*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 11:47:10 μμ »
εξαγγελιες,να με διορθωσω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:12 »

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 12:41:05 μμ »
Σε σύγκριση με τους φιλόλογους είστε σε καλύτερη μοίρα γιατί οι σχολές σας δεν είναι πολλές και γρήγορα θα απορροφηθείτε στο μέλλον, εμείς ούτε ως ωρομίσθιοι μπορούμε να προσληφθούμε ,ας ευχηθούμε το καλύτερο για όλους.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1290 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 01:19:23 μμ »

(Για να τοποθετηθούν στα ολοήμερα γυμνάσια ξενόγλωσσοι καθηγητές και πληροφορηκάριοι είμαι συμφωνη,έχω μια απορία που θα τους βρουν τους ξενόγλωσσους καθηγητές για να τους τοποθετήσουν στα ολοήμερα γυμνάσια απο ότι
γνωρίζω δεν είναι πολλοί και έχουν ήδη απορροφηθεί.
Συμπέρασμα: Οι ειδικότητες που απορροφούνται εύκολα θα απορροφούνται και στο μέλλον
Τα φροντιστήρια θα συνεχίσουν να βγάζουν μαύρο χρήμα.
Αν η κυβέρνηση ήθελε  να σταματήσει το κακό θα προσλάμβανε φιλόλογους,
μαθηματικούς,φυσικούς,χημικούς  από την έκτη δημοτικού έπειτα στα ολοήμερα γυμνάσια και λύκεια.
Αλήθεια για το εθνικό απολυτήριο τι γίνεται ακούστηκε τίποτα ; εγώ μόνο τις δηλώσεις για την τσάντα που θα μένει στο σχολείο ακούω;
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι  δυστυχώς είμαστε άχρηστοι εμείς οι φιλόλογοι (για το υουργείο παιδείας),το υπυργείο θα
συνεχίσει να απορροφά ειδικότητες που έχουν ήδη απορροφηθεί.)
xasa συμφωνω μαζι σου.Ειναι τοσοι πολλοι οι αδιοριστοι φιλολογοι και αν λειτουργουσε το ολοημερο ως προετοιμασια για την επομενη ημερα θα λυνονταν και δικα μας αιτηματα αλλα και οι γονεις δε θα αναγκαζονταν να στελνουν τα παιδια τους στα φροντιστηρια απο το γυμνασιο.Εγω αν και ειμαι διορισμενη δεν επαναπαυομαι.πιστευω οτι ολοι εχουμε δικαιωμα στην εργασια.και εμεις οι διορισμενοι θα παιρνουμε ευκολοτερα μεταθεσεις και οι αδιοριστοι θα τακτοποιηθουν.
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1291 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 08:48:22 μμ »
πάντως αυτά που ανέβασε η όλγα από το βήμα είναι πολύ ελπιδοφόρα  :D

μην απογοητεύεστε.. τουλάχιστον εμείς μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα. υπάρχουν ειδικότητες που ούτε αυτή τη δυνατότητα δεν έχουν. δε μιλάω μόνο για τους θεολόγους. ένας γνωστός μου βιολόγος εδώ και 12 χρόνια ψάχνει ιδιαίτερα.

καλή χρονιά σε όλους... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:12 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1292 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 09:06:33 μμ »
Που εχουν απορροφηθει χριστιανη xaza,οι ξενογλωσσοι;Οι της β γλωσσας(ειδικα οι ΠΕ05,μεγαλεια!)αλλα και της α γλωσσας,κανουν τους αρκουδιαρηδες-ωρομισθιους σε 3, 4,5 σχολεια.Κι αυτοι ειναι οι τυχεροι της υποθεσης,γιατι οι περισσοτεροι κοιτανε αυτους που κανουν τους αρκουδιαρηδες....Μας αξιζει κατι καλυτερο οπως και στους μαθητες μας και ελπιζω οι εξαγγελειες περι ενισχυσης των ξενων γλωσσων στο γυμνασιο,οπου μας εχουν κυριολεκτικα στο φτυσιμο,την β γλωσσα,(στο λυκειο δεν το συζητω,κι εκει ζουμε στιγμες δοξας)να μην αφορουν μονο τα αγγλικα.Κυρια Διαμαντοπουλου ακουτε;Ειμαστε κι εμεις εδω

Τα αγγλικά δε θα θεωρούνται ξένη γλώσσα...  ;D ;D ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1293 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 11:16:33 μμ »
Ohhh... really? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mania'z

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1294 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 11:42:24 μμ »

Τα φροντιστήρια θα συνεχίσουν να βγάζουν μαύρο χρήμα.
Αν η κυβέρνηση ήθελε  να σταματήσει το κακό θα προσλάμβανε φιλόλογους,
μαθηματικούς,φυσικούς,χημικούς  από την έκτη δημοτικού έπειτα στα ολοήμερα γυμνάσια και λύκεια.
Αλήθεια για το εθνικό απολυτήριο τι γίνεται ακούστηκε τίποτα ; εγώ μόνο τις δηλώσεις για την τσάντα που θα μένει στο σχολείο ακούω;
[/quote]

ήδη τα ολοήμερα δημοτικά υπολειτουργούν και θεωρούνται "χάσιμο χρόνου" και τα παιδιά τρέχουν στα φροντιστήρια από τρίτη δημοτικού. Δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει στα γυμνάσια και λύκεια.

το σχολείο τείνει να γίνει χώρος φύλαξης...

δεν πιστεύω πως το πρόβλημα θα λυθεί με την πρόσληψη φιλολόγων, χημικών κλπ. στις μεγαλύτερες τάξεις του δημοτικου.
τείνω να πιστέψω πως είναι θέμα νοοτροπίας
το δημόσιο σχολείο ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ!!! όσες προσπάθειες και να γίνονται απο΄όλους.

όσο για τις τσάντες που θα μένουν στο σχολείο...πες το σε αυτούς που συντηρούν οικογένειες από τα φροντιστήρια να δούμε αν θα το δεχτούν, σφαγή θα γίνει...
Ω Ελλάδα μισοδουλειές για να ψευτοβολεύονται όλοι.
Για κλάματα είμαστε. Έχω καταπογοητευτεί.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1295 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 03:12:29 μμ »
Εγω πιστευω οτι δεν προκειται να γινει τιποτα,γιατι στην Ελλαδα μπορεις να αμολας ο,τι μπαρουφα θελεις χωρις κοστος.Εδω μειωνουν τους διορισμους, θελεις ενα 78 περιπου για να εισαι ο τελευταιος διοριστεος ,που θα τα βρουν τα λεφτα για ολ αυτα;

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1296 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 04:53:17 μμ »
Λεφτα υπαρχουν, σωστη διαχειριση χρειαζεται.Ας σταματησουν να ενισχυουν το δημοτικο και να τα δωσουν εμφαση στη δευτεροβαθμια.Υστερα ας μη ξεχναμε οτι αυτα τα προγραμματα επιδοτουνται απο την Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1297 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 06:53:28 μμ »
Λεφτα υπαρχουν, σωστη διαχειριση χρειαζεται.Ας σταματησουν να ενισχυουν το δημοτικο και να τα δωσουν εμφαση στη δευτεροβαθμια.Υστερα ας μη ξεχναμε οτι αυτα τα προγραμματα επιδοτουνται απο την Ε.Ε.

Εγώ θα έλεγα, ας συνεχίσουν να ενισχύουν την πρωτοβάθμια και να αρχίσουν να ενισχύουν ΚΑΙ τη δευτεροβάθμια.
Εντάξει κι εγώ της δευτεροβάθμιας είμαι, αλλά να κοιτάμε το καλό και του συνόλου, και όχι μόνο την πάρτη μας. Αύριο το παιδί σου ή το παιδί μου θα πάει δημοτικό, δεν θα απαιτούμε να έχει ήδη το καλύτερο δυνατό;;;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1298 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 10:40:51 μμ »
Ohhh... really? ;D ;D

 :D :D :D :D :D :D :D :D
Κάτι τέτοια δεν έλεγε η κυρία που έχει την οδοντοστοιχία του είδους σας?  ;D ;D ;D ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1299 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 10:44:25 μμ »
Αν θελουμε να λεμε αληθειες το ολοημερο δημοτικο εξυπηρετει μονο γονεις, αφου αποτελει παρκινγκ σταθμευσης.Επιπλεον εαν ειχα παιδι δεν θα επιθυμουσα να φοιτα σε ολοημερο δημοτικο για διαφορους λογους.Θεωρω αντιπαιδαγωγικο ο μαθητης να βρισκεται ολημερα στο σχολειο.Ακομη χειροτερα αν ο θεσμος επεκταθει στο νηπιαγωγειο.Προτεινω στους γονεις που θα στειλουν εκει τα παιδια τους να τα αφησουν και μολις φτασουν στα 18 τοτε να πανε να συναντησουν τους γονεις τους. Ετσι θα καταντησουμε στο τελος. Οταν δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να μεγαλωσεις ενα παιδι, πολυ απλα δεν το φερνεις στον κοσμο.Ειναι προτιμοτερο!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1300 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 10:48:25 μμ »
Ohhh... really? ;D ;D

 :D :D :D :D :D :D :D :D
Κάτι τέτοια δεν έλεγε η κυρία που έχει την οδοντοστοιχία του είδους σας?  ;D ;D ;D ;D


Ναι ναι, μαζί με το μητρικό γάλα στην επαρχιακή πόλη που γεννήθηκε, πήρε και μια ... εσάνς Ηνωμένου Βασιλείου φαίνεται! ;D
Πάντως, εγώ θα το ξαναπώ και ό,τι γίνει, έγινε  ;D ... μου είναι συμπαθής η κυρία! :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1301 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 10:54:03 μμ »
Αν θελουμε να λεμε αληθειες το ολοημερο δημοτικο εξυπηρετει μονο γονεις, αφου αποτελει παρκινγκ σταθμευσης.Επιπλεον εαν ειχα παιδι δεν θα επιθυμουσα να φοιτα σε ολοημερο δημοτικο για διαφορους λογους.Θεωρω αντιπαιδαγωγικο ο μαθητης να βρισκεται ολημερα στο σχολειο.Ακομη χειροτερα αν ο θεσμος επεκταθει στο νηπιαγωγειο.Προτεινω στους γονεις που θα στειλουν εκει τα παιδια τους να τα αφησουν και μολις φτασουν στα 18 τοτε να πανε να συναντησουν τους γονεις τους. Ετσι θα καταντησουμε στο τελος. Οταν δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να μεγαλωσεις ενα παιδι, πολυ απλα δεν το φερνεις στον κοσμο.Ειναι προτιμοτερο!

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ παιδαγωγικό και το ολοήμερο δημοτικό και το ολοήμερο νηπιαγωγείο, αρκεί όμως να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες (σωστή σίτηση, προγραμματισμός δράσεων, ξεκούραση).
Απόψεις είναι αυτές όμως :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.