*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 144567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sagittarius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:57:44 μμ »
Σοβαρά η Σύμη έχει μόνο ένα κενό ΠΕ02; Αφού οι πιο πολλοί που ήταν τοποθετημένοι πήραν μετάθεση. Κάνω κάπου λάθος;


Πλάκα έκανε ο συνάδελφος. Παρατήρησε το nic που έκανε την ερώτηση.
Τέλος πάντων. Τα κενά στην Δ Δωδεκανήσου είναι 64. Για Σύμη η διεύθυνση έδωσε 5 για βελτίωση/ οριστική τοποθέτηση. Ίσως όμως είναι περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:13 »

Αποσυνδεδεμένος arian1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 15, 2021, 05:01:53 μμ »
Εντάξει έτσι ήξερα και εγώ για 5 κενά. Τώρα για την πλάκα συγγνώμη που δεν το κατάλαβα...Είναι τόσο κρίσιμη η χρονιά που μόνο για πλάκα δεν εχω διαθεση

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 15, 2021, 05:46:49 μμ »
Για εσάς που θέλετε πάντως στεριά, εξαρτάται και τι εννοείτε: βλέπω γενικά ότι η Πελοπόννησος και η Στερεά έχουν πιο πολλά μαξιλαράκια για να συγκρατήσουν τους νότιους στεριανούς από αυτά που έχουμε εδώ στα βόρεια. Και σε κάθε περίπτωση η Αττική έβγαλε ένα σωρό κενά σε αντίθεση με τη Θεσσαλονίκη. Από τις επιλογές όσων μένουν σε νομούς που δεν έδωσε οργανικά κενά και είναι ψηλά στον πίνακα, θα εξαρτηθεί πώς θα κινηθούν και οι γύρω νομοί για όσους είναι στη μέση του πίνακα. Άλλοι θα διαλέξουν να πάνε στα νησιά για μόρια μετάθεσης και άλλοι να πιάσουν τον πιο κοντινό νομό που έδωσε θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 15, 2021, 05:49:41 μμ »
Γενικά, αν μελετήσουμε τα οργανικά κενά που δόθηκαν, τις περσινές 2 πρώτες φάσεις, αφού πρώτα κάνουμε τη σύγκριση μέσω μορίων με οριστικούς και εκκαθαρισμένους πίνακες, θα έχει ο καθένας μας μία πρώτη εικόνα αν στη θέση που βρίσκεται μπορεί να υπάρχουν ακόμη οι περιοχές που θέλει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:13 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 15, 2021, 05:50:08 μμ »
Για εσάς που θέλετε πάντως στεριά, εξαρτάται και τι εννοείτε: βλέπω γενικά ότι η Πελοπόννησος και η Στερεά έχουν πιο πολλά μαξιλαράκια για να συγκρατήσουν τους νότιους στεριανούς από αυτά που έχουμε εδώ στα βόρεια. Και σε κάθε περίπτωση η Αττική έβγαλε ένα σωρό κενά σε αντίθεση με τη Θεσσαλονίκη. Από τις επιλογές όσων μένουν σε νομούς που δεν έδωσε οργανικά κενά και είναι ψηλά στον πίνακα, θα εξαρτηθεί πώς θα κινηθούν και οι γύρω νομοί για όσους είναι στη μέση του πίνακα. Άλλοι θα διαλέξουν να πάνε στα νησιά για μόρια μετάθεσης και άλλοι να πιάσουν τον πιο κοντινό νομό που έδωσε θέσεις.
Αμα καποιος πιανει κοντινο νομό που μπορει να πηγαινοέρχεται η εστω να μπορει πσκ να ειναι στη νόμιμη κατοικία του...γιατι να τρεχει στα νησια;;;; Η μεταθεση δεν ειναι παλι σιγουρη οτι θα την παρει στον νομό του. Μπορει να την παρει στον διπλα νομο.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 15, 2021, 05:55:49 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ασφαλής τακτική σε αυτή τη φάση η επιλογή νησιού για τα μόρια μετάθεσης. Τα οργανικά κενά στη "στεριά" -όσα δοθούν- θα καλυφθούν σε αυτή τη φάση διορισμών. Θα εμφανίζονται βέβαια καινούρια οργανικά λόγω συνταξιοδοτήσεων, αλλά εκεί μπαίνουμε στον ανταγωνισμό με τους ήδη μόνιμους συναδέλφους. Έχω δει πολλούς συναδέλφους εγκλωβισμένους στην Κρήτη π.χ. για πάρα πολλά χρόνια γιατί δεν εμφανίζεται οργανική ή δεν τους φτάνουν τα μόρια για μετάθεση σε περιοχή που να τους εξυπηρετεί. Βέβαια, υπάρχουν πάντα και οι αποσπάσεις. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση, γιατί είναι μεγάλο το ρίσκο και μπορεί να μη βγει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 06:01:26 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 15, 2021, 05:58:49 μμ »
Αμα καποιος πιανει κοντινο νομό που μπορει να πηγαινοέρχεται η εστω να μπορει πσκ να ειναι στη νόμιμη κατοικία του...γιατι να τρεχει στα νησια;;;; Η μεταθεση δεν ειναι παλι σιγουρη οτι θα την παρει στον νομό του. Μπορει να την παρει στον διπλα νομο.

Ναι, για τον δίπλα νομό νομίζω οι περισσότεροι έτσι θα κινηθούν -αν και χιλιομετρικά πολλές φορές δεν μπορείς να μετακινείσαι τόσο εύκολα. Το θέμα είναι όταν δεν είναι ο δίπλα νομός, πχ. είσαι από Πιερία και τα πιο κοντινά που πιάνεις είναι στην Καβάλα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:00:00 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ασφαλής τακτική σε αυτή τη φάση η επιλογή νησιού για τα μόρια μετάθεσης. Τα οργανικά κενά στη "στεριά" -όσα δοθούν- θα καλυφθούν σε αυτή τη φάση διορισμών. Θα εμφανίζονται βέβαια καινούρια οργανικά λόγω συνταξιοδοτήσεων, αλλά εκεί μπαίνουμε στον ανταγωνισμό με τους ήδη μόνιμους συναδέλφους. Έχω δει πολλούς συναδέλφους να εγκλωβισμένους στην Κρήτη π.χ. για πάρα πολλά χρόνια γιατί δεν εμφανίζεται οργανική ή δεν τους φτάνουν τα μόρια για μετάθεση σε περιοχή που να τους εξυπηρετεί. Βέβαια, υπάρχουν πάντα και οι αποσπάσεις. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση, γιατί είναι μεγάλο το ρίσκο και μπορεί να μη βγει.

Συμφωνώ. Υπάρχει ο κίνδυνος να ξεμείνεις σε ένα μέρος που δυσκολεύεσαι πολύ να ζήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:01:08 μμ »
Ναι, για τον δίπλα νομό νομίζω οι περισσότεροι έτσι θα κινηθούν -αν και χιλιομετρικά πολλές φορές δεν μπορείς να μετακινείσαι τόσο εύκολα. Το θέμα είναι όταν δεν είναι ο δίπλα νομός, πχ. είσαι από Πιερία και τα πιο κοντινά που πιάνεις είναι στην Καβάλα.
Συγκρίνεται η Καβάλα με ένα νησί του Αιγαίου η την Κρήτη που ειναι στην αλλη ακρη;

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:06:52 μμ »
Οι Βορειοελλαδιτες φιλόλογοι πάντως δεν έχουμε και πολλές επιλογές,ελάχιστοι είναι οι νομοι που θα ανοίξουν.Οποτε αν είναι να την κάνεις την μετακόμιση,τουλάχιστον να την κάνεις για κάπου που θα αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:09:16 μμ »
Συγκρίνεται η Καβάλα με ένα νησί του Αιγαίου η την Κρήτη που ειναι στην αλλη ακρη;

Για μένα όχι. Ωστόσο, παρατήρησα από φίλες που κάναμε μαζί πέρσι τις δηλώσεις τους ότι μετά τις πολύ κοντινές περιοχές, έβαλαν κάποια νησιά -σχετικά κοντινά, αλλά όχι τόσο όσο άλλοι στεριανοί νομοί- με την σκέψη ότι αφού έτσι και αλλιώς θα νοικιάσουν αλλού, να πάνε κάπου που να μαζέψουν πολλά μόρια και όχι κάπου που χιλιομετρικά να βγαίνει πιο κοντά. Αυτό λέω ότι ο καθένας το σκέφτεται διαφορετικά, οπότε είναι πολλοί οι παράγοντες για το πώς θα κινηθούν οι διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:11:09 μμ »
Ναι οκ! Απλα αφου δινει ολα τα οργανικα λογικα θα πρεπει του χρόνου και του παραχρονου με τις συνταξιοδοτήσεις να δημιουργήσουν και άλλα οργανικά κενα ωστε να γινει καραμπολα με μεταθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:20:16 μμ »
http://users.sch.gr/christinakis/superedu/dysprosita-b/

Για όποιον ενδιαφέρεται να δει τη μοριοδότηση των σχολείων ανά διεύθυνση εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:24:33 μμ »
Οι Βορειοελλαδιτες φιλόλογοι πάντως δεν έχουμε και πολλές επιλογές,ελάχιστοι είναι οι νομοι που θα ανοίξουν.Οποτε αν είναι να την κάνεις την μετακόμιση,τουλάχιστον να την κάνεις για κάπου που θα αξίζει τον κόπο.

Είναι πολύ σχετικό αυτό "αξίζει τον κόπο". Η θάλασσα είναι θάλασσα. Αν χρειαστεί να μετακινηθείς επειγόντως, υπάρχει πάντα το "δεν έχει δρομολόγιο", "δεν έχει εισιτήρια", το "έχει απαγορευτικό", για να μη συζητήσουμε το χρόνο μετακίνησης. Είναι τεράστια διαφορά από τη στεριά, που ό,τι ώρα αποφασίσεις, μπαίνεις στο αυτοκίνητο και ξεκινάς. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, απλώς όταν υπάρχει θάλασσα ανάμεσα, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.