*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906087 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3598 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 10:11:04 μμ »
είμαι 24 +ασεπ και δεν είμαι βασική ειδικότητα. Είμαι γυμναστής.  Δυστυχώς ! Θεωρώ ότι το υπουργείο έχει διημιουργήσει ένα μπάχαλο. Κλειδωμένοι πίνακες άτομα που όλοι με κάποιο τρόπο έχουν δικαιώματα !  Φέτος προσέλαβαν άτομα με τον  ενιαίο του 2010......! Αυτό μόνο ως  ανέκδοτο μπορεί να χαρακτηριστεί .
 Ένας άβουλος υπουργός που δεν δίνει λύσεις κατά την προσωπική μου μου άποψη , δημιουργεί με την απραξία του περισσότερα  προβλήματα σε όλους μας.
Αυτήν την στιγμή θεωρώ ότι όποιος και να συναντηθεί εφόσον συναντηθεί θα πρέπει να διεκδικήσει να δοθούν λύσεις!!
1) τι θα γίνει με το 60 - 40 οπού δεν έχει τελειώσει
2) τι θα γίνει με το 24 +ασεπ όπου δεν έχει τελειώσει
3) τι θα γίνει με τους κλειδωμένους πίνακες? τι νόημα έχει αυτό?
4)ποιο σύστημα διορισμού και διορισμού αναπληρωτών θα πρέπει να ισχύσει για όσες ειδικότητες έχουν τελειώσει. Εδώ για μένα το δικαιότερο είναι να γιάνουν πινάκες (ένας με ασεπ και προϋπηρεσία και ένας μόνο προϋπηρεσία και να δοθούν ποσοστά είτε 60-40 είτε 50-50
5) και κλείνω!!!! όλα αυτά πρέπει να γίνουν άμεσα συνάδελφοι ενημερώστε τους, διότι μπορεί αύριο να μην βρίσκονται εκεί που βρίσκονται, διότι η κατάσταση είναι πολύ ρευστή!    Ας κάνουν λοιπόν την δουλειά τους και να δώσουν τις λύσεις που απαιτούνται! Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει τα 2 τελευταία χρόνια!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:28 »

Αποσυνδεδεμένος marguerite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3599 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 10:58:58 μμ »
Το 4) δεν το κατάλαβα. Καταρχήν, τι εννοείς "ειδικότητες που έχουν τελειώσει"; Κατά δεύτερον, από πού κι ως πού ν'αλλάξουν οι  πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3600 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:23:44 μμ »
πολλά σωστά που γράφτηκαν και πολύ σωστό ότι πρέπει άμεσα να τακτοποιηθούν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 που εκκρεμούν καθώς και όλες οι εκκρεμότητες με 24μηνα. άλλα προς το παρόν δεν έχουμε να πούμε.
σημ. μην διαννοηθεί στο μέλλον ο οποιοσδήποτε να ασχοληθεί για το που πάω και τι κάνω. αν είναι δυνατόν!!! δεν έχω ενοχλήσει κανένα σας και δεν ανέχομαι την παραμικρή παρέμβαση στην αυτοτέλειά μου. συνέλθετε μερικοί.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3601 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 01:13:42 πμ »
...αρκεί η οπτική τους να μην περνάει μέσα από τα δικά τους συμφέροντα!

Έτσι ακριβώς συνάδελφε, για όλους και για όλα όμως!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:28 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3602 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 01:20:02 πμ »
βρε παιδια να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει? αναφερεστε συνεχεια στους 24μηνιτες φιλολογους. δεν καταλαβαινω πού ο διορισμος των 24μηνιτων φιλολογων εμποδιζει το διορισμο ασεπιτων των αλλων ειδικοτητων! δηλαδη το ερωτημα ειναι ή φιλολογοι ή αγγλικων? τι σχεση εχουν αυτα μεταξυ τους? και τι θα πει η βαση του αε και η κορυφη του  ασεπ και ο πατος του ασεπ  και..... (εξαλλου το 40 διοριζει και χωρις ασεπ).καλοπροαιρετη ειναι η απορια μου. μηπως κατι δεν καταλαβαινω.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3603 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 02:00:56 πμ »
 Κι εγώ δεν τα καταλαβαίνω γιατί είναι μπερδεμένα και δεν κάνω τον κόπο να τα μελετήσω σε βάθος!  ;D ;D
Πάντως πιστεύω οτι στην παρούσα φάση, όλα αυτά είναι απλά ασκήσεις επί χάρτου!  8)
  

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3604 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:18:43 πμ »
βρε παιδια να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει? αναφερεστε συνεχεια στους 24μηνιτες φιλολογους. δεν καταλαβαινω πού ο διορισμος των 24μηνιτων φιλολογων εμποδιζει το διορισμο ασεπιτων των αλλων ειδικοτητων! δηλαδη το ερωτημα ειναι ή φιλολογοι ή αγγλικων? τι σχεση εχουν αυτα μεταξυ τους? και τι θα πει η βαση του αε και η κορυφη του  ασεπ και ο πατος του ασεπ  και..... (εξαλλου το 40 διοριζει και χωρις ασεπ).καλοπροαιρετη ειναι η απορια μου. μηπως κατι δεν καταλαβαινω.


Γιατι οταν διοριζονται 24μηνιτες, ενω εχει τελειωσει το 60-40 της ειδικοτητας, σημαινει οτι χανονται απο αλλου οι πιστωσεις.Δηλ απο καποια ειδικοτητα που εχει ακομα 60-40 αδιοριστους, και ειναι κριμα και αδικο να μην διοριζονται επειδη δεν ειναι   ΒΑΣΙΚΗ  ειδικοτητα.Ολες ειναι βασικες,αλλιως νατα κλεισουν και να τα ρημαξουν ολα και να αφησουν τα σχολεια να κανουν μονο φιλολογικα και μαθηματικοφυσικα.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3605 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:53:10 πμ »
Το 4) δεν το κατάλαβα. Καταρχήν, τι εννοείς "ειδικότητες που έχουν τελειώσει"; Κατά δεύτερον, από πού κι ως πού ν'αλλάξουν οι  πίνακες;

μιλαω για πχ στους μαθηματικους. Εκει εχουν τελιωσει 60-40 και 24 μηνα. Στους φιλολογους αγγλικων γυναστων δεν εχουν τελιωσει.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3606 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 11:11:05 πμ »
Πόσο λίγοι είστε κάποιοι, τώρα το θυμηθήκατε ότι γίνονται αυτά, μήπως τροκτικό δεν είσαι στις αναπληρώσεις και ξαναθυμήθηκες πράγματα και καταστάσεις; όταν φωνάζαμε κάποιοι για διορισμούς εσύ και κάποιοι σαν εσένα απορούσες αν είμαστε γυμναστές (γιατί δεν διεκδικούσαμε αναπληρώσεις), τώρα που μάλλον έμεινες απέξω ζητάς να ΤΡΕΞΟΥΝΕ. Και μην φωνάζεις ότι θέλω να βλάψω τον κλάδο γιατί έμπρακτα και συνειδητά είμαι ένα άτομο που τα παράτησε μετά από 12 συνεχόμενα χρόνια με προϋπηρεσία κοντά στους 100 μήνες (καλά διαβάσατε) και παίζω με πολύ ψηλή θέση και στην ειδική και στην γενική. Τώρα φίλε μου κάτσε και βράσε.....και οι βρισιές καλοδεχούμενες..... γιατί μόνο έτσι ξέρετε να απαντάτε κάποιοι.....

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3607 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 11:37:01 πμ »
Όχι ,αφήστε τον να εκθέτει τον εαυτόν του και να είσαι σίγουρος ¨τύπε¨ότι θα διαρρεύσει ποιανού συμφέροντα εξυπηρετείς ...Για λύσε μου όμως μια απορία σε βάρος ποιου είναι το υπόμνημα ; Όλες οι ειδικότητες συμφωνούν με αυτό προυπηρεσία +ΑΣΕΠ .Εμείς ΑΣΕΠίτες (οι φιλόλογοι αλλά και οι μαθηματικοί και φυσικοί- χημικοί )δεν έχουμε .Τους επιλαχόντες εννοείς ; Αν ναι τότε καταλάβαμε τι συμφέροντα έχεις .Λυπόμαστε  >:( Ο νόμος 3848 ήταν το μεγαλύτερο έκτρωμα της Ιστορίας της Διαμαντοπούλου ..Ή μήπως την βοήθησες να τον φτιάξει και τώρα χτυπιέσαι που δεν εφαρμόζεται ;
Συνάδελφε,το έχω γράψει παλαιότερα,το χω πει και πρόσφατα στο τόπικ για την αξιόλογηση πως την Αννούλα την έχω στείλει στείλει στον εισαγγελέα.Αν κάπου συνέβαλλα κι εγώ  σ αυτήν την ιστορία, έχω συμβάλλει στην σύνταξη της εισηγητικής έκθεσης για την αναθεώρηση του Συντάγματος το 2001.Γι αυτό ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει ασεπ.ΑΣΕΠ σημαίνει:προκαθορισμένες θέσεις διορισμού και άγνωστες θέσεις διοριζομένων.Όλα τ άλλα είναι ρουσφέτι!Δηλαδή,ο οποιοσδήποτε διοριστεί με την θέση του διορισμου του γνωστή πριν τον διαγωνισμό,είναι παράνομος.Γι αυτό ο διορισμός μέσα απο πίνακες προυπηρεσίας είναι παράνομος,γιατί έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις απο πριν τον διαγωνισμό τι θέση έχει κάποιος και να διορίσεις ανάλογα.ΑΣΕΠ σημαίνει να διοριστείς με την θέση που έχεις λάβει στον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό.Γι αυτό τόσο το 24μηνο,όσο και οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί απλά ως τίτλο τον ασεπ είναι παράνομο,γιατί ο ασεπ χρησιμοποιείται απλά για λέμε πως έχουμε ασεπ!Επειδή τα νομικά είναι μια "'αλλη" γλώσσα,καλό είναι να ακούτε και κάποιον που την ξέρει, γιατί για εσάς είναι άγνωστη.Γι αυτό όσο και να διαβάζεται την απόφαση του εφετείου για τα 24μηνα δεν θα καταλάβετε γιατί έχασαν την δίκη.Το γεγονός πως υπάρχει θέμα πιστώσεων,υπάρχει γιατί δεν είχατε υπολογιστεί για διορισμό και αυτό είπε και το δικαστήριο.Εν κατακλείδι,λύστε τα προβλήματα σας με τον όρο να αφήστε τα περί ασεπ και να μην παρακωλυέτε τους ασεπίτες να διοριστούν γιατί δεν σας συμφέρει που είναι αδιόριστοι.Αν στο τέλος,βρεθώ να έχω λάθος,τότε να μου πείτε.Προσέξτε όμως μην αποδειχθεί πως είμαι ο μόνος που σας λέει την αλήθεια!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3608 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 06:08:46 μμ »


Όταν το συμφέρον καθοδηγεί τότε καταλήγει σε φανατισμό και πάει περίπατο κάθε επιστημονική κατάρτιση. 
Επειδή συν τοις άλλοις, ανίκητη είναι και η αμετροέπεια και η αλαζονεία, δεν αξίζει να ασχολείται κανείς περισσότερο.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3609 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 07:06:17 μμ »
typos72 , για να καταλαβω τοσα χρονια το ιδιο το υπουργειο διοριζε με νομο 60-40 κλπ κλπ και τωρα ολα αυτα παρανομα? αρα το ιδιο το υπουργειο παρανομουσε συμφωνα με την αποψη σου. ο ιδιος ο νομος παρανομος? το 40% το 24μηνο τα 30μηνα κλπ κλπ ηταν ρουσφετι?? πλακα κανεις? ρουσφετι μαλλον δε γνωριζεις τι ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 07:08:39 μμ από k_g »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3610 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 07:16:52 μμ »
Γι αυτό τόσο το 24μηνο,όσο και οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί απλά ως τίτλο τον ασεπ είναι παράνομο,γιατί ο ασεπ χρησιμοποιείται απλά για λέμε πως έχουμε ασεπ!Επειδή τα νομικά είναι μια "'αλλη" γλώσσα,καλό είναι να ακούτε και κάποιον που την ξέρει, γιατί για εσάς είναι άγνωστη.
Αγαπητέ συνάδελφε, δεν θα ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, καθώς θεωρώ ότι οι εκπαιδευτικοί ανήκουμε στο ίδιο στρατόπεδο. Μόνο μια παρατήρηση: Το 2005 έδωσα Ασεπ και ήμουν 500 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο, δεν διορίστηκα, γιατί δικαιούνταν διορισμό άλλα άτομα, με προυπηρεσία (60-40). Με τα μόρια όμως που συγκέντρωσα, με πήραν ωρομίσθια, στον επόμενο διαγωνισμό συνέβη το ίδιο. Με πήραν μετά αναπληρώτρια. Στον επόμενο διαγωνισμό το ίδιο. Ποτέ όμως δεν παραπονέθηκα που έμενα αδιόριστη και διορίζονταν άτομα χωρίς Ασεπ, μόνο με την προυπηρεσία, ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ.  ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑ! Μην με κατηγορείς ότι δεν ξέρω τί θα πει νόμος!
 
 Καταλαβαίνω την αγωνία όλων των συναδέλφων, τη ζούμε όλοι. Δεν υπάρχει όμως λόγος να τρωγόμαστε έτσι και να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον.  Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να δικαιωθούν οι αγώνες όλων μας. Ανεξαρτήτως πινάκων. Όλοι αγωνιστήκαμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2013, 03:45:54 μμ από papagalia »

Αποσυνδεδεμένος zuzuna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3611 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 07:28:45 μμ »
Το 24 + Ασεπ ήταν μια δίκαιη ρύθμιση. Όπως πήγαινε το πράγμα, οι θέσεις Ασεπ που οδηγούσαν σε άμεσο διορισμό έβαιναν μειούμενες. 400 στον τελευταιο διαγωνισμο για τους φιλολόγους, αν θυμάμαι καλά. Αυτό ΄τι σημαίνει;Ότι ο συνάδελφος που ήταν στη θέση 410 πχ δεν άξιζε διορισμού; Όχι βέβαια!Γι'αυτό, η καλή του θέση στον πίνακα του Ασεπ θα οδηγούσε σε θέση αναπληρωτή και μέσω αυτής της θέσης σε διορισμό, αν συμπλήρωνε 24 μήνες. Νομίζω ότι το μέτρο αυτό προσπαθούσε να υποκαταστήσει τις όποιες "αδικίες" των αριθμών.... 400 θέσεις το 2009... αν ξαναγίνει Ασεπ, πόσες; 200; 100;Είναι δίκαιο να διαγωνίζονται χιλιάδες εκπαιδευτικοί, για αριθμό θέσεων που δεν καθορίζεται μόνο από τα προσόντα, αλλά κυρίως από "λογιστικά νούμερα". Τουλάχιστον με το 24μηνο υπήρχε μια εξισορρόπηση. Και στο κάτω κάτω το θέμα της προϋπηρεσίας μοριοδοτείται και από τον ίδιο τον Ασεπ. Όποιος έχει περισσότερη προϋπηρεσία, παίρνει εξτρα μόρια κι ας έχει γράψει χειρότερα από κάποιον με μηδενική προϋπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159913
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.