*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 26938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 03, 2008, 09:34:19 πμ »
Mου αρερσει που θεωρεις δεδομενη την Αποτυχια σου στον ΑΣΕΠ αλλά θελεις να διοριστεις! Θα επρεπε αν ντρεπομαστε και λιγο...  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:24:08 »

Αποσυνδεδεμένος Neda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 03, 2008, 12:03:47 μμ »
Ευχαριστώ geok_salonika, όμως αυτό το είδα και στη δεύτερη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος. Η ερώτηση μου είναι που βρήκατε την επίσημη ανακοίνωση της ύλης.

Mου αρερσει που θεωρεις δεδομενη την Αποτυχια σου στον ΑΣΕΠ αλλά θελεις να διοριστεις! Θα επρεπε αν ντρεπομαστε και λιγο...  >:(

Συγνώμη που ανακατεύομαι αλλά... το να γνωρίζει κάποιος εξαρχής οτι δεν έχει το χρόνο και την οικονομική πολυτέλεια να ασχοληθεί με τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ και να διαβάσει (γιατί απ'οτι διαβάζω αυτό είπε.." δύσκολο να διαβάσω") γιατί θα έπρεπε να είναι ντροπή;

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 03, 2008, 12:52:03 μμ »
Το 1/4 μόνο πέρασε τη βάση...Αυτό σου λέει πως ήταν βατά τα θέματα; Εσύ τα έλυσες;

για ΜΕΝΑ ηταν βατά... για σένα και για πολλούς ακόμη μπορεί να ήταν κινέζικα τι να σου πω. Το τόνισα και σε προηγούμενο post οτι μιλάω για μένα...

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 03, 2008, 01:43:44 μμ »
Ευχαριστώ geok_salonika, όμως αυτό το είδα και στη δεύτερη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος. Η ερώτηση μου είναι που βρήκατε την επίσημη ανακοίνωση της ύλης.

Αυτή είναι από τη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας:

http://www.ypepth.gr/docs/29_05_08__eksetastea_ylh_asep_080529.doc

Επίσημα θα την ανακοινώσει ο ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:24:08 »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 03, 2008, 01:55:18 μμ »
mkrid καλωσήρθες στο φόρουμ..

η επιτυχία στον ασεπ κτλ ισχύει ακριβώς για τη ρύθμιση του 24μηνου..
Αυτό σημαίνει ότι αν συμπληρώσεις 24 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας και έχεις επιτυχία σε ασεπ διορίζεσαι Αυτόματα.

Όμως, οι προβλεπόμενοι διορισμοί δεν γίνονται έτσι, αλλά ως εξής:
βγαίνουν πχ 1000 θέσεις (λέμε τωρα...). Θα διοριστούν 600 μέσω ΑΣΕΠ και 400 μέσω προϋπηρεσίας,.
Αυτοί που θα διοριστούν μέσω προϋπηρεσίας δεν απαιτείται να έχουν συμπληρωμένο 24μηνο. Οι 400 ΠΡΩΤΟΙ ΣΕ ΜΟΡΙΑ στον Πίνακα Αναπληρωτών διορίζονται. Εννοείται ότι αν υπάρχουν 400 απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ θα διοριστούν αυτοί. Ωστόσο, προς το παρών πρέπει να είναι πολλοί λιγότεροι.
Το μέλλον θα δείξει. Και μην ντρέπεσαι ..δε θα σαι η μόνη που δεν έχει  χρόνο για διάβασμα

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 03, 2008, 02:04:52 μμ »

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα θέματα του 2005 και ακόμη περισσότερο του 2003 ήταν γελοία... φέτος μην περιμένετε μια από τα ίδια γιατί θα την πατήσετε.. Ο βαθμός δυσκολίας θα είναι πολύ μεγαλύτερος ...

Παρόλο που ήμουν μέσα στους πρώτους 40 ΠΕ19 (οι ΠΕ20 είχαν λίγο διαφορετικά θέματα), πράγμα που σημαίνει πως τα πήγα αρκετά καλά στο διαγωνισμό αυτόν (στο γνωστικό μάλιστα είχα πολύ υψηλή βαθμολογία), σε καμία περίπτωση δε θα θεωρούσα εύκολα τα θέματα του 2005, πόσο μάλλον να τα χαρακτηρίσω και γελοία!
Τα έλυσα μεν, αλλά δυσκολεύτηκα. Γελοία ήταν τα queries της sql; Ή μήπως οι ερωτήσεις για prolog και lisp; Του 2003 που ρωτούσαν τι είναι το TCP και τι είναι το ποντίκι, ναι, θα συμφωνήσω πως ήταν γελοία, όχι όμως και  ο διαγωνισμός του 2005...

Αποσυνδεδεμένος mkrid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 03, 2008, 03:39:38 μμ »
mkrid καλωσήρθες στο φόρουμ..

η επιτυχία στον ασεπ κτλ ισχύει ακριβώς για τη ρύθμιση του 24μηνου..
Αυτό σημαίνει ότι αν συμπληρώσεις 24 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας και έχεις επιτυχία σε ασεπ διορίζεσαι Αυτόματα.

Όμως, οι προβλεπόμενοι διορισμοί δεν γίνονται έτσι, αλλά ως εξής:
βγαίνουν πχ 1000 θέσεις (λέμε τωρα...). Θα διοριστούν 600 μέσω ΑΣΕΠ και 400 μέσω προϋπηρεσίας,.
Αυτοί που θα διοριστούν μέσω προϋπηρεσίας δεν απαιτείται να έχουν συμπληρωμένο 24μηνο. Οι 400 ΠΡΩΤΟΙ ΣΕ ΜΟΡΙΑ στον Πίνακα Αναπληρωτών διορίζονται. Εννοείται ότι αν υπάρχουν 400 απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ θα διοριστούν αυτοί. Ωστόσο, προς το παρών πρέπει να είναι πολλοί λιγότεροι.
Το μέλλον θα δείξει. Και μην ντρέπεσαι ..δε θα σαι η μόνη που δεν έχει  χρόνο για διάβασμα

asimos_alex  ευχαριστώ για την ενημέρωση, ήσουν κατατοπιστικός!!!!!
Για να απαντήσω στον cookie2, μιας και σχολίασε κάτι πέρα από αυτά που ρώτησα, να του πω πως δεν ντρέπομαι καθόλου που δουλεύω όλη μέρα για να ζήσω τον εαυτό μου και γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν έχω χρόνο να διαβάσω….. από εκεί και πέρα ελπίζω στον διορισμό με την προϋπηρεσία και μόνο που έχω, δεν θέλω να πάρω τη θέση κανενός. Καλό θα ήταν να μην κάνουμε άκυρα σχόλια για ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε. Δεν έχει νόημα, όλοι εδώ μέσα το ίδιο πράγμα θέλουμε, να βοηθηθούμε από άλλους που γνωρίζουν κάτι περισσότερο
ευχαριστώ και πάλι, καλή τύχη σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος Xrysa_Tr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:52:38 μμ »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι???
Καταρχήν από τη στιγμή που βγήκε η ύλη για τον Α.Σ.Ε.Π. και έχει και εμάς μέσα,  είναι σίγουρο ότι θα δώσουμε αυτή τη φορά Α.Σ.Ε.Π.
Τελικά έχει γίνει γνωστός, ή όχι ακόμα, ο αριθμός των ατόμων που θα πάρει???
Και κάτι τελευταίο, ο αριθμός αυτός θέσεων διοριστέων που θα ανακοινωθεί... θα είναι 40% από τον πίνακα και 60% από Α.Σ.Ε.Π.?
Το 40% που θα είναι από τον πίνακα, θα είναι για το σχολικό έτος 2009-2010??
Ευχαριστώ…
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:38:15 μμ »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι???
Καταρχήν από τη στιγμή που βγήκε η ύλη για τον Α.Σ.Ε.Π. και έχει και εμάς μέσα,  είναι σίγουρο ότι θα δώσουμε αυτή τη φορά Α.Σ.Ε.Π.
Τελικά έχει γίνει γνωστός, ή όχι ακόμα, ο αριθμός των ατόμων που θα πάρει???
Και κάτι τελευταίο, ο αριθμός αυτός θέσεων διοριστέων που θα ανακοινωθεί... θα είναι 40% από τον πίνακα και 60% από Α.Σ.Ε.Π.?
Το 40% που θα είναι από τον πίνακα, θα είναι για το σχολικό έτος 2009-2010??
Ευχαριστώ…


Οι θέσεις που θα ανακοινωθούν θα αποτελούν το 60% από τον ΑΣΕΠ. ΄Ολοι όσοι θα διοριστούν θα αναλαβουν υπηρεσία το 2009-10 και 2010-11

Για τον αριθμό των θέσεων δεν υπάρχει ακόμη έγκυρη ενημέρωση εκτός από μια πληροφορία του alfavita που ανέφερε περίπου 200 θέσεις
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:43:57 μμ »
Αν είναι όντως 200 οι θέσεις του ΑΣΕΠ τότε το άλλο 40% είναι περίπου 134 και σύνολο 334
Από αυτές 60% ΑΕΙ δηλαδή 120 από ΑΣΕΠ και 80 από πίνακα προϋπηρεσίας
Και 40% από ΤΕΙ δηλαδή 79 από ΑΣΕΠ και 55 από πίνακα προϋπηρεσίας
(Τα νούμερα στο περίπου)
Από πίνακα πάντος αν δεν έχεις παιδαγωγικό το ξεχνάς, ενώ από ΑΣΕΠ άγνωστο

Αποσυνδεδεμένος Neda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 04, 2008, 01:20:48 πμ »
Ευχαριστώ geok_salonika, όμως αυτό το είδα και στη δεύτερη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος. Η ερώτηση μου είναι που βρήκατε την επίσημη ανακοίνωση της ύλης.

Αυτή είναι από τη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας:

http://www.ypepth.gr/docs/29_05_08__eksetastea_ylh_asep_080529.doc

Επίσημα θα την ανακοινώσει ο ΑΣΕΠ.

Σ'ευχαριστώ... αν ο άνθρωπος είναι απρόσεκτος δε βλέπει ούτε κάτω απο τη μύτη του!

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:38:36 πμ »
Θα ήθελα να διευκρινίσω τη θέση μου, γιατί πιστεύω πως έχω παρεξηγηθεί. Δεν έχω τίποτε με τον οποιοδήποτε συνάδελφο θέλει να διοριστεί και δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Σίγουρα, δεν είμαι από αυτές που λεν οτι αφου εχω διοριστεί εγω δεν με νοιάζει τίποτε απολύτως και δεν σεβομαι τον κοπο του καθενος που τρεχει ολη μερα. Τα εχω περασει και εγω και σας καταλαβαινω απόλυτα. Ίσως ακούστηκε ασχημα το "δεν ντρεπομαστε" και ισως η γενίκευση  που εκανα δεν ηταν καθολου δικαιη. Ομως -δεν ξερω ισως εκανα λάθος -  ολη η ερώτηση δεν μου κάθισε καθόλου καλα γιατι χωρις να το θελω ηρθαν στο μυαλό μου  ενα σωρό παραδείγματα ατομων που δεν ξερουν απολυτως τιποτε απο το γνωστικο αντικείμενο και ο μοναδικος τους σκοπος ειναι να διοριστουν για να ησυχασουν. Δεν ξερω τι με εκανε να σκεφτώ ετσι αλλά δεν καταλαβα οτι το προβλημα της κοπελας ειναι οτι δεν εχει χρονο για  να διαβασει για τον ΑΣΕΠ αλλα καταλαβα οτι δεν μπορει γιατι ειναι δυσκολος! Αν εκανα λαθος ζηταω συγνωμη, αλλα η εκφραση μου απευθυνόταν σε ολους οσους εχουν περασει σε μια σχολη με απολυτήριο 12 και χωρις να εχουν μαθει  τιποτε απο πληροφορικη θελουν να διοριστουν. Αυτοι οντως θα πρεπει να ντρέπονται και δεν το παιρνω πισω με τιποτε αυτο. Απο τη στιγμη που η συναδελφος δεν εχει χρονο, το σεβομαι, απλα υπεθεσα οτι ολο το καλοκαιρι καπου θα βρει χρονο να διαβασει κατι. Ή οτι κατι απο αυτα εχει ηδη διδαχτει στη σχολη της. Δεν θα πρεπει να ειναι το αντικειμενο και η υλη εντελως αγνωστα και μου κανει εντυπωση πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ μια επιτυχια της , χωρις διαβασμα , με τις υπαρχουσες γνωσεις μονο. Δεν ειναι και τοσο απιθανο να γραψει με μικρη προετοιμασια. Δεν το παιζω σπουδαια επιστημονας αλλα προσπαθω να εχω οσες περισσοτερες γνωσεις μπορω και σε καμια περιπτωση να μην λεω οτι δεν με νοιαζει να μαθω νεα πραγματα (ή να καλυψω τυχον κενα )   .  Προσπαθω με σεμιναρια, βιβλια , ιντερνετ και περιοδικα να μαθαινω συνεχεια, μιας και στην πληροφορικη συνεχως αλλαζουν τα πραγματα. Ακομα, καποιος που δουλευει απο το πωι μεχρι το βραδυ, φανταζομαι κανει μαθηματα σχετικα με το αντικειμενο του, οποτε κατι παιρνει και απο εκει. Αν καποιος δουλευει σε ΤΕΙ ή Ιεκ ή οαεδ θα διαβαζει και πραγματα σχετικα με την υλη, μιας και τα βιβλια αυτα ειναι μεσα στην υλη. Γι αυτο μου εκανε εντυπωση πως θεωρει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γραψει. Ισως παλι με ενοχλησαν και τα greeklish ! Θεωρω οτι ενας πληροφορικος δεν πρεπει να γραφει greeklish τη στιγμη που βλεπει να γραφουν ολοι ελληνικα. Λιγο λοιπον απο εδω, λιγο απο εκει νευριασα και ΛΑΘΟΣ μου που την εβαλα μαζι με ολους αυτους που εχω στο μυαλό μου να εχουν στοχο ζωής να "τρουπώσουν".  Ηρθαν στο μυαλο μου παραδειματα ατομων που δεν ντρεπονται αν δηλωνουν οτι δεν εχουν ιδεα απο πληροφορικη αλλα θελουν να γινουν καθηγητες.
Παντα νοιαζομαι για τους συναδελφους και κατανοω τον κοπο τους...
ΥΓ1  ευχαριστω τον "asimos_alex" για τις φιλικες του συμβουλες στο pm, ελπιζω να καταλαβες οτι αναφερομουν σε ολους οσους δεν αξιζουν να γινουν καθηγητες.
ΥΓ2 και παλι συγνωμη αν εβαλα τη συναδελφο "στο τσουβαλι" με μερικους "ασχετους  " απλα εχω βαρεθει να βλεπω αυναδελφους να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ απο βασικοτατα πραγματα.  Οταν δεν ξερουμε μπορουμε να το βαλουμε πεισμα και να μαθουμε ωστε να μην εχουμε ελλείψεις

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 04, 2008, 02:42:14 μμ »
Αν είναι όντως 200 οι θέσεις του ΑΣΕΠ τότε το άλλο 40% είναι περίπου 134 και σύνολο 334
Από αυτές 60% ΑΕΙ δηλαδή 120 από ΑΣΕΠ και 80 από πίνακα προϋπηρεσίας
Και 40% από ΤΕΙ δηλαδή 79 από ΑΣΕΠ και 55 από πίνακα προϋπηρεσίας
(Τα νούμερα στο περίπου)
Από πίνακα πάντος αν δεν έχεις παιδαγωγικό το ξεχνάς, ενώ από ΑΣΕΠ άγνωστο

Νομίζω οτι είσαι λάθος στους υπολογισμούς σου, Αν οι θέσεις είναι 200 απο ΑΣΕΠ τότε το άλλο 40% είναι 80 και για τις δυο ειδικότητες οπότε πχ για ΠΕ20 θα μπουν 80 άτομα από ΑΣΕΠ και 32 από τον πίνακα. Έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 04, 2008, 07:42:06 μμ »
Αν το 60% είναι 200 το 100% πόσοι είναι;;;;    (εξίσωση που μαθαίνουμε στο δημοτικό)
 60%        200
100%         Χ


Ποιός ξέρει να το λύση???
 8) 8) 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159970
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 636
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.