*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 144561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:26:42 μμ »
Είναι πολύ σχετικό αυτό "αξίζει τον κόπο". Η θάλασσα είναι θάλασσα. Αν χρειαστεί να μετακινηθείς επειγόντως, υπάρχει πάντα το "δεν έχει δρομολόγιο", "δεν έχει εισιτήρια", το "έχει απαγορευτικό", για να μη συζητήσουμε το χρόνο μετακίνησης. Είναι τεράστια διαφορά από τη στεριά, που ό,τι ώρα αποφασίσεις, μπαίνεις στο αυτοκίνητο και ξεκινάς. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, απλώς όταν υπάρχει θάλασσα ανάμεσα, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
Συμφωνώ με οτι ειπες μολις τωρα. Το βιωσα φετος. Δε παλευεται με τπτ. Δεν υπάρχει αυτη η αμεσότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 15, 2021, 06:34:38 μμ »
Είναι πολύ σχετικό αυτό "αξίζει τον κόπο". Η θάλασσα είναι θάλασσα. Αν χρειαστεί να μετακινηθείς επειγόντως, υπάρχει πάντα το "δεν έχει δρομολόγιο", "δεν έχει εισιτήρια", το "έχει απαγορευτικό", για να μη συζητήσουμε το χρόνο μετακίνησης. Είναι τεράστια διαφορά από τη στεριά, που ό,τι ώρα αποφασίσεις, μπαίνεις στο αυτοκίνητο και ξεκινάς. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, απλώς όταν υπάρχει θάλασσα ανάμεσα, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
Συμφωνώ,δεν μπορούν να το κάνουν όλοι,πολλοί όμως επέλεγαν νησια για πολλά χρόνια ως αναπληρωτές,ίσως γιαυτους να είναι πιο εφικτό,δεν ξέρω...μιλάω πάντα γιαυτους που το έκαναν από επιλογή δηλ.ειχαν καλή σειρά στον πινακα

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 15, 2021, 07:31:14 μμ »
Συνάδελφοι τι θα επιλέγατε πρώτο Κρήτη ή Κυκλάδες;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 15, 2021, 07:37:25 μμ »
Συνάδελφοι τι θα επιλέγατε πρώτο Κρήτη ή Κυκλάδες;

Που είναι η βάση σου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 15, 2021, 07:38:53 μμ »
Πελοπόννησο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 15, 2021, 07:42:13 μμ »
Συνάδελφοι τι θα επιλέγατε πρώτο Κρήτη ή Κυκλάδες;

Εξαρτάται τι στόχο έχεις.

Η Κρήτη είναι πάρα πολύ μεγάλο νησί, οπότε υπάρχουν τεράστιες διαφορές από περιοχή σε περιοχή, ακόμα και μέσα στον ίδιο νομό. Δεν έχει πολλά σχολεία με πάνω από 10 μόρια. Κακοί δρόμοι, υπέροχες παραλίες, καλά νοσοκομεία σε Ηράκλειο και Χανιά, γενικά καλή ζωή στα αστικά κέντρα και ακριβή αγορά. Πολλή ρακή και καλό φαΐ.  :P

Στις Κυκλάδες, η μοριοδότηση των σχολείων είναι πολύ υψηλότερη.

Αν θέλεις να φύγεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, θα πρότεινα Κυκλάδες. Αν δεν σε πειράζει να παίρνεις λιγότερα μόρια αλλά να έχεις μια σχετικά πιο άνετη καθημερινότητα -λαμβάνοντας υπόψη ότι μπορεί να βρεθείς και σε κανένα χωρίο μιαμιση ώρα από πρωτεύουσα νομού με καρόδρομο, υπάρχει και αυτή η περίπτωση-, θα πρότεινα Κρήτη.

ΥΓ. Είμαι γέννημα θρέμμα Κρητικιά, οπότε ίσως και να είμαι λίγο προκατειλημμένη :P

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 15, 2021, 07:45:01 μμ »
Εξαρτάται τι στόχο έχεις.

Η Κρήτη είναι πάρα πολύ μεγάλο νησί, οπότε υπάρχουν τεράστιες διαφορές από περιοχή σε περιοχή, ακόμα και μέσα στον ίδιο νομό. Δεν έχει πολλά σχολεία με πάνω από 10 μόρια. Κακοί δρόμοι, υπέροχες παραλίες, καλά νοσοκομεία σε Ηράκλειο και Χανιά, γενικά καλή ζωή στα αστικά κέντρα και ακριβή αγορά. Πολλή ρακή και καλό φαΐ.  :P

Στις Κυκλάδες, η μοριοδότηση των σχολείων είναι πολύ υψηλότερη.

Αν θέλεις να φύγεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, θα πρότεινα Κυκλάδες. Αν δεν σε πειράζει να παίρνεις λιγότερα μόρια αλλά να έχεις μια σχετικά πιο άνετη καθημερινότητα -λαμβάνοντας υπόψη ότι μπορεί να βρεθείς και σε κανένα χωρίο μιαμιση ώρα από πρωτεύουσα νομού με καρόδρομο, υπάρχει και αυτή η περίπτωση-, θα πρότεινα Κρήτη.

ΥΓ. Είμαι γέννημα θρέμμα Κρητικιά, οπότε ίσως και να είμαι λίγο προκατειλημμένη :P

Πολύ καλά τα λες. Κάπως έτσι τα έχω και εγώ σκεφτεί γι΄αυτό είμαι σε δίλημμα. Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 15, 2021, 07:58:55 μμ »
Πολύ καλά τα λες. Κάπως έτσι τα έχω και εγώ σκεφτεί γι΄αυτό είμαι σε δίλημμα. Ευχαριστώ πάντως!

Α, σίγουρα η Κρήτη θέλει αυτοκίνητο. Δεν έχει καθόλου καλή συγκοινωνία ούτε αστική ούτε υπεραστική. Έχει όμως καθημερινά δρομολόγια πλοίων για Πειραιά και πτήσεις από Ηράκλειο και Χανιά για Αθήνα και άλλα αεροδρόμια. Δες και το πλοίο για Γύθειο από Κίσσαμο, αν και αυτό δεν είναι τόσο συχνό και δεν ξέρω και τι κενά θα δώσουν τα Χανιά. Ηράκλειο και Λασίθι δίνουν παραδοσιακά τα περισσότερα κενά στους φιλολόγους.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο, ρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 15, 2021, 08:05:09 μμ »
Οι νότιοι λέτε θα προτιμήσουν νησιά ή Β. Ελλλάδα; Να μείνει κάτι και για εμάς που οι περιοχες είναι ελάχιστες.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 15, 2021, 08:10:50 μμ »
Οι νότιοι λέτε θα προτιμήσουν νησιά ή Β. Ελλλάδα; Να μείνει κάτι και για εμάς που οι περιοχες είναι ελάχιστες.
Εγώ προσωπικά ως νότια δεν θα πήγαινα πάνω από Θεσσαλία. Θεωρώ ότι θα προτιμηθούν τα νησιά για πολλούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 15, 2021, 08:12:32 μμ »
Α, σίγουρα η Κρήτη θέλει αυτοκίνητο. Δεν έχει καθόλου καλή συγκοινωνία ούτε αστική ούτε υπεραστική. Έχει όμως καθημερινά δρομολόγια πλοίων για Πειραιά και πτήσεις από Ηράκλειο και Χανιά για Αθήνα και άλλα αεροδρόμια. Δες και το πλοίο για Γύθειο από Κίσσαμο, αν και αυτό δεν είναι τόσο συχνό και δεν ξέρω και τι κενά θα δώσουν τα Χανιά. Ηράκλειο και Λασίθι δίνουν παραδοσιακά τα περισσότερα κενά στους φιλολόγους.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο, ρώτα.
Να΄σαι καλά elranna ευχαριστώ!! :)

Αποσυνδεδεμένος M_ marianna3813

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 15, 2021, 08:26:58 μμ »
Η ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης για οικογένεια με δύο παιδιά πως είναι;Σπίτια; Ενοίκια; Είναι μεγάλη πόλη οπότε φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν επιλογές και για σχολεία παιδικούς σταθμούς δραστηριότητες.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 15, 2021, 08:45:05 μμ »
Η ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης για οικογένεια με δύο παιδιά πως είναι;Σπίτια; Ενοίκια; Είναι μεγάλη πόλη οπότε φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν επιλογές και για σχολεία παιδικούς σταθμούς δραστηριότητες.

Το Ηράκλειο είναι μια πόλη στο μέγεθος της Πάτρας και της Λάρισας. Είναι αρκετά καλή επιλογή, από πολλές απόψεις.

Αρχικά, ο νομός είναι πάρα πολύ μεγάλος και έχει πάρα πολλά σχολεία. Σίγουρα πάνω από 90. Κάποιοι συνάδελφοι επιλέγουν να μείνουν κοντά στα σχολεία τους, ειδικά αν είναι πάνω από 50 χμ από το Ηράκλειο και άλλοι μετακινούνται. Δεν ξέρω τι από τα δύο ενδείκνυται για οικογένεια με δύο παιδιά. Αν είναι μικρά τα παιδιά, ίσως μια επιλογή στα 10 με 20 χιλιόμετρα από το Ηράκλειο -περιοχές που πλέον θεωρούνται οριακά προάστια- να είναι καλύτερη και από άποψη ενοικίων και από άποψη ποιότητας ζωής.

Καλά νοσοκομεία (έχει 2), τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα. Καλό και πολύ φαγητό. Κακοί δρόμοι και κακή συγκοινωνία, αστική και υπεραστική.

Υπάρχουν επιλογές για τα πάντα. Γενικά -όχι πως είμαι από εκεί, αντικειμενικά μιλάω :P - θεωρώ ότι είναι μια καλή επιλογή. Δεν είναι τέλεια, αλλά είναι καλά. Θα επαναλάβω βέβαια το θέμα της θάλασσας. Όταν θέλεις να φύγεις από το νησί, είσαι στο έλεος δρομολογίων, εισιτηρίων και καιρού. Από την άλλη, από Μάρτη-Απρίλη κάνουμε μπάνια. Κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 15, 2021, 08:50:14 μμ »
Η ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης για οικογένεια με δύο παιδιά πως είναι;Σπίτια; Ενοίκια; Είναι μεγάλη πόλη οπότε φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν επιλογές και για σχολεία παιδικούς σταθμούς δραστηριότητες.

Οπως ειπωθηκε ηδη ενα θες πιο φθηνα ενοίκια να κοιτάξεις σε  κωμοπόλεις και χωριά ( εννοώ οχι χωριουδακια) .Εχει περιοχές κοντά στο Ηρακλειο με ενοίκια αρκετά πιο χαμηλά απο μεσα στην πόλη.Εγω είμαι απο ενα τέτοιο χωριό,Αρχάνες αν εχεις ακουσει.Ειναι περίπου 15 χιλιόμετρα απο Ηρακλειο δηλαδη πας Ηρακλειο νταουνταουν οποτε θες.Τα ενοίκια ας πουμε στις Αρχάνες για δυο υπνοδωμάτια αρχίζουν απο 250 ευρώ.Κι απο δραστηριότητες για παιδιά αλλο τίποτε.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 261

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.