*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2646 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:48:27 μμ »
συγνωμη αλλα γιατι να ανοιξει μονο ο πινακας αναπληρωτων??ο πινακας διορισμων και του 24μηνου να μεινουν κλειστοι??
Συνάδελφε ο πίνακας διορισμών έχει ακόμα για τις περισσότερες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας αδιόριστους του 40% από τον διαγωνισμό του '09. Αν ανοίξουν θα έρθουν τα πάνω κάτω με τις θέσεις τους. Άνθρωποι που ήξεραν ότι ήταν διοριστέοι εδώ και 3 χρόνια θα πεταχτούν έξω και θα βγουν από το πουθενά άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:44 »

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2647 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:50:58 μμ »
και στην πρωτοβαθμια εχουμε αδιοριστους....εγω ειμαι νηπιαγωγος και ειμαι και στους 3 πινακες....δηλ στον πινακα αναπληρωτων θα φαινομαι οτι ειμαι εκτη χρονια αναπληρωτρια φετος και στον ενιαιο διορισμων και 24 μηνο θα φαινομαι τρια χρονια?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2648 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:53:04 μμ »
και στην πρωτοβαθμια εχουμε αδιοριστους....εγω ειμαι νηπιαγωγος και ειμαι και στους 3 πινακες....δηλ στον πινακα αναπληρωτων θα φαινομαι οτι ειμαι εκτη χρονια αναπληρωτρια φετος και στον ενιαιο διορισμων και 24 μηνο θα φαινομαι τρια χρονια?
Ε, για αυτό λέω να μην ανοίξει κανείς ώσπου να πάμε στο νέο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2649 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:56:08 μμ »
και στην πρωτοβαθμια εχουμε αδιοριστους....εγω ειμαι νηπιαγωγος και ειμαι και στους 3 πινακες....δηλ στον πινακα αναπληρωτων θα φαινομαι οτι ειμαι εκτη χρονια αναπληρωτρια φετος και στον ενιαιο διορισμων και 24 μηνο θα φαινομαι τρια χρονια?
Ε, για αυτό λέω να μην ανοίξει κανείς ώσπου να πάμε στο νέο σύστημα.
δηλ για να καταλαβω...θελω την αποψη σου...καλυτερο ειναι να μην ανοιξει κανενας πινακας?η να ανοιξουν ολοι?το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβα ποιους πινακες εννοει ο υπουργος..πηγα και εγω σημερα στο υπουργειο και ο προεδρος της δοε απλα μας ανακοινωσε οτι ο υπουργος δεσμευτηκε οτι θα κατατεθει τις επομενες μερες νομοσχεδιο για το ξεκλειδωμα....αλλα δεν καταλαβα ποιους πινακες ακριβως εννοουσε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:44 »

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2650 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:58:36 μμ »
Η κολοκυθιά

Τα παιδιά, σε αυτό το ευχάριστο παιχνίδι προσοχής και γρήγορης σκέψης, διαλέγουν μια τοποθέτηση. Είναι σημαντικό να θυμούνται τι υποστηρίζουν, για να μπορέσουν να κερδίσουν το παιχνίδι. Ο πρώτος ξεκινά λέγοντας: «Έχω μια κολοκυθιά που έχει προϋπηρεσία!». Τότε αυτός που έχει την προϋπηρεσία, πρέπει να πει: «Και γιατί να έχει προϋπηρεσία;» Οι άλλοι τον ρωτούν: «Και τι να έχει;» και εκείνος τους λέει: «Να έχει μόνο ασεπ!». Οπότε το παιδί  που διάλεξε ασεπ  πρέπει να απαντήσει και οι ίδιες ερωτήσεις γίνονται ξανά και ξανά, μέχρι κάποιο παιδί να μπερδευτεί και να πει την δικιά του τοποθέτηση  ή κάτι  που δεν υπάρχει ...
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2651 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:59:17 μμ »
Ε για αυτό πρέπει να ανοίξουν όλοι οι πίνακες ώσπου να πάμε προς το νέο σύστημα...Η αποτυχημένη μεταβατική της πρώην υπουργού, η κάκιστη μοριοδότηση της προυπηρεσίας και το μονομερές άδικο κλείδωμα, δημιούργησαν αδικίες και ανισότητες παρά τη θετική λογική του 3848. Άνοιγμα των πινάκων καθολικά...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2652 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:00:36 μμ »
Έχω πει πολλές φορές ότι δεν πρέπει να ανοίξουν οι πίνακες όσο έχουν την παλιά τους μορφή, εφόσον έχουν ακόμα εκκρεμούντες διοριστέους μέσα τους. Και το λέω εγώ που αν ανοίξουν όλοι οι πίνακες θα βρεθώ από το πουθένα 4ος στο 24μηνο του κλάδου μου.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2653 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:04:54 μμ »
Εγώ μιλάω για άνοιγμα και κατάταξη με βάση μοριοδότηση του 3848, με κριτήριο παιδαγωγική επάρκεια,  βαθμολογία από τον μεγαλύτερο βαθμολογικά από όλους τους ΑΣΕΠ (με ένα συντελεστή) και προυπηρεσία 1 μήνας = 1 μόριο.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2654 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:05:14 μμ »
Ε για αυτό πρέπει να ανοίξουν όλοι οι πίνακες ώσπου να πάμε προς το νέο σύστημα...Η αποτυχημένη μεταβατική της πρώην υπουργού, η κάκιστη μοριοδότηση της προυπηρεσίας και το μονομερές άδικο κλείδωμα, δημιούργησαν αδικίες και ανισότητες παρά τη θετική λογική του 3848. Άνοιγμα των πινάκων καθολικά...
Και τι νόημα έχει να τους ανοίξει αφού ο 3848 δεν προβλέπει τρόπο διορισμού κατά τη μεταβατική περίοδο, όσο και αν διαρκεί αυτή, πέρα απο όσους διορισμούς απέμειναν από το 60-40 του '09; Απλά για να τους κοιτάμε;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2655 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:06:33 μμ »
Εγώ μιλάω για άνοιγμα και κατάταξη με βάση μοριοδότηση του 3848, με κριτήριο παιδαγωγική επάρκεια,  βαθμολογία από τον μεγαλύτερο βαθμολογικά από όλους τους ΑΣΕΠ (με ένα συντελεστή) και προυπηρεσία 1 μήνας = 1 μόριο.
Καλά συνάδελφε, εσύ προτείνεις νέο σύστημα διορισμού, αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2656 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:19:30 μμ »
Δε νομίζω ότι να επανέλθει η μοριοδότηση της προυπηρεσίας στα αρχικά επίπεδα είναι αλλαγή του συστήματος διορισμού. Τώρα επειδή δεν πρόκειται άμεσα να γίνει ΑΣΕΠ ας μπουν όλοι οι παλιοί ΑΣΕΠ στο παιχνίδι μην υπάρχουν αντιρρήσεις περι ευνοικής μεταχείρισης. Και με το μονομερές και άδικο κλείδωμα πετάχτηκαν άνθρωποι εκτός από εκείνους που ήλπιζαν από τη κατηγορίας τους ή ένα ecdl θα διοριστούν. Μου προκαλεί αλλεργία και εμετική διάθεση ό,τι θυμίζει τα πέτρινα χρόνια της αείμνηστης...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2657 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:23:15 μμ »
Εμένα μου κάνει εντύπωση. Πήγε η ΔΟΕ να ζητήσει να ανοίξουν οι πίνακες, της λέει το Υπουργείο "εντάξει" και μάλιστα ότι θα το κάνει αύριο ή τις επόμενες μέρες, που σημαίνει ότι έχουν έτοιμη τη φόρμουλα που θα γίνει. Ε, δεν ρώτησαν ποιούς πίνακες θα ανοίξουν, με ποιο τρόπο, με ποια μοριοδότηση;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2658 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:25:53 μμ »
Aύτο είναι το ζήτημα τελικά που ο καθένας μας λέει τα δικά του και ψάχνουμε για την αλήθεια...Μέσα στο μήνα θα ξέρουμε...Πιθανόν θα συνεδεθεί με τον όρο του νέου μνημονίου ότι μετά το πέρας της 3 ετίας διορισμός μέσω ΑΣΕΠ αν δεν ευωδοθεί παραγράφεται...Ποιος ξέρει...

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2659 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:26:58 μμ »
Εμένα μου κάνει εντύπωση. Πήγε η ΔΟΕ να ζητήσει να ανοίξουν οι πίνακες, της λέει το Υπουργείο "εντάξει" και μάλιστα ότι θα το κάνει αύριο ή τις επόμενες μέρες, που σημαίνει ότι έχουν έτοιμη τη φόρμουλα που θα γίνει. Ε, δεν ρώτησαν ποιούς πίνακες θα ανοίξουν, με ποιο τρόπο, με ποια μοριοδότηση;
δεν ξερω..βασικα η δοε πηγε σημερα μαζι με εκπροσωπους των νηπιαγωγων...γιατι εχουμε και εμεις θεματα με τα νηπιαγωγεια.....δεν ασχοληθηκε δυστυχως τρελα με το ποιους πινακες θα ανοιξει ο υπουργος........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.