*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688718 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7770 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 08:49:22 πμ »

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής: θα δήλωνα παράιτηση απο τα ΙΕΚ τώρα ώστε να πάω στα 5 μηνα αλλά θα ζητούσα οι ώρες που έκανα στα ΙΕΚ (να χρεωθούν στον/στην αντικαταστάτη . Να μη φανεί δηλ. καθόλου ότι εργαζόσουν έστω μια ώρα όταν σε κάλεσαν απο τον ΟΑΕΔ.

Έτσι και αλλιώς οι συμβάσεις θα έρθουν για υπογραφή μετά από καιρό. Ας μην υπογράψει καθόλου.
Αλλά το πρώτο βήμα είναι να πάει στον οαεδ και να ρωτήσει υποθετικά ότι θα ξεκινήσει το κοινοφελές και αν μπορεί να ξεκινήσει παράλληλα και ΙΕΚ και πόσες ώρες.
Αν και δυστυχώς απλός υπάλληλος δεν μπορεί να απαντήσει, θα χρειαστεί να πάει στον διευθυντή του ΟΑΕΔ που υπάγεται όπως έκανα εγώ για τέτοια περίπλοκα ερωτήματα μόνο αυτός απαντάει υπεύθυνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7771 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 08:52:33 πμ »
παντως  στον οαεδ  φαινομαι  ακομα  ενεργος...αφου  η συμβαση  υπογραφεται πολυ  αργοτερα...3  μερες  τη  βδομαδα  εχω στο  ιεκ

Άνεργος θα φαίνεσαι μέχρι και Φεβρουάριο Μάρτιο μετά θα μπουν τα ένσημα. Αλλά 3 μέρες είναι αρκετά τα ένσημα δεν νομίζω να σου πούνε ότι μπορείς να είσαι και κοινοφελές και ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7772 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 09:13:30 πμ »
Άνεργος θα φαίνεσαι μέχρι και Φεβρουάριο Μάρτιο μετά θα μπουν τα ένσημα. Αλλά 3 μέρες είναι αρκετά τα ένσημα δεν νομίζω να σου πούνε ότι μπορείς να είσαι και κοινοφελές και ΙΕΚ.
οχι θα σταματησω απο το ιεκ

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7773 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 10:48:28 πμ »
Όσοι πληρώνεστε με ΙΚΑ θα γνωρίζουν αν θα μας πληρώσουν στις 10 του Δεκέμβρη. Κάντε τηλ. Αν μπορείτε στο 2131314616
Προβλέπω να μην κάνουμε Χριστούγεννα φέτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7774 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 01:11:18 μμ »
1) Ξέρει κανένας τι πρέπει να διδαχθεί στο μάθημα "Πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα" για την ειδικότητα "Τεχνικός Μηχανοτρονικής";

2) Επειδή κάποιος με λιγότερα μόρια έχει καταφέρει να πάρει περισσότερες ώρες, μπορώ να κάνω κάτι για να διαμαρτυρυθώ ή θα φάω μπαν για τα επόμενα έτη; Έχει γίνει ωραίο το μοίρασμα πάντως σε μαθήματα, μέρες, ώρες και τοποθεσία.

Υ.Γ. Τι να τις κάνεις τις πιστοποιήσεις στο Ελλαδιστάν αν έχεις τον μπάρμπα; Μάζεψαν 120 ευρώ από όλους, έδωσαν την πιστοποίηση στον κάθε άσχετο, έκοψαν μερικούς για τα μάτια του κόσμου και στο τέλος πάλι τον μπάρμπα θα έχεις ανάγκη για να σε βολέψει. Τριτοκοσμική μπανανία που βυθίζεται καθημερινά στον βούρκο, όποιος προλάβει φεύγει για να αναζητήσει ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο. Εδώ όσα χρόνια και αν περάσουν θα παραμένουμε σταθερά με την νοοτροπία του ταλιμπάν.
Ευχαριστώ για όποιον απαντήσει στα ερωτήματά μου.

Για ποιο εξάμηνο ενδιαφέρεσαι? Δεν είναι σε όλα τα εξάμηνα το ίδιο....

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7775 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 02:48:13 μμ »
Σε γενικές γραμμές πάντως για το μάθημα της πρακτικής εφαρμογής στην ειδικότητα του τεχνικού μηχανοτρονικής:

Το μάθημα στην διάρκεια του εξαμήνου χωρίζεται σε τρείς άξονες :
1.   Επισκέψεις σε συνεργεία αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, μηχανουργεία (ρεκτιφιέ), ΚΤΕΟ, κλαδικές εκθέσεις.
2.   Σεμινάρια στο χώρο της σχολής ή σε συνεργαζόμενη εταιρεία. Τα θέματα σεμιναρίων για το κάθε εξάμηνο να αντλούνται από την διδαχθείσα ύλη του εξαμήνου ως επέκταση του γνωστικού αντικειμένου των μαθημάτων.
3.   Γραπτές ή κατασκευαστικές εργασίες των σπουδαστών σύμφωνα με την διδαχθαία ύλη του εξαμήνου, καθώς και εκθέσεις σχετικά με τις επισκέψεις .


Αν μου πεις εξάμηνο μπορώ να σου πω περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7776 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 10:41:24 μμ »
Επειδή το ζήτημα με την ανεργία τέθηκε και σε προηγούμενες αναρτήσεις, κάποιος απάντησε ότι ότι για 2-3 ώρες που θα πάρει κάποιος στα ΔΙΕΚ θεωρείται και πάλι άνεργος, ότι πιο ανεύθυνο έχω ακούσει. Σύμφωνα με το νόμο και 1 ώρα εργαζόμενος (νόμιμα και όχι μαύρα) να είσαι σταματάς να είσαι άνεργος, ακόμα και αν οι ίδιοι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ κάνουν τα στραβά μάτια, πλέον κάθε σύμβαση περνάει αυτόματα στο σύστημα του ΟΑΕΔ και σε εντοπίζουν έστω και με καθυστέρηση κάποιων μηνών. Δεν γνωρίζω τώρα που ξεκίνησες στο ΔΙΕΚ αν θα υπάρχει μετά κάποια ποινή...ότι είναι να κάνεις να το κάνεις τώρα που είναι αρχή και να δεις που σε συμφέρει να εργάζεσαι. Επίσης δεν γνωρίζω αν τα 5μηνα προσμετρώνται ως προϋπηρεσία, βασικό για τη μελλοντική μοριοδότηση...


Δεν ειναι ετσι. Τα πενταμηνα κοινοφελη εχουν 25 ενσημα καθε μηνα και τακτικες πληρωμες. Σιγα τον Οαεδ για 2-3 ωρες ξεκινά

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7777 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 12:28:31 πμ »
Theta , τότε το λάθος έχει γίνει απο υπαλλήλο του ΟΑΕΔ τηε περιοχής μου  προφανως ,διότι πρόπερσι έπαιρνα ταμείο ανεργίας και όταν με προσέλβαν απο τα ΔΙΕΚ για 3 ώρες την εβδομάδα σε ερώτηση στον ΟΑΕΔ εαν μπορώ να διατηρήσω την ιδιότητα του ανέργου -ως υπο- απασχολούμενη που προφανώς δεν μπορέι να θεωρείται εργαζόμενη με τρεις ώρες την εβδομάδα! -  η απάντηση ήταν ότι αυτή η ρύθμιση αφορά αποκλειστικά και μόνο τους εποχικά εργαζόμενους στον τομέα του τουρισμού. Οπότε και δεν ανέλαβα στο ΔΙΕΚ διότι δεν με συνέφερε.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7778 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 06:55:00 πμ »
Διαβάζω τα παραπάνω σχετικά με τα κοινωφελή και την πρόσληψη σε ΙΕΚ και προβληματιζομαι. ...
Δουλεύω σε κοινωφελή τα οποία λήγουν σε λίγες μέρες και παράλληλα αποδέχθηκαν ώρες σε ΙΕΚ, για να έχω απασχόληση μετά τη λήξη της σύμβασης. Είναι παράνομο αυτό; Δεν έπρεπε να αποδεχθω; Θα έχω κάποια ποινή;

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7779 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 07:21:02 πμ »
Είμαι εκπαιδευτής στα ΙΕΚ τα τελευταία χρόνια.  Πιστοποιήθηκα τον Ιούνιο ’15 και έγραψα πολύ καλά στις εξετάσεις.  Τα μόρια μου >60, αποδεδειγμένα, με το φάκελο μου προσβάσιμο από οποιανδήποτε στα ΙΕΚ να τον κάνει φύλλο και φτερό.  Τις τελευταίες 2 εβδομάδες δουλεύω σε μερικά ΙΕΚ, από τα πολλά που με πήραν τηλέφωνο.

Έχω να αναφέρω τα εξής.  Υπάρχουν κάποιοι πιστοποιημένοι στα ΙΕΚ όπου εργάζομαι, αλλά μου κάνει εντύπωση ο μεγάλος αριθμός των μη πιστοποιημένων, οι οποίοι κιόλας πουλάνε μούρη, πως δεν έδωσαν εξετάσεις, εξαιτίας της ιδεολογικής τους και όχι μόνο ασυμφωνίας με το θεσμό της πιστοποίησης.  Η μεγάλη μου απορία είναι, πώς οι υπόλοιποι πιστοποιημένοι συνάδελφοι δεν αντιδρούν!  Υπάρχουν τόσοι μη πιστοποιημένοι, οι οποίοι σας έχουν πάρει τη θέση/δουλεια και πίσω από ένα πληκτρολόγιο προσπαθείτε να βρείτε το δίκιο σας.  Κάντε ενστάσεις, καταγγελίες στο Ινεδιβιμ, ΙΕΚ παντού.  Μην κάθεστε.

Σημειωτέον πως, τα 120 Ε που έσκασα για την πιστοποίηση τα στερήθηκα από αλλού, ούτε μου βάραιναν στην τσέπη.  Όταν έδωσα εξετάσεις τον Ιούνιο, θυσίασα επίσης τον πολύτιμο χρόνο μου να διαβάσω μέσα στη ζέστη και τα δημοψηφίσματα, γιατί απλά δεν έχω πλάτες/βύσματα να με στηρίξουν.  Ήξερα πως αν δεν περάσω στις εξετάσεις, απλά δεν θα είχα δουλειά εφέτος…  Με τους συναδέλφους, που ήξεραν από τότε πως δεν θα πιστοποιηθούν, να το παίζουν χαλαροί και να είναι χαλαροί…  Η ένσταση μου δεν είναι για τους μη πιστοποιημένους, αλλά για τους διευθυντές που τους στηρίζουν και τους ήδη πιστοποιημένους που δεν αντιδρούν. 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7780 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 12:06:23 μμ »
Διαβάζω τα παραπάνω σχετικά με τα κοινωφελή και την πρόσληψη σε ΙΕΚ και προβληματιζομαι. ...
Δουλεύω σε κοινωφελή τα οποία λήγουν σε λίγες μέρες και παράλληλα αποδέχθηκαν ώρες σε ΙΕΚ, για να έχω απασχόληση μετά τη λήξη της σύμβασης. Είναι παράνομο αυτό; Δεν έπρεπε να αποδεχθω; Θα έχω κάποια ποινή;
ΕΣΥ τι πιστεύεις; Ειναι ή δεν ειναι; Άμα μετα απο μήνες δεν σε πληρώσουν για το κοινοφελές θα φταίει ο ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7781 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 06:34:42 μμ »
  Ήξερα πως αν δεν περάσω στις εξετάσεις, απλά δεν θα είχα δουλειά εφέτος…  Με τους συναδέλφους, που ήξεραν από τότε πως δεν θα πιστοποιηθούν, να το παίζουν χαλαροί και να είναι χαλαροί…  Η ένσταση μου δεν είναι για τους μη πιστοποιημένους, αλλά για τους διευθυντές που τους στηρίζουν και τους ήδη πιστοποιημένους που δεν αντιδρούν.

αντιδρούν πως δεν αντιδρούν. Γράφοντας "σεντόνια" εδώ  :D. Και η μη , αντιδρούν και αυτοί,  με άλλα "σεντόνια". Μερικοί, κάνουν ενστάσεις βασιζόμενοι σε ότι βρουν στο γκουγκλ η σε  ότι μαθαίνουν από  τον γείτονα. Γιατί πίνακες δεν υπάρχουν.

Και τίποτα δεν έχει αλλάξει από την εποχή προ πιστοποίησης. Οι ώρες μοιράζονται όπως θέλουν οι διευθυντές. Οι περισσότεροι, στα μικρά ΙΕΚ της επαρχίας, δίνουν σε όλους. Μην μείνει κανείς παραπονεμένος. Από 2 ωρίτσες στον καθένα περίπου με κάποιες λίγες εξαιρέσεις.

Τα 120 ευρώ σας ( 400 περίπου δικά μου συνολικά) πήγαν για την ενίσχυση της οικονομίας,  ενώ για τον κόπο μας, πήραμε ένα μεγάλο μπράβο.


Αυτά

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7782 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 08:07:27 μμ »
ΕΣΥ τι πιστεύεις; Ειναι ή δεν ειναι; Άμα μετα απο μήνες δεν σε πληρώσουν για το κοινοφελές θα φταίει ο ΟΑΕΔ;
Δεν είναι παράνομο. Απλά δεν θα βγάλεις καινούργια κάρτα ανεργίας γιατί θα δουλεύεις στα ιεκ και πρέπει να ενημερώσεις τον οαεδ. Δέξου τις ώρες και πήγαινε κανονικά στα ιεκ ηδικά αν λήγη η σύμβαση σου. Τα ΚΟΧ δεν προσφέρουν και τίποτα. Εργασιακά δικαιώματα μηδέν κτλ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2015, 08:09:30 μμ από Evip »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7783 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 10:57:06 μμ »
Theta , τότε το λάθος έχει γίνει απο υπαλλήλο του ΟΑΕΔ τηε περιοχής μου  προφανως ,διότι πρόπερσι έπαιρνα ταμείο ανεργίας και όταν με προσέλβαν απο τα ΔΙΕΚ για 3 ώρες την εβδομάδα σε ερώτηση στον ΟΑΕΔ εαν μπορώ να διατηρήσω την ιδιότητα του ανέργου -ως υπο- απασχολούμενη που προφανώς δεν μπορέι να θεωρείται εργαζόμενη με τρεις ώρες την εβδομάδα! -  η απάντηση ήταν ότι αυτή η ρύθμιση αφορά αποκλειστικά και μόνο τους εποχικά εργαζόμενους στον τομέα του τουρισμού. Οπότε και δεν ανέλαβα στο ΔΙΕΚ διότι δεν με συνέφερε.

Πράγματι έπεσες σε άσχετο υπάλληλο. Γι`αυτό για σοβαρά θέματα θα πρέπει να απευθυνόμαστε στους προϊσταμένους των υποκαταστημάτων. Όπως το έχουμε γράψει αρκετές φορές, στη σποραδική απασχόληση όπως ονομάζεται, ο άνεργος που πραγματοποιεί μέχρι και 12 ημερομίσθια το μήνα δικαιούται να συνεχίσει να λαμβάνει το επίδομα, μειωμένο. Αυτό ισχύει πολλά χρόνια ανεξαρτήτως επαγγέλματος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 863
Σύνολο: 864

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.