγματα και για όσα έχεις πληροφόρηση πες μου (γιατί μου φαίνεσαι πολύ μέσα στα πράγματα)

1. πότε δηλαδή θα ξαναγίνει ασεπ; Και το ρωτάω κυρίως ως νέα συνάδελφος που θέλω να έχω μία ευκαιρία στο τρισεκατομμύριο να δουλέψω.

2. αν δεν ξαναγίνει ποτέ ααεπ, πώς θα έχουν την ευκαιρία οι νέοι απόφοιτοι να διεκδικήσουν κι αυτοί μια θέση στο δημόσιο σχολείο;

3. γνωρίζεις κάτι για μόνιμους διορισμούς του χρόνου

4. όντως θα μειωθούν του χρόνου δραστικά οι αναπληρωτές;
αν ειμουν οντως μεσα στα πραγματα θα μπορουσα να τους επηρεασω κιολας. δεν εχω αυτην την ικανοτητα ομως.
1. ο υπουργος ξερει οτι ασεπ δεν γινεται τα επομενα πολλα χρονια . Μονο οταν η χωρα μας παρει τα πανω της και τοτε με νεα αλλαγη του νομου πραγμα που θα παρει πολλα χρονια (προσωπικη γνωμη)
2. Οι νεοι συναδελφοι ξεχνανε την εκπαιδευση   γιατι  με αυτο που ετοιμαζουν παμε σε κατι μεταξυ επετηριδας και νομου 3848 χωρις ασεπ
3. οι μονιμοι διορισμοι θα ειναι διψηφιος αριθμος συνολικα και πρεπει θα περιμενουμε τις εξελιξεις του χρονου
4. λενε μεσα στο υπουργειο οτι θα τους μειωσουν τουλαχιστον στο μισο αν αποδωσουν αυτα που ετοιμαζουν

Πρωτα πρωτα και να γινει ΑΣΕΠ τι σε κανει να πιστευεις οτι θα τα πας καλυτερα απο τους δεκαδες χιλιαδες παλαιμαχους με  προυπηρεσια , μεταπτυχιακα , κτλ .Δευτερον οι περικοπες και τα μνημονια σημαινουν ελαχιστοι διορισμοι ετσι τα χιλιαρικα διορισμων που βλεπαν καποιες ειδικοτητες ειναι παρελθον.Προφανως οι μονες ειδικοτητες που θα δουν καποιες προσληψεις ειναι αυτες που θα παραγουν συνταξιουχους.
Νομιζω καταλαβαινεις το μελλον.
Αυτα απο ενα συναδελφο που η πρωτη του επιτυχια στον ΑΣΕΠ ηταν το 2000. 8)
μα μπορω να κρατησω τα μορια του ασεπ που ειχα. Αλλα και παλι αναφερομαι μονο στον πινακα αναπληρωτων. Διορισμοι δεν γινονται το ειπαμε. Ολος ο αγωνας παιδια γινεται για τους αναπληρωτες δεν το εχουμε καταλαβει ακομη?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2043 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:18:35 μμ »
Ωραία ουρανία και εγώ λέω το εξής: θέλω του χρόνου να μειώσω κατά 5.000 αναπληρωτές τα σχολεία. Γιατί να μην κάνω ένα ΑΣΕΠ όπου μέσα από αυτό θα προσλάβω και το διψήφιο αριθμό διορισθέντων και θα μειώσω και κατά τρομακτικά ποσοστά τους εγγεγραμένους στους πίνακες αναπληρωτών. Επομένως με ένα σμπάρο δύο τριγώνια. Και δεν χρειάζεται να αλλάξω τίποτα στο νόμο διαμαντοπούλου ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙα αυτο εγινε: για να περιορίσει τους αναπληρωτές και τους μονιμάδες.

Γιατί επομένως να μην ισχύσει;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.