*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906101 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2464 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 05:47:14 μμ »
Aris81...απάντησα στο σχόλιο  που αφορά όσους αποσπώνται σε γραφεία και φορείς του υπουργείου κάτι το οποίο αφορά μόνο τους μόνιμους...έχεις δίκιο στο ότι χιλιάδες αδιοόριστοι ζουν στην αβεβαιότητα...εξάλλου κι εγώ υπήρξα αρκετά χρόνια σ αυτή τη θέση πριν διοριστώ...
nikolopol...νομίζω ότι τα ισοπεδώνεις όλα μα όλα...κι εγώ σε σχολείο είμαι όσα χρόνια ασχολούμε με την εκπαίδευση...αλλά δεν είδα πια όλο το σύλλογο καθηγητών  σε ΝΙΡΒΑΝΑ που λες...υπάρχουν κάποιοι αδιάφοροι(ελάχιστοι κατά τη γνώμη μου) αλλά όχι και όλοι..
επίσης μπορεί ναι μεν κάποιοι μόνιμοι να είναι αρκετά χρόνια αποσπασμένοι σε γραφεία αλλά κάποτε ήταν σε σχολείο...και θα επιμείνω...μη βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι...υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν προβλήματα υγείας (πχ ψυχολογικά) ή σοβαρά οικογενειακά επειδή ο άλλος αρρώστησε ή πρέπει να συντηρήσει κάποιον άρρωστο και δεν μπορεί να λείπει απ το σπίτι  να τον διώξουμε??
Και κάτι ακόμα....όταν έχω διοριστεί (αφού πρώτα πήγα αναπληρωτής-ρια σε όλη σχεδον την Ελλάδα) σε ένα ΠΥΣΔΕ, χάνω την οργανική μου λόγω των συνεχών αλλαγών (συγχωνεύσεις, αλλαγή μαθημάτων κτλπ) ή δεν έχω οργανική, έχω κάνει οικογένεια και μου λέει το υπουργείο πήγαινε στην άλλη άκρη της Ελλάδας θα πρέπει να το δεχτώ αλλιώς να με διώξουν??Το θεωρείς λογικό αυτό??Δηλαδή επειδη του κάπνισε του υπουργού να κλείσει σχολεία ή να καταργήσει μαθήματα (ή να μειώσει ώρες μαθημάτων) και δεν έχω πλέον οργανική να με διώξουν ή να με στείλουν 300 χλμ μακριά απ το σπίτι μου???Δεν σημαίνει ότι δεν έχω όρεξη να δουλέψω επειδή δεν θέλω ξαφνικά, μετά απο 5,6,7 χρόνια πχ στον Πειραιά να βρεθώ στην Αμοργό!!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 05:52:28 μμ από Kounavi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:25 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2465 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 06:53:07 μμ »
Aris81...απάντησα στο σχόλιο  που αφορά όσους αποσπώνται σε γραφεία και φορείς του υπουργείου κάτι το οποίο αφορά μόνο τους μόνιμους...έχεις δίκιο στο ότι χιλιάδες αδιοόριστοι ζουν στην αβεβαιότητα...εξάλλου κι εγώ υπήρξα αρκετά χρόνια σ αυτή τη θέση πριν διοριστώ...
nikolopol...νομίζω ότι τα ισοπεδώνεις όλα μα όλα...κι εγώ σε σχολείο είμαι όσα χρόνια ασχολούμε με την εκπαίδευση...αλλά δεν είδα πια όλο το σύλλογο καθηγητών  σε ΝΙΡΒΑΝΑ που λες...υπάρχουν κάποιοι αδιάφοροι(ελάχιστοι κατά τη γνώμη μου) αλλά όχι και όλοι..
επίσης μπορεί ναι μεν κάποιοι μόνιμοι να είναι αρκετά χρόνια αποσπασμένοι σε γραφεία αλλά κάποτε ήταν σε σχολείο...και θα επιμείνω...μη βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι...υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν προβλήματα υγείας (πχ ψυχολογικά) ή σοβαρά οικογενειακά επειδή ο άλλος αρρώστησε ή πρέπει να συντηρήσει κάποιον άρρωστο και δεν μπορεί να λείπει απ το σπίτι  να τον διώξουμε??
Και κάτι ακόμα....όταν έχω διοριστεί (αφού πρώτα πήγα αναπληρωτής-ρια σε όλη σχεδον την Ελλάδα) σε ένα ΠΥΣΔΕ, χάνω την οργανική μου λόγω των συνεχών αλλαγών (συγχωνεύσεις, αλλαγή μαθημάτων κτλπ) ή δεν έχω οργανική, έχω κάνει οικογένεια και μου λέει το υπουργείο πήγαινε στην άλλη άκρη της Ελλάδας θα πρέπει να το δεχτώ αλλιώς να με διώξουν??Το θεωρείς λογικό αυτό??Δηλαδή επειδη του κάπνισε του υπουργού να κλείσει σχολεία ή να καταργήσει μαθήματα (ή να μειώσει ώρες μαθημάτων) και δεν έχω πλέον οργανική να με διώξουν ή να με στείλουν 300 χλμ μακριά απ το σπίτι μου???Δεν σημαίνει ότι δεν έχω όρεξη να δουλέψω επειδή δεν θέλω ξαφνικά, μετά απο 5,6,7 χρόνια πχ στον Πειραιά να βρεθώ στην Αμοργό!!!

1ον ...μιλησα για το σχολειο που ειμαι φετος και οχι για ολα τα σχολεια που ημουν (τουλαχιστον σε τοσο μεγαλο βαθμο αν και ηταν σχεδον τα ιδια).....

2ον συναδελφε εσυ που εισαι μονιμος απο την στιγμη που δεν μπορεις να πας σε ολη την Ελλαδα και λογικα το λες θα πρεπει να απαιτησεις απ οτο υπουργειο οι αποσπασεις να γινονται αξιοκρατικα ...οπως και οι αποσπασεις σε γραφεια......Οσο για τους ψυχολογικους συναδελφε ξερεις ποσο ευκολα βγαζεις το χαρτι για να δηλωσεςι ψυχολογικα...και τι επιτροπη και καλα περνας για να σου εγκρινουν μη αναθεση μαθηματων αλλα εργασια σε γραφειο.....
Οποτε για να μην σε στειλουν ''εσενα'' εξω ..απαιτησε απο το συνδικαλιστικο σου οργανο ή και μονος σου να υπαρχει αξιοκρατια εφω κα ιτωρα και ετσι δεν θα πας επαρχια.....
Οι ελαχιστοι αδιαφοροι ποιοι ειναι????...βλεπεις κανεναν απο τους καθηγητες να μιλαει???
Εδω πανε για αμεση αυξηση ωραριου ....εχουν περικοψει μισθους απο περυσι...αντεδρασε κανενας απο τους καθηγητες η τους χαιδευανε τα αυτια...και αμα μου πεις πολυ σωστα οτι ευθυνεται η ΟΛΜΕ και εκανε απεργιες τι ποσοστο συμμετοχης ειχαν αυτες απο μονιμο προσωπικο?????
Θα σου πω ενημερωτικα οτι προχθες απο το δικο μου σχολειο παηργησα μονο εγω που ειμαι αναπληρωτης..ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος συναδελφε.....και περυσι στο αλλο σχολειο αντε να απεργουσανε απο 40 ατομα 5-6...αλλα κατα τα αλλα λεγανε θα κοιταξουν να κατεβουν στην πορεια ...τρομαρα μας....και μετα μου λες οτι ενδιαφερονται????
Ποιοι ...που περιμενουν πολλοι αναπληρωτες να τους χωσουν ωρες που δεν τους βολευουν ..μαθηματα που δεν τους βολευουν  κ.ο.κ(συμφωνω ειναι μεσα στα καθηκοντα αναπληρωτη οποτε και 1η ωρα ---κενο 4 ωρες --και 2 τελευταιες πρεπει να το κανει....ηθικο δεν ειναι).....ειμαι υπερ στο να καθομαστε απο 8-2 σχολειο (μην νομιζεις οτι το λεω απο τεμπελια)....Δεν εχουν οι πιο πολλοι καν επιγνωση τι γινεται με την παιδεια ...και σε παρακαλω πολυ αν εχεις αλλη αποψη και επιχειρηματα θα χαρω παρα πολυ να τα ακουσω μπας και εγω σε 5 σχολεια που εχω παει ημουν ο γκαντεμης....μπορει και να μην θυμαμαι καλα .......αλλα μην κοροιδευομαστε ...ειναι αυτο που ειχε πει καποιος πιο πανω....δεν θυμαμαι σελιδα και ποστ....''ο καθενας για τον εαυτουλη του σε αυτη την χωρα''
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 06:58:34 μμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2466 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 07:59:29 μμ »
nikolopol φυσικά και θέλω να γίνονται αξιοκρατικά οι αποσπάσεις..και σε αρκετά σχολεία γίνονται πολλά εις βάρος συναδέλφων...είτε είναι μόνιμοι είτε αναπληρωτές...και θα σου πω ότι επειδή υπήρξα και αναπληρώτρια αλλά και ωρομίσθια τα έχω ζήσει και αυτά που λες...Όμως τα έζησα και ως μόνιμη πηγαίνοντας σε μια κλειστή κοινωνία, πρώτη φορά σε σχολείο που οι περισσότεροι συνάδελφοι ήταν ντόπιοι..οπότε καταλαβαίνεις τι έγινε με το πρόγραμμα..ΑΛΛΑ μίλησα, το έκανα θέμα και τελικά έγιναν αλλαγές στο πρόγραμμα...
Φυσικά έχω πάει και σε σχολεία που τα πράγματα ήταν σχεδόν ιδανικά και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα...
Σχετικά με τις απεργίες...εκεί αν υπάρχει μεγάλη ποικιλία...Έχω πάει σε σχολείο που δεν απεργεί κανένας και έχω πάει και σε σχολείο που το κλείσαμε λόγω απεργίας!!
Σχετικά με τις αποσπάσεις...όπως είπα σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που έχουν βύσμα..αλλά υπάρχουν και άλλοι που πραγματικά έχουν πρόβλημα...και οκ...ίσως να είναι εύκολο να βγάλεις χαρτί από ψυχίατρο...αλλά κακά τα ψέμματα μερικοί συνάδελφοι κάνουν μπαμ ότι δεν είναι καλά...και δεν είναι μόνο τα ψυχολογικά προβλήματα...υπάρχουν και άλλα...
Και στο παράδειγμα που έδωσα σου είπα μια σημαντική παράμετρο..στην οποία δεν έχουν καμία σχέση όσοι είναι αποσπασμένοι...με τις αλλαγές που έγιναν στις ώρες μαθημάτων, στις αναθέσεις, με τις συγχωνεύσεις σχολείων..κάποιοι έχασαν την οργανική τους ή δεν κατάφεραν να πάρουν...γιατί λοιπόν το υπουργείο μετά από μερικά χρόνια να τους στείλει σε άσχετο ΠΥΣΔΕ ή να τους διώξει...κι εγώ συνάδελφε είμαι ήδη μακριά απ το σπίτι μου και τον σύζυγό μου...όπως και πολλοί άλλοι μόνιμοι ή αναπληρωτές...
Όσο για την ΟΛΜΕ...δεν έχω και την καλύτερη γνώμη για τους συνδικαλιστές...οπότε δεν θα σχολιάσω...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2467 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 08:04:19 μμ »
Συνάδελφε, οι εκπαιδευτικοί αυτοί εξαρχής κακώς αποσπώνταν σε γραφεία, δεν είναι αυτή η δουλειά τους, δεν διορίστηκαν ως διοικητικοί. Αυτό που κάνουν τώρα είναι σωστό. Το μεγάλο λάθος όμως ήταν ότι τόσα χρόνια διόριζαν αθρόα για να αποσπούν στη συνέχεια χιλιάδες σε θέσεις εκτός σχολείων, με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται συνεχώς ελλείψεις στα σχολεία παρά τους διορισμούς και τώρα να εμφανιστούν τρελές υπεράριθμες έτσι και γυρίσουν όλοι αυτοί σε τάξεις.
Συνάδελφε, εσύ που θεωρείς ότι είναι λάθος εξ`αρχής οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε γραφεία, δέχεσαι να διορθωθεί αυτό το "λάθος" εις βάρος των εκπαιδευτικών δημιουργώντας πλεονασμούς στις θέσεις των εκπαιδευτικών τακτοποιώντας ταυτόχρονα πλεονάζοντες από άλλα υπουργεία ή ΔΕΚΟ. Και πρέπει να τους πούμε και μπράβο!
Τότε γιατί έχουμε παράπονα ότι δεν προσλαμβάνονται αναπληρωτές;
Αλλά και πάλι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, γιατί ξέρεις κι εσύ πολύ καλά ότι οι υπεραριθμίες προέρχονται από άλλους λόγους.
Επίτρεψε μου τέλος να έχω την άποψη ότι σε διάφορα τμήματα των γραφείων (όπως τα εκπαιδευτικά θέματα) χρειάζονται εκπαιδευτικοί. Ήδη άρχισαν να παρατηρούνται δυσλειτουργίες.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:25 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2468 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:33:07 μμ »
Διαβαζω μεχρι τωρα 7-8 σελιδες και πραγματικα δεν μπορω να βρω το λογο που ειμαστε ολοι ''αντιπαλοι''

Για τους εκπαιδευτικους ....αυτη την στιγμη υπαρχουν πολλοι εκπαιδευτικοι μονιμοι σε διαθεση ΠΥΣΔΕ και δεν τους στελνουν πουθενα......Πειραια.....κ.ο.κ ..αλλα στην θεση τους πηρανε αναπληρωτη....(δεν ειμαι κατα στο να δουλεψει ενας συναδελφος)...Παρα πολλοι μονιμοι δεν εχουν μπει καν σε ταξη.....αμα δεν ειναι ικανοι να κανουν μαθημα ρε παιδια να φυγουν...απλα τα πραγματα...Και ναι ακουστηκεοτι οσοι δεν εχουν οργανικη θα οργωσουν ολη την Ελλαδα...καλα να κανουν...αμα δεν θελιυν παραιτηση να μπει καποιος που εχει παραπανω ορεξη και εχει αναγκη να δουλεψει...Στο σχολειο που ειμαι κανενας μα κανενας μονιμος δεν ενδιαφερεται ουτε για αναπληρωτες ...αλλα ουτε καν για αυτα που ακουγονται για τους ιδιους ...ειναι ολοι σε μια μονιμη ΝΙΡΒΑΝΑ αδιαφορωντας πια για ολα....Κανεναν δεν βλεπω να τον νοιαζει τι θα γινει με την εκπαιδευση --μισθους----μετακινησεις...το μονο που ακουσα οτι τους νοιαζει ειναι καποιους να μην τους βγαλουν σε εφεδρεια ..γιατι με τα λεγομενα τους εχουν παιδια να συντηρουν....
Οποτε κυριοι ας περιμενουμε να δουμε τι θα γινει γενικα....και  να μην αλληλοσκοτωνομαστε...

συμφωνώ!γιατί να μην δουλέψουν αυτοί που έχουν όρεξη και γιατί να μην πάρουν δρόμο αυτοί που ...βαριούνται?

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2469 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:35:43 μμ »
asus07 παρόλο που είμαι σε σχολείο και μάλιστα μακρυά απ το σπίτι μου...δεν θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και θα πω την γνώμη μου...καταρχάς δεν υπάρχουν πλέον τόσοι πολλοί στα γραφεία..Επίσης κι αυτοί που είναι στα γραφεία δεν κάθονται έτσι απλά όπως λες..εμείς που είμαστε στα σχολεία έχουμε 2 μήνες το καλοκαίρι, 15 μέρες Χριστούγεννα, Πάσχα, σχολικές γιορτές κτλπ (τα ξέρουμε δεν τα αναλύω)...Επίσης ΟΛΟΙ φορολογούμαστε, και αυτοί που είναι στα γραφεία...και κάτι τελευταίο...μπορεί κάποιοι πράγματι να είναι σε γραφείο λόγω βύσματος αλλά κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν και κάποια κοινωνικά κριτήρια...επειδή μέχρι να τοποθετηθώ ήμουν μια βδομάδα στο γραφείο..είδα πολλά που απέξω δεν φαίνονται...Γι αυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι και να βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι...
ναι όλοι φορολογούμαστε αλλά και όλοι μας πληρώνουμε τόσα χρόνια τους τεμπέληδες!!και σε καμία περίπτωση δεν μιλάω για τους ανθρώπους που είναι σε αυτή τη θέση λόγω κοινωνικών κριτηρίων ή για λόγους υγείας.Προς Θεού μην παρεξηγηθω!
Αλλά δεν νομίζω αυτοί οι 780 κάτι της Αττικής να είναι όλοι με κάποια κοινωνικά  κριτήρια ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 10:45:34 μμ από asus07 »

Αποσυνδεδεμένος deus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2470 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:43:30 μμ »
Αντί να λογομαχείτε, διαβάστε το άρθρο του Κάτσικα στην alfavita για τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2471 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:44:45 μμ »
Μου φαίνεται ορισμένοι μιλάνε λες και δεν έχουν δουλέψει σε σχολείο ποτέ.
Το κλείσιμο 1500 σχολείων από την ακατανόμαστη μια χαρά δημιουργεί υπεραριθμίες,το προβλεπόμενο κλείσιμο πάλι 1500 να δείτε τι υπεραρυθμίες θα δημιουργήσει,η αλλαγή των προγραμμάτων σπουδών έχουμε δει τι υπεραριθμίες έχει δημιουργήσει ευνοώντας κάποιες ειδικότητες και χαντακώνοντας άλλες,οι μετατάξεις από άλλους δημ.φορείς στην εκπαίδευση είδαμε τι δημιούργησαν και τι θα δημιουργήσουν αν συνεχιστεί.Βέβαια υπήρχε και κακοδιαχείριση στις προσλήψεις,μεταθέσεις,αποσπάσεις κ.λ.π.Δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2472 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:56:42 μμ »
Αντί να λογομαχείτε, διαβάστε το άρθρο του Κάτσικα στην alfavita για τους αναπληρωτές.

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-85-%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD

Εκτελούνται κυριολεκτικά χιλιάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί από τη νέα σχολική χρονιά.

Σύμφωνα με όσα προβλέπονται στο νέο Μνημόνιο το οποίο υπόγραψε η τρικομματική κυβέρνηση από το σχολικό έτος 2013/14 προβλέπεται μείωση του μη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε ποσοστό πάνω από 85%.
Συγκεκριμένα προβλέπεται ότι θα "εκδοθεί απόφαση για τη μείωση του μη μόνιμου διδακτικού προσωπικού σε ετήσια βάση από 15.226 σε 2.000"

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη "εκκαθάριση" - "εκτέλεση" χιλιάδων αναπληρωτών εκπαιδευτικών οι οποίοι, μετά από χρόνια "τρέξιμο" από τη μια άκρη στην άλλη της χώρας, καταδικάζονται σε ανεργία.

Προφανώς το κενό θα το καλύψουν οι εκατοντάδες συγχωνεύσεις - λουκέτα σχολείων, η αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών και οι μετατροπή τους σε λάστιχο με την "απελευθέρωση" των μετακινήσεών τους από περιοχή σε περιοχή. 

Με ένα νήμα είναι δεμένο το τσάκισμα του μισθού, η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης  και η απειλή της απόλυσης με τις συγχωνεύσεις σχολείων και την καταδίκη σε ανεργία χιλιάδων εκπαιδευτικών.

Με ένα νήμα πρέπει να είναι δεμένη και η απάντηση μονίμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών, μαθητών και γονιών για να μην ανοίξει η πόρτα της κόλασης.

Χρήστος Κάτσικας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 11:04:06 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2473 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:58:08 μμ »
Nα ζήσουν να μας θυμούνται...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2474 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:03:32 μμ »
Επιτέλους περιορίζεται δραστικά η ελαστική εργασία στον χώρο της εκπαίδευσης.
Τώρα βρήκαν όμως που συνήθισα κι εγώ να είμαι "λάστιχο"...   ???

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2475 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:09:52 μμ »
Θα σε κάνουν "λαστιχάκι" και θα σε πετάξουν μακρυά..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2476 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:15:47 μμ »
Αντί να λογομαχείτε, διαβάστε το άρθρο του Κάτσικα στην alfavita για τους αναπληρωτές.

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-85-%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD

Εκτελούνται κυριολεκτικά χιλιάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί από τη νέα σχολική χρονιά.

Σύμφωνα με όσα προβλέπονται στο νέο Μνημόνιο το οποίο υπόγραψε η τρικομματική κυβέρνηση από το σχολικό έτος 2013/14 προβλέπεται μείωση του μη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε ποσοστό πάνω από 85%.
Συγκεκριμένα προβλέπεται ότι θα "εκδοθεί απόφαση για τη μείωση του μη μόνιμου διδακτικού προσωπικού σε ετήσια βάση από 15.226 σε 2.000"

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη "εκκαθάριση" - "εκτέλεση" χιλιάδων αναπληρωτών εκπαιδευτικών οι οποίοι, μετά από χρόνια "τρέξιμο" από τη μια άκρη στην άλλη της χώρας, καταδικάζονται σε ανεργία.

Προφανώς το κενό θα το καλύψουν οι εκατοντάδες συγχωνεύσεις - λουκέτα σχολείων, η αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών και οι μετατροπή τους σε λάστιχο με την "απελευθέρωση" των μετακινήσεών τους από περιοχή σε περιοχή. 

Με ένα νήμα είναι δεμένο το τσάκισμα του μισθού, η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης  και η απειλή της απόλυσης με τις συγχωνεύσεις σχολείων και την καταδίκη σε ανεργία χιλιάδων εκπαιδευτικών.

Με ένα νήμα πρέπει να είναι δεμένη και η απάντηση μονίμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών, μαθητών και γονιών για να μην ανοίξει η πόρτα της κόλασης.

Χρήστος Κάτσικας


Ναι δεν βλεπεις τρελαθηκαν στον αγωνα οι μονιμοι μεχρι τωρα...Και γιατι να τρεξουν; Τις μεταθεσεις θα τις παρουν οι κακοπληρωμενοι νεοι και ανυπαντροι...τουλαχιστον σε πρωτη φαση...

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2477 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:25:37 μμ »
Να δείτε που θα μας βγάλουν από την μέση,αθόρυβα και αναίμακτα,σαν να πρόκειται για το μαγαζάκι τους..

Αν κάτι με στεναχωρεί είναι ότι δε θα το παλέψουμε,αλλά θα αναζητήσουμε ατομικές λύσεις με πρώτο και καλύτερο εμένα.
Ώρα για plan B λοιπόν,όπου γης και πατρίς..

Υ.Γ.Η αναμονή των αποτελεσμάτων της ΑΣΠΑΙΤΕ μου μοιάζει πλέον με ιλαροτραγωδία..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 11:57:52 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159919
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.