*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17  (Αναγνώστηκε 145998 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 02:05:25 μμ »
Από το Υπουργείο μου είπαν σήμερα ότι θα αρχίσει πριν τα Χριστούγεννα και η πρόσκληση θα βγει σύντομα.
Πάρτε και εσείς στο 210 3442227.

Οι δευτεροβάθμιες δεν ξέρουν τίποτα σε αυτή τη φάση. Έτσι μου είπαν και εμένα. Περιμένουν και αυτοί ειδοποίηση από το Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:02 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 03:17:33 μμ »
Από το Υπουργείο μου είπαν σήμερα ότι θα αρχίσει πριν τα Χριστούγεννα και η πρόσκληση θα βγει σύντομα.
Πάρτε και εσείς στο 210 3442227.

Οι δευτεροβάθμιες δεν ξέρουν τίποτα σε αυτή τη φάση. Έτσι μου είπαν και εμένα. Περιμένουν και αυτοί ειδοποίηση από το Υπουργείο.
Οι δευτεροβάθμιες είναι σίγουρο και επιβεβαιωμένο πως δεν ξέρουν κάτι. Αλλά πώς γίνεται να γνωρίζουν στο Υπουργείο και να μην το μεταφέρουν στις ΔΔΕ;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 06:38:51 πμ »
Οι δευτεροβάθμιες είναι σίγουρο και επιβεβαιωμένο πως δεν ξέρουν κάτι. Αλλά πώς γίνεται να γνωρίζουν στο Υπουργείο και να μην το μεταφέρουν στις ΔΔΕ;

Προφανώς θεωρούν ότι είναι νωρίς για να τους ενημερώσουν επίσημα, διότι ανεπίσημα, όπως ενημερώνεται ο καθένας από εμάς θα ενημερώνονται και όσοι ρωτάνε από τις δευτεροβάθμιες.
Πιστεύω πάντως ότι είναι πολύ δύσκολο να αρχίσουν μαθήματα μέσα στο 2016.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Gypas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 02:36:20 μμ »
Ο αρχικός σχεδιασμός για την ενισχυτική προέβλεπε να γίνει η πρόσκληση από 28/11 κ τα μαθήματα να αρχίσουν από παρασκευή 2/12 το αργότερο 5/12. Για να δούμε λοιπόν,ότι είναι πρέπει να γίνει από εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:02 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 05:56:17 μμ »
Προφανώς θεωρούν ότι είναι νωρίς για να τους ενημερώσουν επίσημα, διότι ανεπίσημα, όπως ενημερώνεται ο καθένας από εμάς θα ενημερώνονται και όσοι ρωτάνε από τις δευτεροβάθμιες.
Πιστεύω πάντως ότι είναι πολύ δύσκολο να αρχίσουν μαθήματα μέσα στο 2016.
Τα μαθήματα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα ξεκινήσουν με τη νέα χρονιά. Έτσι μου είπε γνωστός μου που κάτι παραπάνω γνωρίζει.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Κ76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:19:37 μμ »
Καλημερα.και παλι στο υπουργειο επιμενουν για εναρξη της ενισχυτικης φετος μολις πηρα τηλ.συντομα λεει οι αιτησεις.αντε να δουμε πως το οριζουν το συντομα.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 01:47:55 μμ »
Μάλλον θα τις κάνουμε ηλεκτρονικά στις 31 Δεκεμβρίου και θα εσωκλείουμε και γράμμα στον Άι Βασίλη. :p

Φαντάζομαι μένει απλά ένα ΟΚ για να προχωρήσει. Όλα τα άλλα θα τα έχουν ήδη έτοιμα. Και επειδή δεν ξέρουν αν αυτό το "ΟΚ" σκάσει την επομένη το πρωί, παπαγαλίζουν αυτό το σύντομα ώστε και εμείς να μην παραλείπουμε να τσεκάρουμε.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:09:45 μμ »
Καλησπέρα Συνάδελφοι. Έχετε αντιληφθεί ότι στους πίνακες γενικής προσμετρήθηκε και η προυπηρεσία της ειδικής??Έχετε αντιληφθεί ότι εσείς (κι εγώ μαζί με εσάς) θα τρέχετε για λίγες ώρες ενισχυτικής και θα βλέπετε κάθε χρόνο να πέφτετε εκατοντάδες θέσεις στον πίνακα και να προηγούνται οι συνάδελφοι ειδικής. Φέτος είδα στον πίνακα γενικής να έχουν μπει άτομα ειδικής με προυπηρεσία 15 μόρια μέσα στο 2015. Εγώ ουσα επιτυχουσα ασεπ, τρεχω δεκα χρονια εδω κι εκει και 15 μορια δεν μάζεψα ακόμα....οπότε τί να μας κάνει η ενισχυτική?Εδώ μας έχουν κάψει και δεν κουνιεται φύλλο

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:15:18 μμ »
Καλησπέρα Συνάδελφοι. Έχετε αντιληφθεί ότι στους πίνακες γενικής προσμετρήθηκε και η προυπηρεσία της ειδικής??Έχετε αντιληφθεί ότι εσείς (κι εγώ μαζί με εσάς) θα τρέχετε για λίγες ώρες ενισχυτικής και θα βλέπετε κάθε χρόνο να πέφτετε εκατοντάδες θέσεις στον πίνακα και να προηγούνται οι συνάδελφοι ειδικής. Φέτος είδα στον πίνακα γενικής να έχουν μπει άτομα ειδικής με προυπηρεσία 15 μόρια μέσα στο 2015. Εγώ ουσα επιτυχουσα ασεπ, τρεχω δεκα χρονια εδω κι εκει και 15 μορια δεν μάζεψα ακόμα....οπότε τί να μας κάνει η ενισχυτική?Εδώ μας έχουν κάψει και δεν κουνιεται φύλλο
Αυτές οι δύο προϋπηρεσίες πρέπει να διαχωριστούν αλλά εμεις μαλώνουμε για άλλα.....Δεν κάνουμε κανένα διάβημα. Και στην τελική αν θέλουν να τους αναγνωρίζεται σε μας η προϋπηρεσία μας ,πρέπει να αναγνωριστεί και η δική μας στους πίνακες ειδικής....είναι τόσοι συνάδελφοι που δουλεύουν στη γενική και έχουν μεταπτυχιακά στην ειδική αλλά δεν τους αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της γενικής.Πού είναι η αρχή της ισότητας; παραβιάζεται κατάφωρα και μεις κοιτάμε  απλά.....

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:23:25 μμ »
Συζηταμε για τα ψίχουλα της ενισχυτικής και του χρόνου, οχι ενισχυτική δεν θα πάμε αλλά θα βρεθούμε στον πάτο των πινάκων της γενικής. Μπειτε να τους δειτε!Εμένα με πέρασαν κατά πολύ άτομα που δούλεψαν μονο 1 χρονιά στην ειδική...και εγώ φτάνω τη δεκαετία ενισχυτική και ωρομίσθια.Από του χρόνου θα μας κουνανε το μαντήλι οι συνάδελφοι της ειδικης...δεν φταινε αυτοί. Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν. Εμείς φταίμε που κάνουμε συζητήσεις του καναπέ. Πώς είναι δυνατόν δάσκαλοι, νηπιαγώγοί και συναδελφοι της ειδικής να δουλεύουν καθε χρόνο και εμείς να καθόμαστε.Και σαν να μην έφτανε αυτό να επιτρέπουμε την εισαγωγή τους στους πίνακες γενικής. Είναι παράνομο. Κανονικά  η προυπηρεσία πρέπει να προσμετράται μόνο στον πίνακα από τον οποίο προσλήφθηκες. ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:29:43 μμ »
Συζηταμε για τα ψίχουλα της ενισχυτικής και του χρόνου, οχι ενισχυτική δεν θα πάμε αλλά θα βρεθούμε στον πάτο των πινάκων της γενικής. Μπειτε να τους δειτε!Εμένα με πέρασαν κατά πολύ άτομα που δούλεψαν μονο 1 χρονιά στην ειδική...και εγώ φτάνω τη δεκαετία ενισχυτική και ωρομίσθια.Από του χρόνου θα μας κουνανε το μαντήλι οι συνάδελφοι της ειδικης...δεν φταινε αυτοί. Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν. Εμείς φταίμε που κάνουμε συζητήσεις του καναπέ. Πώς είναι δυνατόν δάσκαλοι, νηπιαγώγοί και συναδελφοι της ειδικής να δουλεύουν καθε χρόνο και εμείς να καθόμαστε.Και σαν να μην έφτανε αυτό να επιτρέπουμε την εισαγωγή τους στους πίνακες γενικής. Είναι παράνομο. Κανονικά  η προυπηρεσία πρέπει να προσμετράται μόνο στον πίνακα από τον οποίο προσλήφθηκες. ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #193 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 08:36:55 μμ »
Για να μη μένουμε στην εκτόνωση μέσω υπολογιστή μπορούμε να κάνουμε κάποια ενέργεια(προσφυγή); Δεν είναι παράλογο η μεταφορά της προϋπηρεσίας σε άλλο πίνακα?

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 08:41:33 μμ »
Για να μη μένουμε στην εκτόνωση μέσω υπολογιστή μπορούμε να κάνουμε κάποια ενέργεια(προσφυγή); Δεν είναι παράλογο η μεταφορά της προϋπηρεσίας σε άλλο πίνακα?
Μπορουμε αρκει να μαζευτούμε πολλοι....ή να αναλάβουν οι σύλλογοι  που έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος Nat80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #195 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:25:25 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Ωραία τα λέμε όμως είναι καιρός να τα φωναξουμε! Μήπως να αρχίζαμε με μηνύματα διαμαρτυρίας στους συλλόγους μας; Να δείξουμε ότι έχει φτάσει ο κομπος στο χτένι! Και να σας πω και κατι: εγώ δε θέλω να παω στην ειδική. Διδάσκω 10χρονια στη γενική,λέγαμε να ανοίξουν οι πινακες να δουμε την προυπηρεσια μας και απο τότε κατρακυλάμε 100-120 θέσεις το χρόνο (δουλεύωντας από την πρώτη φάση!). Φέτος είμαι ακόμα άνεργη και λέω πως εκείνοι που θελανε να προσφέρουν στα παιδια της ειδικής να μεινουν σε αυτα και να αφησουν εμας που καναμε τοσα χρονια τη δουλεια μας να συνεχισουμε να την κανουμε! Γιατι αν εγω δεν ξερω να χειριστω παιδι με αυτισμο κι ο συναδελφος της ειδικης δεν ξερει να χειριστει μια ταξη γ λυκειου του επαλ που ειναι ετοιμη να κατασπαραξει οποιον διδασκοντα συναντησει! Αντι να μαζευουμε προυπηρεσια και να ανεβαινουμε στον πινακα κοιταμε καποιους αλλους να μας περνανε και κρεμομαστε απο την ενισχυτικη και τα προσφυγοπουλα! Ας επικρατησει ΤΑΞΗ σαυτό το χάος καποτε και δικαιοσύνη!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2016, 09:27:25 μμ από Nat80 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 864
Σύνολο: 867

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.24 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.