*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:37:20 πμ »
Καλημέρα Cicellide και καλή εβδομάδα,
Να σε ρωτήσω κάτι;
Το κινητό που αναφέρεις του συλλόγου σε ποιό όνομα αντιστοιχεί; Θέλω να πάρω να τους ρωτήσω, μήπως θα ήταν καλό να δημοσίευαν και σε καποια εφημερίδα ή να εστελναν και σε κάποιο κανάλι την διαμαρτυρία που έχουν κάνει ως Σύλλογος, αν βέβαια δεν το έχουν κάνει ήδη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #393 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:03:45 πμ »
Πήρα στο τηλέφωνο 6944 823034, αλλά μου έδωσαν το 693-2770277 Κ. Ποπετσίδης Γιώργος. Μίλησα με τον άνθρωπο και τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε και εμείς ως καθηγητές για να προωθήσουμε τα ιταλικά στα σχολεία. Μου απάντησε ότι θα περιμένουμε μέχρι τις 26 του μήνα να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα και μετά αν χρειστεί θα μας ενημερώσουν ως Σύλλογος πως θα πρέπει να δράσουμε όλοι μαζί.

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #394 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:11:44 πμ »
Buongioro σε όλους σας! Να προτείνω και εγώ κάτι? γιατί δεν μαζευονται κάποιοι εκπρόσωποι είτε του συλλόγου είτε εμείς πχ και να βγούμε στον αέρα σε κάποια ραδιοφωνική εκπομπή πρωινή πχ εδώ στη θεσσαλονίκη στο fm 100 είτε σε κάποιο παράθυρο πρωινο,τύπου Παππαδάκης στον ΑΝΤ1? εδω βγίανουν στα παράθυρα ακόμα και για άσχετα θέματα! εδώ μόνο μιλάμε και ψαχνόμαστε στο άσχετο.. μια ζωή το ιταλικό τον έχουνε στο πέταμα, από τη βάση εισαγωγής μέχρι και στο μετέπειτα, στον ασεπ (πχ μέχρι το προηγ.διαγωνισμό.) και ποιές είναι αυτές οι γαλλικούδες που λετε και ποιί αυτοί οι διευθυντές? πιστευω είμαστε πολλοί περισσότεροι αν ενωθουμε εω σύμμαχοι και όχι ως εχθροί(όπως συμβαίνει λόγω του ανταγωνισμού,των 9 θέσεων) και για να λέμε την αλήθεια ελάχιστοι θέλοθν να πληροφορήσουν σωστά(απο το καλοκαίρι το παρακολουθω το θέμα εδώ και δεν συμμετέχω για να μην παρεξηγηθω με κάποιους που γράφουν ενα ΚΑΡΟ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ οσο αναφοαρα φροντιστήρια και βιβλία και αλλα. εχω παρακολυθήσει σε κάποιο φροντιστηριο όλο το πακέτο και οι ανακρίβειες που είδα εδω να λέγονται κατα καιρούς είναι απαράδεκτες!)περι σημειώσεων κτλ κτλ .(και να μην μιλήσουμε και για κάποιες ανακρίβειες στο πίνακα-απλά δεν ασχολούμαστε γιατι ως πρόσφατοι απόφοιτοι δεν έχουμε ουδεμια πιθανότητα μορίων προυπηρεσίας, αναπληρωτων, κτλ τκτλ)κανενας δεν θέλει να βοηθήσει ας μην γελιόμαστε.Τέλος, αυτό που έλεγα εξαρχης είναι  οτι στα πρωινάδικα υπάρχει τηλ.καταγγελιών,οι δημοσιογράφοι ψοφάνε για νεα και καταγγελίες.Όποιος ξερει με ντοκουμέντα τι παίζει πίσω από την πλάτη όλων μας του ιταλικου Αθήνας κ Θεσσαλονίκης ας πάρει το θάρρος να βγει κάπου επίσημα. Έχω γνωστές φίλες οικογενειακές που τα παιδιά τους αγνοούν οτι τα ιταλικά οτι μπήκαν στα σχολεία.΄κατι τελαυταίο.Σε σχολείο της ΠΥΛΑΙΑΣ όπου κ μένω έχει μοιραστει στα παιδιά το σχετικό χαρτί ,ωστε να επιλέξουν πχ τα ιταλικά . παλι καλα! ciao παιδιά και υπομονή με το διάβασμα!

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #395 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:29:04 πμ »
Καλημέρα Vaso,
θα σε παρακαλούσα να γίνεις πιο σαφής άσο αφορά τις ανακρίβειες σχετικά με τα φροντιστήρια και τις σημειώσεις που λες. Συμφωνώ μαζί σου για την κοινητοποίηση όλων μας και κατανοώ και την αγανάκτησή σου. Δεν θα πρέπει όμως να πάρουμε το οκ από τον Σύλλογο πρώτα πριν δημοσιεύσουμε κάτι σε κάποια εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας ή πριν βγούμε στα κανάλια; Είμαι από Καλλιθέα, αλλά δεν γνωρίζω προσωπικά ότι π.χ.σε κάποιο γυμνάσιο της περιοχής μου δεν μοίρασαν την εγκύκλιο, διαφορετικά θα είχα πάει να παραπονεθώ εγώ η ίδια στον γυμνασιάρχη και θα το είχα αναφέρει και στον Σύλλογο. Πρότεινα να στηθούμε έξω από τα γυμνάσια και να μοιράσουμε και εμείς την εγκύκλιο. Είναι όμως νόμιμο; Έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε ο καθένας αυθαιρετα στην περιοχή του; Αν μπορούμε, εγώ είμαι μέσα και όταν λέω μέσα το εννοώ!! ;) ;)   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #396 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:14:45 πμ »
NATI δεν γνωρίζω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι αυθαίρετα από μόνοι μας, όποιος ξέρει κάτι απο νομικής πλευράς ας το πεί.
Εννοείται όμως πως για να βγείς σε ένα κανάλι θα βγείς ως σύλλογος και όχι ως η Μαρία της γεΙτονιάς, :)αν το κάναμε αυτό κανείς δεν θα ασχολούνταν, ο σύλλογος είναι σύλλογος.Ανακρίβειες σχετικά με το αν και πόσο πωλούν τις σημειώσεις κτλ κτλ κάτι τρελά ποσά και καλά,
πάντως ένα θα πω ¨
το να υπάρχει σαμποτάζ από τους άλλους το καταλαβαίνω απο γαλλικούδες όπως λένε κτλ κτλ.
αλλα ξέρεις τι διακρίνω εγώ? εδω υπάρχει σαμποταζ μεταξυ μας.έτσι μόνο μπορώ να δικαιολογήσω τις ανακρίβειες που ειπώθηκαν κατά καιρούς από ενα δύο άτομα.Γράφουν κάποιοι εσκεμμενα λανθασμένες πληροφορίες για να απογοητεύονται ίσως κάποιοι πιο αγαθοί ή ευκολόπιστοι απο εμάς και να αποχωρούν .πάντως οτι και να κάνουν κάποιους δεν τους πείθουν,όσοι είναι αποφασισμένοι και στρωθούν , αν οχι μέσα στους 9 θα είναι στους επόμενους 9 που θα ακολουθούν.
(και απο ότι διακρίνω πρέπει και εσύ να είσαι αρκετα δυναμική)
και επίσης όποιος δεν έχει βάση από χρόνια στα ιταλικά κανένα βιβλίο δεν τον σώζει και κανένα φροντιστήριο.εδω ορκιστήκαμε με άτομα που δεν ξέρουν να χρησιμοποιουν καν το congiuntivo..
όποτε τα πολλά λόγια μας πάνε πίσω ,
1.χρειαζόμαστε έγκυρες πληροφορίες (όποιος θέλει ενημερώνει με ντοκουμέντα)
2.χρειζόμαστε αλληλεγγυη και ας αφήσουμε πια αυτό τον ανταγωνισμό (που στην ουσία μας καταστρέφει ως ομάδα ιταλικου.)
3.Με τη συλλογή των απαραίτητων πληροφοριών και την έγκριση του συλλόγου -άμεση και δραστική κινητοποίηση.και όχι υπεκφυγές και να κρυφτούμε, γιατί στα λόγια καλοί είμαστε όλοι , αλλά στη πράξη όλοι κρύβονται.. όπως έκαναν και μέσα στη σχολη μας φυσικά..
ενημέρωσε κανείς οτι υπάρχει ημερίδα στο βελλίδειο στη διδακτική μεθοδολογία ?οχι. το είδαμε απλά σε μια κολόνα στο δρόμο.. ενημέρωσε κανείς αν υπάρχουν βιβλία πχ στην Ιταλία σχετικά με την ειδική διδακτική? και όμως ρωτώντας πας στη πόλη, υπάρχουν κάποια (οχι για ασεπ, αλλά σχετικότατα)
ενημέρωσε κανείς τι παίζει με τα φροντιστήρια στη πόλη μας (χωρίς να κατηγορεί απλα΄να αναφέρει τι παίζει)?οχι. 
μια μερα γαλλικούδες κτλ δεν θα ξέρουν τι γίνεται.Γιατι τα ιταλικά τα αγαπάει ο κόσμος, το ξέρουμε.δεν είναι πασέ όλοι ένα λένε ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΓΛΩΣΣΑ-ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΘΩ. . θα δείτε τι έχει να γίνει τα επόμενα χρόνια.. BACI!

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #397 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 04:32:55 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα. Συμφωνώ με τη Vaso ότι όλοι είμαστε καλοί στα λόγια αλλά στην πράξη.... Γι' αυτό πέρα απο το να τη συγχαρώ για την ευθύτητά της θα ήθελα να την παρακαλέσω να κάνει αυτή την αρχή δίνοντας τον τίτλο κάποιου βιβλίου για ειδική διδακτική (γιατί φαίνεται να γνωρίζει) και έπειτα όλοι θα ανοίξουν τα χαρτιά τους. Σχετικά με την ημερίδα στο Βελλίδειο ας δώσει περισσότερα στοιχεία γιατί έτσι μόνο ρίχνει λάδι στη φωτιά. Τι παίζει αλήθεια στα φροντιστήρια της πόλης;
Όσον αφορά στα στοιχεία που έχει ο καθένας μας για διευθυντές που δεν έδωσαν το έντυπο προτίμησης, (μιλάμε για έγκυρα στοιχεία και όχι φήμες του τύπου "άκουσα ότι...") ας τα κρατήσει γιατί ο Σύλλογος σκέφτεται να κάνει και επώνυμες καταγγελίες.
Η διεύθυνση του Συλλόγου είναι www.skaigf.gr   
A presto

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #398 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 08:17:15 μμ »
SALVE A TUTTI,
ΙΤΑΛΙΑΔΑΣ συνέχεια,
1--επισκέφτηκα σήμερα την διεύθυνση περιφέρειας και μου είπαν τα παρακάτω
α/ Θα πρεπει εως αύριο 23/9 οι δευτεροβάθμιες να έχουν αποστείλει εγγράφως σε αυτούς τις αιτήσεις για τμήματα ιταλικών
β/ Εως 30/9 η περιφέρεια -τελευταία ημερομηνια - θα πρέπει να ενημερώσει το υπουργείο , οπότε και θα αναμένονται εξελίξεις (αναπληρωτες και μετα ωρομίσθιοι)
Αν μου είπαν ψέμματα, ψέμματα σας λέω!!
2--όταν ξεκίνησα να γραφω στο forum το έκανα με όλη την καλή διάθεση να ανταλλάξω απόψεις και να βρώ στήριγμα , υποστήριξη όπως θέλετε χαρακτηρίστε το απο συναδέλφους που δεν τους ξέρω προσωπικά - αλλά που μοιραζομαι αγωνιες αν θέλετε και ελπίδες - που δεν ξέρω ποιοι είναι αλλά έχοντας πάντα την εντύπωση είναι ειλικρινείς ή τουλάχιστον στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. Οι γνώμες που γράφονται εδώ είναι προς συζητηση και όχι πάντα απ' όλους αποδεκτές, αλλά σεβαστές (εκτός εαν είναι προσβλήτικές και -αν και απ' όσο είδα αυτές είναι μετά απο λίγο απ΄όλους μας  απομονωμένες). Εαν κάποιος γραφει κάτι που δεν είναι αληθινό μπορούμε ή να το ψάξουμε ή να το διαψεύσουμε με κάποια άλλη πιο έγκυρη πηγή.... Όπως και έχει ήδη γίνει!!!  Αλλά το βρίσκω λογικό να υπάρχουν διάσπαρτα tα νέα,και δεν πιστεύω ότι γράφονται ανακρίβιες με κακούς σκοπούς αλλά γιατί όλοι δεχόμαστε πλήθος πληροφοριων και θέλουμε κάπου να τις πούμε... μακάρι να λειτουργούσε το forvm  στην ιστοσελίδα του συλλόγου..μακάρι να λειτουργούσε ενημερωμένη η πανέμορφη κατα τ άλλα ιστοσελίδα μας!!
  Όποιος γνωρίζει κάτι το αναφερει εδώ, γιατί εδω είναι το παράθυρό μας
3-- 'Ερχομαι λοιπόν να αναφέρω ξανά ότι ο Σύλλογος είμαστε ΕΜΕΙΣ. Ελάτε να βοηθήσουμε τα παιδιά να βγάλουν προς τα έξω την δουλειά που έχουν προσφέρει για όλους μας, γιατί δουλειά έχουν κάνει δεν νομίζω ότι μπορεί κανεις να μην τους το αναγνωρίσει και όχι μόνο η τωρινή φουρνιά αλλά και οι προηγούμενες . Θυμάμαι τον. Δεληγιάννη ς ως π΄ροεδρο αποφοίτων , μαζί με τον Σπύρο τον Σοργκούνη για τους φοιτητές και τον ΚΥΡΙΟ ΤΣΟΠΑΝΟΓΛΟΥ (και έχω λόγο που γράφω το κύριος με κεφαλαία-ποτέ δεν αρνήθηκε βοήθεια στους αποφοίτους ) 2-3 φορές σε ραντεβού με τον υπουργό παιδείας μέσα σ' ενα χρόνο!
Δεν μπορούν να τρέχουν 4-5 άνθρωποι και οι υπόλοιποι απλά να κάνουμε κριτική (και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ΄΄εξω)
4--Οι εξελίξεις για εμάς παρόλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε είναι υπέροχες, ....ας τις χαρούμε!!!
perche'  la vita e' bella!!!!

   
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2008, 08:47:31 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #399 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 07:27:07 μμ »
Kαλησπέρα συμφωνω μαζί σου.Απλα ας λάβουμε υπόψιν μας και το γεγονός οτι στην Ελλάδα ζούμε.. Συμφωνω και  με την αποψη σου οσο αναφορά το κ.Τσοπάνογλου. Τουλάχιστον ας σκεφτούμε θετικά .. και μόνο το γεγονός οτι μπηκαμε στο ασεπ , κατι είναι και αυτο, αλλιώς ακόμα με το κυάλι θα τον βλέπαμε(όπως παλιά)Από οτι ξέρω ακόμα και για αυτό το γεγονός κάποιες κυρίες συνάδελφοι έτρεχαν για να φτάσουμε τουλάχιστον ως εδώ.Οι επάναστάσεις πολλές φορές ξεκινάν και από ένα άτομο.εδω ο ’ παγκόσμιος πόλεμος ξεκίνησε με αφορμή ένα άτομο ΤΟ 1914.. (φυσικά δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο) δυστυχώς πάντα 'ετσι είναι -λίγοι "μάχονται" και επειτα απολαμβάνει το οτιδήποτε η υπόλοιπη μάζα ατόμων.Ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός με τις 9 θέσεις.Οι καλύτεροι ας περάσουν!και εμείς (όσοι) θα χαρούμε! Γιατί κάναμε εστω την αρχή(κακά τα ψέμματα, από άλλους συναδέλφους (όχι ιταλικής) μας είχαν στην απεξω και στο σνομπάρισμα.και ακόμα μας έχουν(μόνο κ μόνο εξαιτίας της βάσης εισαγωγής κ οτι σιγά τη χρησιμόπτητα αυτής της γώσσας.Συναντάμε άτομα και ακούμε "σιγά τι σχολή τελείωσατε!με 3 μπάινανε! Εγώ ένοιωθα άσχημα και ας μην μπήκα με 3! και τι θα κάνετε μόλις πάρετε πτυχίο? Θέλω να πω οτι το σκηνικό αρχίζει να ανατρέπεται (πάλι καλά) και θα πρέπει να χαιρόμαστε. Επίσης θέλω να τονίσω κάτι.Γιατί αυτό το site του συλλόγου ενημερώνεται αραιά και που? μήνες ολόληρους τα ίδια κ τα ίδια. πχ τησ Γερμανικής είναι πλήρως ενημερωμένο.Και σαν σύλλογος δεν θα έπρεπε πχ αυτό το διάστημα (που αντιμετωπίζουμε όλο αυτό)να συναντιόμασταν?δηλ.οχι μια φορά το χρονο, η στα 2 χρόνια..να ανταλάσσαμε απόψεις , βοήθεια κτλ κτλ είτε στην Αθήνα είτε στη  Θεσσνικη για όσους μένουν εδώ? και όπχι να κρυβόμαστε πίσω πχ από μια οθόνη?που ξέρω εγώ με ποιόν συνομιλώ?μπορεί να είναι η οποιαδήποτε συμφοιτήτρια (κ εντάξει δεν είχαμε όλοι συμπάθειες ή μας συμπαθούσαν όλοι..)και να παραπληροφορεί.Και υπάροχυν τέτοια άτομα. Να οργανωθούμε ρε παιδιά (το τρόπο δεν τον ξέρω,προτείνω ,αλλά από κάπου ξεκινάν όλα) εδω οι σύλλογοι κάνουν και χορούς τα χριστούγεννα κτλ κτλ και εμείς απρόσωποι , αγχωμένοι, να ψαχνόμαστε ρωτώντας από εδώ και εκεί, μπας και μάθουμε τπτ νεότερο.
Kate45 το σεμινάριο το είδα σε μια κολόνα σε διαφημστικό, για τη διδακτική μεθοδολογία.για τις 27/9 φισικά τώρα έλλειξε η προθεσμία(και μη μου πείτε οτι αρκείστε στη διδακτικη που όλοι κάναμε κάποτε στη σχολή)κάτι θα μαθαίναμε νεότερο πάνω στη σύγχρονη διδακτική,και όχι από ένα αμφιβόλου ποιότητας παλιό βιβλίο.τα πράγματα συνεχως αλλάζουν.Συκρίνετε ένα βιβλίο πρίν 5χρόνια με ένα που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή(κ φυσικά στην Ιταλία,όχι εδω) όπως επίσης κάποιος είπε να πάμε στη σχολή να παρακολουθούμε διδακτική σωστό και αυτό.ο κ Τσοπάνογλου είναι πολύ καλός και έχει αλλάξει βιβλίο ξανά. Καλό βράδυ σε όλους  ! ciao!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #400 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:06:48 μμ »
SALVE A TUTTI
Συμφωνω και επαυξάνω, γι'αυτό το λόγο δεν κρυφτηκα πίσω από ένα όνομα πχ Perugia (το καρφί είναι για συγκεκριμένο άτομο παρακαλώ να μην παρεξηγηθούν οι υπόλοιποι), αλλά προσέφερα τις πληροφορίες μου και τις αγωνίες μου αν θέλεις με τα αρχικά των μικρών μου ονομάτων και του επωνύμου μου.
Για τον σύλλογο έχω να πώ ότι το 'εγραψα σε  e mail για την ιστοσελίδα (αναφέρω στις προηγούμενες συζητήσεις-δυστυχώς δεν μπορώ να μπώ στο forvm παόλες τις προσπάθειές μου ) αλλά όσο και εαν δεν είναι λειτουργική  όπως πολλές φορές έχω γράψει πιστεύω πως μόνο η ένωση φέρνει την δύναμη .. και όπως και εαν το κάνουμε σύλλογο έχουμε και στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε τα πράγματα, συνελεύσεις γίνονται όσοι κατοικούν Αθήνα ή στα πέριξ να παρακολουθήσουμε  έστω και μία και ας κατεβάσουμε τις προτάσεις μας. Κάθε γνώμη μετράει!!! και άλλο ένας/μία άλλο 450-1000 δεν ξέρω και πόσοι είμαστε στο σύνολο. ΕλπίΖω για το καλό όλων μας να μην μας πίασει η φαγωμάρα και η μιζέρια ...μπαίνεται στο site tτου συλλόγου ία ειδικά προς  στα τέλη του Σπτέμβρη ) και ό,τι θέλετε γραφτε το στα παιδιά ...  τις εξετάσεις θα τις δώσουμε ο καθένας για τον εαυτό του και  όσο και εαν προσπαθήσουμε για την ώρα οι θέσεις είναι λίγες αλλά όπως ανέφερες Βασω εμείς θα πρέπει να χαρούμε για τους συναδέλφους που θα περάσουν!!!!
Οσο για τους μικρονοικους πάντα θα υπάρχουν/υπάρχουμε .. παρόλα αυτά
 la vita e' bella!!! 

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #401 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:54:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Βλέπω με μεγάλη μου χαρά ότι η συζήτηση έχει μια νέα δυναμική και συνειδητοποιούμε όλοι ότι πρέπει να έχουμε ομόνοια και ομοψυχία για να προχωρήσουμε προς όφελός μας. Ας πάψουν οι μομφές πάντα εναντίον των "άλλων" που δεν κάνουν τίποτε. Ο Σύλλογος είμαστε ΟΛΟΙ. Λοιπόν συνάδελφοι έχετε ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά σας και παρακολουθείτε το συγκεκριμένο forum καθώς επίσης και το site του Συλλόγου γιατί προβλέπεται να γίνει Γενική Συνέλευση του Συλλόγου μέσα στον Οκτώβριο στη Θεσσαλονίκη και ύστερα στην Αθήνα και πρέπει να είμαστε όλοι παρόντες.
Το mail του Συλλόγου μας είναι skaigkf@yahoo.gr.
A presto

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #402 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:30:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Εχθές ρώτησα μια μαθήτρια Α' Γυμνασίου και μου είπε ότι είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα σε 3 γλώσσες συμπεριλαμβανομένης και της ιταλικής.Η μικρή διάλεξε γαλλικά γιατί τα είχε αρχίσει εδω και 2 χρόνια , αλλά τουλάχιστον η ενημέρωση έγινε απο το γυμνάσιο.Πιστεύω ότι όπως λέει και η VASO η αρχή(έστω και με 9 άτομα) έγινε.Αυτό το forum είναι πραγματικά μια παρέα απο συναδέλφους που ενημερώνονται και ανταλλάσουν απόψεις είναι κάτι το πολύ ευχάριστο να μπορείς να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος και ότι και άλλοι έχουν τις δικές σου αγωνίες και προβληματισμούς.Απο φίλες και παλίες συμφοιτήτριες στην θεσσαλονίκη μαθαίνω ότι γίνονται πολλές προσπάθειες.Μάλιστα μου είχαν αναφέρει πριν μια εβδομάδα ότι είχανε στείλει και mail  σην πρώτη γρσμμη στον Λυριτζη.Δεν ξέρω αν το έλαβαν,δεν μπορεσα να παρακολουθήσω.Είμαι οπτιμίστρια και θέλω να πιστεύω ότι οι εξελίξεις θα είναι αργές , όπως κάθε αρχή αλλά θα υπάρξουν.

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #403 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 11:25:22 πμ »
καλημερα σε ολες!Vecchiarella  το mail στην πρωτη γραμμη το εστειλα εγω αλλα δυστυχως λογω δουλειας δε μπορεσα να παρακολουθησω ολη την εκπομπη για να δω αν αναφερθηκε στα ιταλικα.Σκεφτομουν να στειλω και στις υπολοιπες εκπομπες τυπου Παπαδακη, Τσαπανιδου, Μελετη(που εχει σπουδασει και στην ιταλια?)η' πολυ ακυρο?Ωστοσο δε μπορω να στελνω mail μονη μου πρεπει να οργανωθουμε δυο τρεις να τους βομβαρδισουμε για να ακουστουμε, τι λετε?θελετε να στειλω τις διευθυνσεις απο τις εκπομπες και να αρχισουμε αυριο?φιλια σε ολες!

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #404 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 11:32:03 πμ »
Επισης ξεχασα να σας ενημερωσω οτι ελαβα μια προσκληση για την Κυριακη 5/10 ωρα 10.30  .Στο ξενοδοχειο grand hotel palace (Θεσ/νικη Μοναστηριου 305-307)  και συγκεκριμενα στην αιθουσα Καλλιπατειρα θα γινει παρουσιαση του Certificato Plida απο τοκ Prof.Giuseppe Patota.Εγω θα παω σιγουρα θα χαρω πολυ να σας γνωρισω!φιλια

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #405 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 12:57:04 μμ »
Buongiorno CICELIDE και σε όλους σας!Είναι προς τιμήν σου που ενημερώνεις έστω και για αυτο το μικρό δρώμενο, άσχετα με τον ασεπ.Μπορούμε να παρευρεθούμε εκεί χωρίς πρόσκληση? επειδή δεν γνωρίζω , τι είναι αυτό το certificato?περί τίνος πρόκειται? ciao!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.