*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 01, 2009, 02:40:07 μμ »
να τανε το προβλημα το ενα κιλο και η μοναδα και η αιτηση μονο...............
ασε μασ  τωρα....τι ειναι αυτα που λες?
 
μην υποτιμαμε την νοημοσυνη των παιδιων.....γιαυτο τα ζχωριζουμε και σε κατηγοριεσ καλοσ μαθητη και κακκος και τετοιε αηδιες
ε τοτε ας κανει απο το πρωι ως το βραδυ μαθηματικα και θεωριτικα και αν βγει φυσιολογικος σφυρα μου (συγνωμη που εκφραζομαι ετσι)

δεν καταλαβε τι ενοω με τισ περγαμινες ?   ξερω ατομα που εχουν ολα τα τυπικα προσοντα αλλα τουσ λειπουν τα ουσιαστικα ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ (στειρα γνωση) μπλοκαρισμενα ανθρωπακια που στην τελικη κακκο κανουν και πληγωνουν ψυχεσ και η φαντασια που ειναι ????
δεν χρειαζετε??????????



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 01, 2009, 03:16:25 μμ »
Σαφώς και χρειάζεται και πρέπει να καλλιεργείται!Αλλά βρε παιδιά και λίγη ορθογραφία δεν βλάπτει!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 01, 2009, 03:30:59 μμ »
Έκανα μάθημα σε πιτσιρίκι 5ης δημοτικού.
Την ορθογραφία την έγραφε σωστά ανάλογα με τα κέφια του.
Για ανάγνωση δεν το συζητώ........σαν είπε "οι παπάδες έκαναν δηέσεις"............τέλος.
Κουβέντιασα το θέμα με τους γονείς,φοβούμενη ότι πρόκειται για δυσλεξία.
Ο πατέρας μου είπε "δηλαδή το παιδί είναι για ίδρυμα?".
Τους τα ξαναεξήγησα,αποτέλεσμα μηδέν.
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το τετράδιο των ασκήσεων τηε γλώσσας,που πάντα έβλεπα υπογραφή της δασκάλας,αλλά ποτέ δεν είδα διορθωμένα λάθη.
Συνέχισα να του κάνω μάθημα σε βάρος της ψυχικής μου υγείας.
Όταν πήραν βαθμούς,η μητέρα μου μετέφερε τα λόγια της δασκάλας,που ήταν τα εξής :
"τα είπα μια,τα είπα δυο τα είπα τρεις,του βάζω ασκήσεις και έρχεται χωρίς να τις λύσεις,του τις ξαναβάζω,πάλι άλυτες μένουν,ε δε θα κάτσω να σκάσω για ένα παιδί που δε θέλει να μάθει,είναι και άλλα παιδιά στην τάξη,δε θα ασχολούμαι όλο μαζί του."
Ετσι μου λύθηκε η απορία.
Φοβάμαι ότι αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα.
Δε μπορεί ένας εκπαιδευτικός να λύσει όλα τα προβλήματα ενός μαθητή.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 01, 2009, 03:57:00 μμ »
πιστευω οτι στα ολοημερα,αν γινουν,πρεπει να διδασκονται στα παιδια γλωσσα και μαθηματικα κυριως και τα καλλιτεχνικα για αναπαυλα ενδιαμεσα...αν φτιαξουν ολοημερα μονο για καλλιτεχνικα σιγα μην κατσουν τα παιδια κουρασμενα να ζωγραφισουν και να κοψουν χαρτονια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 01, 2009, 03:57:44 μμ »
Το πρόβλημα με τα μη διορθωμένα λάθη στο τετράδιο ασκήσεως της γλώσσας και όχι μόνο, το έχω διαπιστώσει και η ίδια, και μάλιστα μου έκανε μεγάλη εντύπωση κάθε φορά που έβλεπα υπογραφή της δασκάλας στο τετράδιο του μαθητή, ενώ τα λάθη παρέμεναν αδιόρθωτα. Κάποια στιγμή, το συζήτησα με μια γνωστή μου δασκάλα, που είναι διορισμένη πια, και μου είπε ότι δεν είναι υποχρεωμένοι βάσει των οδηγιών του ΠΙ να διορθώνουν λάθη, και ότι δεν προλαβαίνουν για κάτι τέτοιο και γενικότερα ότι δεν είναι δουλειά τους η σχολαστική διόρθωση των ορθογραφικών λαθών. Πραγματικά απόρησα! Καλά, αν ισχύουν όλα αυτά, και ιδίως εάν το Υπουργείο δε δίδει πράγματι οδηγίες για διόρθωση των λαθών που εντοπίζονται στα τετράδια των μαθητών,  και δη στις μικρότερες τάξεις του δημοτικού, τότε δεν είναι ν' απορεί κανείς γιατί οι μαθητές που έρχονται στο γυμνάσιο παρουσιάζουν πληθώρα κενών ως προς την έκφραση, ενώ συνεχίζουν να κάνουν ανεπίτρεπτα λάθη ορθογραφικά.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 01, 2009, 04:05:48 μμ »
Κι αυτή η δασκάλα (την οποία όπως φαντάζεστε αρχικά στόλια μεγαλοπρεπώς....),τι να πρωτοκάνει?
Σε πόση ώρα?
Βέβαια,τα δημοτικά μαθήματα σταμάτησαν στην ουσία από το Πάσχα και μετά.
Στο συγκεκριμένο τουλάχιστον,όλο στην αυλή τα είχαν τα πιτσιρίκια.
Σαφώς και έχει ευθύνες το σπίτι.
Όταν έλεγα εγώ να το ψάξουμε,με έβγαλαν κακιά,όταν έλεγα εγώ να κάνουμε μαθήματα μέσα στα Χριστούγεννα,να μπαλώσουμε κανένα κενό,μου έλεγαν ότι τα παιδιά θέλουν να ξεκουραστούν,
για να γλυτώσουν τη γκρίνια τους.
Δε μπορούμε όμως να παραβλέψουμε το γεγονός ότι η δασκάλα,αντί να τα έχει στην τάξη να κάνουν επαναλήψεις,τα είχε αδέσποτα στις αυλές.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:17:42 μμ »
και οι γονεισ αν δεν ασχολουνται με τα παιδια τουσ και τα αφηνουν ολη μερα στην τηλεοραση ο δασκαλοσ δεν μπορει να χτισει τιποτα εγω διδασκω καλλιτεχνικο μαθημα δεν τραβαω τα ζορια των δασκαλων αλλα τουσ κατανοω υπαρχουν δασκαλοι που προσπαθουν παρα πολυ ...........αλλα με 18 και πολλεσ φορεσ 20 παιδια μεσα στην ταξη τι να πρωτοκανει .και υπαρχει και μια υλη που πρεπει να την ολοκληρωσει (για αυτο επιμενω για τουσ γονεις)
ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα...........
και το ξαναλεω μιλαω εκ του ασφαλους αλλο μαθημα κανω εγω.

οι δασκαλοι εχουν ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεισ πολλα μαθηματα
οι καθηγητεσ με 2 παιδαγωγικα μαθηματα και αυτα με το ζορι...... χωρισ υποχρεωτικες παρουσιες- σχεδια μαθηματοσ διδασκαλιεσ μεσα σε ταξη..με εναν καθοδηγητη....
δεν φτανει να κατεχεισ μονο το γνωστικο αντικειμενο για να διδαξεισ. και διστυχως πολλοι πτυχιουχοι διδασκουν ενω δεν θα επρεπε.......... για αυτο επιμενω δεν ειναι το προβλημα η ορθογραφια απο αλλου ξεκιναει.

δεν μπορουν ολοι να ασχοληθουν με την εκπαιδευση............
ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεις.........που υστερει το εκπαιδευτικο μασ συστημα πλην ελαχιστων σχολων και
αγαπη για τουσ μαθητες.
και αν κανεις με μερακι την δουλεια σου ειναι αδυνατο να μην σε θυμουνται με αγαπη οι μαθητεσ σου
μετα απο πολλα χρονια.





Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:23:42 μμ »
και οι γονεισ αν δεν ασχολουνται με τα παιδια τουσ και τα αφηνουν ολη μερα στην τηλεοραση ο δασκαλοσ δεν μπορει να χτισει τιποτα εγω διδασκω καλλιτεχνικο μαθημα δεν τραβαω τα ζορια των δασκαλων αλλα τουσ κατανοω υπαρχουν δασκαλοι που προσπαθουν παρα πολυ ...........αλλα με 18 και πολλεσ φορεσ 20 παιδια μεσα στην ταξη τι να πρωτοκανει .και υπαρχει και μια υλη που πρεπει να την ολοκληρωσει (για αυτο επιμενω για τουσ γονεις)
ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα...........
και το ξαναλεω μιλαω εκ του ασφαλους αλλο μαθημα κανω εγω.

οι δασκαλοι εχουν ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεισ πολλα μαθηματα
οι καθηγητεσ με 2 παιδαγωγικα μαθηματα και αυτα με το ζορι...... χωρισ υποχρεωτικες παρουσιες- σχεδια μαθηματοσ διδασκαλιεσ μεσα σε ταξη..με εναν καθοδηγητη....
δεν φτανει να κατεχεισ μονο το γνωστικο αντικειμενο για να διδαξεισ. και διστυχως πολλοι πτυχιουχοι διδασκουν ενω δεν θα επρεπε.......... για αυτο επιμενω δεν ειναι το προβλημα η ορθογραφια απο αλλου ξεκιναει.

δεν μπορουν ολοι να ασχοληθουν με την εκπαιδευση............
ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεις.........που υστερει το εκπαιδευτικο μασ συστημα πλην ελαχιστων σχολων και
αγαπη για τουσ μαθητες.
και αν κανεις με μερακι την δουλεια σου ειναι αδυνατο να μην σε θυμουνται με αγαπη οι μαθητεσ σου
μετα απο πολλα χρονια.








τι θες να πεις? εβγαλες δηλαδη αχρηστους τους καθηγητες και μας λες οτι οι δασκαλοι ειναι καλυτεροι επειδη κανουν πολλα παιδαγωγικα?εγω ξερω δασκαλο που εχει χτυπησει παιδια...μα ειναι επιχειρηματα αυτα που εχεις? δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.αυτη ειναι μια καραμελα που χρησιμοποιουν συχνα οι δασκαλοι (παιδαγωγικη επαρκεια).τι να κανουμε! πεφτει συγκριση!!

συμφωνω οτι πρεπει να αντιμετωπιζεισ τα παιδια με αγαπη και να σου αρεσει η διδασκαλια ... επισης συμφωνω οτι ειναι ωραιο να εισαι μια ευχαριστη αναμνηση για τους μαθητες σου μετα απο χρονια...αλλα να τους μαθεις και 5 πραγματα...δεν φτανει μονο η παιδαγωγικη επαρκεια αν εισαι ασχετος απο γνωσεις
πιστεψε με υπαρχουν δασκαλοι που δεν ξερουν ουτε προπαιδεια ουτε ορθογραφια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 11:39:58 μμ από amaly »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 02, 2009, 08:57:59 πμ »
και οι γονεισ αν δεν ασχολουνται με τα παιδια τουσ και τα αφηνουν ολη μερα στην τηλεοραση ο δασκαλοσ δεν μπορει να χτισει τιποτα εγω διδασκω καλλιτεχνικο μαθημα δεν τραβαω τα ζορια των δασκαλων αλλα τουσ κατανοω υπαρχουν δασκαλοι που προσπαθουν παρα πολυ ...........αλλα με 18 και πολλεσ φορεσ 20 παιδια μεσα στην ταξη τι να πρωτοκανει .και υπαρχει και μια υλη που πρεπει να την ολοκληρωσει (για αυτο επιμενω για τουσ γονεις)
ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα...........
και το ξαναλεω μιλαω εκ του ασφαλους αλλο μαθημα κανω εγω.

οι δασκαλοι εχουν ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεισ πολλα μαθηματα
οι καθηγητεσ με 2 παιδαγωγικα μαθηματα και αυτα με το ζορι...... χωρισ υποχρεωτικες παρουσιες- σχεδια μαθηματοσ διδασκαλιεσ μεσα σε ταξη..με εναν καθοδηγητη....
δεν φτανει να κατεχεισ μονο το γνωστικο αντικειμενο για να διδαξεισ. και διστυχως πολλοι πτυχιουχοι διδασκουν ενω δεν θα επρεπε.......... για αυτο επιμενω δεν ειναι το προβλημα η ορθογραφια απο αλλου ξεκιναει.

δεν μπορουν ολοι να ασχοληθουν με την εκπαιδευση............
ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεις.........που υστερει το εκπαιδευτικο μασ συστημα πλην ελαχιστων σχολων και
αγαπη για τουσ μαθητες.
και αν κανεις με μερακι την δουλεια σου ειναι αδυνατο να μην σε θυμουνται με αγαπη οι μαθητεσ σου
μετα απο πολλα χρονι

δεν βρισκω να διαφωνουμε συμφωνω απολυτα πως δεν αρκουν οι σπουδες....ωστε να ειναι καποιος "δασκαλος" εχεις δικιο....
πρεπει να το εχεις μεσα σου , να το γουσταρεις και να το αγαπας....αλλα πρεπει να σεβεσαι κ τα παιδια....και το λογο που βρισκεσαι εσυ.....

κ δεν συμφωνω καθολου με αυτο το τι να πρωτοκανει ενας δασκαλος.....να βρει τροπο....παντα υπαχρει τροπος....αρκει να υπαρχει θεληση....αλλα οι περισσοτεροι βαριουνται, αυτο ειναι το προβλημα και για τους δασκαλους κ τους καθηγητες.....αλλα αν καποιος βαριεται .......να παρει αποσπαση για κανενα γραφειο α'βαθμιας- β'-βαθμιας! και οχι να παιζει με τα παιδια!
αν σεβεται τον εαυτο του και το ρολο του οπως και τα παιδια θα το κανει...

και κανεις δεν ειπε οτι το προβλημα ειναι η  ορθογραφια....σαν παραδειγμα το ανεφερα...!!!

εμενα οι δασκαλος μου στο δημοτικο φιλε ΚΑΣΣΙΑΝΕ μας διαβαζε στην ε' και στ' πηνελοπη δελτα και απολογια του Σωκρατη....μεσα στην ταξη....

η φιλολογος μου στο γυμνασιο ανελυε λογοτεχνια και ακομη και οι πιο αδιαφοροι "προσεχαν " τα λογια της, μας πηγαινε θεατρο, μας μιλουσε για τη ζωη μεσα απο το μαθημα.....

και αυτοι οι δυο ανθρωποι ειναι και ο λογος που αποφασισα να γινω φιλολογος....γιατι με Μαγεψαν και επαιξαν σημαντικο ρολο στη διαμορφωση του χαρακτηρα μου, περα βεβαια απο την οικογενεια μου εννοειται.....κ ακομα......τους επισκεπτομαι φαντασου....κ κοντευω 30.......

μην διαχωριζεις μαθηματα....γλωσσα, μαθηματικα, μουσικη...ολα χρειζονται..........και ολα ειναι σημαντικα.....και ολα μπορουν να μαγεψουν....εχεις δικιο ειανι θεμα δασκαλου........

κ με αυτη τη λογικη δεν εχει να κανει το τι μαθηματα θα επιλεχθουν , αλλα με το τι καθηγητες θα επιλεχθουν να διδαξουν......

παρ ολα αυτα ομως, δεν μπορουμε να ξεχασουμε και να αδιαφορσουμε για τα κενα που εχουν τα παιδια....πολυ απλα γιατι ολα αυτα ειναι αλυσιδα ...και ενα κενο μπορει να τους ακολουθει συνεχεια.....


Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:26:21 πμ »
Διαβάζοντας κάποιος τα παραπάνω post καταλήγει δυστυχώς στο συμπέρασμα ότι ο
καθένας μας κοιτάζει την ειδικότητά του. Όλες οι ειδικότητες θέλουν το ολοήμερο γυμνάσιο
αρκεί στις extra ώρες να επωφελούνται εκείνες, οι μαθηματικοί θέλουν να κάνουν μαθηματικά,
οι πληροφορικοί πληροφορική, οι θεολόγοι θρησκευτικά και πάει λέγοντας. Ανθρώπινο αλλά
και μίζερο συνάμα.
Κουράστηκα να μας βλέπω στα forum να λογομαχούμε ως υπέρμαχοι της ειδικότητας
που ανήκουμε.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:38:48 πμ »
FOUNES
Μπορει ναι μεν να ισχυει αυτο που λες, και να ηταν μια ανασα για ολες τις ειδικοτητες το ολοημερο γυμνασιο....
ποσο μαλλον για αυτες που εχουν μεγαλο προβλημα...

μα δεν υποστηριζει ο καθενα ς την ειδικοτητα του, εγω προσωπικα δεν το κανω. θα ηταν αδιανοητο αλλωστε...μιλαμε παντα για ολοπλευρη γνωση και κριτικη ικανοτητα...και ολα ειναι απαραιτητα...

το θεμα ειναι με ποιο σκεπτικο θα λειτουργησει το ολοημερο γυμνασιο....και ποιοι θα ειναι οι στοχοι του......αυτο πρεπει να διασαφηνιστει..............

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:24:12 μμ »
και οι γονεισ αν δεν ασχολουνται με τα παιδια τουσ και τα αφηνουν ολη μερα στην τηλεοραση ο δασκαλοσ δεν μπορει να χτισει τιποτα εγω διδασκω καλλιτεχνικο μαθημα δεν τραβαω τα ζορια των δασκαλων αλλα τουσ κατανοω υπαρχουν δασκαλοι που προσπαθουν παρα πολυ ...........αλλα με 18 και πολλεσ φορεσ 20 παιδια μεσα στην ταξη τι να πρωτοκανει .και υπαρχει και μια υλη που πρεπει να την ολοκληρωσει (για αυτο επιμενω για τουσ γονεις)
ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα...........
και το ξαναλεω μιλαω εκ του ασφαλους αλλο μαθημα κανω εγω.

οι δασκαλοι εχουν ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεισ πολλα μαθηματα
οι καθηγητεσ με 2 παιδαγωγικα μαθηματα και αυτα με το ζορι...... χωρισ υποχρεωτικες παρουσιες- σχεδια μαθηματοσ διδασκαλιεσ μεσα σε ταξη..με εναν καθοδηγητη....
δεν φτανει να κατεχεισ μονο το γνωστικο αντικειμενο για να διδαξεισ. και διστυχως πολλοι πτυχιουχοι διδασκουν ενω δεν θα επρεπε.......... για αυτο επιμενω δεν ειναι το προβλημα η ορθογραφια απο αλλου ξεκιναει.

δεν μπορουν ολοι να ασχοληθουν με την εκπαιδευση............
ουσιαστικεσ παιδαγωγικεσ γνωσεις.........που υστερει το εκπαιδευτικο μασ συστημα πλην ελαχιστων σχολων και
αγαπη για τουσ μαθητες.
και αν κανεις με μερακι την δουλεια σου ειναι αδυνατο να μην σε θυμουνται με αγαπη οι μαθητεσ σου
μετα απο πολλα χρονια.





αυτό ακριβώς λέμε φίλε μου τόσο καιρό,αλλά δεν φαίνεται να το έχεις καταλάβει!!!!!!!!!!!!!!!!
αν αντι για τα εικαστικα κλπ μαθήματα γίνονται μαθήματα ουσίας για να πάρουν τα παιδιά πέντε γνώσεις,όλα θα ήταν καλύτερα!!!!!!!!!!!!!!!!και φυσικά αν οι δάσκαλοι κάναν λιγότερα παιδαγωγικά στη σχολή τους,θα είχαν χρόνο να κάνουν μαθήματα που θα τους επέτρεπαν να μάθαιναν γλώσσα και μαθηματικα και φυσικές επιστήμες!τα βασικά,όχι λεπτομέρειες!
θέλω να τονίσω ότι δεν θεωρώ ΄΄οτι όλοι οι δάσκαλοι είναι το ίδιο!γνωρίζω δασκάλους που διαβάζουν και είναι άρτια καταρτισμένοι!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:08:54 μμ »
Διαφωνώ κάθετα.
Αν τα παιδιά τα έχεις κλεισμένα από τις 8 το πρωί μέχρι τις 2 το μεσημέρι στο σχολείο,νομίζεις ότι το μάθημα που θα κάνουν μετά θα πιάσει τόπο αν είναι τόσο αυστηρό όσο τα μαθηματικά?
Δεν παίζει με τίποτα αν αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση όλη τη χρονιά.
Το πιθανότερο είναι να χειροτερέψει η γνώμη που ήδη θα έχουν για το σχολείο.
Στην πδσ που έκανα είχα τμήμα που το έπιανα 3 το μεσημέρι.
Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 3 ήταν στο σχολείο παρακολουθώντας μαθήματα!
Μετά το σχολείο άρχιζαν οι εξωσχολικές δραστηριότητες,αγγλικά,γυμναστήρια κτλ.
Άνθρωποι είναι και τα παιδιά,έχουν το δικαίωμα να κουραστούν.
Αν όμως αντί για κείμενα μετά το σχολείο ασχοληθούν με ένα έργο τέχνης,πχ τους δώσουν έναν πίνακα ζωγραφικής ή ένα μουσικό κομμάτι για να μελετήσουν,να αναλύσουν,να πουν τη γνώμη τους,χωρίς να αγχώνονται για το τι βαθμό θα πάρουν,δε θα τους έμενε κάτι?
Καλά και τα μαθηματικά και η φυσική.
Αλλά για να ζήσουν χρειάζονται την αριθμητική και το λόγο..........
Προπαίδεια πρέπει να ξέρουν και πως να μιλάνε σωστά,για να πάνε στη λαική χωρίς να γίνουν ρεζίλι και να μπορούν να συνεννοηθούν με τους συνεργάτες τους.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:15:01 μμ »
βρε συ Αγάπη,εγώ δεν είπα να τους μάθουμε ολοκληρώματα στο δημοτικό ή στο γυμνάσιο,ούτε να κάνουν ανάλυση λογοτεχνικών κειμένων!προς θεού,δεν είπα κάτι τέτοιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τα βασικά δεν γνωρίζουν πολλά πιτσιρίκια!
καλά τα χρώματα και οι νερομπογιές ,αλλά όπως είπες και εσύ στην λαική δεν τα βγάζουν πέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.