*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 906082 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3640 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 01:18:25 μμ »
Παιδιά πιστεύω ότι είναι δεδομένο ότι όταν μιλάμε για άνοιγμα των πινάκων, εννούμε να καταγραφεί η υπηρεσία που αποκτήθηκε μόνο από κλήση από τον πίνακα αναπληρωτών. Όλες οι άλλες προυπηρεσίες είναι αυτονόητο ότι δεν προσμετρούνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:40 »

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3641 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 01:53:33 μμ »
για όσους έχουν εργαστει γνωρίζουν ότι ,ότι βγάζουν σε χρήματα φευγουν για να επιβιώσουν εκει που δουλέυουν .ΑΡΑ οικονομικο ώφελος δεν υπάρχει !!!!και ούτε και μόρια .ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ μιας και εγω επελεξα να δουλεψω παροτι ηξερα ολα αυτα ΚΑΘΑΡΑ επειδή το αγαπάω ενω θα μπορούσα να καθήσω σπίτάκι μου και να κάνω άλλες δραστηριότητες!!!αρα και μόνο το ΟΤΙ εργάστηκα δίχνει ότι δεν το θεωρώ τζάμπα!!!!!!και φυσικά δεν κατηγορώ τις επιλογές συναδέρφων και φυσίκα όπως προέιπα οι αδικίες είναι μεγάλες.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ότι θα λυθει η κατάσταση με το άνοιγμα!!!σαφώς και δεν θα λυθεί!!!!για αξιοπρέπεια και ηθική ικανοποιήση μίλησα .

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3642 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 02:36:00 μμ »
καλημέρα αναγκάζομαι να πάρω θέση γιατί έιμαι αγανακτησμένη.εργάζομαι τρία χρόνια σε απομακρυσμένα νησιά και έχω στερηθεί πολλά απο την προσωπική μου ζωή,θα μου πέιτε επιλογή μου ,φυσικά επιλογή μου γιατί το επάγγελμα που σπούδασα το αγαπώ δεν το έκανα για πλάκα.συνάδερφος που πρόλαβε να δουλέψει το2009 με μία και μοναδική χρονιά σε δυσπρόσιτο που μετρόυσε η προυπηρεσία ,τα τελευταία χρόνια έπιασε στερία και κοντά στο σπίτι της .ΚΑΙ ΣΑς ρωτώ η δική μου εργασία που φαίνεται?????επειδή έτυχε να δουλέψω μετά το δέκα στον καίάδα δηλαδή????σε ποια χωρα δουλευει καποιος για την ψυχη του πατέρα του και της μάνας του???ΟΧΙ ότι θα γίνει και κάποια σπουδαία διαφορά με το άνοιγμα των πινάκων αν δδεν γίνει ΑΣΕΠ αλλά είναι θέμα αξιοπρέπειας και δικαιοσύνης.κανένας εργαζόμενος να μην δουλέυει ΤΖΑΜΠΑ.λογικό είναι όσοι δεν το περάσανε να αντιδρούνε στο άνοιγμα των πινάκων γιατι είναι έξω από το χορό..αλλά ας μην σκέφτομαστε μόνο την θέση μας .....ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΟΡΗ αδικία το κλέισιμο των πινάκων ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ  έχει καταστρεψει ζωές όπως είναι κατάφορη αδικία ΚΑΘΕ τρεις και λίγο με τις άλλαγες στον νόμο να τρελάινουν κόσμο!!!!ΚΑΝΕΊς ΜΑς δεν φταίει ,και ΑΣΕΠ πρέπει να γίνει και οι εναπομείναντες να διοριστούν και οι πίνακες να ανοίξουν!!!!!επιτέλους πια έχουμε χάσει κάθε έννοια αξιοκρατίας και έχουμε καταντήσει ζητίανοι των δεδουλεύμενων μας ...και το διάιρει και βασίλευε καλά κρατεί ..........ΣΥΓΝΏΜΗ για το μακροσκελές μνμ
Συναδελφε μην αγανακτεις.....τα εχουμε πει...ομως δουλεψες γνωριζοντας οτι ο νομος δεν προσμετραει τα μορια...τωρα γιατι να προσμετρηθουν? πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι οπως καποιοι λογω του νομου αποφασισαν ενω ηταν ψηλα στον πινακα να μην πανε παραμεθωριο γιατι ειχανε παει παλιοτερα η γιατι δεν θελανε λογω του οτι δεν ματραγανε τα μορια , πραξανε βασει του νομου.....αμα ξερανε οτι προκειται να μετρησουν ολοι θα πηγαινανε παντου....οσοι τωρα πηγανε γνωριζοντας οτι δεν θα μετρησουν πως τωρα λενε να μετρησουν? Το εχω πει και σε παλιοτερα μηνυματα...δεν υπαρχχει περιπτωση να ανοιξουν οι πινακες και την επομενη να μην κλειδδωσουν βασει δικαστηριου και βασει προσφυγων που θα γινουν απο συναδελφους που ηταν ψηλα στον πινακα και πραξανε βασει νομου.

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3643 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 02:43:18 μμ »
Γιατί αγχώνεστε, συνάδελφοι; Έχει το υπουργείο πρόθεση να ασχοληθεί με το θέμα; Ήδη το ξέχασε, όπως και πολλούς από εμάς. Αφήστε να διατηρηθεί ως έχει η κατάσταση με τους απολυμένους και τις ειδικές κατηγορίες να προτάσσονται σωρηδόν και όοοταν γίνει ΑΣΕΠ με αναλογία 1 προς 100 βλέπουμε. Μέχρι τότε, όσο εμείς θα βουλιάζουμε στους πίνακες άνεργοι, οι προυπηρεσίες των γόνιμων, απολυμένων από ιδιωτικά  ή ασθενών συναδέλφων μας θα έχουν εκτοξευθεί στα ύψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:40 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3644 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 03:39:43 μμ »
δεν νοειται καποιος να εχει ασεπ η παραμετρο ασεπ και να ειναι υπο απο καποιον που εχει μονο προυπηρεσια . Αυτο να συμβαινει 3 χρονια τωρα σε κλειδωμενους πινακες! Ελεος πια!!!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3645 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 03:45:41 μμ »
δεν νοειται καποιος να εχει ασεπ η παραμετρο ασεπ και να ειναι υπο απο καποιον που εχει μονο προυπηρεσια . Αυτο να συμβαινει 3 χρονια τωρα σε κλειδωμενους πινακες! Ελεος πια!!!



Ουτε ομως νοειτε καποιος να συνεχιζει να βαζει υπηρεσια στα βουνα και στα λαγκαδια και να ειναι κατω απο καποιους στου κλειδωμενους πινακες, που διαλεξαν να μην δουλεψουν η να βαλουν λιγοτερη προυπηρεσια για να κληθουν στον τοπο διαμονης τους π.χ. γ φάση, επειδη ειναι ψηλα στον πινακα. Η δικαιοσυνη δεν ειναι  μονοπλευρη!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3646 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 04:11:47 μμ »


Ουτε ομως νοειτε καποιος να συνεχιζει να βαζει υπηρεσια στα βουνα και στα λαγκαδια και να ειναι κατω απο καποιους στου κλειδωμενους πινακες, που διαλεξαν να μην δουλεψουν η να βαλουν λιγοτερη προυπηρεσια για να κληθουν στον τοπο διαμονης τους π.χ. γ φάση, επειδη ειναι ψηλα στον πινακα. Η δικαιοσυνη δεν ειναι  μονοπλευρη!!!!
Αυτος που πηγε σταβουνα και στα λαγκαδια γνωριζε οτι η προυπηρεσια δεν μετραει συναδελφε....ετσι επραξαν και αυτοι που ηταν ψηλα στον πινακα ...αλλιως ολοι θα πηγαιναν εξω αν μπαινανε μορια....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3647 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 04:27:35 μμ »
Πέρα από τις 2 αντίθετες απόψεις, υπάρχει μία αλήθεια: όταν κάποιος παίζει το παιχνίδι με κάποιους κανόνες που γνωρίζει εκ των προτέρων, δεν θα πρέπει εκ των υστέρων να απαιτεί αλλαγή των κανόνων μόνο και μόνο επειδή ξαφνικά είδε ότι "αδικείται".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3648 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 05:15:32 μμ »
Ολοι από την σκοπια τους εχουνε δικιο ,αλλωστε ετσι ειμαστε σαν λαος ο καθενας κοιταει την παρτυ του δυστηχως.
και εμενα τωρα να μου πεις στα 35 να παω να δωσω ΑΣΕΠ για άλλη μια φορα όχι δεν θα το κανω γιατι ξερω ότι πλεον δεν μπορω να συναγωνιστω τον 22χρονο!!!
Αυτος από την μερια του θελει ΑΣΕΠ γιατι είναι η μονη του ελπιδα(ετσι νομιζει....) και η ζωη συνεχιζεται

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3649 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:10:02 μμ »
Συναδελφε μην αγανακτεις.....τα εχουμε πει...ομως δουλεψες γνωριζοντας οτι ο νομος δεν προσμετραει τα μορια...τωρα γιατι να προσμετρηθουν? πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι οπως καποιοι λογω του νομου αποφασισαν ενω ηταν ψηλα στον πινακα να μην πανε παραμεθωριο γιατι ειχανε παει παλιοτερα η γιατι δεν θελανε λογω του οτι δεν ματραγανε τα μορια , πραξανε βασει του νομου.....αμα ξερανε οτι προκειται να μετρησουν ολοι θα πηγαινανε παντου....οσοι τωρα πηγανε γνωριζοντας οτι δεν θα μετρησουν πως τωρα λενε να μετρησουν? Το εχω πει και σε παλιοτερα μηνυματα...δεν υπαρχχει περιπτωση να ανοιξουν οι πινακες και την επομενη να μην κλειδδωσουν βασει δικαστηριου και βασει προσφυγων που θα γινουν απο συναδελφους που ηταν ψηλα στον πινακα και πραξανε βασει νομου.
συναδερφε έχω κάθε δικάιωμα να αγανακτώ ,για ποιο λόγο πρέπει να απολογηθώ ???,που άσκησα το έπαγγελμα που σπούδασα με την ελπίδα ότι αυτο το παράλογο καθεστώς(της μη προσμέτρησης μορίων) θα αλλάξει???να σηκώναμε τα χέρια ψηλά και να αλλάζαμε επάγγελμα δηλαδη???κάποιοι ακολουθήσαμε τον δύσκολο και αβέβαιο δρόμο αυτο τι σημαίνει???η πραγματικότητα είναι πραγματικότητα .ότι εργαστήκαμε !!!απο εκεί και πέρα αν διάβασες το μνμ μου δεν κατηγόρησα ΚΑΝΕΝΑΝ για τις επιλογές του σεβάστες απόλυτα!!!!!αλλά δεν θα δεχτώ ότι πήγαμε εγώ και χιλιάδες συνάδερφοι να εργαστόυμε για χόμπι  ή από ΑΦΕΛΕΙΑ και τώρα  τι??καλά να πάθουμε???προσωπικα και δουλεψα σε νησια τρια χρονια και καθομαι φετος γιατι είδα οτι χωρις μόρια δεν αξίζει η ταλαιπωρία για 4 χρονια σε νησι.ΑΡΑ ανήκω και στις δυο κατηγοριές!!!και δεν πλανάμαι πλάνην οικτρά ότι θα ανοίξουν οι πίνακες ,κατά διαόλου πάμε ....ίσως αν αγανακτούσαμε λίγο παραπάνω όλοι να μην είμασταν σε αυτα τα χάλια. ΜΕ  εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3650 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:23:37 μμ »
Πέρα από τις 2 αντίθετες απόψεις, υπάρχει μία αλήθεια: όταν κάποιος παίζει το παιχνίδι με κάποιους κανόνες που γνωρίζει εκ των προτέρων, δεν θα πρέπει εκ των υστέρων να απαιτεί αλλαγή των κανόνων μόνο και μόνο επειδή ξαφνικά είδε ότι "αδικείται".
  άρα  ειναι κακούργοι και παράνομοι οι  εκπαιδευτικοί  που εργάστηκαν τα τελευταία χρόνια  και να τους κρεμασουμε ή θα έπρεπε να τυγχάνουν σεβασμού επειδή ακριβώς εργάστηκαν γνωρίζοντας  ότι δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα????λέω κι εγώ μια άλλη άποψη.αυτοί οι αφελείς λοιπόν εκπαιδευτικοί που είδαν ξαφνικα μια μέρα  ότι αδικούνται έχουν το αναυθαίρετο   δημοκρατικό δικαίωμα να απαιτούν !!!!όπως και αυτοί που παραπλανήθηκαν από τον νόμό και δεν εργάστηκαν και αυτοί έχουν το δικαίωμα να απαιτούν συνάδερφε

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3651 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:29:19 μμ »
τελικα τα αυτονοητα μερικες φορες δεν ειναι αυτονοητα !!!και δεν θα κάνω αυτό που σιχαίνομαι .να μπώ στο τρυπάκι που μας έχουν βάλει όλους στο τέλος να τσακωνομαστε ενώ στην ουσία υατο που ζητάμε είναι κοινό!!!δικαιοσύνη και καλύτερο μέλλον!!!!καληνύχτα συνάδερφοι........... :( :(

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3652 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:00:02 μμ »
Εγω εργαστηκα τα τελευταια χρονια σε βουνα και σε λαγκαδια μακρια απο τον τοπο μου. Η προυπηρεσια μου ειναι 50 μηνες. Επιλογη μου θα κου πει καποιος. Πως ομως επιμενω πως καποιος μονο με προυπηρεσια κλειδωθηκε πανω απο μενα και επιλεγει πανω απο μενα?ειμαι συμφωνα με τις αναγκες στον πινακα του 24μηνου και καλει ανπληρωτες? Εαν εστω εαν υπηρχε ο 3848 ποιος θα προηγουνταν? Εγω που εχω ασεπ και προυπηρεσια η αυτος που εχει τη χαριστικη βαση του 50(αλλο φρουτο και αυτο....)? Γιατι η πολιτικη ηγεσια συνεχιζει τα παιχνιδακια με τους απολυμενους ιδιωτικους τους οποιους προσμετρα την προυπηρεσια απο τα ιδιωτικα. Προσωπικα πιστευω οτι η ομαδα πανω δεν διαχειριζεται σωστα τα ζητηματα και αδυνατει να παρει σοβαρες αποφασεις! Δεν πειραζει ετσι και αλλιως η καταληξη ειναι δεδομενη! Εδω που εχει φτασει η κατασταση καποιος θα αδικηθει! Αυτη την στιγμη αδικουνται αυτοι που εχουν ασεπ η τη βαση του ασεπ εναντι αυτων πλυ εχουν μονο προυπηρεσια
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3653 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:06:01 μμ »
  άρα  ειναι κακούργοι και παράνομοι οι  εκπαιδευτικοί  που εργάστηκαν τα τελευταία χρόνια  και να τους κρεμασουμε ή θα έπρεπε να τυγχάνουν σεβασμού επειδή ακριβώς εργάστηκαν γνωρίζοντας  ότι δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα????λέω κι εγώ μια άλλη άποψη.αυτοί οι αφελείς λοιπόν εκπαιδευτικοί που είδαν ξαφνικα μια μέρα  ότι αδικούνται έχουν το αναυθαίρετο   δημοκρατικό δικαίωμα να απαιτούν !!!!όπως και αυτοί που παραπλανήθηκαν από τον νόμό και δεν εργάστηκαν και αυτοί έχουν το δικαίωμα να απαιτούν συνάδερφε

Μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, γιατί κανείς δεν είπε τίποτα από τα παραπάνω (τις αρχικές υποθέσεις εννοώ). Το μόνο που λέω είναι ότι αφού ξέραμε το νόμο (τα περί μεταβατικής δηλαδή) που ισχύει, ας τον αφήσουμε να τηρηθεί μέχρι να γίνει ο νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Αδικίες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα σε ένα σύστημα πολυνομίας (και στα πλαίσια του καπιταλισμού). Και θα γίνω κουραστικός να επαναλαμβάνω ότι στο θέμα των διορισμών η μεγαλύτερη αδικία είναι η μη τήρηση του 100% μέσω ΑΣΕΠ, που έπρεπε κανονικά να υπάρχει εδώ και σχεδόν 10 χρόνια.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.