*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickie.z

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:59:52 πμ »
  Σήμερα το πρωί στη διδε α' Αθήνας δέχτηκαν τις ενστάσεις και στο ίδιο έντυπο αναφέραμε ότι επιθυμούμε την ένταξή μας στους πίνακες ωρομοσθίων περιφέρειας Αττικής.'Οσο για κενά...φιλολογων και μαθηματικών καθόλου! Μόνο οι φυσικοί μπορούν να ελπίζουν για α' Αθήνας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:58 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:06:54 μμ »
 Υπάρχουν στοιχεία για το πόσες περιοχές "ανοίγουν" σε αυτή τη φάση;
  

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:13:49 μμ »
Υπάρχουν κενά για να καλέσουν ωρομίσθιους;;;δεν υπάρχουν ας το πάρουμε απόφαση..βλέπουμε το δέντρο και χάσαμε το δάσος..

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:16:56 μμ »
συναδερφοι καλημερα.κατι ασχετο θα ρωτησω.προσεξατε τις προσληψεις στα πειραματικα σχολεια?για ποιο λογο δεν τηρειται  η σειρα στον πινακα αναπληρωτων και ακολουθουν δικια τους διαδικασια?δηλαδη οι πινακες δεν ισχυουν για πολλες κατηγοριες σχολειων ετσι οπως φαινεται...αλλο τα εκκλησιαστικα,αλλο τα πειραματικα,αλλο αυλωνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:58 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #242 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:54:43 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Νομίζω ότι καλό θα ήταν να συνεργαστούμε  οι "βασικές" ειδικότητες, ώστε αν διεκδικήσουμε διορισμούς και προσλήψεις αναπληρωτών.Εκτιμώ ότι θα πρέπει να απευθυνθούμε στην ΟΛΜΕ και στις επιστημονικές ενώσεις που μας εκπροσωπούν, π.χ. ΠΕΦ, ΕΝΩΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ κλπ.Τι λέτε?Μπορεί να μη δούμε αποτέλεσμα, αλλά θα έχουμε προσπαθήσει.Αν έχετε κάποια άλλη  πρόταση...
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:59:26 μμ »
Συμφωνώ. Αυτή είναι μια καλή κίνηση για αρχή. 

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:02:21 μμ »
Η διδασκαλικη ομοσπονδία έτρεξε αμέσως να υποστηρίξει τους νηπιαγωγούς που θέλει το υπουργείο να προσλάβει μέσω ΕΣΠΑ και ΟΑΕΔ. Ζητάνε μάλιστα διορισμούς κι όχι ημίμετρα. Παραθέτω ένα απόσπασμα της καταγγελίας της ΔΟΕ η οποία υπάρχει στην αρχική σελίδα του pde:
                Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. εδώ και καιρό έχει επισημάνει τον ολισθηρό δρόμο που ακολουθεί η πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΙΘ. Η αδιέξοδη πολιτική της έχει ξεθεμελιώσει τη δημόσια εκπαίδευση και έχει οδηγήσει σε απόγνωση μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς. Όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα αναδείξαμε και καταγγείλαμε τη νοσηρή αυτή πραγματικότητα με τις αποφάσεις μας, προχωρήσαμε σε κινητοποιήσεις καθώς και σε εξώδικες διαμαρτυρίες.

                Δυστυχώς, το Υπουργείο και η κυβέρνηση κωφεύουν. Κι αφού έθεσαν σε διαθεσιμότητα, μετέταξαν με το έτσι θέλω και μετακίνησαν αυθαίρετα εκπαιδευτικούς, τώρα ετοιμάζουν το τελειωτικό χτύπημα στις εργασιακές σχέσεις.

                Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. δε θα τους το επιτρέψει. Με δυναμικές κινητοποιήσεις αλλά και χρήση κάθε μέσου που μας παρέχει ο νόμος θα χτυπήσουμε την ολέθρια πολιτική τους.

    Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΔΙΑΛΥΣΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

    ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

    ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ.

Οι  δικοί μας συνδικαλιστές ούτε που τους ενδιαφέρει σε τι κατάσταση έχουμε περιέλθει. Πραγματικά είμαστε ολομόναχοι και πρέπει να κινηθούμε από κοινού , όλοι οι σύλλογοι αναπληρωτών Βθμιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 01:04:00 μμ από sunsmile »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:25:36 μμ »
οποιος συναδελφος θελει να κανει ενσταση για το νεο καθεστως της ωρομισθιας αυριο στις 11 το πρωι ραντεβου εξω απο την διευθυνση Α αθηνας

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:59:19 μμ »
Να βγει ο Πασαφ να καταγγείλει το γεγονός της αλλαγής του καθεστώτος της ωρομισθίας κατά τη χρονική στιγμή την οποία έγινε. Η ΟΛΜΕ δεν ασχολήθηκε με το θέμα , ας ασχοληθούμε εμείς .Ας γίνει η καταγγελία απ όλους τους συλλόγους αναπληρωτών. Να ακουστεί κι η δική μας φωνή επιτέλους !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 02:01:00 μμ από sunsmile »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 02:13:58 μμ »
Mηπως με τη συγκεκριμενη κινηση ριχνετε λαδι στη φωτια με την επαναφορα της ωρομισθιας;
Μηπως η ενσταση θα επρεπε να αφορα το αιτημα για καταργηση των 2  νεων τροπολογιων αυξησης σε 8ωρο +40%υπερωριες υστερα απο την εγκυκλιο των αιτησεων αναπληρωτων/ωρομισθιων;
Γιατι εγω αν ημουν ο υπουργος Αρβανιτοπουλος κι εβλεπα ενστασεις για να μπουν στον πινακα ωρομισθιων για 8ωρο+υπερωριες, αντι για ενσταση για αποσυρση των τελευταιων τροπολογιων, θα ετριβα τα χερια μου και απο την πολλη χαρα μου θα κερνουσα και τους επικοινωνιολογους μου που περασαν τοσο εξυπνα την επαναφορα της ωρομισθιας και με τη συγκαταβαση των ιδιων των απελπισμενων εκπαιδευτικων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 02:26:58 μμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 02:25:24 μμ »
έτσι είναι. δεν πρέπει να φανεί ότι διεκδικούμε την ωρομισθία, αλλά ότι αυτό που ζητάμε είναι μόνιμοι διορισμοί και κάλυψη τω κενών με ακω. η ωρομισθία δε μας συμφέρει από καμιά άποψη,  (ούτε οικονομική ούτε για προυπηρεσία), όσο απελπισμένοι και αν είμαστε. και φυσικά αυτό που τώρα είναι επίκαιρο είναι η απόσυρση της τροπολογίας, στην οποία πολύ σημαντική είναι και η μετακίνηση αναπληρωτών που καταστρατηγεί τη σειρά.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 02:29:43 μμ »
Mηπως με τη συγκεκριμενη κινηση ριχνετε λαδι στη φωτια με την επαναφορα της ωρομισθιας;
Μηπως η ενσταση θα επρεπε να αφορα το αιτημα για καταργηση των 2  νεων τροπολογιων αυξησης σε 8ωρο +40%υπερωριες υστερα απο την εγκυκλιο των αιτησεων αναπληρωτων/ωρομισθιων;
Γιατι εγω αν ημουν ο υπουργος Αρβανιτοπουλος κι εβλεπα ενστασεις για να μπουν στον πινακα ωρομισθιων για 8ωρο+υπερωριες, αντι για ενσταση για αποσυρση των τελευταιων τροπολογιων, θα ετριβα τη χαρα μου και απο την πολλη χαρα μου θα κερνουσα και τους επικοινωνιολογους μου που περασαν τοσο εξυπνα την επαναφορα της ωρομισθιας και με τη συγκαταβαση των ιδιων των απελπισμενων εκπαιδευτικων
Ναι όντως, θέλει λίγη σκέψη.Κι εγώ μετά από σκέψη συμφωνώ.Το θέμα είναι η ένσταση να αφορά το γεγονός ότι η τροπολογία έγινε λίγο μετά την αίτηση των αναπληρωτών, κάτι που μπορεί ν΄ανοίξει τον ασκό του αιόλου για ένα σωρό  άλλες τροποποιήσεις
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:17:06 μμ »
Ωραία, και τι κάνουμε τώρα ρε παιδια; Μένουμε άνεργοι ενώ πέρσυ άτομα πολύ πιο κάτω από εμάς έπαιρναν 12 ώρες στην ενισχυτική που αντιστοιχουν για μερικούς από εμάς σε 500-600 ευρώ για να μη δώσουμε την ικανοποίηση στον Αρβι ότι τα κατάφερε;  Και εγώ λέω ότι εντάξει, από άποψη προυπηρεσίας δεν αξίζει η ωρομισθία, τα 500 ευρώ όμως σήμερα είναι ένας μισθός στον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:18:45 μμ »
Πείτε με παράλογη αλλά μετά από τόσα χρόνια αναπληρώτρια δεν δέχομαι να γίνω ωρομίσθια. Εχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να μου πετάξουν οχτώ - δέκα ωρίτσες και να είμαι και χαρούμενη.Μας χρωστάνε διορισμό... ας μας δώσουν κανονική αναπλήρωση κι ας τρέχουμε σε τρία σχολεία (δεν θα κάνουμε και εφημερία!!!).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.