*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:53:19 μμ »
Τα κενα απο οσο εχω δει ειναι πολυ λιγοτερα απο περσι με ολες τις πατεντες που εχουν κανει. Απο την αλλη οσο περναει ο καιρος προκυπτουν καποια νεα. Οντως ειναι δραματικη μειωση απο τους 1100 να δουλευουν μονο οι 150. Του χρονου ισως να ειναι και λιγοτεροι. Μακαρι να βρεθει μια λυση το ΕΣΠΑ να μην ειναι μονο για τις καινοτομες δρασεις και να μπορεσουν να προσλαμβανοται και βασικες ειδικοτητες. Θα ειναι μια μεγαλη ανασα οχι μονο για φετος αλλα και για τα επομενα χρονια, να ξερουμε οτι εχουμε καποιο μελλον. Αλλα ποιος να μας υποστηριξει;;; Η ΟΛΜΕ;;;; Ο Μπρατης -δεν ξερω πολλα για τον συγκεκριμενο ατομο- αλλα αυτο που βλεπουμε ολοι ειναι οτι ασχολειται και προσπαθει. Θα ηταν πολυ ακυρο να του ζητουσαμε μια γνωμη ;;;;;;;;;; Δε κοστιζε κατι πιστευω θα απαντουσε...........
Τον ρώτησα και περιμένω απάντηση.Νομίζω ότι καλό θα ήταν να συενργαστεί ο ΠΑΣΑΦ με το Σύλλογο Αναπληρωτών μαθηματικών και φυσικών-βιολόγων-χημικών, ώστε να τεθεί το θέμα άμεσα  στο Υπουργείο.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:18:12 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:04:08 μμ »
Τον ρώτησα και περιμένω απάντηση.Νομίζω ότι καλό θα ήταν να συενργαστεί ο ΠΑΣΑΦ με το Σύλλογο Αναπληρωτών μαθηματικών και φυσικών-βιολόγων-χημικών, ώστε να τεθεί το θέμα άμεσα  στο Υπουργείο.

Που τον ρωτησες στο fb? Γενικως απανταει;; Τι να κανει και ο χριστιανος εχει κι εμας να τον πρηζουμε  :-\ :-\  Φοβαμαι οτι θα μας πει να απευθυνθουμε στο συνδικαλιστικο μας οργανο και δικιο θα εχει.................................
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 03:18:08 μμ από moustard »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:13:12 μμ »
Ρ.Π. εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν κενά σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα. Είπα αυτό που λέει και η moustard, ότι δηλαδή έχουν μειωθεί δραματικά. Όταν τα περσινά 40 κενά γίνονται φέτος 5-6 άντε και λίγα παραπάνω αυτό είναι κακό. Επίσης δε νομίζω ότι κρύβουν κενά γιατί υπάρχει και πληροφόρηση και από τα ίδια τα σχολεία. Εννοείται ότι μέσα στη χρονιά θα προκύψουν και κάποια καινούρια κενά αλλά δεν πρόκειται να φτάσουμε στα περσινά επίπεδα.
Επίσης φέτος οι δευτεροβάθμιες προσπαθούν "να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι" δηλαδή δεν αφήνουν κανέναν που να μην συμπληρώνει ωράριο και κενά ας πούμε των 10 ωρών προσπαθούν να τα καλύψουν στέλνοντας 2 και 3 φιλολόγους από άλλα σχολεία. Η δευτεροβάθμια δεν είναι ίδια περίπτωση με την πρωτοβάθμια, υπάρχουν περισσότερα περιθώρια για τέτοιου είδους "παιχνίδια".  Εγώ αυτά ξέρω και μακάρι να κάνω λάθος γιατί κι εγώ περιμένω και αγωνιώ όπως όλοι μας!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:22:00 μμ »
Που τον ρωτησες στο fb? Γενικως απανταει;; Τι να κανει και ο χριστιανος εχει κι εμας να τον πρηζουμε  :-\ :-\  Φοβαμαι οτι θα μας πει να απευθυνθουμε στο συνδικαλιστικο μας οργανο και δικιο θα εχει.................................
Πάντα απαντάει.Ναι στο fb τον ρώτησα.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:18:12 »

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:33:59 μμ »
Άρα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι δεν ξαναδουλεύουμε...Μετά από τόσους ΑΣΕΠ , τόσο τρέξιμο σε όλη την Ελλάδα ...ΤΕΛΟΣ για εμάς!!Χωρίς να ακουστούμε, χωρίς να αγωνιστούμε!!!  Απλά λέω ότι πρέπει να συσπειρωθούμε και να διεκδικήσουμε απαντήσεις!!! Οκ αυξήθηκε το ωράριο...οι συνταξιοδοτήσεις των δύο τελευταίων χρόνων που είναι;;;; Αν δεν διεκδικήσουμε δεν πρόκειται να πάρουμε!!! Να ακουστούμε τουλάχιστον!!!Και ας μην τα καταφέρουμε... Ας λέμε μια φορά ότι αγωνιστήκαμε και δεν πέσαμε αμαχητί....

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:50:06 μμ »
Ρε παιδιά μας ψεκάζουνε; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μένουμε απλά θεατές. Τα χτυπήματα έρχονται το ένα μετά το άλλο κι εμείς δεν αντιδράμε καθόλου. Παλιά οι αναπληρωτές ανέβαιναν στο υπουργείο, έκαναν διαδηλώσεις, έπεφταν αυγά, γιαούρτια...Τώρα τίποτα...μούγκα...βουβή αγανάκτηση μόνο...Γιατί άραγε; τι φταίει; αναρωτιέμαι...Μήπως μας έχουν πείσει ότι δε θα πετύχουμε τίποτα; Γι αυτό δεν κουνιέται φύλλο; Δεν ξέρω , ίσως να είναι αυτό, να πιστεύουμε κατά βάθος ότι έχουμε χάσει το παιχνίδι, γιατί αν είχαμε ένα ίχνος ελπίδας , δεν μπορεί , κάτι θα κάναμε...Λυπάμαι γι αυτό που μας συμβαίνει και θυμάμαι τα λόγια του ποιητή : δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα , προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 03:55:48 μμ από sunsmile »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:51:56 μμ »
Οι συνταξιοδοτήσεις μάλλον καλύφθηκαν από την αύξηση του ωραρίου σε συνδυασμό βέβαια με όλα τα υπόλοιπα που έχουμε ξαναγράψει.
Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να αγωνιστούμε αλλά φέτος καθώς δε δουλεύουμε δε μπορούμε ούτε απεργία να κάνουμε. Ίσως να πιέσουμε μέσω Πασαφ; Και καθώς φαίνεται του χρόνου τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:07:47 μμ »
Να θυμίσω επίσης ότι με απόφαση του περιφερειακού διευθυντή οι αναπληρωτές (όσοι λίγοι προσληφθούν) θα μπορούν να μετακινούνται όπου υπάρχει κενό εντός περιφέρειας. Τι νόημα έχει δηλαδή αν κάποιος δήλωσε το νομό του αφού μπορεί να βρεθεί σε οποιαδήποτε περιοχή άλλου νομού; Αν αυτό δεν είναι ολοκληρωτισμός και εμπαιγμός σε όλο του το μεγαλείο τότε τι είναι;
Το καλό μας υπουργείο όμως δε σταμάτησε εκεί. Εντελώς απρόσμενα και αφού έχουν γίνει από το καλοκαίρι οι αιτήσεις ωρομισθίων αυξάνει τις ώρες από 4 σε 8 και μάλιστα με δυνατότητα προσαύξησης κατά 40%. Οι επιπλέον ώρες όμως θα πληρώνονται σαν υπερωρίες άρα λιγότερο! Έξυπνος τρόπος να αντικατασταθούν οι ΑΜΩ!
Άρα δε μας μένει τίποτα άλλο από την αντίδραση αν θέλουμε να έχουμε μέλλον και εμείς και η δημόσια εκπαίδευση!   

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:15:24 μμ »
δε λέω πως του χρόνου θα είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά είμαι περίεργη να δω πώς θα καλύψει τα κενά την επόμενη χρονιά. αν θεωρήσουμε οτι τα κενα των φετινών συνταξιοδοτήσεων καλύφθηκαν με την αύξηση ωραρίου, τα κενά που θα προκύψουν από τις επόμενες συνταξιοδοτήσεις, πώς θα τα καλύψει; με νέα αύξηση; επίσης, αν έχει πράγματι σκοπό να κάνει πράξη την εγκύκλιο για τη β ανάθεση που αποσύρθηκε μόνο για φέτος, τι θα κάνει με τα κενά που θα προκύψουν με τις ώρες ιστορίας που θα επιστρέψουν σε φιλολόγους; δε σκέφτομαι κάτι συγκεκριμένο. απορίες μου είναι, καθώς προβλέπονται για του χρόνου λιγότερες πιστώσεις. μήπως όντως πρέπει να πιέσουμε να βρεθεί μια φόρμουλα να μας προσλαμβάνουν μέσω εσπα; κάπου διάβασα ότι μπορεί να επιμηκυνθεί μέχρι το 2020. αν ισχύσει αυτό, θα βλέπουμε όλους τους άλλους να δουλεύουν και να γράφουν προυπηρεσία και εμείς ακόμη θα κλαίμε τη μοίρα μας.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:28:07 μμ »
δε λέω πως του χρόνου θα είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά είμαι περίεργη να δω πώς θα καλύψει τα κενά την επόμενη χρονιά. αν θεωρήσουμε οτι τα κενα των φετινών συνταξιοδοτήσεων καλύφθηκαν με την αύξηση ωραρίου, τα κενά που θα προκύψουν από τις επόμενες συνταξιοδοτήσεις, πώς θα τα καλύψει; με νέα αύξηση; επίσης, αν έχει πράγματι σκοπό να κάνει πράξη την εγκύκλιο για τη β ανάθεση που αποσύρθηκε μόνο για φέτος, τι θα κάνει με τα κενά που θα προκύψουν με τις ώρες ιστορίας που θα επιστρέψουν σε φιλολόγους; δε σκέφτομαι κάτι συγκεκριμένο. απορίες μου είναι, καθώς προβλέπονται για του χρόνου λιγότερες πιστώσεις. μήπως όντως πρέπει να πιέσουμε να βρεθεί μια φόρμουλα να μας προσλαμβάνουν μέσω εσπα; κάπου διάβασα ότι μπορεί να επιμηκυνθεί μέχρι το 2020. αν ισχύσει αυτό, θα βλέπουμε όλους τους άλλους να δουλεύουν και να γράφουν προυπηρεσία και εμείς ακόμη θα κλαίμε τη μοίρα μας.

Κι εγω αυτο βλεπω να ειναι η μονη λυση το εσπα. Δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορει να εφαρμοστει. Ισως αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε. Ολα τα αλλα ειναι ουτοπιες. Δε θα μας σωσουν ουτε τα αυγα ουτε τα γιαουρτια. Η τροικα ειναι τροικα και οι πιστωσεις μεσω κρατικου θα εκλειψουν εντελως να δε βγει η χωρα ολοκληρη απο το τελμα

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:36:52 μμ »
Εγώ από φέτος έχω πάψει να είμαι αισιόδοξη. Αυτά που είδα να γίνονται φέτος ούτε καν τα είχα φανταστεί. Αν τους αφήσουμε θα βρουν τον τρόπο και οι αναπληρωτές του χρόνου θα είναι 1000 όπως ακριβώς προβλέπεται.
Οι θέσεις Εσπα είναι μία λύση αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να πιέσουμε να συνεχίσουν να υπάρχουν και γιατί όχι να αυξηθούν οι αναπληρωτές κρατικού προϋπολογισμού. Η τρόικα είναι τρόικα αλλά αν τους αφήσουμε εμείς θα εκλείψουμε και από κανένα τέλμα δεν πρόκειται να βγούμε ποτέ με τις συνταγές τους.

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #221 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:37:58 μμ »
δε γνωρίζω πώς κάτι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί καινοτόμα δράση, αλλά μήπως ως τέτοια μπορεί να θεωρηθεί και ο τρόπος που γίνεται το μάθημα, πχ. λογοτεχνία α λυκείου με τη μορφή προτζεκτ. αν κάτι τέτοιο επεκτεινόταν και στα άλλα φιλολογίκα μαθήματα; ή χρήση τεπ για τη διδασκαλία, με δεδομένο ότι τώρα δεν είναι ούτε υποχρεωτική ούτε διαδεδομένη; δε γίνεται να αποδεχθούμε έτσι απλά ότι μετά τόσους κόπους θα βρεθούμε εκτός εκπαίδευσης, επειδή δεν έχουμε εσπα.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #222 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 05:02:29 μμ »
Η ενισχυτική στα γυμνάσια και η πρόσθετη στα λύκεια καλύπτονται απο ΕΣΠΑ τουλάχιστον για τα έτη 2013-2015 ας πιέσουμε να πραγματοποιηθούν,για εμάς τους φιλολόγους είναι μια ανάσα,δυστυχώς όμως ούτε αυτές τις δυο δράσεις τρέχει το υπυργείο...

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #223 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 05:11:56 μμ »
Κι εγω αυτο βλεπω να ειναι η μονη λυση το εσπα. Δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορει να εφαρμοστει. Ισως αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε. Ολα τα αλλα ειναι ουτοπιες. Δε θα μας σωσουν ουτε τα αυγα ουτε τα γιαουρτια. Η τροικα ειναι τροικα και οι πιστωσεις μεσω κρατικου θα εκλειψουν εντελως να δε βγει η χωρα ολοκληρη απο το τελμα
Πρεπει να διεκδηκουμε προσληψεις συναδελφοι κι οχι αναπληρωτες. Εκεινο τι 1:5 για την εκπαιδευση που δεν εφαρμοστηκε ποτε.  >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.