*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:31:49 μμ »
Πιστεύω πως λέγοντας "ζώνες πολιτισμού" νοείται η λογοτεχνία,το θέατρο,η φιλοσοφία και γενικότερα ανθρωπιστικές επιστήμες.Άρα,φιλόλογοι σίγουρα θα κάνουν αυτά τα μαθήματα.Επίσης, ο συμπαθής κ.Μπαμπινιώτης επιθυμεί την απορρόφηση των φιλολόγων στο δημόσιο σχολείο.Σε μία εκπομπή με την Άννα Παναγιωταρέα που είχε καλεσμένο τον κ.Μπαμπινιώτη σχετικά με το θέμα της παιδείας, ο ίδιος είχε δηλώσει πως η εκπαίδευση χρειάζεται όλους τους αδιόριστους καθηγητές,αρκεί να δοθούν τα χρήματα!Θα τα δώσουν;;;οεο! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:21 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #225 στις: Ιούλιος 14, 2009, 05:41:43 μμ »
Η λογική μου λεει ότι τα 5ωρα τελειώνουν περίπου 12 και κάτι...Το δίωρο εξωσχολικών δραστηριοτήτων βαριά θα το πήγαινε μέχρι τις 2.Άρα μέχρι τις 4 μένει άλλο ένα 2ωρο.Αυτό κάπως πρέπει να καλυφθεί!Το θέμα είναι πώς;
 

μην μπερδευουμε τα πραγματα...το 5ωρο αφορα μονο τα λυκεια..θα τελειωνει το προγραμμα στις 12 συν ενα διωρο εξωσχολικων δραστηριοτητων..θα σχολανε δηλαδη οπως σημερα στις 2..σιγα μην κανανε το λυκειο μεχρι τις  4..μαθητες και γονεις θα αντιδρουσαν αφου θα εχαναν ωρες απο φροντιστηρια και ιδιαιτερα..

το ολοημερο μεχρι τις 4 αφορα μονο το γυμνασιο..το λεει ξεκαθαρα...

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #226 στις: Ιούλιος 14, 2009, 07:08:41 μμ »
NAI μονο το γυμνασιο αφορα!! ο μπαμπινιωτης ειπε ετσι ? μακαρι! ποτε εγινε αυτη η εκπομπη kastanaki? προσφατα?

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #227 στις: Ιούλιος 14, 2009, 08:06:36 μμ »
Ναι έτσι είπε,το άκουσα και το είδα ιδίοις όμμασι!Η εκπομπή έγινε γύρω στο Μάρτιο και ήταν καθαρά για το εκπαιδευτικό σύστημα.Μάλιστα δεσμεύτηκε ο Μπαμπινιώτης να ξαναπάει όταν θα έχει ολοκληρωθεί ο διάλογος.Μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομα της εκπομπής,στη ΝΕΤ είναι πάντως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:21 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #228 στις: Ιούλιος 14, 2009, 08:31:05 μμ »
ωραια kastanaki! μακαρι οτι ειπε να το κανει !!!! :)

a ! διαβασα καπου για τις ζωνες πολιτισμου..... – Ζώνες πολιτισμού: Κρίνεται απαραίτητη η προσθήκη ωρών με αντικείμενο τη μουσική, τη λογοτεχνία, το θέατρο, τον αθλητισμό κ.ά. Ο μαθητής θα μπορεί να επιλέξει αντικείμενο, όμως οι ώρες αυτές θα είναι υποχρεωτικές και όχι ως «χόμπι», όπως συμβαίνει τώρα στο πλαίσιο του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2009, 09:44:48 μμ από amaly »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #229 στις: Ιούλιος 15, 2009, 01:37:12 μμ »
Ζώνες πολιτισμού: Κρίνεται απαραίτητη η προσθήκη ωρών με αντικείμενο τη μουσική, τη λογοτεχνία, το θέατρο, τον αθλητισμό κ.ά. Ο μαθητής θα μπορεί να επιλέξει αντικείμενο, όμως οι ώρες αυτές θα είναι υποχρεωτικές και όχι ως «χόμπι», όπως συμβαίνει τώρα στο πλαίσιο του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης
Με κίνδυνο να προκαλέσω αντιδράσεις σχετικά με τις απόψεις μου πιστεύω ότι αν αυτό επιδιώκουν,δηλ. αύξηση ωρών μουσικής γυμναστικής κτλ και ουδείς λόγος γίνεται για τα λοιπά λεγόμενα "βασικά" μαθήματα,θα πρέπει να μειωθούν οι ώρες στο πρωινό πρόγραμμα!Θα αυξήσουν τις ώρες της γυμναστικής ή της μουσικής τη στιγμή που τα παιδιά δεν ξέρουν ορθογραφία ή να κάνουν μια διαίρεση;Δεν ακούγεται λίγο παράλογο;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #230 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:49:52 μμ »
Δεν ξέρω πώς θα το κάνουν αυτό, πάντως το Παιδαγωγικό  Ινστιτούτο εντάσσει, επιπλέον, πρόγραμμα εγγραμματισμού των μαθητών, τόσο στην πρωτοβάθμια, όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς έχει διαπιστωθεί ότι ποσοστό τουλάχιστον 10% των μαθητών, που περνούν από το δημοτικό στο γυμνάσιο, έχουν σοβαρές μαθησιακές ελλείψεις στη γλώσσα και τα μαθηματικά.Αυτό δήλωσε όσον αφορά το ολοήμερο Γυμνάσιο, ο πρόεδρος του Π.Ι,Σωτήρης Γκλαβάς.Άρα, είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:55:33 μμ »
Παιδιά και εγώ απ' ότι διάβασα τώρα σε όλες τις εφημερίδες για το θέμα το λέει ξεκάθαρα


Τα γυμνάσια θα γίνουν ολοήμερα μέχρι τις 4.00


τα μαθήματα θα είναι 5 ώρες δε λέει μόνο στο λύκειο άρα λογικά και στο γυμνάσιο θα είναι 5ωρο το κανονικό πρόγραμμα....

Εγώ πιστευώ ότι θα υπάρχει ένα 2ωρο στο γυμνάσιο που θα είναι μαθηματικά και φιλολογικά ενισχυτικά μαθήματα και μετά ένα 2ώρο με δραστηριότητες.....

κάπως έτσι έχει το πράγμα

στο λύκειο θα έχουν 5 ώρες μάθημα και 2 ώρες δραστηριότητες

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:07:52 μμ »
Εγώ προτείνω κάτι που είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί.
Κάθε παιδί,νηπιαγωγείου να κάνει τα τσετ του ιατροπαιδαγωγικού για να διαπιστωθεί αν αντιμετωπίζει κάποια μαθησιακή διαταραχή.
Η πορεία του παιδιού θα καθορίζεται από τα αποτελέσματα των τεστ.
Ίσως ακούγεται σκληρό,ίσως κάποιοι να πουν ότι θα περιθωριοποιηθούν πολλοί μαθητές,ίσως να ξεσηκωθούν γονείς
εγώ όμως δε βλέπω άλλον τρόπο ώστε τα παιδιά που μπορούν να προωθηθούν περισσότερο,από τη μια,
ενώ τα παιδιά που δεν μπορούν,να βοηθηθούν περισσότερο στην καθημερινότητά τους.
Για υλοποιηθεί αυτό φυσικά απαιτώνται ΛΕΦΤΑ για να προσληφθούν οι κατάλληλοι επαγγελματίες.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:15:30 μμ »
Παιδιά και εγώ απ' ότι διάβασα τώρα σε όλες τις εφημερίδες για το θέμα το λέει ξεκάθαρα


Τα γυμνάσια θα γίνουν ολοήμερα μέχρι τις 4.00


τα μαθήματα θα είναι 5 ώρες δε λέει μόνο στο λύκειο άρα λογικά και στο γυμνάσιο θα είναι 5ωρο το κανονικό πρόγραμμα....

Εγώ πιστευώ ότι θα υπάρχει ένα 2ωρο στο γυμνάσιο που θα είναι μαθηματικά και φιλολογικά ενισχυτικά μαθήματα και μετά ένα 2ώρο με δραστηριότητες.....


Συμφωνώ με arist2,κάπως έτσι θα είναι.Μένει να δούμε τι θα γίνει τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:35:00 μμ »
Εγώ προτείνω κάτι που είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί.
Κάθε παιδί,νηπιαγωγείου να κάνει τα τσετ του ιατροπαιδαγωγικού για να διαπιστωθεί αν αντιμετωπίζει κάποια μαθησιακή διαταραχή.
Η πορεία του παιδιού θα καθορίζεται από τα αποτελέσματα των τεστ.
Ίσως ακούγεται σκληρό,ίσως κάποιοι να πουν ότι θα περιθωριοποιηθούν πολλοί μαθητές,ίσως να ξεσηκωθούν γονείς
εγώ όμως δε βλέπω άλλον τρόπο ώστε τα παιδιά που μπορούν να προωθηθούν περισσότερο,από τη μια,
ενώ τα παιδιά που δεν μπορούν,να βοηθηθούν περισσότερο στην καθημερινότητά τους.
Για υλοποιηθεί αυτό φυσικά απαιτώνται ΛΕΦΤΑ για να προσληφθούν οι κατάλληλοι επαγγελματίες.
Συμφωνώ. Και δεν είναι καθόλου σκληρό, Αγάπη. Κι εγώ μαμά είμαι και πιστεύω ότι αν τα παιδιά μου είχαν κάποιο πρόβλημα θα ήθελα να το ξέρω και να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά. Είναι το καλύτερο για τα παιδιά, πιστεύω. Σε μια κοινή τάξη τα παιδιά με κάποια μαθησιακή δυσκολία δεν μπορούν να ακολουθήσουν. Αναγκαστικά χαντακώνονται. Κι επιπλέον, να μας επιμορφώσουν κατάλληλα κι εμάς, τους καθηγητές. Είχα φέτος μαθητές με δυσλεξία και δεν ήξερα τι να κάνω. Οι μαθητές με βοήθησαν για να τους βοηθήσω. :P

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:50:35 μμ »
Δεν είναι όμως όλοι οι γονείς έτοιμοι για να αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο.
Ξέρω μητέρα που χτυπούσε το παιδί της,μαθητή γυμνασίου,παρά την ενημέρωση που είχε από το ιατροπαιδαγωγικό.

ΥΓ: η μητέρα είναι εκπαιδευτικός


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 15, 2009, 05:40:27 μμ »
Ελπίζω πάντως να μην...μαλλιοτραβηχτούμε οι ειδικότητες μεταξύ μας σχετικά με το ποιό είναι το πιο...ωφέλιμο μάθημα για το ολοήμερο.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #237 στις: Ιούλιος 15, 2009, 06:23:31 μμ »
Παιδιά και εγώ απ' ότι διάβασα τώρα σε όλες τις εφημερίδες για το θέμα το λέει ξεκάθαρα


Τα γυμνάσια θα γίνουν ολοήμερα μέχρι τις 4.00


τα μαθήματα θα είναι 5 ώρες δε λέει μόνο στο λύκειο άρα λογικά και στο γυμνάσιο θα είναι 5ωρο το κανονικό πρόγραμμα....

Εγώ πιστευώ ότι θα υπάρχει ένα 2ωρο στο γυμνάσιο που θα είναι μαθηματικά και φιλολογικά ενισχυτικά μαθήματα και μετά ένα 2ώρο με δραστηριότητες.....

κάπως έτσι έχει το πράγμα

στο λύκειο θα έχουν 5 ώρες μάθημα και 2 ώρες δραστηριότητες


ααα ετσι?     ;)δηλαδη γυμνασιο και λυκειο θα εχουν δραστηριοτητες ,αλλα επειδη το γυμνασιο θα ειναι ολοημερο θα εχει και 2 ωρες ενισχυτικα!?λογικο το βρισκω ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160126
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.